Pa i na predaji se može desiti istovjetna situacija:
Dakle polazimo od pretpostavke (pojednostavljeno objašnjeno) da dvije antene u ovom slučaju yagi i oblong ne emitiraju samo izrazito horizontalnu polarizaciju neko i jedan dio vertikalno.
Jedna od dviju antena će imati izraženiju tu vertikalnu polarizaciju od druge (konstrukcije radi)
Kad takav horizontalno polarizirani signal promijeni polarizaciju (zbog ranije navedenih mogućih uzroka) horizontalna će priječi u vertikalnu ali će zato i vertikalna preći u horizontalnu.
Zato će antena koja ima izraženiju tu vertikalnu polarizaciju (oblong) od druge (recimo yagi u ovom slučaju) za rezultat u slučaju promjene polarizacije imati horizontalnu komponentu koja je jača nego kod yagice te će nas korespodent moći primiti.
Sa yagicom to neće biti moguće ako su razine signala na prijemnoj strani takve da je signal par db iznad MDS prijamnika.
Naravno u takvim slučajevima, redovito u natjecanjima zaboravljamo da se temperatura banda digne i na 3.000 - 5.000 K gdje je prijem ionako tankih signala još i teži.
Naravno, sve ovo je samo pretpostavka uz uvjet da yagi antenna koju koristite zaista antena a ne dummy load koji će imati flat swr od 144 do 146 MHz.... te se kao akva može uspoređivati sa recimo oblongom koji je naveden.
pozz
QV
P.S. DL6WU (aka hodajuća elektromagnetska enciklopedija) možeš nazvati i bez da tražiš chamber na korištenje, jeftinije će ti biti da ti iz rukava prospe riješenje i odgovor na pitanje
