Autor Tema: 11 elemenata lfa g0ksc...oblong...test sa drugim antenama  (Posjeta: 22347 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
Odg: 11 elemenata lfa g0ksc...oblong...test sa drugim antenama
« Odgovori #135 : 23. Kolovoz. 2013, 09:29:41 »
Goran ,  i ostali pozdrav!

Slažem se i s time ... moj post je trebao biti upravo to: ohrabriti ljude da prema pravilima struke izmjere i usporede antene.  Smanjenje dimenzija tu može pomoći da se utroši manje vremena materijala i prostora.
Za mjerenje može poslužiti stanica sa AGC off i PC sa odgovarajućim SW ( npr. Audio meter DG8SAQ) ili npr. VNWA.

Još jedan moj komentar vezan uz praksu. Sve više je bitno da antena ima što pravilniji dijagram bez latica tj. s velikim bočnim i stražnjim potiskivanjem jer na taj način primamo najmanje nepoželjnog šuma u gradskim područjima.  Zato antena manjeg gaina može dati bolji odnos S/N , a to je ono što nas zanima.

No to nije ništa što već nismo tu raspravljali. ;)

Luci, 9A1Z

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #136 : 23. Kolovoz. 2013, 09:39:19 »
Za mjerenje može poslužiti stanica sa AGC off i PC sa odgovarajućim SW ( npr. Audio meter DG8SAQ) ili npr. VNWA.
...ili PolarPlot od autora G4HFQ http://www.g4hfq.co.uk/plphelp/plphelp.htm

LP
K
Kreso

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #137 : 23. Kolovoz. 2013, 11:01:15 »
Krešo , odličan program uz koji sam proveo sate i sate.
Svojevremeno smo si međusobno u Čakovcu i okolici svi izmjerili dijagrame postavljenih antena na način da smo si davali signal na bandu i izvrtiš antenu i to je to!

PREPORUČAM!

Luci, 9A1Z

Offline 9a3ru

• Jr. Member
  • **
  • Member of 9A1N contest team
« Odgovori #138 : 23. Kolovoz. 2013, 13:00:47 »
Dragi radioamateri i ostali,pozdravljam Vas i nemogu ,a da ne komentiram  ove nedavne postove !! Ovdje stvarno  postoje dvije grupe: jedni elokventni,poznavaoci fizike,matematike i makar jednog stranog jezika i oni drugi, koji se eto vode "umjetničkim dojmom" o antenama o kojima je bilo riječi! Svaki pripadnik bilo jedne ,bilo druge grupe će se prepoznati !! Ja naravno pripadam grupi koja se vodi "umjetničkim dojmom"..pa valjda nakon 46 god. za stanicom imam i to pravo!! Da samo ponovim ono što je vrlo razvidno objasnio 9A2VX- htjelo se usporediti 2 antene iste dužine boom-a i vrlo priblišnog gaina,i to u REALNIM uvjetima !!  Zgrade,drveće,auti,kokoši,nervozni susjedi mrzitelji radioamatera,oblaci .....sve!!To je i radjeno preko 30 dana svakodnevno!! Propagacije su se mijenjale na + ili - ,ali na kraju ja sam došao do zaključka ,ili stvarno je bolji izraz "umjetničkog dojma " da je oblong  bolji u pogledu S/N i u suprotno će me netko teško uvjeriti,jednak LFA,ako ne nešto većeg gaina,ali ta razlika je vrlo mala.Naravno i to moram pomenuti da je oblong puno bolji na visinama antene manjim od 3 lambda!!Jednostavno čuje bolje!!Znam,naći će se netko da me demantira,da je to što govorim bazično nepoznavanje fizike,prostiranja radio valova, kvantne mehanike,teorije kaosa ili.... hmmmmm ,neznam ,ali naći će se već nešto! Htio sam jednu nedoumicu razriješiti ne "navijajući" unapred niti za jednu. Dakle ,to je MOJ zaključak!! Naravno ,svakom na volju što će od antene metnuti !! Jedna stvar stvarno ide u prilog LFA---vrlo lako se da reproducirati!!Želim Vam dan miran i savršen!! Željko

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #139 : 23. Kolovoz. 2013, 13:22:28 »
Dobro, znaci misterij je rijesen, znaci oblong je bolji i gotovo.  ;D
Ovaj test me podsjeca no onu pitalicu: sta je teze, kila olova ili kila perja...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a3ru

• Jr. Member
  • **
  • Member of 9A1N contest team
« Odgovori #140 : 23. Kolovoz. 2013, 13:32:40 »
Hahahahahahaha,ali šta bi bolje htio -----da te udarim u glavu kilom olova ili kilom perja???? Ž.

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #141 : 24. Kolovoz. 2013, 09:14:50 »
Još jedan moj komentar vezan uz praksu. Sve više je bitno da antena ima što pravilniji dijagram bez latica tj. s velikim bočnim i stražnjim potiskivanjem jer na taj način primamo najmanje nepoželjnog šuma u gradskim područjima.  Zato antena manjeg gaina može dati bolji odnos S/N , a to je ono što nas zanima.

I ne samo to. Potrebna je i veća tolerancija prema odstupanjima. Jer, teško je raditi nešto što zahtjeva preciznost "u stotu", kao i udovoljiti strogim dimenzijama u uvjetima kad se elementi neželjeno saviju ili npr. smrznu, što smo već diskutirali... Svatko tko je radio bar jedan portabl, zna kako antena izgleda kad prođe kroz granje, zavezana za krov auta...

Dragi radioamateri i ostali,pozdravljam Vas i nemogu ,a da ne komentiram  ove nedavne postove !! Ovdje stvarno  postoje dvije grupe: jedni elokventni,poznavaoci fizike,matematike i makar jednog stranog jezika i oni drugi, koji se eto vode "umjetničkim dojmom" o antenama o kojima je bilo riječi!

Ma ne, problem je što marginalna manjina ljudi ima jednu jako ružnu, bahatu crtu koja im ne dozvoljava da kritički razmišljaju. Takvi su nekad tvrdili da je Zemlja ravna ploča. I kad se ti nađu pred nečim što trenutno nema neko logično objašnjenje, tad kreću autoritativno nastupati, uz provociranje i vređanje oponenta umotano u celofan, što ubije svaku diskusiju i kvalitetne diskutante ukloni iz rasprave. Tad su oni pobjedili, njihova ideja je dokazana i stres uzrokovan "nepoznatim" je uklonjen. Zato i ima sve manje dobrih tema i rasprava i sve više samohvale i osobne prezentacije.

Neka im...
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #142 : 24. Kolovoz. 2013, 13:50:18 »
Dobro, znaci misterij je rijesen, znaci oblong je bolji i gotovo.  ;D

Ajde jos taj  test  s ledom  na -15C pa da budemo  100% sigurni   ::) !

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #143 : 24. Kolovoz. 2013, 14:13:39 »
Ajde jos taj  test  s ledom  na -15C pa da budemo  100% sigurni   ::) !

To je vec obavljeno. Elementi su bili debljine Poli salame, koliko se sve smrzlo :-)
Oblong 9el.: SWR 1.1-1.2:1 umjesto 1:1
YU7EF: 2.5:1

Slicno se ponasa i DL6WU, jednako tolerantna antena kao i Oblongarija... :-)
« Zadnja izmjena: 25. Kolovoz. 2013, 00:11:34 9A1IW »
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #144 : 25. Kolovoz. 2013, 16:43:42 »
Borise,

NHF, no ne mogu se nikako oteti dojmu da se sve ove ružne karteristike nekih diskultanata (koje si tako lijepo i opširno pobrojao) ne odnose djelomočno na tebe, pogotovo na tvoj dotični post.

Manje etiketa, više argumenata molim!
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #145 : 26. Kolovoz. 2013, 11:28:49 »
Citat:
Ma ne, problem je što marginalna manjina ljudi ima jednu jako ružnu, bahatu crtu koja im ne dozvoljava da kritički razmišljaju. Takvi su nekad tvrdili da je Zemlja ravna ploča. I kad se ti nađu pred nečim što trenutno nema neko logično objašnjenje, tad kreću autoritativno nastupati, uz provociranje i vređanje oponenta umotano u celofan, što ubije svaku diskusiju i kvalitetne diskutante ukloni iz rasprave. Tad su oni pobjedili, njihova ideja je dokazana i stres uzrokovan "nepoznatim" je uklonjen. Zato i ima sve manje dobrih tema i rasprava i sve više samohvale i osobne prezentacije.

Zvonko bas tako - vrlo argumentovano i autoritativno je opisao upravo svoj post

Borise zao mi je sto si se razocarao ali dozvolices da ne mogu ja biti odgovoran za ofrlje gradnju i za
odokativno merenje. Ako zelis da dobijes vrhunske specifikacije onda tako moras i napraviti antenu.
To bi bilo isto da hoces napraviti auto sa specifikacijama Ferarija a koristis tehnologiju Trabanta ... 
Na zalost to nije moguce - oni koji su antenu napravili pazljivo i dovoljno precizno, uz toleranciju od
0.5 - 1.0mm dobili su ocekivani rezultat ... nije tacno da se mora raditi na CNC masini i sa tolerancijom
od 0.2mm kako to ti tvrdis ... Upoznat sam sa situacijom kod tebe i nije korektno ovako da govoris jer
je ocigledno da se javio mnogo veci broj ljudi koji tvrde drugacije i to te je naljutilo ...

Nemam nista protiv oblonga, naprotiv, mogu samo reci da je to dobra antena, prema tome ako je to
tvoj izbor pozdravljam, uzivaj i radi sa onim sto tebi odgovara, niti cu ja zbog toga patiti niti cu imati
bilo kakve posledice, niti se zbog toga ljutim ...

Izvinjavam se svima na forumu sto je moj komentar o QUAD antenama izazvao ovakve komentare i
reakcije - nisam ni spomenuo ni oblong ni LFA niti akciju koja je u toku koju podrzavam, mada o tome
imam svoje misljenje ali cu ga bar za sada zadrzati za sebe i strpljivo sacekati da cujemo konacni sud

Pozdrav svima

Popa, YU7EF

Offline YU7WL

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #146 : 26. Kolovoz. 2013, 12:43:59 »
Voleo bih da vidim rezultate simulacije kada su duzine elementa i razmaci metodom slucajnog odabira skraceni/produzeni/pomereni za do 5mm i kolika su tada odstupanja karakteristika od idealnih.

To bi nam pokazalo koliko greske u gradnji uticu na karakteristike antena.

73 Voja/yu7wl

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #147 : 26. Kolovoz. 2013, 13:08:16 »
Evidentno je da se uz takvo testiranje nije doslo do odgovora zasto je jedna antena bolja.
Osobno nisam ni ocekivao da ce se iz takvih testiranja ni doci do odgovora na pitanje. Ocekivao sam da ce se ipak brzinski testirati obje antene na prijem vertikalne polarizacije, kako sam i predlozio na pocetku.

Misljenja sam da do razlike dolazi zbog vec navedenog problema promjene polarizacije signala a kod antena se to razlicito manifestira zbog razlicitog cross-polarization efekta, koji nije isti za obje antene zbog razlike u konstrukciji.
U biti, na uho bolja antena (oblong po navedenom testiranju) ima losiju cross-polarizaciju sto je praksi cini losijom antenom naspram yagice, jer je pozeljno imati sto bolju cross-polarizaciju i sto vecu izolaciju polarizacija u slucajevima kada rabimo samo jednu linearnu polarizaciju za rad.

Efekat "tise antene" kad grmi ili kod velike statike kako su napomenuli neki u korist oblonga nije zbog cinjenice da je to petlja nego zbog cinjenice da do corone dolazi kod vrhova ostrih elemenata koji karakteriziraju yagi antene. Dakle problem je mehanicke prirode i tehnickog izvodjenja iste. Naravno takvi problemi su puno manje izrazeni kod oblonga koj po svojoj konstrukciji nema tako siljastih elemenata te na njoj efekat corone dolazi do manjeg izrazaja, sto je konacnici cini "tisom" kako bi neki rekli.

pozz
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #148 : 26. Kolovoz. 2013, 15:09:19 »
Voleo bih da vidim rezultate simulacije kada su duzine elementa i razmaci metodom slucajnog odabira skraceni/produzeni/pomereni za do 5mm i kolika su tada odstupanja karakteristika od idealnih.

To bi nam pokazalo koliko greske u gradnji uticu na karakteristike antena.

73 Voja/yu7wl

Upišeš dimenzije u neki program (YO, EZNEC), promijeniš i odmah se pokažu razlike.

GG

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #149 : 26. Kolovoz. 2013, 15:54:29 »
Citat:
Upišeš dimenzije u neki program (YO, EZNEC), promijeniš i odmah se pokažu razlike.
Monte Carlo statisticka metoda, postoji upravo za takve namjene.
« Zadnja izmjena: 26. Kolovoz. 2013, 16:03:22 AD6IW »