Autor Tema: 11 elemenata lfa g0ksc...oblong...test sa drugim antenama  (Posjeta: 23365 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a1un

• Sr. Member
Odg: 11 elemenata lfa g0ksc...oblong...test sa drugim antenama
« Odgovori #90 : 08. Kolovoz. 2013, 11:53:13 »
Mislim da je kod ove visine prevelik utjecaj zemlje na elevaciju loba.
Trebalo bi antene dignuti barem 2 lambda da bi minimalizirali taj efekt.
Nastojat cu se ovih dana javljat oko 19 na bandu pa da usporedimo na malo vecu daljinu i pri manjin signalima.

73 UN

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #91 : 08. Kolovoz. 2013, 12:09:12 »
OK slikovito i jasno. Danas ćemo pokušati na veću udaljenost, Mi smo aktivni negdje oko 19:00 freq oko 144 .310 i nadam se da ćeš, Ako se čijemo ispitati i prijem pod 90%, 180 % (F/B). Ako neće biti dovoljno jak signal, ostaje opcija na Brdo slijedeći dan. Ionako je ovdje prevruće, pa treba bježati u planine jer tamo ima manjih temperatura! 73!

Offline 9a3ru

• Jr. Member
  • **
  • Member of 9A1N contest team
« Odgovori #92 : 08. Kolovoz. 2013, 12:20:23 »
 Hej boys!!Kako sam i napisao u svom prethodnom postu, ovaj prvi video NIJE imao i NEMA namjeru  raditi ozbiljne usporedbe te dvije antene,već je ovo samo uvod u cijelu priču. Isto tako ,pošto nikada do sad nisam radio upload na youtube,htio sam vidjeti kako sve to radi..... kvalitetu snimke i sl......pa i nije toliko loše HI!!! Svaka stanica je dobrodošla,jer nadam se da sve ovo što radimo služi široj svrsi!! Nastavak slijedi.... stay tune!!
 73!! Ž.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • QRZ?
    • Croatia microwave
« Odgovori #93 : 08. Kolovoz. 2013, 13:14:12 »
E sad se sa tom hrpom aluinija okreni na 9A0BVS i onda opet usporedi sta  i kako se cuje.
Prvi video uradak pokazuje da antene sa istim duzinama booma imaju i isto pojacanje, sto teorija i govori.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a9c

• Full Member
« Odgovori #94 : 08. Kolovoz. 2013, 14:31:56 »
pozdrav....kako se vidi na youtube oblong je 1.5m niže...kod mene doma slušano na ts2000 i 9el dk7zb za sada blaga prednost za oblong...jače primam sa oblong antenom...veči odnos  napred/nazad..  za sada je kod lfa čistiji lob..kad 9a3ru malo digne antene...vidjet čemo jel ima kakvih razlika....čujemo se....9a9c

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #95 : 08. Kolovoz. 2013, 16:03:03 »
Momci, bojim se da ovako nećemo daleko...

Ako se već ima volje usporedit antene, one trebaju biti na istoj visini, s kabelom iste dužine i kvalitete konektora i DALEKO od svih objekata i vodljivih predmeta i površina...Iz videa je jasno da okruženje ne ide u prilogu nekakvim rezultatima koji bi doveli do dalekosežnih zaključaka...

Možda bi Zlatko 9A3AQ mogao opisati ako su osamdesetih mjerili neke antene na otvorenom - rezultati su u tzv ANTENA BILTENU iz 1980 godine? Ovako se bojim da će poslije silnog truda i vremena ostati samo novo poglavlje za enciklopediju crne magije...

GL+NHF

GG

Offline 9a4vm

• Full Member
« Odgovori #96 : 08. Kolovoz. 2013, 16:15:10 »
Pozdrav svima.
Dva dana učestvujem odnosno pokušavam pomoći u usporedbi ove dvije antana i s obzirom da sam malo udaljeniji ,a k tome se još nalazim iza brijega u odnosu na Željka-9a3ru otkrili smo neke smjerove koje ni u snu nebi koristili za međusobnu vezu,a otkrili smo da fantastično rade.
Što se tiće samih antena na visini na kojoj su se nalazile za vrijeme testiranja primječeno da za ćasak dođeš do krivih zaključaka.Naime bitno je da antene budu maximalno točno usmjerene prema rx anteni jer razlike u primljenim signalima su više nego očite ako usmjerenja nisu identična.Za čitavo vrijeme uspoređivanja jasno da ja svoje antene nisam micao.Dakle sa ovako postavljenim antenama kod Željka stiće se dojam da obje antene rade fantastično sa malom prednošću za oblong.Kolika je ta prednost i dali je uopće ima vidjeti ćemo u kasnijim usporedbama sa drugim i udaljenijim korespondentima,a napose onim s kojima se neća raditi nikakvom ili sa što manje reflexije jer mi se ćini da je oblong kod takvih signala u maloj prednosti (za sada ja mislim tako,a to ne mora ništa značiti).
Rekao sam Željku da bi to trebalo raditi negdje na otvorenom sa što manje utjecaja okoline no ovo je početak i svi jedva čekaju nekakve rezultate i nije isključeno da će se napraviti i ozbiljno mjerenje na prikladnom terenu ako se dođe do zaključka da je to potrebno.
Sada će se antene za početak podići na veću visinu pa ćemo vidjeti rezultate.
Do testiranja,73.
73 de 9a4vm-Vlado

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #97 : 08. Kolovoz. 2013, 22:16:56 »
Razlika u pojačanju antena je samo 0.04 dBi u korist lfa, mehanička konstrukcija antena bi bila takodje na strani lfa (samo zbog oblika elemenata) sve ostalo ide u prilog oblongu,
upotrebljivost u cijelom 2 m opsegu
nije toliko kritičan izbor materijala (promjer) za elemente
ne zahtjeva toliku  preciznost izrade (mm).

Puno odgovora u testiranju antena bi dao PolarPlot, a i germanijeva dioda u kombinaciji sa mikroampermetrom

Dobar je komentar 9a6c

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #98 : 08. Kolovoz. 2013, 23:07:37 »
Na kraju dana i u prijelazu u novi dan nekoliko crtica vezanih za ispitivanje ovih antena.
Generalno, možda nije bio optimalni dan za ispitivanja. Nameće se potreba za novim ispoitom u boljim uvjetima.Naime veliki QSB i k tome QRN na drugoj strani nisu dali optimalne uvjete.
Slušanje na punovalnoj anteni dalo je laganu prednost oblong antemi. U trenutcima to je bilo 1 do dvije S jedinice razlike.
Promjena antene QUADa u LFA dalo je podjednake signale LFA i Oblong, što je bilo za očekivati zbog vertikalne komponente zračenja. No česta variranja signala od 51 do 57 zbog QSB ne mogu biti mjerodavna za neki konkretni zaključak.
MP3 snimke na strani 9A5G na raspolaganju autoru ovog velikog testa.
Kako je za sutra ( danas ) najavljeno nevrijeme, ostaje čekanje boljih prilika. Od nedjelje sam u JN75SP, malo bliže izvoru testa, pa ćemo probati i iz te lokacije. Na žalost puno je bliža, ali pretpostavljam da će biti stabilnije vremenske prilike. No test je i upravo zbog toga da ispitamo antene u svim prilikama ?!
Pozz i 73! Zvone 

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #99 : 09. Kolovoz. 2013, 06:12:30 »

Slušanje na punovalnoj anteni dalo je laganu prednost oblong antemi. U trenutcima to je bilo 1 do dvije S jedinice razlike.

Da bi se dobila razlika od 1S jedinice za iste uvijete trebalo bi pojačanje antene od 6 dB (dBi) ili pojačanje snage predajnika za cca 10 puta.

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #100 : 09. Kolovoz. 2013, 07:16:25 »

Da bi se dobila razlika od 1S jedinice za iste uvijete trebalo bi pojačanje antene od 6 dB (dBi) ili pojačanje snage predajnika za cca 10 puta.

:o?

Malo sam zbunjen, ima 40 godina da sam bio na tom tečaju, ali ako se dobro sjećam, dobitak od 6 dB (zašto dBi???) implicira povećanje snage od 4 (četiri) puta, dok 10 dB odgovara povećanju od 10 puta i to bez "cca"?
Čini mi se da izražavanje dobiti antene u dBi ima smisla ukoliko govorimo o referentnom izotropnom izvoru koji ima 2.15 dB veći dobitak od referentnog dipola, ali kako je izotropni izvor u praksi prilično rijetka stvar, za razliku od dipola...
Ukoliko govorimo samo o porastu dobiti ili razlici, mislim da je dovoljno istu izraziti samo u dB, bez sufiksa ::)

Jasno, sve ovo pod uvjetm da i dalje vrjedi ona formula s tečaja P=10log (P1/P2) ili tako nekako...davno je to bilo... ::) ::)

NHF

GG

Offline 9A5K

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #101 : 09. Kolovoz. 2013, 08:07:34 »
Čini mi se da izražavanje dobiti antene u dBi ima smisla ukoliko govorimo o referentnom izotropnom izvoru koji ima 2.15 dB veći dobitak od referentnog dipola, ali kako je izotropni izvor u praksi prilično rijetka stvar, za razliku od dipola...

Hmmmm...?  ;)

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #102 : 09. Kolovoz. 2013, 08:07:46 »

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #103 : 09. Kolovoz. 2013, 08:29:09 »

Hmmmm...?  ;)

Krivi spoj, 2.15 dBi i O dBd su i biti ista stvar.

Još uvijek mislim da je je 6 dB brojka koja se odnosi na povećanje snage od 4 puta, bez obzira na krasne tablice u bojama. Toliko vruće još mi nije.

Ali tek je 09.30, nikad se ne zna ;D

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #104 : 09. Kolovoz. 2013, 09:26:57 »

[/quote]

Krivi spoj, 2.15 dBi i O dBd su i biti ista stvar.

Još uvijek mislim da je je 6 dB brojka koja se odnosi na povećanje snage od 4 puta, bez obzira na krasne tablice u bojama. Toliko vruće još mi nije.

Ali tek je 09.30, nikad se ne zna ;D
[/quote]

Gogo, imaš pravo, razlika od 6 dB = 4 puta i ništa drugo...
Što se tiče označavanja, mišljenja sam da treba biti ili dBi ili dBd kad se o antenama radi.

Jučer navečer sam se i ja malo uključio u ova testiranja i unatoč nestabilnim prilikama na 2m bandu, pokazalo se da je Oblong za mrvicu "jači" u predaji od KSC-a iliti LFA, dok je LFA pokazala da je vjerojatno nešto "šire" latice.

Da pojasnim,
Željko, 9A3RU je testirao sa 9A5G i bio okrenut prema Rijeci. Ja sam svoje Oblonge (4x6 u H konfiguraciji) okrenuo prema Željku te slušao kako mijenja svoje antene i u tom položaju je sa LFA bio čak na 4 do 5 S jedinica a kad je preklopio na Oblong, jedva sam ga čuo u šumu i bio je nečitak.

Kasnije se okrenuo prema meni, znači antene oči u oči  i ponovili smo test. Tada je Oblong bio za nijansu glasniji i povremeno se na S metru mogla vidjeti vrlo mala razlika, rekli bi za pola debljine kazaljke...rekao bih, zanemarivo.

CUAGN

9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !