Autor Tema: APRS digipiteri  (Posjeta: 51230 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
Odg: APRS digipiteri
« Odgovori #180 : 24. Ožujak. 2012, 16:59:25 »
Danas sam pustio u probni rad APRS iGate, lokacija u JN85AT, pozivni 9A6NDD, samo RX.  Vjerojatno će raditi s prekidima zbog dogradnje softwarea i hardware...
Pošto puno toga na znam o APRS vjerojatno će biti prekida u radu i zbog neznanja  ;D

73

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #181 : 25. Ožujak. 2012, 19:06:46 »
Uspio sam podesiti software i sada radi bez nekih problema. RX antena je GP na zgradi (5katova), a uređaj FT411... najveći nedostatak sistema je 15m RG58 od antene do uređaja, ali kraće i ne ide...

73

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #182 : 27. Ožujak. 2012, 20:29:09 »
9a4qv-11 ce biti u pogonu vjerovatno od srijede ili četvrtka...

Evo, danas popodne pripalio QV-11. Stara lokacija sa novom paradigmom, za sada ne izgleda lose...
Vidjet cemo kroz par dana kako je to "leglo"

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3KRK

• Newbie
  • *
« Odgovori #183 : 27. Ožujak. 2012, 22:40:21 »
 :) Super,budem ti javio kako ga sad cujem u direktu a ti se do tad pozabavi s ovim paketima crvenim,,,najvjerojatnije ti do tog dolazi jer si vise track nego digi,naime setas se W-E ...
73

Offline 9A3KRK

• Newbie
  • *
« Odgovori #184 : 27. Ožujak. 2012, 23:58:41 »
 ;) Čuo ga u direktu i to jako dobro i čini mi se da je beacon poprilično premoduliran.Usporedbe radi,kdt-11 isto ima po mom uhu jacu modulaciju ali ga uspijem dobit u direktu jer se refleksijom to razbije,dok je qv-11 mi u fulu sa signalom ali od gejtanja nula bodova jer je premoduliran,,,uredaj mi je na minumumu i vise ga da i hocu nemogu smanjit...zbog te jače modulacije tvoj i kdt-ov beacon dobro praše dx-ove,što je tu je ali prije ti je beacon bio idealne jačine i čistoće....moje mišljenje...
73  :(

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #185 : 28. Ožujak. 2012, 13:38:36 »
:) Super,budem ti javio kako ga sad cujem u direktu a ti se do tad pozabavi s ovim paketima crvenim,,,najvjerojatnije ti do tog dolazi jer si vise track nego digi,naime setas se W-E ...
73

Još nisam uveo zabranu konzumiranja alkohola dok se programira paradigma  :o
"Kooperant" je pod utjecajem stimulirajućih sredstava greškom upisao krivu poziciju u beacon 3 i zato se to dešava...
Riješiti ćemo...

P.S. Don't drink and hard drive (PC) ;D
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3KRK

• Newbie
  • *
« Odgovori #186 : 28. Ožujak. 2012, 15:50:57 »
 ;)Ma biće da nije bilo dovoljno konzumirano....

Offline 9A4CD

• Newbie
  • *
« Odgovori #187 : 28. Ožujak. 2012, 22:03:39 »
Ne znam Adame koju dietalnu antenu ili snagu koristiš gore ali još uvijek nema tvog signala u ovim krajevima ili bar kod mene (9A2CD)  :) .

Također čestitam Dragi (9A6NDD) na iGATE-u kao i vrijednim ljudima koji su postavili 9A0XKZ-10 na Kalnik...

73's
Igor
9A4CD-9

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #188 : 29. Ožujak. 2012, 08:56:54 »
Ne znam Adame koju dietalnu antenu ili snagu koristiš gore ali još uvijek nema tvog signala u ovim krajevima ili bar kod mene (9A2CD)  :) .

Eeee, zaboravio sam upaliti propagacije  ;D
Mislim da je gore kod tebe nastala "gužva u šesnaestercu" pa se teško provući.
Evo gledam statistiku QV-11, u prijemu i predaji (direkt) ide i do 270km, ima puno postaja oko 170 km tako da udaljenost do ZG od 175 km ne bi trebao biti problem, prekontroliraj malo svoj setup, da ti se nije preko zime šta desilo...

Evo sinoć nam je i 6AIV spoznao da mu X-50 puno bolje radi nego X-510 na 70cm ???

pozdrav
QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4CD

• Newbie
  • *
« Odgovori #189 : 30. Ožujak. 2012, 17:10:34 »
Pozdrav svima !

Adame, propagacije nisu problem iako je teže proći ako imaš 60-tak radio-aktivnih koje sigurno čuješ. Istina je, počela je "konkurencija" u šesnaestercu ali to je zdrava konkurencija u što boljem pokrivanju terena. 9A2CD ima u Ožujku DX do 494km s prosjekom oko 200km ali na žalost trenutno te nema ni kod mene niti kod 9A7KXP-10 koji smo te inače redovno čuli.

73's
9A4CD
Igor

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #190 : 23. Travanj. 2012, 22:31:49 »
Također čestitam Dragi (9A6NDD) na iGATE-u kao i vrijednim ljudima koji su postavili 9A0XKZ-10 na Kalnik...

Hm, da, otkrili ste nas.  ;)
Zapravo, tih dana to nije bilo na toj lokaciji već kod 9A7AOF na testiranju.
E sad, glavni krivac za postavljanje 9A0XKZ-10 aprs-is je 9A9KW tj. 9A7AOF.
Otprilike je to bilo ovako.
SuperVozelj na Kalniku više nije skoro pa u nikakvoj funkciji, sa 2m smo imali
dosta problema, antena, izlazni hibrid u stanici, kabel, svašta.
I onda je Darko 9a7aof rekao da bi mogli postaviti APRS gateway, tek toliko
da nešto "zvrnda" i možda će nekome dobro doći. Zadnjih par mjeseci smo
povremeno pogledavali aprs.fi i vidjeli da 9A9KW zna ponekad "zalutati" prema Bjelovaru
a taj dio nije baš pokriven sa nekim gateway-om.
I sad, na lokaciji je već dosta dugo LinuxSuperVozelj sa klupskim znakom 9A1CFM
koji može za to poslužiti, dakle treba nam TNC-2, neka dobra antena i softver koji će to pogoniti.
Izbor je bio APRX jer je AOF stari linuxaš i nije mu problem to upogoniti na 9A1CFM "kanti"
(taj PC uz LinSV još vrti FTP, WEB, IRC itd adr. 44.170.110.70 )
Naći TNC je bila prava mora, u klubu smo imali 4 komada koji su isparili, 2 S5-RM vrezija i 2 samogradnja.
Na kraju sam u furdi našao neki "SHF-Tehnika" sa AFSK modemom za koji nisam
siguran čiji je ali je bio neispavan. To sam uspio nekako pokrpati i pripremiti nekoliko eproma za testiranje.
Trenutno je u TNCu "SMACK" kiss firmware i to fino radi sa aprx-om.
Nakon neuspjele verzije "big-J" koju sam planirao nagurati u "radome" jedne
profi antene a što je neslavno završilo, posložio sam staru "J" koja trenutno ima
dobar SWR ali kakav je diagram zračenja je veliki upitnik.  :-\
Drugi problem je bio koaks, taj problem smo riješili sa FTP(foiled twisted pair) kabelom.  ;)
Tj. da si ne stvaramo 100 problema sa seljenjem stanice, napajanja, antene bliže
"serveru", rs232 smo povukli sa 15-20m "utp" tj "ftp-a" do TNCa u jakom VF polju.
Sa time smo već imali iskustva pa tu nismo očekivali nikakve probleme.
I tako je to proradilo na lokaciji i još uvjek je u testnoj fazi.
APRX još ima nekakvih bubica i zna se čudno ponašati ali za sad je sve pod
budnom okom 9A7AOFa.
"Glavni" krivac za naš aprs-is :

Nadamo se da će taj aprs-is barem nekome biti od koristi.

73!

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #191 : 24. Travanj. 2012, 09:39:18 »
Po direktnim vezama lijepo to funkcionira  ;) čestitka ekipi na dobro odrađenom poslu!
Kod mene će biti red mijenjati antenu, ova vulgaris GP i nije nešto... pokušat ću s SlimJim ili joticom pa ću vidjeti jel ima kakvih poboljšanja.... :o

73 de 9a6ndd

Offline 9a7kxp

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #192 : 25. Travanj. 2012, 08:46:34 »
Pozdrav 9a3LI!

Neopisivo mi je drago da se nešto počelo dešavati na mojoj najdražoj izletničkoj "planini".
Svake godine sam išao sa suprugom i psom gore na vrh,slikao se,o otišli na pivu u kafiću u podnožju.
Jedne godine mi je skoro pas odskoćio od one skakaone za letaće.
Eto vremena se mijenjaju,sada nemam psa,imam dijete koje mi kuka pri usponu kako je umorna,žedna,gladna....
Ali toranj stoji,i baš mi je drago da ste uspjeli nešto izkemijati na tom pogledu da ipak ima koristi od jako dobre lokacije.Kao što i sami vidite to ide vrlo dobro,optički se sa Kalnika vidi jako daleko i rezultati su tu.

Što se tiće 9a9kw-a tj Etora,on je i meni glavni krivac što sam za sada zatukao ne mali iznos novaca i što me u suradnji sa 9a3krk navukao na to,iako veliku zaslugu za to ima i 9a6aib.
Evo ovo spada pod čestitke i pozdrave.

Nije mi nimalo žao,Gate je poštelan,lovi što uspije,i još dobro je to sve radilo s obzirom na 150m nadmorske visine.Usto upoznao sam dosta aprs-aša a kod 9a9kw tj Etora sam bio i na roštilju kod njega doma u Istri.

Žao mi je jedino što sada kada je donekle izgrađena privatnom inicijativom mreža.(ja ću još malo podebljati Gorski Kotar i najvjerovatnije dobar dio Like sa jednim digiem na 840m  koji je otvoren prema Bosiljevu,Kleku i Delnicama)sada nema baš mobila koji je koriste.

Sada treba raditi na informiranju mlađih generacija koje su vezane uz kompjuter.

Igore 9a4cd,ni ja više nemam becona od 9a4qv,izgleda da je naraslo nekakvo drvo u Gorskom Kotaru i upija bicone. ;D

Eto ja ću kao izletnik na Kalnik metnuti izletničke slike.

73 Hristo

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #193 : 29. Travanj. 2012, 18:56:40 »
Stara tehnika se voli kvariti.
 :(
9A0XKZ-10 je nestao iz "zraka", što je problem ne zna se.
Nadam se da je samo TNC "zaglavio", to nam se desilo i kod testiranja,
dakle treba smisliti neko samoresetiranje TNCa u noćnim satima.

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #194 : 29. Travanj. 2012, 20:27:50 »
Pozdrav

mi to na 9a1w po noći radimo sa uklopnim satom (onaj za 40 kn, kaj ima "iglice" na svakih 15 min)
i za sada radi OK

LP
K
Kreso