Autor Tema: 11 elemenata lfa g0ksc...oblong...test sa drugim antenama  (Posjeta: 21956 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A9L

• Full Member
Odg: 11 elemenata lfa g0ksc...oblong...test sa drugim antenama
« Odgovori #60 : 31. Srpanj. 2013, 22:40:10 »
A da netko ne kaze da sam skrtica clanak je za elly u CQ ZRS 2/2009.
73's de Leon 9A9L

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #61 : 01. Kolovoz. 2013, 07:33:12 »
AKo se složimo da su vertikalne stranice oblonga paralelni vod - jesu li ? - koji vezuje dva dipola stakirana na maloj udaljenosti znači li to da taj dvojni vod zrači?

Ma to pitam jer se nešto mutno sjećam s onog tečaja da taj vod ne bi trebao zračiti, što ima logike, a opet na drugom satu smo pričali o tome kako je inverted V lošija antena od dipola jer se približavanjem krakova dipola približava dvojnom vodi koji ne zrači pa tako i ona ima manju efikasnost , iako bi neki dali hipoteku na kuću tvrdeći kako je to odlična DX antena.

Pa zar nije uvrijezena izreka da dvojni vod i zraci  ;D

Tecaj vam je bio ok, samo kako su onda na njemu objasnili da vertikalno polarizirana antena prima horizontalnu polarizaciju?
Slijedeci samo tu teoriju i "free space" to ne bi bilo moguce.

pozz
toplo je .... za more

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #62 : 01. Kolovoz. 2013, 08:51:32 »
Adame, moj zaključak na prvu je bio sličan tvom, pa me onda pokolebalo napisano za kvad antene polarizacija vodoraavna, naponski maksimumi na vrhovima kvadrata lijevo i desno.
Kad se pogledaju konstrukcije antena u odnosu na zemlju takav zaključak se sam nameće, da postoji i okomita komponenta zračenja koja se nebi trebala zanemariti, u knjigama puno teorije koja se samo prepisuje uz igre riječi da ne bude plagijat

Slika u prilogu djelomično demantira teoriju

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #63 : 01. Kolovoz. 2013, 09:08:29 »
Evo i ja malo da doprinesem diskusiji. Svojedobno je u casopisu ZRS objavljena ELLY za 432. Nedugo Prije toga objavljen je i tekst o Oblong (to je onaj tekst koji glavni urednik tadasnji nije htio objaviti pa su ga slovenci dobili i objavili. A koliko je meni poznato njima nije smetala prica o bureku i kiselom mlijeku pa su prije objave dali antenu na testiranje i to u neku gluvu sobu. Jedan dio rezultata znam jer glase "bolje nego se moglo ocekivati" a ako netko ima mogucnost nek izvuce taj test. Mozda bi to puno vise pomoglo nego ododkativno filozofiranje i prizivanje "duhova" proslosti-
NHF

Da ne bi više puta ponovljena laž postala istina, iako je offtopic neka ostane zapisano pa makar i u košu.

Obzirom da se ono o uredniku odnosi na mene, treba reći da veleuvaženi kolega L govori gluposti, a zašto - u to ne bih ulazio. Ne odgovara istini da nisam htio objaviti članak, dapače, ali do toga nije došlo iz razloga koji su poznati meni i Andri. On nije htio uraditi ono što sam ja htio i obratno. To što je članak objavljen u CQ ZRS ne znači mi puno, uz svo dužno poštovanje kolegama iz Slovenije.
Za kolegu Leona bi svakako bilo korisno da se okani povremenih emitiranja ovakvih, a i sličnih, "informacija", jer se prečesto pokazal o da govori o stvarima o kojima ne zna previše.
Posao urednika nije da sve što mu stigne rasporedi u časopisu i objavi bez pogovora, već da kreira sadržaj i sudjeluje u njegovom nastajanju s pozicije svoje odgovornosti prema čitateljima i autorima. U protivnom ga ne bi trebalo ni biti.

Istine radi, samo je jedan prilog odbijen kao bezvezan, jedan je poslije šest mjeseci čekanja na red postao deplasiran pa je žrtvovan, što kao  bivši urednik i danas plaćam i kako se čini tako će ostat do smrti, a treći je bio moj za kojeg je najmanje šteta.

Članak o ELLY anteni imao je posve drugu genezu i sudbinu, ali svakako ne ovu o kojoj naklapa kolega nam L.

Godine bi trebale biti nekakav znak mudrosti, ali eto...

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #64 : 01. Kolovoz. 2013, 10:06:09 »
Bilo kako bilo, clanak nije izasao i gubitak nije samo HRSovog casopisa, vec prije svega gubitak svih nasih radioamatera koji nisu mogli procitati detalje o ovoj interesantnoj konstrukciji. Gubitak je utoliko veci sto su sadrzaju slabi i jedan ovakav tekst cini razliku izmedju "pretplatiti se ili ne". Mi smo prije svega radioamateri i trebaju nam tehnicki tekstovi, pogotovo o antenama ciju konstrukciju moze izraditi gotovo svatko i svakome je takva tema zanimljiva.

5 kaznenih bodova za bivseg urednika zbog losih odluka i jos 5 za konspirativno izbjegavanje konkretnog odgovora zasto nije objavio dobar komad teksta jos boljeg i zanimljivijeg autora.

Dodje mi da odmah krenem savijati jednu elipticarku, da tekst ponovimo.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #65 : 01. Kolovoz. 2013, 10:39:34 »
Damire tnx za simulaciju,
u biti ona se i slaze sa teorijom gdje su struje u sredini bocnih stranica i najmanje gdje su naponi najveci.
Ono sto se ne vidi na current distribution je to da su struje u bocnim stranicama u protufazi (pa se ponistavjaju) a u paralelnim u fazi sto nam u konacnici i daje horizontalnu polarizaciju.
Kako god, svaka antena u praksi nema samo jednu polarizaciju, to definitivno, samo sto je ona dominatna naspram suprotnoj polarizaciji kja se zanemaruje.

Efekt depolarizicaje definitvno postoji, i prije par mjeseci o tome smo razglabali OE7DBH i ja gdje npr kod opticke vidljivosti izmedju TX i RX na 10GHz jednom signal bude citljiv sa vertikalnom a drugi put sa horizontalnom polarizacijom s time da se ne mjenjaju polaricije TX i RX.

Clanak o ELLY antenama moze se naci na netu u pdf formatu CQ zrs-a, istina, ne vidim mjerenja i rezultate iz "gluve sobe" koje Leon navodi vec clanak napisan od strane autora i simulacije radjene na racunalu.

Kad vec citate taj broj CQ-ZRS-a bilo bi pozeljno da se razmotri i clanak yu1aw o filterima sa koaxialnim dionicama.
Cisto kao napomena, uspjesno sam testirao sirokopojasni generator suma sa lancem mmic pojacala i zavrsnim 100 w tranzistorskim pojacalom u nelinearnom rezimu rada. Ponasa se odlicno! Nadam se da ga necu morati upotrijebiti u slijedecem Alpe-Adria natjecanju.... Imperija uzvraca udarac !

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #66 : 01. Kolovoz. 2013, 12:32:17 »

5 kaznenih bodova za bivseg urednika zbog losih odluka i jos 5 za konspirativno izbjegavanje konkretnog odgovora zasto nije objavio dobar komad teksta jos boljeg i zanimljivijeg autora.

Prvih pet još i mogu prihvatit, ali drugih ne. Nije pristojno iznositi privatnu prepisku, jednostavno se nismo složili oko koncepcije i tako sam zaradio prvih pet bodova. Članak je postao dostupan na nekom drugom mjestu, a o anteni će sve reći teoretičari i korisnici.
Kako rekoh, ako bi urednik trebao objaviti sve što mu stigne, ne bi trebao ni raditi, sve bi odradili lektor i tehnički urednik.

Ali dozvoljavam da svatko o ovom ima svoje mišljenje, bez obzira na poznavanje materije ili konkretnih slučajeva. Kao čitatelju i meni bi možda nedostajala ELLY, kao uredniku u onom obliku ne. BTW - u to vrijeme časopis nije imao problem s materijalima i člancima kao danas, ali sve ima svoje razloge pa tako i to.
Predlažem da ne širimo temu u ovom smjeru.

Offline 9A9L

• Full Member
« Odgovori #67 : 01. Kolovoz. 2013, 12:36:22 »
Da ne odgovorim samo Adamu da sam zato i napisao da je bila samo informacija.  Jedan dio rezultata znam jer glase "bolje nego se moglo ocekivati" a ako netko ima mogucnost nek izvuce taj test. Mozda "bivsi" urednik ima dobree veze pa bi mogao vidjeti rezultate.
A da je bivsi i zasto je bivsi to valjda i on sam zna. I znamo svi kako je tesko ostati bez dobrih prihoda. A i bez tekstova suradnika. Pitam se zasto su prestali pisati. Mozda Dubus bolje placa??
73's de Leon 9A9L

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #68 : 01. Kolovoz. 2013, 12:58:10 »
Da ne odgovorim samo Adamu da sam zato i napisao da je bila samo informacija.  Jedan dio rezultata znam jer glase "bolje nego se moglo ocekivati" a ako netko ima mogucnost nek izvuce taj test. Mozda "bivsi" urednik ima dobree veze pa bi mogao vidjeti rezultate.
A da je bivsi i zasto je bivsi to valjda i on sam zna. I znamo svi kako je tesko ostati bez dobrih prihoda. A i bez tekstova suradnika. Pitam se zasto su prestali pisati. Mozda Dubus bolje placa??

Ma ovo je stvarno bezveze. Tko je spominjao rezultate ELLY antene?
Urednik sam prestao biti na svoj zahtjev iz razloga koje sam naveo u ostavci IO HRS. Materijala za časopis bilo je dovoljno, i više nego dovoljno za ono što sam kao urednik htio. Koliko su prihodi od časopisa "dobri" najbolje govori jagma za mojom stolicom koja je nastala mojim odlaskom...ma nemoj me nasmijavat, ili se bar potrudi pa saznaj i objavi o kojim se novcima radi umjesto da po običaju prodaješ pamet, a nje nigdje...
Nije ovo tema o bivšem uredniku, nego o LFA i OBLONG anteni...puno toga već može pravac koš ili neka druga destinacija.

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #69 : 01. Kolovoz. 2013, 13:13:32 »
kolege molim vas držite se teme da ne moram nepopularnim metodama održavati red!
veliko hvala!
Kreso

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #70 : 01. Kolovoz. 2013, 14:18:18 »
Pozdrav svima,

Stvarno ne mogu razumijeti zašto redovito diskusija o atenama na HRVHF izaziva ovakve oštre diskusije (na momente i izvan regula pristojnog razgovora - to je očito svima koji malo duže prate ovaj forum), kao da vam je spominjanje "oblong" ili "lfa" spominjanje familije ili pripadnosti političkoj stranci.

Neki znaju puno o ovoj temi, neki malo manje, neki gotovo ništa... a neki ("tiha većina") samo čitaju postove s ciljem da izvedu neki zaključak ako je to moguće, a to se i od foruma očekuje.

Ljudi moji, i ja imam neka pitanja o antenama, ali bojim ga se u ovakvim okolnostima i postaviti! A i vidim da su neki koji bi itekako imali nešto reći o ovoj temi odustali od diskusije iz istog razloga.

73
P.S. Ma nitko ti ne brani da uz svoju stanicu postaviš antenu koju želiš!
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #71 : 01. Kolovoz. 2013, 17:40:35 »
Aj Zvonko brale šta  se imaš bojat? Nisu antene problem, nego podmetanja koja s njma nemaju veze, samo navali.
Ma dobri smo mi momci, evo pitaj Krešu generala, čim je malo zaplavio slova svi smo ko curice ;D

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #72 : 01. Kolovoz. 2013, 18:02:18 »

Dakle, krenimo sa sugestijama kako sto vjerodostojnije izmjeriti sve ovo o cemu se govorilo? Ja donosim Oblong i LFA na 6m bumu, a ako uhvatim vremena, mozda za vikend smotam i "elipticarku" :-) Na raspolaganju nam je i zavrsena DL6WU, ako fino zamolimo 9A2R da nam ju posudi (hi).
« Zadnja izmjena: 01. Kolovoz. 2013, 19:48:02 9A2HM »
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #73 : 01. Kolovoz. 2013, 18:40:06 »
"Ko pita, izgleda možda nekome glupo samo tada, kad pita, a ko ne pita, ostaje glup do smrti! :)

Offline 9A2AE

• Newbie
  • *
« Odgovori #74 : 02. Kolovoz. 2013, 08:19:04 »
Evo kolegama još malo "materijala" za diskusiju.  Na jesen Vas sve pozivam na dobar party pod LFA "krošnju"!