Autor Tema: 11 elemenata lfa g0ksc...oblong...test sa drugim antenama  (Posjeta: 22380 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a9c

• Full Member
pozdrav...amigosi..imam 11el lfa g0ksc antenu...zanima me je netko tu antenu uspoređivao sa drugom antenom...ja sam uspoređivao 11 el lfa  6m bom sa 9el oblong 6m boom i na prijemu su skoro iste ali na predaji je oblong u prednosti...obe antene su bile na visini oko 2.2m i razmaknute oko 4m..jel ima netko kakva iskustva...9a9c...đuro

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
Odg: 11 elemenata lfa g0ksc...oblong...test sa drugim antenama
« Odgovori #1 : 29. Srpanj. 2013, 18:24:32 »
pozdrav...amigosi..imam 11el lfa g0ksc antenu...zanima me je netko tu antenu uspoređivao sa drugom antenom...ja sam uspoređivao 11 el lfa  6m bom sa 9el oblong 6m boom i na prijemu su skoro iste ali na predaji je oblong u prednosti...obe antene su bile na visini oko 2.2m i razmaknute oko 4m..jel ima netko kakva iskustva...9a9c...đuro

Mi smo paralelno testirali LFA, oblong i DL6WU.

Jedina opipljiva razlika kod slušanja fara je bio dijagram zračenja i F/B. Oblong je imao najbolji F/B, dok su ove jagice imale najpravilnije dijagrame. No, u praksi se meni oblong pokazao kao puno bolja opcija, a "lijep" dijagram često kao hendikep. U gužvi kakvu ja imam, F/B mi je neizostavno bitan faktor. Palac gore za oblong. Zadnji kontest je to i pokazao u mom slučaju.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A4HP

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #2 : 29. Srpanj. 2013, 18:53:00 »
9A7KFF -Mario ti je nedavno uspoređivao LFA sa Oblongom 6 el....skraceno mi je rekao da su na prijemu podjednake ,ali sa 6 el. oblongom ono što čuješ odradiš bez problema ....Mi u klubu od proljeća za takmičenja koristimo 2 x 6 el oblong i to radi odlično,čak puuuno bolje od single yagi 11 ili 15 el. koje smo do sada koristili ...po našem iskustu OBLONG je No.1! :) p.s Dali je netko radio oblong za 50 mhz , kako se on ponaša u odnosu na yagi antenu...
« Zadnja izmjena: 30. Srpanj. 2013, 14:15:12 9A4HP »

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #3 : 29. Srpanj. 2013, 19:13:09 »
9A7KFF -Mario ti je nedavno testirao LFA11 el. sa Oblongom 6 el....skraceno mi je rekao da su na prijemu podjednake

zanimljivo, mozda da umjesto jednog oblonga stavimo dvostruki oblong, onda bi trebao biti dvostruko jaci prijem  ;D ;D ;D
EME enthusiast

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #4 : 29. Srpanj. 2013, 19:29:50 »
9A7KFF -Mario ti je nedavno testirao LFA11 el. sa Oblongom 6 el....skraceno mi je rekao da su na prijemu podjednake ,ali sa 6 el. oblongom ono što čuješ odradiš bez problema ...

Zanimljiva opservacija, jer je LFA duplo duža od 6 el oblonga.

I mene intrigira oblong iako ga odavno imam - u ALPE ADRIA UHF sam s 2x19 oblongom na 432 odradio sve što sam čuo, bez obzira što su kod mene signali bili i na granici šuma. Radio sam s 20W, a ti isti korespodenti i sa 700W i 7WL antenama. A sve s brdašca od 150 m asl.

Leon je imao oblong za 6m pa možda napiše nešto o tome ako uoči ovu temu.

Bude li sreće, u MMC bi digao 4x6 za 2m u V stack pa da vidimo kako to pjeva ;)

Offline E74G

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #5 : 29. Srpanj. 2013, 20:48:11 »
Pozdrav Đuro a i ostalima koji učestvovaše u ovoj temi.
Ja sam radio svojevremeno sa 2 x DJ9BV i stvar je nekako šljakala. Ali onda kad sam napravio 2 x 6 el. OBLONG, onda sam jednostavno ostavio one Yagice u penziju. Razlika je očigledna. I na prijemu a pogotovu na predaji. Ja jednostavno okrenem svoj sistem na sjever i radim sve što čujem iz tog pravca. I ne moram antenu nešto mnogo vrtiti. Česi, Slovaci, Poljaci, Ukrajinci a neki dan u 9A Activity-ju i naš Gerhard DK1FG.
Sve sam radio a da nisam antenu rotirao. Pa onda ti vidi.
73 svima i čujemo se! Nedim E74G 

Offline yu1qt

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #6 : 29. Srpanj. 2013, 21:31:56 »
Evo Oblonga 4/50, kod Leona je 5/50, a pravio sam i 8el 50. Ovaj 4 je pravljen za YU1DO, a zavrsio je kod YU1EV. Otprilike je nesto kao Oblong 6/144 - "najvise muzike, za najmanje para".
Ima ih u 9A i za 70 MHz.
Andra YU1QT

Offline 9A9L

• Full Member
« Odgovori #7 : 29. Srpanj. 2013, 22:01:34 »
Ajmo redom,
Đuro,, cemu provjeravati nesto sto se nemoze ni u ludilu provjeravati. Kao prvo ides usporedjivati 9 el Oblong a na istom boomu je izmisljen 10 el i za koplje bolji od tog sa 9 el. Ako nesto usporedjujes onda to napravis sa necim sto je "HIT " a ne sa starudijo. Nisam vec dugo vidio nikakve novitete kod te tvoje LFA antencice. I probaj testirati na kisnom ili snjeznom vremenu. Stavi onda i fracaro u usporedbu....heheh

Sto se tice Oblonga  5 el /50 kod prvog izlaska u zrak odnio je 1. mjesto u 50 mhz kontestu i to sa svih 100 w-

Mislim da ima u jednom HRS casopisu objavljeno pa ako netko zeli nek pogleda. Pokusao me Andro uvjeriti da je 4EL QQ bolji od 5 4l oblonga, napravljen je i 4 el qq ali "paprika"-
73's de Leon 9A9L

Offline 9A4HP

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #8 : 29. Srpanj. 2013, 22:11:17 »
Malo ću razbuditi  9A7KFF da nam on osobno napiše svoj dojam , da ne bi sa moje strane bilo pokvarenog telefona ...Koliko vidim po vasim svim postovima Oblog je br.1 ...Andra hvala na brzini...5 el. / 50 mhz stavljam u plan za slijedeću sezonu na 50 mhz ....ako se pokaže kao onaj na 2 m biće luuudooo!Samo još nisam siguran kako to sve sastaviti a da ne padne sa krova :o.....susjedu u dvorište ::)....pozzzz

Offline yu1qt

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #9 : 29. Srpanj. 2013, 22:20:35 »
5el/50 je samo 6m boom. Zaboravih da se nahvalim najdužim kod YT1AU 18m/10el, srecom zicani i fixed.
Andra YU1QT

Offline 9A9L

• Full Member
« Odgovori #10 : 29. Srpanj. 2013, 22:22:07 »
Pa onda se preseli na neko mjesto gdje nema problema sa susjedima. Znam jedno mjesto na Modrušu. I nema opasnosti.
73's de Leon 9A9L

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #11 : 29. Srpanj. 2013, 23:19:01 »
Bude li sreće, u MMC bi digao 4x6 za 2m u V stack pa da vidimo kako to pjeva ;)

Mislim da je sa takvim sistemom dugo vremena radio 9A9T. MOžda radi još uvijek?
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #12 : 30. Srpanj. 2013, 00:02:41 »
Hajde, kad se stvar tako zahuktala, neka neko ko ima iskustva sa oblongom na 2m i nižim frekvencijama kaže kako se ta antena ponaša u uvjetima jakog statičkog elektriciteta, kad iske frcaju. Ja sam čuo da je oblong skoro imun na to. Mislim da je to jedna velika prednost.

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #13 : 30. Srpanj. 2013, 06:41:25 »
Na 70 cm oblong se pokazao imun na grmljavinu i statiku, pretpostavljam da je isto i na 2m. 97PJT i 9A5ST znaju više.
9A9T ima 4x6 u "H" konfiguraciji, ne u vertikalnom stacku.
Iskustvo s Brača iz 2007 pri usporedbi 2x9 dk7zb i 4x9 oblong na 2m kaže da je na praznoj frekvenciji šum iz istog pravca na 2x9 dizao S metar do3 S jedinice, a na oblongu nikakvog šuma nije bilo i trebalo je dobro odvrnuti NF pojačanje da bi uopće shvatio kako prijemnik radi.

Malo smo otklizali od LFA, ali ko nas može zaustavit :D

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #14 : 30. Srpanj. 2013, 07:40:09 »
Postoji teoretski maximum gaina za dužinu booma sve ostalo je topla voda.
Mitovi o kvadovima, loopovima i drugim 3d antenama su davno razriješeni. Ostalo je samo mehanika.  ;)

73 UN