Autor Tema: APRS digipiteri  (Posjeta: 51062 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: APRS digipiteri
« Odgovori #45 : 03. Siječanj. 2008, 20:42:58 »
Tulio, Tulio,

i tamo kod Višnjana se ne vozi 93 km/h nego pomanje  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ri

• Full Member
« Odgovori #46 : 03. Siječanj. 2008, 21:02:05 »
Sam zna ja da moram iskopcati trekera,  sada mi ni dosta da me policija kontrolira ma anka zena i prejatelji
Pozdrav decki drago mi je da to funcionira
Pozdrav 73 Tullio
9A2RI  POREČ
JN65TF

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #47 : 14. Siječanj. 2008, 14:51:06 »
 Ok Adame, tracer radu ufb!!
 Pratio sam te od kuce pa sve do Picana je islo uredu a od Picana do Lupoglava nista ( mozda si ga iskljucio???).
 Od Lupoglava pa sve do i po Rijeci ufb.

APRS je zakon 73 Eduard

Offline 9a2ri

• Full Member
« Odgovori #48 : 14. Siječanj. 2008, 17:27:37 »
Adam Adam
Odma si primjecen da svrnjas okolo i ja sam vidio na GOOGL novi auto u pokretu HI
E sada se moze kontrolirati zonu koja dogi pokriva. Neznam kojom snagu delas ali ja sam primjetio da moramo koristiti snage u mobilu preko 10 W Ako zelis dobro ucu izmedju QRM u digi.
Cao Adam moramo skinuti koi hibrid i si napraviti mali linearcic za mobilni rad.
cao 73
Pozdrav 73 Tullio
9A2RI  POREČ
JN65TF

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #49 : 15. Siječanj. 2008, 01:25:11 »
Pozdrav,

evo malo prije stigao iz Zg,
Edi vjerovatno si me slusao u direktu, isao sam najprije u Pazin, pa onda iz Pazina via tunel Rijeka, pa Zagreb. malo isao i preko slovenskih digija i preko 9A1BIJ, preko mojega -11 nista  ;D . Koristio sam samo th-26e i magnetinku. Tulio cini mi se da si u pravu, treba malo veca snaga jer je qrm dosta velik, javi mi se ako ti treba hibrid, imam nesto do 30w sa pobudom od 200mw, ko stvoreno za vokce  ;) .
Eto prvo malo veće testiranje i radi, idemo dalje,

QV
« Zadnja izmjena: 15. Siječanj. 2008, 09:34:05 9a4qv »
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #50 : 22. Siječanj. 2008, 10:42:40 »
Adame, decko se vjerojatno prehladio, daj mu malo caja i andol, da ponovno dela bez problema.
Hvala dotore!
from Crikvenica !

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #51 : 24. Siječanj. 2008, 08:53:06 »
Hvala, Adame, jutros uz plavo nebo i zubato sunce, repetitor dela ki bonbon.
73.
APRS je zakon!!!!

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #52 : 24. Siječanj. 2008, 09:21:05 »
Edi pozdrav,

Je istina, vidio sam da je aprs startao jutros oko 05.00 LT. Nije bilo nikakve intervencije kao ni do sada. Desavaju se neke anomalije, ali ne kod naseg APRS sustava nego na okolnim, ima toga jos gore.

Postoje dva scenarija,
ili nestane struje sto je lako moguce s obzirom da poznam situaciju i to je cesta pojava, sve se to prebacuje na baterije i rezervno napajanje. Nas sustav ima automatski punjac i elektroniku koja to takodjer automatski prebaci ali nismno jos postavili bateriju za takve slucajeve, treba opet otici na brdo  :-\ sa time bi sustav bio skoro pa autonoman, naravno solarni panel bi tu rijesio problem zauvijek, to bi bilo idealno rijesenje, nebi uopce koristili mrezu 220v i tako sprijecili eventualne udare preko mreze.

Druga mogucnost je da nesto od okolne opreme "prošviće" i onda to radi probleme. To se manifestira tako da je ulaz prijemnika non stop otvoren i sve dok je tako APRS nece na predaju. Naime, paradigma UI digija je podesena kao i vecine slovenskih digija, nije agresivna, to ti znaci da ti digi nece poslati podatke sve dok je na ulazu neki signal. U Americi je ta paradigma maximalno agresivna, cim primi neki APRS paket on ga ponavlja bez obzira je li kanal zauzet ili ne. To je napravljeno zbog velike gustoće postaja i kod njih radi bolje. Tako bi trebali biti podeseni u biti svi digiji koji su na dobrim (visokim) lokacijama, da ne cekaju slobodni kanal i onda ispucaju i po deset paketa istovremeno.

Upravo slazem paradigmu za novi UI.digi pa cemo ubrzo i njega isprobati, vidjeti cemo, kako se ponasa ova moja nova ideja pa iz svega izvuci pozitivne zakljucke. Naravno i mobilni korisnici bi trebali poceti koristiti E-mic format poruke koji je puno kraci (sazet) i lakse prolazi kroz qrm.

Edi, uzivaj, cujemo se,
moramo ja i ti testirati jedan novi software na KV u UKV (naravno digitalije) javim ti

Adam

Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #53 : 24. Siječanj. 2008, 11:38:58 »
Hvala, Adame stojim na raspolaganju 73!

Offline 9a2ri

• Full Member
« Odgovori #54 : 24. Siječanj. 2008, 21:13:02 »
Pozdrav Adam
Eto danas sam napravio par plocica za TINY TRACK022 a to je isti kao TINY TRACK3+, i mogu ti reci uspielo kao profesionalne
Prvom plriliku kad se vidimo dat cu ti jednu,  ti se sada pobrini za programirati PICa
Jedna je rezervirana i za Damira 5TD ako zeli napraviti si tracker
Da me ne zaboraviti za HIBRID
CAO 73
Pozdrav 73 Tullio
9A2RI  POREČ
JN65TF

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #55 : 12. Ožujak. 2008, 12:24:55 »
Adame, od juce nesto nije uredu sa APRS repetitorom, please baci ocadu uz stisak ruke.
Eduard

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #56 : 16. Ožujak. 2008, 08:43:16 »
Domen S57DV postavio je u pokusni rad APRS repetitor S57DV-11 ciji signal primam u Crikvenici  59 ufb.
Repetitor je na nadmorskoj visini 774m lokacija JN75CM brdo:Starod.
Hvala Domen.
Eduard

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #57 : 29. Ožujak. 2008, 19:57:10 »
Evo ,naložio sam joše jedan aprs digi u probni rad, dakle:

9A4QV-3 , qth Labin JN75BB, pwr 10w, TR-40, TNC-2MV sa UI-digi 1.93, antena trenutno yagi dir Rijeka (puše buura)
Digi je jako "strog" ne trza na ništa preko WIDE3-3, tj. ignorira, paradigma je tvrda po uzoru na USA i to je to, vidjeti cemo kako ce se to ponasati.

Inace nema nekog grijanja i blokiranja, za sada  ;D

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ga

• Full Member
  • Carpe diem memento mori
    • 9A2GA HOME PAGE
« Odgovori #58 : 08. Travanj. 2008, 23:16:58 »
Dečki svaka čast, dajete si dosta truda. Ovdje kod nas na sjeveru je po pitanju APRS-sa mrtvilo. Ja sam QRV oko dvije godine, koristim digije iz S5 i OE. U mobilu sam probao sa TM-D700 prošlo ljeto i Zg-Ri je dobro pokrivena preko Slovenije (potrebno je cca. 30W u mobilu).

Inače poigrajte se malo i sa APRS-om preko ISS.
ISS je QRV kao RS0ISS-4. Evo stavio sam nešto i na stranicu:

http://www.hamradio.hr/9a2ga/sat/sat.html

73 de Boris
www.hamradio.hr/9a2ga

Member of HRS, RK 9A1ADE, RK 9A1WFF, ARRL, AMSAT NA, AMSAT UK

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #59 : 08. Travanj. 2008, 23:36:44 »
Boris pozdrav,

vidim na aprs.fi da si non stop aktivan
u biti je to dosta jednostavno, ako se postavi pravilna infrastruktura, malo smo pokrenuli taj aprs kod nas da ne budemo crna rupa u Europi.

Ja sam pocetkom godine takodjer isao Ri-Zg ali sa 4-5 wati i nije bas bilo bajno, nesto preko Slovenije, naravno,  30w je nekako naprimjernija snaga da se signal kvalitetno probije kroz qrm.

Vidimo se na mapi

QV

Heinrich Rudolf Hertz