Autor Tema: 11 elemenata lfa g0ksc...oblong...test sa drugim antenama  (Posjeta: 22300 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
Odg: 11 elemenata lfa g0ksc...oblong...test sa drugim antenama
« Odgovori #150 : 26. Kolovoz. 2013, 23:51:11 »
NHF, no ne mogu se nikako oteti dojmu da se sve ove ružne karteristike nekih diskultanata (koje si tako lijepo i opširno pobrojao) ne odnose djelomočno na tebe, pogotovo na tvoj dotični post.

Malo me čudi ovo tvoje sipanje žuči, očito se radi o tvojoj reakciji zbog "samoprepoznavanja"  prema opisanima u mom tekstu. Osobno se kritiziranje nije odnosilo na tebe, no ako si se prepoznao, ja ti tu ne mogu biti kriv. Što se mene tiče, niti pametujem, niti namećem mišljenje. Otvoren sam za sve opcije, zato i eksperimentiram sa svim dizajnima antena kojih se dočepam, ovisno o slobodnom vremenu koje mogu odvojiti za izradu. Manje vremena - manje eksperimenata, na žalost to je tako. A kako je u subotu u garažu napokon stigao BMW R25/3, bit će još manje vremena. Zato je kvalitetno pisanje o iskustvu drugih zlata vredan tekst koji štedi i ovako premalo vremena koje nam je na raspolaganju. Laprdanje zbog samopromocije ne služi ničemu i to je razlog za moju kritiku, koju si ti očito krivo protumačio.

Manje etiketa, više argumenata molim!

Količina navedenog ovisi o toku diskusije.

Za pohvalu argumentiranosti je sadašnja komunikacija i pisanje 4QV-a. Za svaku pohvalu. Tako bi trebalo biti i dalje u svim postovima.

Borise zao mi je sto si se razocarao ali dozvolices da ne mogu ja biti odgovoran za ofrlje gradnju i za
odokativno merenje.

Na tvoju žalost, niti je moja gradnja bila "ofrlja", niti je bila "odokativna". Tko je pogledao tok izrade antena u mojoj galeriji, taj zna da se radi vrlo precizno i pedantno. Jednako tako su se radile i druge tvoje antene, u režiji nekih drugih "izvođača", pa je razultat bio jako šarolik. A i u diskusijama ljudi koji su znalci (dakle, izuzimam nas laike), pretjerano optimizirane antene su im često stvarale probleme kad se nisu nalazile u idealnim uvjetima. Naglašavam ovo "idealnim". Ostatak teksta nemam potrebe komentirati jer se radi o pogrešnim konkluzijama proizašlim iz loše postavljenih premisa.

Voleo bih da vidim rezultate simulacije kada su duzine elementa i razmaci metodom slucajnog odabira skraceni/produzeni/pomereni za do 5mm i kolika su tada odstupanja karakteristika od idealnih.

To bi nam pokazalo koliko greske u gradnji uticu na karakteristike antena.

Svojevremeno smo se poigrali eznecom i rezultati su bili u skladu sa očekivanjima. Odaberi nisku toleranciju na promjene dimenzija i dobit ćeš svakojaki urnebes. Tu je DL6WU bila "najmilostivija" :)

Zato ce ti 23cm antena po DL6WU raditi dobro, dok drugi dizajni nece raditi nikako...   :-\
« Zadnja izmjena: 27. Kolovoz. 2013, 20:58:00 9A1IW »
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #151 : 01. Rujan. 2013, 21:42:45 »
Mozda balun kod G0KSC nije bas kako treba  ;D

http://vk1od.net/balun/G0KSC/index.htm

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #152 : 16. Rujan. 2013, 17:35:07 »
Zanimljiv clanak o QUAD vs. YAGI... pase u ovu temu...
http://www.w8ji.com/quad_cubical_quad.htm

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #153 : 17. Rujan. 2013, 06:43:29 »
Citat:
During periods of inclement weather when precipitation static is highest, the horizontally polarized quad style element will not only have minimal exposure to high field gradients, the high impedance corona noise will not be as well matched to the receiving system. Less RF energy will be transferred into the system.

There is a secondary less commonly thought of reason for less local noise pickup. Many Yagi antennas and dipole antennas have poor baluns or no baluns at all. This leaves the yagi or dipole susceptible to common mode RF pickup on the feedline. This is the electrical equivalent of having a very poor shield on the feedline. The quad, even without a balun, is very much less sensitive to feedline common mode. This is because the quad is not a low impedance source for common mode currents and often cannot drive the shield as effectively as a dipole with common mode currents.

Za one kojima se ne da čitati članak po meni bi to bile jedine dvije prednosti kvada u odnosu na otoreni dipol.  Manje statike i  neskupljanje signala s nesimetriranog napojnog voda.

Pozdrav!

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a3ru

• Jr. Member
  • **
  • Member of 9A1N contest team
« Odgovori #154 : 17. Rujan. 2013, 15:51:05 »
Luci,pa zar već i to nije dovoljno,ili..........?????? Probaj... !!! Ž.
« Zadnja izmjena: 17. Rujan. 2013, 18:17:30 9a3ru »

Offline yu1qt

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #155 : 17. Rujan. 2013, 19:00:00 »
Moj citat W8JI je još kraći: " ...gain is produced by removing energy in unwanted directions.
Tu ideju sam uzeo za konstrukciju oblonga - eliminacija energije u neželjenom pravcu.

"Making gain is very much like squeezing a balloon with a fixed quantity of air to change shape".
Ovo mu je velika istina, a naše modelirane antene se praktično nemerljivo malo razlikuju.
"Long live" DL6WU!

Andra YU1QT

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #156 : 18. Rujan. 2013, 06:43:23 »
Citat:
Moj citat W8JI je još kraći: " ...gain is produced by removing energy in unwanted directions.
Tu ideju sam uzeo za konstrukciju oblonga - eliminacija energije u neželjenom pravcu.

A kako bi (bilo koja) antena drugačije i radila ?  Što drugo i može biti gain antene nego odnos izračene energije u željenom i ostalim (neželjenim) smjerovima ?

73
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #157 : 18. Rujan. 2013, 13:22:08 »
Bravo dečki!!!!! A sve je počelo samo s ispitivanjem odnosa dvije, po karakteristikama i dimenzijama i ako hoćete brojem elemenata iste antene u realnim uvjetima...
Samo nastavite... Tko će izvući novu teoriju??? Budući da mi je to i struka ( Odašiljači i veze ) baš me zanima...
Možda ipak otkrijete čak i Ameriku
Teorija je sve rekla daleko ranije. Iskustva su dovela do određenih "verzija" teoretskih antena. Eznec i ostali programi napisani po  teoretskim spoznajama. Gospoda koja su suatori antena su primjenili svaja saznanja s teoretskim uvjetima. Neki ( prije mnogo godina) su radili antene uz eksperimentiranje, pa imaju svoje verzije tih antena. Ostaje samo pitanje kako se današnje antene ponašaju u realnim uvjetima. Mjerenja su u tim slučajevima vrlo važna, ali ne u idealnim uvjetima. Pogotovu ne programima jer je i to samo djelo čovjekovih ruku.
Već sam rekao stvarnost je: da Adam održi vezu 600-700 km sa dva elementa beama-yagi. Stvarnost je da je s tri elementa održana IS0xxx/IS0 ( i 5W).
Propagacije su propagacije, ali u tom trenu treba imati dvije različite antene pa vidjeti koja je bolja, a ne citirati što su neki napisali u teoriji.
To je realnost!!!
Hvala vam na vremenu...
73! Zvone
« Zadnja izmjena: 18. Rujan. 2013, 13:31:51 9a2vx »

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #158 : 18. Rujan. 2013, 16:44:45 »
Antena zapravo nema nikakvog pojačanja ili takozvanog Gaina. Ima samo smijernost :) .
Dok propagacija varira za 60dB, malo važi, dali jih antena ima 16 ili 16,5 :)

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #159 : 18. Rujan. 2013, 19:45:41 »
Naravno da se o gainu antene može razgovarati samo u nekom smjeru. Zbir izračene energije antene u svim smjerovima (horizontalno i vertikalno) isti je kao kod izotropnog radiatora.  Ne možeš reći da je antena usmjerena a nema gain u tom smjeru, to je  jedna te ista stvar...
« Zadnja izmjena: 18. Rujan. 2013, 19:54:11 9a6ww »
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #160 : 18. Rujan. 2013, 20:27:48 »
...  Ne možeš reći da je antena usmjerena a nema gain u tom smjeru, to je  jedna te ista stvar...

Usmjerenost
usmjerenost antene, broj koji kazuje koliko puta ukupna zračena snaga izotropnog radijatora treba da bude veća od ukupne zračene snage razmatrane antene da bi se izotropnim radijatorom na određenoj udaljenosti postigla jednaka gustoća snage što je ima razmatrana antena u smjeru maksimalnog zračenja.

Dobitak antene
Dobitak antene, broj koji kazuje  koliko puta treba da ukupna zračena snaga  izotropnog radijatora bude veća od ukupne privedene snage razmatrane antene  da bi se izotropnim radijatorom na određenoj udaljenosti postigla jednaka gustoća snage što je ima razmatrana antena u smjeru maksimalnog zračenja.

Zbog velikih gubitaka u anteni u nekim slučajevima usmjerenost može biti velika, a dobitak je malen, manji od 1.
To se događa kod antena sa superusmjerenošću, takve antene imaju veliku usmjerenost zbog velikih struja koje su gotovo u protufazi, što izaziva veliku koncentraciju reaktivne snage na malom prostoru. Isto tako se javljaju gubici u materijalu (vodljivost materijala) od kojeg je načinjena antena, što direktno utječe na dobitak antene

Kako i koliko jedna mala sitnica može utjecati na karakteristike antene.
Razmak izmedju dvije polovice zračećeg elementa, tj. mjesto gdje se spaja napojni vod sa zračećim elementom (feed gap).
« Zadnja izmjena: 18. Rujan. 2013, 20:51:03 9A4OE »

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #161 : 19. Rujan. 2013, 15:44:09 »
Ja sam prvenstveno reagirao na tezu da antena nema gain (u nekom smjeru) već samo usmjerenost. Ako ima jedno, ima i drugo.

Tvoja definicija usmjerenosti i gaina se razlikuje samo u jednoj frazi - u pojmu "ukupne privedene snage" vs "ukupne izračene snage". 

Naravno da je to istina, jer ako na anteni imaš gubitke koji se neće izračiti već grijati prostor oko antene, onda to treba oduzeti od gaina.

Citat:
Zbog velikih gubitaka u anteni u nekim slučajevima usmjerenost može biti velika, a dobitak je malen, manji od 1.

Naravno i to je točno. Antene za VLF imaju gain koji je daleko manji od 1. To je problem efikasnosti antene, t.j. koliko od dovedene energije je antena u stanju izračiti.  Kod VHF antena gubitci tog tipa se više mogu primjeniti za antenske sisteme (zbog načina povezivanja antena) nego na pojedinačnu antenu, pogotovo ako se promatra energija koja je ušla u zračeći element bez obzira na gubitak u prilagođenju napojni vod - zračeći element (npr. baloon instaliran na anteni). Naravno, u pravu si kad govoriš u gubitcima zbog materijala ili protufaznih struja u samoj anteni.

No ono što je također istina, ako se kao referenca uzima ukupna energija koju antena izrači, onda je dobit u privilegiranom smjeru gain (i to veći od 1). Koliko ćeš ti izgubiti da tu energiju dovedeš do zračečeg elementa, i koliko će antena od dovedene energije zračiti, to je drugi problem. Uostalom, dB je relativna jedinica koja uspoređuje dva nivoa koja želimo usporediti., pa u dB mjerimo i usmjerenost i gain, ma kako god ga nazivali. Problem je u definiciji sistema koji mjerimo.

Dobro je raščistiti terminologiju - i tu se potpuno slažem s tobom, no u kratkom prijašnjem postu nisam mislio ulaziti u dubinu. Uostalom, ja ne spadam u konstruktore antena. Odnosno, kao što je Goran rekao u nekom od prethodnih postova u ovoj temi, ima ljudi koji znaju kako antena radi i oni koji antenu koriste. Ja sam bliži ovoj  drugoj grupi, ali nešto malo fizike / elektronike znam.

Pozdrav, Zvonko
P.S. da ne bude zabune - cijenim napore 9A3RU na testovima koje većina amatera neće nikad sprovesti, moji postovi su tek usputne reakcije na tekuću diskusiju (i nisu niti pro ili con za niti jednu od ove dvije antene).
« Zadnja izmjena: 19. Rujan. 2013, 16:32:57 9a6ww »

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #162 : 20. Rujan. 2013, 13:07:51 »

Tvoja definicija usmjerenosti i gaina se razlikuje samo u jednoj frazi - u pojmu "ukupne privedene snage" vs "ukupne izračene snage". 

Nije to "moja" definicija, to je jednostavno tako, "E. Zentner - Radiokomunikacije"

ono što je također istina, ako se kao referenca uzima ukupna energija koju antena izrači, onda je dobit u privilegiranom smjeru gain (i to veći od 1).

Dobitak antene nemože biti veći od 1, ako jedan (1) predstavlja 100% dobitka, 0.9-90%, 0.5-50% ili 3 dB, ..., promatrano u smjeru maksimalnog zračenja glavne latice, može biti samo jednak (to bi trebala biti antena napravljena od supervodiča bez ikakvih gubitaka) ili manje.

g=k*D

Ako seželi testirati (uspoređivati) antene na otvorenom prostoru, ne trebaju nikakvi ispitni tuneli, treba ispoštovati formulu:

r=2d2/ λ

d=ukupna dužina antene u metrima

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #163 : 20. Rujan. 2013, 14:39:43 »
Naravno da niti jedna stvarna antena ne može imati veći dobitak od izotropnog radijatora.  Izotropni radijator je idealni radijator sa idealnom rezonancijom koji ne postoji u stvarnosti i koji izrači 100% energije ravnomjerno u svim smjerovima.

Isto je tako jasno da antena velike usmjerenosti ne mora imati veću dobit od neke manje usmjerene.

Naravno da nisam mislo na sveukupnu energiju koju antena izrači u svim smjerovima. Ako se to naziva gain, a ne relativan odnos izračene snage u nekom favoriziranom smjeru naprama ukupnoj izračenoj energiji, prihvaćam.

Ako je za ovo potonje prikladaniji  izraz usmjerenost, onda je za ovo prije prikladniji izraz efikasnost nego prilično generalni pojam gain. No nema problema, nisam tu stručnjak, može biti da sam patio od terminoloških nedosljednosti, ali čovjek uči dok je živ...

Pozdrav

P.S. izraz "dobit antene od (npr) 15 dBi" koriste ne samo laici već i konstruktori antena. Nisam jedini koji bi morao prilagoditi terminologoju...
« Zadnja izmjena: 20. Rujan. 2013, 15:53:58 9a6ww »

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #164 : 19. Listopad. 2013, 18:50:48 »
Evo DK7ZB napravio kronologiju razvoja yagica novijeg datuma...
http://www.qsl.net/d/dk7zb/images/LFA/OWL-principles.htm