Autor Tema: APRS digipiteri  (Posjeta: 51064 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4OE

• Sr. Member
APRS digipiteri
« : 24. Listopad. 2007, 16:06:32 »
Otvaram novu temu da ne mijesamo puno teme.
Ta Adamova lokacija bila bi samo jedna koja bi pokrila ovaj priobalni dio. Koje bi bile slijedece potencijalne lokacije za recimo pokriti djelomicno Gorski kotar, Liku... Na Petehovcu bi trebao postojati nekakav repetitor 2A, dali on uopce radi, za pocetak mozda se i tamo moze nesto staviti.
Sto je od opreme potrebno, napraviti nekakvu specifikaciju da se vidi sto se moze nabaviti ili napraviti?
Koliko su ljudi uopce zainteresirani za APRS?
Dali nam to uopce treba?

Damir

Offline 9a2ko

• Sr. Member
Odg: APRS digipiteri
« Odgovori #1 : 24. Listopad. 2007, 17:58:35 »
Spadam u zaljubljenike APRS, prateci rad na KV i UKW vidim da je ova vrsta rada jako rasprostranjena i vrlo korisna za one koji imaju automobile, brodice, avione, vikendice, ljubavnice, punice hi i naravno u sluzbi vatrogasaca, gorske sluzbe spasavanja, izvidjaca itd.
Povezivanje sa internetom pruza jos vece mogucnosti.
Na nama je da upoznamo prijatelje sa mogucnostima APRS-a.
Damire krenulo je i vidim da je u Samoboru aktiva postaja, u Porecu 3!!!!
Ti si me odusevio sa tracerom, o tome treba pisati i vjerujmi da ce krenuti.
Koristi su ogromne i trebamo propagirati mrezu.
Hvala na topiku 73 Eduard ;D

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 24. Listopad. 2007, 22:28:08 »
Aloha,

2A na Petehovcu radi i to odlicno, jedini repetiotor koji pokriva veci dio autoceste (buduce  ;D) Ri-Zg.
Da li je to dobra lokacija, hm, ne znam, vjerovatno je, ali kako bi radio aprs pored repetitora, vjerovatno dobro jer je 2A neiskoristen, zelim reci, nema nikoga na njemu vecinu vremena.

Ima ili nema zainteresiranih, ja cu zavrsiti svoj dio zapocetoga projekta i dignuti aprs digi kao sto je bilo planirano, dodatno su provjerene neke lokacije i pronadjena odgovarajuca, bez smetnji koja ce dobro pokrivati podrucje.

Ako bude zainteresiranih u ostatku Hrvatke za aprs, ekipa ce takodjer sama to dignuti ,ako ne dobro, ionako sam iskoristio opremu koja je stajala neiskoristena, pa mozda ce nekom koristiti, a za RMZO mi cemo biti pokriveni u ovome dijelu Hrvatske.

Eventualno cu postaviti jos i tracker da glumi beacon i gotovo.

(Beacon na 70mhz ceka na realizaciju  ;) )

QV

P.S. evo ti svjeze slike sa Ucke, guuuuzva
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #3 : 26. Listopad. 2007, 16:15:29 »
Dali objavljivanje ili samo fotografiranje ove slike predstavlja kazneno dijelo?
Od Savudrije do Crikvenice malo svijetla.
Od Crikvenice do Zagreba totalni mrak.
Oko Zagreba malo svijetla.
Od Zagreba do Iloka totalni mrak.
Od Crikvenice prema jugu do Prevlake totalni mrak.
Tako trenutno izgleda APRS karta hrvatske tu ne ubrajam strane radioamatere koji putuju ili plove "Lijepom nasom"
Eto svima prilike da iskoriste svoje "zastarijele" modeme za paket radio.

Damir
« Zadnja izmjena: 26. Listopad. 2007, 16:25:31 9A4OE »

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #4 : 26. Listopad. 2007, 18:10:18 »
Ne vidim Damire da je slika s Ucke kazneno djelo, ja sam od ekipe kolega iz Istre dobio
dvadesetak slika montiranja repetitora za ATV gdje je ona balota u pozadini a i jedan casopis Italjanskih radioamatera ATV-asaje objavio sliku na naslovnici gdje je vidljiva BALOTA.

Tko im je kriv da su izgradili taj objekt blizu radioamaterskih ANTENA...hi

Svjetlos je na vidiku....APRS zegre...73

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 27. Listopad. 2007, 12:37:44 »
Mozda, ali ima gore nekakvih znakova zabrane!

Damir

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #6 : 27. Listopad. 2007, 14:06:01 »
Ti znakovi se odnose vjerovatno na fotografiranje iz neposredne blizine,
ako si na Boljunskom polju ili u zraku, ti ne vidis taj znak, ali itekako vidis objekt, pa sve ovisi o fotoaparatu, i naravno optici. Inace imas dosta fotki u ATV novicama kod nasih susjeda jos kad nije bilo kupole nego ona stara kosa "ploca" sto je roštiljala  ;D

Pozdrav,
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #7 : 28. Listopad. 2007, 17:34:38 »
Edi, je li ti poznata ova kutijica  ;)

Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #8 : 28. Listopad. 2007, 19:21:13 »
Bravo doktore, nek sluzi svrsi, ruza za obitelj 73! ;)

Offline 9a5baa

• Newbie
  • *
« Odgovori #9 : 08. Prosinac. 2007, 15:37:27 »
U jednoj diskusiji na HRS forumu spomenuli ste APRS. U međuvremenu sam pročačkao na netu i saznao dosta u vezi svega.. Budući da sam i dobrovoljni vatrogasac i radio-amater, a u profesionalnom životu specijalnost mi je satelitska geodezija (GPS) zamolio bih Vas nekolicinu koji se duže vremena bavite paket radiom i eksperimetirate s APRS-om da mi pomognete da pokušamo napraviti probni  APRS sistem za naše vatrogasce. Oni uglavnom koriste uređaje Motorola P-210 i GP-300. Imaju i dobro postavljenu i funkcionalnu repetitorsku mrežu..

Ante

Offline 9A2HM

• Administrator
  • Sr. Member
« Odgovori #10 : 08. Prosinac. 2007, 16:37:02 »
Pozdrav Ante!
Ja kao laik bi preporucio APRS MIC-E standard...detalji na ftp://ftp.tapr.org/projects/mic-edev/software/mic-e-proto.html
Ali , koliko znam sve te nase amaterske gradnje su iskljucivo za amatersku uporabu i nisu bas za komercijalu.
Ima puno komercijalnih sustava, a jedan takav koristi i špediterska firma Lagermax kako bi znali u svakom trenutku gdje im je koji kamion!!!
Nadam se da ces dobiti bolje odgovore od boljih poznavalaca te tematike .
73 de Kreso
Kreso

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #11 : 08. Prosinac. 2007, 17:08:15 »
Pozdrav obojici iz Crikvenice bura i kisa,
po meni ideja Antina je dosta zanimljiva, isplatio bi se isprobatu na nekom od vasih kanala rad APRS.
Pratim rad APRS vec nekoliko godina i bogami amaterske gradnje ili profi se malo razlikuju obe su pouzdane.
Dakle Ante prvo skini Ui-view32 program prouci ga, usput ima mogucnosti rada i sa GPS.
Naputke o ovom programu ces naci na ovim postovima. Adam 9A4QV je dao detaljni opis.Dakle misa u ruke hi..

Za pokus napravi jednostavni modem dva trasfomatora (Stari telefoni) odnos 1:3, povezi jedan sa zvucnikom postaje i ulaz linija u racunar zvucna kartica. Drug trafo sluzi za predaju  Line aut povezi sa mikrofonskim ulazom na radiopostaji. E sad kad bi bio na postaji vox onda je to alkarski u sridu. Ja tako radim sa ft-225rd na ukv i ft-707 na kv

Amatersk APRS radi na 144.800 fm ali vi mozete odrediti neku frekvenciju na vasim opsezima. Francuzi puno experimentiraju na CB hi!

Ovo isprobavajte na baznim postajama izmedju sebe a kada savladate bazni prijam onda lipoto moja nabavte treasere za vozila a o gradnji ili gotovih uredjaja stupite u kontakt sa 9A4QV Gospar Adamom koji ce vam sve u detalje opisati.

Evo i sada gledam na mapi APRS nekoliko vatrogasnih vozila u blizini Torina.

Radujem se susretu na APRS. 73 Eduard
Pisite nam o rezultatima a vatrogascima stisak ruke.

Offline 9a5baa

• Newbie
  • *
« Odgovori #12 : 08. Prosinac. 2007, 17:39:55 »
Imam TinyTrak-3Plus kontroler za mobilnu postaju, Garmin GPS18 te TNC s mogućnošću prijema APRS-a. Problem nije u direktnoj komunikaciji.. Koliko sam uspio shvatit za istovremeni rad i praćenje više korisnika tribalo bi imat međusobno povezane digipitere na povoljnim lokacijama. O digipiterima jako malo znam!? Može li se simulirat uz pomoć računala i odgovarujućeg programa te primjerice Motorole P-210?
Postojeće frekvencije vatrogasne službe su: 168-176 MHz.

Pozdrav iz kišnog Solina

Ante

Offline 9A3NC

• Newbie
  • *
« Odgovori #13 : 08. Prosinac. 2007, 19:04:11 »
Pozdrav svima,

Prije nego pocnes nesto na tim sluzbenim kanalima, provjeri malo kako to stoji sa pravne strane.
Da nebi bilo poslije problema sa zakonom.
Pricekaj jos koju uricu pa ce ti vec Adam 4QV, po tom pitanju puno vise ispricati...

Dobra vam zabava

73 de 9A3NC  Fredi

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #14 : 08. Prosinac. 2007, 19:35:38 »
Ante,

Uz najbolju volju, nema se tu šta puno za reći.
Kažeš da si već dosta pročitao o APRS-u pa si sigurno na svakom mjestu naišao na ovo:

APRS is a registered trademark Bob Bruninga, WB4APR
All Rights Reserved

Stoga, (po meni) korištenje aprs-a u komercijalne svrhe, baš i nije nekako legalno po tome.
To što si ti planirao sa vatrogascima ja sam obradio u jednom textu (seminarskoj radnji na VŠS), te bi se taj sistem trebao razvijati u ham smjeru kao back-up profesionalnim sistemima i na amaterskim frekvencijama.

Već spomenuto, postoje profi riješenja, putem telefonske mreže, gsm mreže itd.
Dakle na način koji ti to želiš izvesti je teško moguće, hoću reći pravno, tehnički je moguće.

kad proradi Tetra kompletno, neće biti potreban APRS za te stvari.

Sretno
QV
Heinrich Rudolf Hertz