Autor Tema: 11 elemenata lfa g0ksc...oblong...test sa drugim antenama  (Posjeta: 22391 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
Odg: 11 elemenata lfa g0ksc...oblong...test sa drugim antenama
« Odgovori #45 : 31. Srpanj. 2013, 16:22:11 »
Pozz . Gogo!!  Naravno da ovih postova nebi niti bilo,da mi nismo uočili tu "anomaliju" !! I ja sam ,naravno kao i Adi i vjerovatno svi ostali slijepo vjerovao da gain na RX i TX strani iste antene ostaje isti,ali svi pokazatelji to demantiraju,logici uprkos!!

Bilo bi lijepo kad bi jos toliko sati proveli da ispitate odnosno isplotate dijagrame zracenja obje antene u obje ravnine. To ce nam mnogo toga reci.
EME enthusiast

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #46 : 31. Srpanj. 2013, 17:49:44 »
Dijagrami će svakako reći puno, ali je pitanje koliko su realni u uvjetima u kojima mi radimo. Primjera radi, kad su 1980 YU1AW i njegovo društvo radili na YU0B antenim, mislim da su izradili preko 100 dijagrama s različitih lokacija i - svi su se razlikovali, pa mi se čini da je onaj objavljen u članku bio prosjek toga svega.
Za pravilan dijagram trebalo bi imati sobu bez odjeka ili nekakav poligon s definiranim paramaterima i to bi nam donekle dočaralo dijagram, ali bi odgovor na pitanje s početka priče i dalje ostalo poluotvoreno.

Iz mog iskustva s 4x9 el oblong antenama na vrhu Brača, a "mjereno" FT221 i CD45 rotatorom - stvarni dijagram odgovarao je onom s papira, ako se može tako reći obzirom na uobičajene stvari koje se dešavaju na opsegu. Ali ni to ne daje odgovor na pitanje s početka priče ;D

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #47 : 31. Srpanj. 2013, 18:42:19 »
Kad se vec usporedjuju oblong i yagi antene predlozio bih da napravite slijedeci experiment (za koji vam nije potreban bijeli luk, pa čemo ga zato bačiti).

Probajte sa obje antene slušati neku stanicu koja emitira vertikalnom polarizacijom i onda usporediti primljeni signal. Za pretpostaviti je da ce oblong (prema ovdje objavljenim svjedočanstvima) imati puno bolji prijem vertikalno poliraziranog signala od yagi antene.

Naime, ne postoji antena (u praksi) koja ima izrazito jednu polarizaciju a samim time i radio signali se ne prostiru samo jednom vrstom polarizacije (vertikalno ili horiontalno).
Povrh svega česta pojava je i depolarizacija signala koja se događa kad signal određene polarizacije prolazi kroz neki depolarizirajuci medij (recimo tropo) gdje se onda elektricna komponenta elektromagnetskog vala depolarizira tako da nastaje co-polarna i cross polarna komponenta, pojednostavljeno vertikalna i horizontalna komponenta iz jedne polarizacije.

U nekim našim brdovitim područjima do promjene polarizacije može doći i uslijed višestrukog odbijanja signala od planina i obronaka, kanjona što je poznat fenomem koji stvara dosta problema u radio-difuziji. Naravno profesionalci su tome doskocili uporabom cirkularne polarizacije koja ce biti primana sa samo 3dB slabijim signalom od istovjetne polarizacije sto je puno manje slabljenje nego kod najnepovoljnijeg slučaja promjene polarizacije gdje ono iznosi i 20dB.

Česta je pojava i ogiba radio valova oko oštrih vrhova vlanina i brežuljaka gdje će antene sa relativno širim vertikalnim kutom zračenja imati bolji prijem od ovih sa užim kutem itd....

I da se vratim na početak posta, gdje sam spmenuo da različite antene imaju i različito izražene polarizacije koje kada slušamo neki signal koji može biti depolariziran daje bolji prijem od antene koja nema toliko izraženo to svojstvo.

pozz
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #48 : 31. Srpanj. 2013, 19:01:16 »
Biće nešto od ovoga maloga ;)

Zato sam i rekao da utvrđivanje dijagrama u neprimjerenim uvjetima može dati suspekte rezultate.

Ili da nazovem DL6WU pitam je li slobodna ona soba bez odjeka u kojoj je tesao svoje yagi antene 50.000 puta ::)? Čovjek je u penziji, ali dobri smo, ko zna...

Pa da zaključimo priču :D

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #49 : 31. Srpanj. 2013, 19:18:13 »
Biće nešto od ovoga maloga ;)

Zato sam i rekao da utvrđivanje dijagrama u neprimjerenim uvjetima može dati suspekte rezultate.

Ili da nazovem DL6WU pitam je li slobodna ona soba bez odjeka u kojoj je tesao svoje yagi antene 50.000 puta ::)? Čovjek je u penziji, ali dobri smo, ko zna...

Pa da zaključimo priču :D

Ako skocimo do SiQ, noseci razne darove, mozda nam ustupe svoju opremu i ne budu previse skupi?  ;)
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A4HP

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #50 : 31. Srpanj. 2013, 19:35:59 »
9A4QV je ovaj  primjer na prijemu odlično objasnio....Međutim mi imamo situaciju kada je jedna antena - oblong - značajno bolja na predaji od ostalih.... Jedan kolega je to lijepo opisao - snagatora ( big gan) koji ti dolazi na granici šuma  sa oblongom dozoveš bez problema sa 100 w ( mada vidim da je nekima ovaj opis smješan ,al ne znam zašto ::)) i sad ti budi pametan!

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #51 : 31. Srpanj. 2013, 20:01:20 »
Pa i na predaji se može desiti istovjetna situacija:

Dakle polazimo od pretpostavke (pojednostavljeno objašnjeno) da dvije antene u ovom slučaju yagi i oblong ne emitiraju samo izrazito horizontalnu polarizaciju neko i jedan dio vertikalno.

Jedna od dviju antena će imati izraženiju tu vertikalnu polarizaciju od druge (konstrukcije radi)
Kad takav horizontalno polarizirani signal promijeni polarizaciju (zbog ranije navedenih mogućih uzroka) horizontalna će priječi u vertikalnu ali će zato i vertikalna preći u horizontalnu.
Zato će antena koja ima izraženiju tu vertikalnu polarizaciju (oblong) od druge (recimo yagi u ovom slučaju) za rezultat u slučaju promjene polarizacije imati horizontalnu komponentu koja je jača nego kod yagice te će nas korespodent moći primiti.
Sa yagicom to neće biti moguće ako su razine signala na prijemnoj strani takve da je signal par db iznad MDS prijamnika.

Naravno u takvim slučajevima, redovito u natjecanjima zaboravljamo da se temperatura banda digne i na 3.000 - 5.000 K gdje je prijem ionako tankih signala još i teži.

Naravno, sve ovo je samo pretpostavka uz uvjet da yagi antenna koju koristite zaista antena a ne dummy load koji će imati flat swr od 144 do 146 MHz.... te se kao akva može uspoređivati sa recimo oblongom koji je naveden.

pozz
QV

P.S. DL6WU (aka hodajuća elektromagnetska enciklopedija) možeš nazvati i bez da tražiš chamber na korištenje, jeftinije će ti biti da ti iz rukava prospe riješenje i odgovor na pitanje  8)
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

9A3IV

• Gost
« Odgovori #52 : 31. Srpanj. 2013, 20:54:16 »
Da se i ja javim sa svojim nestručnim mišljenjem.

Slažem se da dolazi do promjene polarizacije kod širenja radio valova. Sjećam se jedne od mojih prvih DX veza na 2m. Tip je odašiljao horizontalno, ja sam ga sa slim jimom odradio bez problema, a kolega 500m dalje sa 11 el yagi nije mogao. Moguće da je to razlog zašto je oblong bolji.

Nisam uspoređivao dijagrame ali moguće da je u pitanju i vertikalni kut zračenja. Prijemnik ima rezervu pojačanja od hrpe decibela, ulazni stupnjevi su malopumni pa možeš svašta čuti. Ali na odašiljanju ako pod nekim kutem (obično malim) imaš slabljenje onda izračena snaga ide u zrak, a ne u smjeru u kojem želiš. Volio bih kad bi se javio netko tko ima iskustva sa kvadom. Mislim da je kvad još bolji od oblonga.

Ako griješim u razmišljanju slobodno me "popljujte". naučit ću nešto, biti pametniji nego prije pa mi nije važno

73   Damir

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #53 : 31. Srpanj. 2013, 20:55:56 »
Ja se sad samo nešto pitam zašto oblong ima izraženu vertikalnu polarizaciju, ako se dobro sjećam tečaja za C klasu radi se o dva dipola vezana dvojnim vodom u točkama visokog napona, tj kao  nekoj the fazi, dok bi za promjenu polarizacije trebalo kao promijeniti točku napajanaj i isti nacaliti na bok pravokukutnika, izvinjavam se tečaj je bio prije 40 godina, moćda sam nešto krivo zapamtio?

A čuj, ako su ljudi složili obe antene po javno dostupnim podacima autora, ja ne bi sumnjao u dummy kvalitete. Jasno da nije svatko u mogućnosti sve to provjeriti, a i meni se vrlo često kod nekih autora čije sam antene provjeravao u Yo podaci koji put slažu, a koji put i ne slažu. Ne pričam samo o impedanciji, jer YO navodno iskazuje nešto nižu impedanciju - iako je kod mojih KV beamova uvijeka bila tamo gdje je itrebala bit, ali ovo je UKV ,a to je jako komplicirano pa je sve moguće ;D

Offline 9A4HP

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #54 : 31. Srpanj. 2013, 21:03:53 »
Prema tome ispada da bi Oblong bio još nadmočniji na 50 mhz u slučaju ES sporadika i Multihop Es   gdje u stvari nikada  i ne možeš biti siguran kakve je polarizacije signal nakon svih tih refleksija....ili se varam?

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #55 : 31. Srpanj. 2013, 21:18:31 »
Ja se sad samo nešto pitam zašto oblong ima izraženu vertikalnu polarizaciju, ako se dobro sjećam tečaja za C klasu radi se o

Ne radi se tome da oblong ima izrazenu vertikalnu polarizaciju , nego o tome da je ona jace izrazena nego kod yagi antene.
Kod oblonga horizontalno polariziranog ipak teku neke struje kroz bocne vertikalne stranice, istina te struje su jako male i u protufazi ali ipak teku, ono sto karakterizira horizontalnu polarizaciju kod oblonga su struje koje teku kroz horizontalne stranice i te struje su u fazi.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

9A3IV

• Gost
« Odgovori #56 : 31. Srpanj. 2013, 21:18:39 »
Ako je u pitanju polarizacija onda bi se najbolje pokazala antena sa kružnom polarizacijom. Ona uvijek gubi samo 3 dB, bez obzira na to pod kojim kutem dolazi val. Horizontalna ili vertikalna antena mogu gubiti i do 20 db ako je polarizacija kriva.

Ne vjerujem da oblong zbog svojih vertikalnih stranica  odašilje mješavinu horizontalne i vertikalne polarizacije. Ja još nisam čuo za antenu koja odašilje 60 posto horizontalne i 40 posto vertikalne polarizacije. Pa ako promijenimo odnos vertikalnih i horizontalnih dijelova onda ćemo mijenjati i odnos polarizacija. Kaj god

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #57 : 31. Srpanj. 2013, 21:24:29 »
Ako je u pitanju polarizacija onda bi se najbolje pokazala antena sa kružnom polarizacijom. Ona uvijek gubi samo 3 dB, bez obzira na to pod kojim kutem dolazi val. Horizontalna ili vertikalna antena mogu gubiti i do 20 db ako je polarizacija kriva.

Upravo zato, neke komercijalne radi postaje u Istri i koriste cirkularnu polarizaciju, zbog refleksija signala i promjene polarizacije gdje se 3dB nece ni osjetiti ali zato 20dB i te kako hoce.
Ispitano u praksi... u takvim slucajevima najbolje radi cirkularna polarizacija (naravno kod TX-a)

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #58 : 31. Srpanj. 2013, 21:59:51 »

Ne radi se tome da oblong ima izrazenu vertikalnu polarizaciju , nego o tome da je ona jace izrazena nego kod yagi antene.
Kod oblonga horizontalno polariziranog ipak teku neke struje kroz bocne vertikalne stranice, istina te struje su jako male i u protufazi ali ipak teku, ono sto karakterizira horizontalnu polarizaciju kod oblonga su struje koje teku kroz horizontalne stranice i te struje su u fazi.

QV

Ako su JAKO male, akko to da imaju relativno VELIKI upliv na predajni signal?

Ako se složimo da su vertikalne stranice oblonga paralelni vod - jesu li ? - koji vezuje dva dipola stakirana na maloj udaljenosti znači li to da taj dvojni vod zrači?

Ma to pitam jer se nešto mutno sjećam s onog tečaja da taj vod ne bi trebao zračiti, što ima logike, a opet na drugom satu smo pričali o tome kako je inverted V lošija antena od dipola jer se približavanjem krakova dipola približava dvojnom vodi koji ne zrači pa tako i ona ima manju efikasnost , iako bi neki dali hipoteku na kuću tvrdeći kako je to odlična DX antena.

Konačno, ako je "malo" zračenje vertikalnih dijelova oblonga argumentacija za veću fleksibilnost oblonga u promjenama polarizcije u odnodu na yagi antenu, ne čini li ga to uspješnijom antenom u odnosu na yagi? S tim da bi ga yagi oderala u free space gdje nema šanse za promjenu polarizacije , jer nema odbijanca, osim ako ne proleti kakav asteroid, a to bi već riješili space cowboysi ili ekipa iz Armaggedona?

Oću reć - baš me brga zašto neka antena bolje radi od druge, ako bolje radi od druge.

Kasno je i prošlo mi je laku noć djeco, a vi mlađarija slobodno nastavite do zore pa se vidimo ;)

Offline 9A9L

• Full Member
« Odgovori #59 : 31. Srpanj. 2013, 22:20:57 »
Evo i ja malo da doprinesem diskusiji. Svojedobno je u casopisu ZRS objavljena ELLY za 432. Nedugo Prije toga objavljen je i tekst o Oblong (to je onaj tekst koji glavni urednik tadasnji nije htio objaviti pa su ga slovenci dobili i objavili. A koliko je meni poznato njima nije smetala prica o bureku i kiselom mlijeku pa su prije objave dali antenu na testiranje i to u neku gluvu sobu. Jedan dio rezultata znam jer glase "bolje nego se moglo ocekivati" a ako netko ima mogucnost nek izvuce taj test. Mozda bi to puno vise pomoglo nego ododkativno filozofiranje i prizivanje "duhova" proslosti-
NHF
73's de Leon 9A9L