Autor Tema: HRLJKup 2013  (Posjeta: 7480 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
Odg: HRLJKup 2013
« Odgovori #30 : 13. Srpanj. 2013, 21:50:33 »

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #31 : 13. Srpanj. 2013, 23:06:17 »
http://iaru.oevsv.at/v_part/prg_detl.php?action=show&id=23251&start=1

fin rezultat...

A di to  :o ? !

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #32 : 14. Srpanj. 2013, 09:21:51 »
Call:  EA2DR/1
WWL:  IN83FD 
Exchange:   
Section:  Multi 145 MHz 
QRP   
Claimed score:  451744 
Claimed QSOs:  511 
Claimed ODX:  LA5UKA 
Claimed QRB:  2047 
Equipment:  PWR: 600 TX: TS-2000 Ant: 2x14 yu7ef Hght: 8;1512 
Upload:  2013-07-12 15:54:53 
Cross checked score:   
Cross checked QSOs:   
km / QSO:   
Rank:   
Cross check date: 

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #33 : 14. Srpanj. 2013, 10:47:47 »
Moje dosadašnje iskustvo je bilo da po buri preko mora nema ništa od prilika. Ali očito ne po onoj toploj buri koja je puhala prošli vikend.

Stare uspomene kažu da se pola sata prije popodnevne nevere jako dobro otvori prema zapadu - samo u takvim prilikama smo radili I1MFS iz ED01f, ne znam koji mu je danas znak - vrlo rijeto polja, qth IMPERIA.

Uobičajeni popodnevni vjetar s mora ne nosi ništa posbeno, ali ujutro prije nego krene tramuntana, kad se valjda poklope temperature morai  zraka zna se fino otvorit i obično u to doba prasnemo okolicu Nice, što je jako rijetko, ali  bi veze S Jn11 ili Jn12 s Vučjaka obično padale u nedjelju oko podne pa sad...

osnovno je pravilo - uvijek raditi pa kako bude, jer pravila baš i nema :D

CU AA VHF

Offline 9a7pjt

• Hero Member
    • 9A7PJT
« Odgovori #34 : 14. Srpanj. 2013, 11:11:37 »
 A moje   iskustvo  do sada je  da mi iz ovih  krajeva  dobivamo samo mrvice, . . . ma koliko god se trudili uvjek fali 5 za napravit 6  :(.
 Bljesne neko  svako-malo s nekim rezultataom ali to  je s obziron na broj izlazaka na lokacije, ulozeno vrijeme i trud ,sjedenje ispred uredaja i cekanje otvaranja , skromno.
Ko nevjeruje neka dode  malo ode u JN83 - s zadovoljstvom mu mozemo ustupit  nasu lokaciju na koristenje ;D . . .

73 PJT

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #35 : 14. Srpanj. 2013, 11:53:05 »
Za sada još i nema nekih osobitih bljeskova, više bih relkao da je sve to stjecaj okolnosti... ali još uvijek vjerujem da po tehničkim pitanjima nismo puno uradili i da se tu kriju jako velike rezerve.

S druge strane bare iz JN63 ima nekoliko stanica koje demantiraju neke depresivne teorije i postižu rezultate. Možemo mi sad pričat kako kod njih nema Dinare, Svilaje, starih kabela, oksidiranih konektora, gluhih prijemnika i neispravnih pojačala, ali dobri rezultati ne dolaze preko noći.

I uvijek ostaje otvoreno pitanje što je presudnije - rezultat ili komocija?

Ja sam siguran da se iz JN83 može napraviti solidan rezultat, samo ne s 10 el na 4m visine i TS2000, takve stvari ostavljam za izlete i druženja...Treba se opskrbiti kao i svi ostali - bar 17 dB gaina u antenema na bar 3 wl od zemlje (donja, ne gornja ;D), i bar 1000W na anteni. Jasno, bez Rg213, Rg58 i sličnih kabela, ispod H1000 i 1/2". I onda tako nekoliko puta ;D

Ajde, sad će AA VHF za koji dan, da vidimo kako to sve ide:-)))

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #36 : 14. Srpanj. 2013, 12:09:35 »
E to je već nešto Gogo. Treći i četvrti dio potpisujem, a bez njih nema niti prvog i drugog.
Dobre antene ( bar dvije ako ne četiri ) , malo veća snaga od dobrih starih komotnih uređaja i inda možeš nešto i očekivati.
Susjedima je više otvoren sjever, ali kada čujem da preko mene rade YO ili LZ, a ja ih uopće ne naslućujem, onda se pitam koliko je važno imati dobre prijamne antene...
73! Zvone 

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #37 : 14. Srpanj. 2013, 12:49:42 »
Dobra antena je dobra i na prijemu i na predaji ;)

Mene je iznenadilo koliko sam veza uradio u AA UHF s 2x19 oblong antenama i 20W. ne samo da sam ih sve čuo, nego su i oni čuli mene. A bilo ih je i sa 750W koji nisu baš razarali kod mene.

Za dobar rezultat i daleku vezu ništa se ne smije uzeti zdravo za gotovo...

Ili kako bi to rekao ON4UN - There's no free lunch in the antenna world...on je doduše mislio na niže KV bandove, ali logika je ista - koliko uložiš toliko i dobiješ, a sve drugo su sreća i slučajnost.

Najvažnije je spoznati svoje slabosti, nedostatke i ograničenja... s ovim zadnjim najteže ide, ali treba se boriti ;D

Offline 9a7pjt

• Hero Member
    • 9A7PJT
« Odgovori #38 : 14. Srpanj. 2013, 13:35:44 »
 Hm  ???,

ovo je  VHF forum , ali je radio amaterski i naglasak je na ono AMATERI.

Koja je svrha natjecanja i trosenja slobodnog vremena  ako treba  PROFI  oprema  :( ?
Zar nije  bit svega  stavit uredaj u auto , pa makar to bio i taj toliko spominjani TS 2000 (koji je nekima skovaca ), antenu ,dvi  malo kabela i popet se  na prvo brdo i radit veze ?
Ako idemo tako  daleko da  se mora  za 5m  specijalnog ,pravog,dobrog,vrhunskog kabela sa konek. izdvojit 500Kn a to nece rezultirat sa 10+ "novih veza .. .  TNX  iman precih potriba.
1000W u portablu , . . . .  je cesto se to cuje iz ovih podrucja.
O tim transverterima  mi  se neda ni  raspravljati.
Jedino ostaje   opcija   s antenama  ali  ipak realna  , . .skini-stavi 4 X 1Oel  nije  za samca , . .  jos kad se visina stupa mjeri u WL ;)!

Sjecam se  da je 9A1CIG godinama isao na Prominu , . .cca 1000m , 4X5WL i 1000W , . . . rezultati  su im takvi  kakvi jesu ali  je  to po meni  plafon sto se tice JN83.
Usput , necujem ih zadnjih god. dvi . . . .dosli ljudi pameti  ;D ?

73 PJT

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #39 : 14. Srpanj. 2013, 14:40:18 »
Zaglibićemo u offtopicu, ali - šta je to profi oprema? Ako je TS2000 plafon, onda nemojmo govorit o rezultatima, nego o gradelama, sunčanin očalama i sličnim stvarima.

Da ne ponavljam citate, evo jedan novi - za uvatit ribicu, triba smočit guzicu. Na tome sve počinje i završava, a one priče kako je neko mobitelon u plićaku omamija ribu od 5 kila ostavimo za ljubitelje rubrike vjerovali il ne :D

Radimo s onim što imamo i što si možemo priuštit, a rezultati će nam stati uz bok tome. Ako se nema za bolje od TS2000 (zašto baš njega), onda se s tim uređajem ode na 1500 m pa se progleda... To ne spada u profi tretman  ;D

E, ali ko će sad pješke u brdo, a e...

A propos 4x10 u SO režiji, pozvaću te da snimiš kako 9A6C diže tu stvar na HM stupu od 15m i to solo, koristeći isključivo komparativne prednosti - duge ruke i malu kilažu ;D ;D ;D
« Zadnja izmjena: 14. Srpanj. 2013, 14:50:43 9a6c »

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #40 : 14. Srpanj. 2013, 15:23:32 »
Zar nije  bit svega  stavit uredaj u auto , pa makar to bio i taj toliko spominjani TS 2000 (koji je nekima skovaca ), antenu ,dvi  malo kabela i popet se  na prvo brdo i radit veze ?

73 PJT

Nesto ovome slicno:
http://youtu.be/gCiptPVNwo0

Mislim da jos niste dokucili da ne bije boj srce u junaka nego dobra lokacija  ;D
Evo npr. sa ovog gore videa, cuje se beacon na 23cm qrb 385 km i to za losih propagacija.
To je slusano nekih 50m nize od lokacije beacona na 2m 9A0BVS u JN74BX.

I sada 9A6C jedva da cuje taj beacon na 2m a na pola puta je u odnosu na beacon iz JN71TQ sa videa.
Sta je tu zakljuciti? Da me je lokacija banana  ;D
Kako Talijani rade preko nas Cehe i Bugare tako mi preko njih operemo EA i F postaje...
Ovo prema jugu, to je za nas iz Terre magice peace of cake, mislim da ne moram opet stavljati link na onaj video gdje radim SV8 na 2m sa 2.5W i par aluminijskih elektroda sa iste lokacije (JN74BX)

Dakle, lokacije su vam truba, trebate se isturiti vise prema zapadu na more, sto dalje od planina...
Primjer vam je devetanulapula koji gotovo sa razine mora postizu dobre rezultate na svim podrucjima.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a7pjt

• Hero Member
    • 9A7PJT
« Odgovori #41 : 14. Srpanj. 2013, 15:34:56 »
 Ako tebe triba slikat - ostavljam sve i dolazim , . . . makar pjeske jer se to rijetko ode vida!

Da se vratim na onaj tvoj  pre-pre prosli post,

spominjes   solidan rezultat iz JN83  a ti pobiga u JN73 , . . .znaci nesto nestima ili s tobom  ::)ili s JN83 ?!
Onda malo  spominjes  JN63? !? , . .daj odluci se vise  za neki  lokator . . .
Idemo dalje , . citiran samo ne s 10 el na 4m visine i TS2000, , . . . moze se, moze  i to sa  8el. ,TS-2000( ah  ;) !) i  linearcic >200W, postavit rekord Bunkera ( a i sire) ,

http://s1228.photobucket.com/user/tonkojursky/library/IARU%20R1%20VHF%20contest%202008?sort=3&page=1

. . . . i sjecam se da su se neki pripali da nebi ucinili 200 veza ::).
Koja su to vrimena bila .
Adame , ovi sto se bave UKV-om iz JN83 zadnjih 30-tak god.  jos nisu nasli tu magic location , pa mislin da nema vise  ni smisla trazit . ..

73 PJT

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #42 : 14. Srpanj. 2013, 17:11:05 »
odg Lijepo je raditi s linearcima ako ne špricaju. Na žalost neki imaju nepodešene izlaze pa špricaju na trećem harmoniku više nego na osnovnom HI!
Zovem ja neke na 70 cm. Signal lijep CW 59 + 30, i tako sve dok ne prebacim na 144 i vidim što je.
Naravno da naša TS 2000 stoji na istom stolu rade dečki na 2m i ništa ne smetaju HI!
Ovaj HRLJKsmo radili s podvojenim oduševljenjem. Došli smo na lokator, i vidjeli da će nam glavni "neprijatelj" biti vjetar. Morali smo postaviti tonnu zbog manjeg otpora od Quada za 2M. Na kraju kontesta tonna je dobila kut od 150 deg. Zrači na N, pa skreće na NW.   
Nakon drugog popravka, tj izmjene svih filtera u klupskoj organizaciji, TS2000 radi kao nov. Ima on svojih dobrih i loših strana, ali radi. 2M je dobro pokriven s TS2000.
70cm je preuzeo ICOM 910. Nažalost kratko, Prve dvije veze nas dečki iz S5 ( Hvala vam) upozoravaju na vrlo lošu modulaciju. Zaključujemo da je to zbog naglavnog nikrofona, ali nemamo zamjenu. 70 cm preuzima opet FT817 i umjesto 4 antene na rotatoru, ostajemo na jednoj fiksno vezanoj. S obzirom na sve super rezultat...
Na 1,3 je umjesto spomenutog IC910 s modulom 1.3, uskočio još jedan FT817 sa transverterom.
Došlo je i vrijeme da ispitamo kako ide 10 i 24 GHz. Lijepa iskustva koja će se , nadamo se, možda i ponoviti.

P.S. Oduševljava me broj poslanih logova na "robija" 270 logova u ovom trenutku je super broj!

73!  Zvone

Offline S59GS

• Sr. Member
« Odgovori #43 : 15. Srpanj. 2013, 18:55:57 »
odg Lijepo je raditi s linearcima ako ne špricaju. Na žalost neki imaju nepodešene izlaze pa špricaju na trećem harmoniku više nego na osnovnom HI!
Zovem ja neke na 70 cm. Signal lijep CW 59 + 30, i tako sve dok ne prebacim na 144 i vidim što je.
Naravno da naša TS 2000 stoji na istom stolu rade dečki na 2m i ništa ne smetaju HI!
Ovaj HRLJKsmo radili s podvojenim oduševljenjem. Došli smo na lokator, i vidjeli da će nam glavni "neprijatelj" biti vjetar. Morali smo postaviti tonnu zbog manjeg otpora od Quada za 2M. Na kraju kontesta tonna je dobila kut od 150 deg. Zrači na N, pa skreće na NW.   
Nakon drugog popravka, tj izmjene svih filtera u klupskoj organizaciji, TS2000 radi kao nov. Ima on svojih dobrih i loših strana, ali radi. 2M je dobro pokriven s TS2000.
70cm je preuzeo ICOM 910. Nažalost kratko, Prve dvije veze nas dečki iz S5 ( Hvala vam) upozoravaju na vrlo lošu modulaciju. Zaključujemo da je to zbog naglavnog nikrofona, ali nemamo zamjenu. 70 cm preuzima opet FT817 i umjesto 4 antene na rotatoru, ostajemo na jednoj fiksno vezanoj. S obzirom na sve super rezultat...
Na 1,3 je umjesto spomenutog IC910 s modulom 1.3, uskočio još jedan FT817 sa transverterom.
Došlo je i vrijeme da ispitamo kako ide 10 i 24 GHz. Lijepa iskustva koja će se , nadamo se, možda i ponoviti.

P.S. Oduševljava me broj poslanih logova na "robija" 270 logova u ovom trenutku je super broj!

73!  Zvone
73 SVIMA.
9A5G sam čuo par puta na 10 GHz ali nisam bio siguran dal to čujem iz 2 m ,( nisam znao da radite i na 3 cm ) pa tako nismo održali veze na 3 cm, a sa 9A/AD6IW smo odradili ) bit če drugi put, imate koje slike kako izgleda vaša lokacija na Guslici , i možda napišete kako ide to i na 24 GHz . tnx                                  Slavko.
73 GS

Offline 9a2vx

• Full Member
« Odgovori #44 : 15. Srpanj. 2013, 22:37:56 »
Ha Trebao si se javiti, uostalom kao i na 70 i 23 cm. Malo smo radili na 10 GHz, sreća poklopilo se sa RS pa smo odradili malo OK itd. Čuo se i SP ali nill.
Na 24 prvi dan 9A4QV, a ujutro malo I3 i ništa dalje... Mala ekipa, pa kasnije nismo sve uspjeli pokriti...
Neki su i fotografirali, ali kiša je padala vodoravno HI! Sreća ne dugo, ali smo morali opremu pokrivati po dobrom starom običaju.

73!  Zvone