Autor Tema: TS590S & XV144  (Posjeta: 903 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a6c

• Hero Member
TS590S & XV144
« : 02. Srpanj. 2013, 17:01:06 »
Konačno sam sjedinio bazni uređaj TS590S i ELECRAFT transverter XV144. Za pogon predajog dijela transvertera odabrao opciju 1 mW i sve pravilno konfigurirao, ali imam problem. Minimalna izlazna snaga transvertera mi je oko 12W, a treba mi manje za pogon pojačala.

U uputama za uređaj nisam našao načina da smanjim snagu - ili nisam dovoljno pažljivo gledao - jer kad smanjim snagu uređaja na minimum, a to je "5", dobijem to što dobijem. Maksimalna snaga je skoro 30W, ali to mi je manje važno.

Ako netko ima rješenje, bio bih zahvalan.

TNX

GG

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: TS590S & XV144
« Odgovori #1 : 02. Srpanj. 2013, 17:41:38 »
Moram biti iskren i reci da uopce ne razumijem tvoje pitanje a ni problem??

Po tome sto si ti napisao, izgleda da se tebi izlazna snaga transvertera mijenja kako mijenjas snagu IF na 28 MHz?
Pa to ni najlosiji transverteri ne rade  ;D

Ti bi trebao, sa preporucenom snagom na IF od 28MHz dobiti određenu snagu na izlazu transvertera od 144 MHz.
Tu snagu ne reguliras nikako sa IF snagom nego unutar samog transvertera negdje na onom hibridu ili u driveru ako postoji ta mogucnost.

Za mixere koje mi koristimo (i ostala sitna boranija aka ELEKRAFT) kao rule of the thumb, na mixer se dovodi IF od 0dBm.

E sada, pogledaj po shemi u elekraftu, kako su podeseni mostovi i koji attenuator na TX grani koristis, dakle tu vrijednost.
Ako iz IF uredjaja ides sa snagom od recimo 10W onda bi taj attenuator trebao imati vrijednost od cca 40dB kako bi na mixer "doletio" sa 0dBm.

I tek sad u driveru ili final stage podesis sa nekim trimerom ili mozda i atenuatorom muzicku zelju.

Nemam pri ruci shemu te ELEKRAFT skalamerije jer je nisam fotokopirao zadnji put kad sam imao na popravku jedan njihov transverter.
Ajde imas tamo onu knjizicu pa skeniraj shemu da vidimo sta moras srafcigirati...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #2 : 02. Srpanj. 2013, 19:30:59 »
The ovako.

S punom snagom na IF 28 dobijem punu snagu iz XV144. U njemu se mogu odabrati 3 kombinacije za IF signal: 1 mW, 251 mW ili 8W. Ja sam odabrao pervu i sve kratkospojnike lijepo zabio tamo gdje treba.

Na TS590 snaga se može mijenjati u opsegu 5-100W, a ta opcija igra i na ovom nivou od 1 mW koji sam ja odbrao, jer je to kao standardni nivo u DRV režimu za pogon transvertera.

Problem je u tome što mi treba manje od 12 W koliko sad najmanje dobijam, e da bi mogao pravilno pobuditi ono dalje što imam itd

Nisam išao u detalje po shemi za regulaciju te snage...

Manual je available na web stranici elekrafta.

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #3 : 02. Srpanj. 2013, 21:09:02 »
Gogo, tebi treba atenuator u predajnoj grani od 4 dB, da bi prigusio signal sa 12 na potrebnih 5W za drajv pojacala. Neznam konfiguraciju transvertera, ako ima posebno TX i posebno RX port onda super.. na TX port stavis atenuator. Problem nastaje ako imas samo "jedan" konektor (RX/TX), onda bi ti trebao extra relej, cak stovise 2 releja. Slika u prilogu.
« Zadnja izmjena: 02. Srpanj. 2013, 21:40:44 9A5BS »
EME enthusiast

Offline s52ei

• Newbie
  • *
« Odgovori #4 : 03. Srpanj. 2013, 06:30:58 »
Zdravo ako pomogne...Ovo je  mail S55WT:

" Citat:"
Pozdravljeni, 
torej igral sem se z nastavitvami na TS-590. Zadeva je taka:

vklopljen sem imel izhod DRV in tam meril nivo izhodnega signala.
Vse skupaj je odvisno od nastavitve v MENUju 50 (XVERTER), ta ima možnost nastavitve na OFF, 1 in 2. Ugotovil sem, da se nivo obnaša enako na nastavitvi OFF in 2. Če v MENUju 50 nastavim na 1, je izhod na DRV na -10 dBm, ne glede na ostale nastavitve. Če pa v 50 nastavim na OFF ali 2, potem pa z nastavitvijo PWR lahko spreminjam izhodno moč od -10 dBm, pa do nekje +2,3 dBm (nastavitev PWR od 5 - 100). Vse to sem meril na CW signalu. Na SSB signalu se stvar obnaša enako, le nivoji so v bistvu bili nekoliko nižji. Mogoče bi jih z nastavitvijo MIC in PROC lahko še kaj povečal, pa se z tem zaenkrat nisem igral.

73, Janko
"Kraj Citata"

Ako ne ide drukčije možeš sa R22 trimerom smanjit snagu na skoro 0 -gledaj shemu na page A-5 trimer je između JP4 i JP5 u ulaznom attenuatoru.

73' S52EI

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #5 : 03. Srpanj. 2013, 07:48:33 »
Momci, hvala svima. rješenja tipa ATT su poznata, kod mene se odvojena RX i TX linija pa je to lako.

Ali ovo Jankovo rješenje mi se više dopada, manje kopanja po uređaju.

Nakon Tesla memorijala ćemo se time zabaviti da bude spremno za IARU VHF u rujnu.

73 GG