Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 529647 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
Odg: QRP EME
« Odgovori #840 : 02. Travanj. 2009, 09:33:42 »
GM,
imam vec par upita, najjednostavnija mi je 4/6m varijanta i jako brzo ga se sastavi...
Moram vidjeti jel mi Lex nabavio SMD u Rijeci, ako je onda cu sloziti jos par komada...
Mrzim to stavljati u kutijice...

Jucer nije bilo Lance-a... prozori prema tamo su jako kasno 2h ujutro... ili pak kad sam u QRL-u tako da ne stignem poslusati nista off moon...

73

p.s. ima tko kakav rotator za jeftine pare?

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #841 : 02. Travanj. 2009, 13:12:57 »
OK, Pa3k,
ako ima mogućnosti baš mi treba i za 6m i za 4m...znači 2 komada.
Meni su dovoljne pločice, ostalo ću riješiti... ;)

Ja sam rotator kupil preko ebay-a iz USA...može sa naći povoljno  :)
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #842 : 02. Travanj. 2009, 13:15:32 »
Ja sam rotator kupil preko ebay-a iz USA...može sa naći povoljno  :)

Tom, bit će da vrti ko lud  ;D 110 na 220 v

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #843 : 02. Travanj. 2009, 13:20:28 »
Ha bil bi da nisam lukav...hi, trafo je isti samo je brika na njemu bila za 110V, bil sam oprezan... :D
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #844 : 02. Travanj. 2009, 16:53:46 »
Salve...!Šta ima....a ima toga...? Kako se vidi radi se ispravljači...lineari i antene...! Najprije malo EME....Kenijci su aktivni...tu i tamo stanu...nestane struje ili Internet-a ..ali rade....ništa nisam još vidio....degradacija je visoka...ali u Nedelju bude ok...u kalendaru piše da je Excelent....za rad via Moon...dosta stanica ih je uradilo....juče oko stotinjak...! Stigao 9A2PT sa putovanja....(te je naredio kamin od teflona za GS31B....sve u mjeru...slika je dole..).inače dosta je smotan..to je uvijek tako kada se dođe doma poslje dužeg vremena...ali dođe sebi..? Opet neka kiša i oblačno...pa kameru ne mogu koristiti za EME...pa bez nje isto postavim antene u smjeru Mjeseca...! Ide ipak nekako...? Lako je za jake signale....može odstupati di 15 posto ..i vidi se-prima....dok za slabe treba točno naciljati..da bi se primilo u redu...tja...! Toliko..! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #845 : 03. Travanj. 2009, 16:32:15 »
Pao je ,pao !!!! :) :) :)
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #846 : 04. Travanj. 2009, 09:45:05 »
All complements za Toma....Uradio Kenijce.....bravo..! I to bila dosta niska elevacija a propagacija se je dosta popravila juče...ja trkeljo i trkeljo ali se nisam probio baš nikako...proba se jopet...? Inače jedna DL stanica sa samo 150 W. i četiri antene ih je uspjela odraditi te više stanica sa jednom dugom antenom i snagom od 500 W. je ih isto odradilo....FB...! SVI  EME-jaši su tu...juče na chat-u ih je bili oko 120 ...a još oni skriveni (kao ja) ..računam oko 200 stanica je bilo aktivno....a tamo na radnoj frekvenciji vidi se desetak stanica koje pozivaju 5Z4EME....velika gužva je bila...! Naročito poslje kada se otvorio "prozor" za USA ...svi jaki i veliki (8877 i grupe sa dugim antenama) su pozivali ....i radili ih.....danas je propagacija izvrstna a sutra bude jedna od najboljih u tekućoj godini...stoji u Lunar kalendaru...? Vederemo....inače Mjesec je veoma dugo u "prozoru" oko 14 sati je vidljiv ! Pratio sam i one ekspedicije iz Južnog Pacifika...ali "prozor" prema njima traje par sati i stara stvar...antene na istok...i sve gradske smetnje su tu...u mene....to traje dok se elevacija ne podigne na jedno dvadesetak gradi pa to opadne i može se raditi...? Fun...kažu Amerikanci ili divertimento po Italijanski....! Dole je slikica ..kako je priman 5Z4EME...nije loše...u njih su samo dvije antene križne od 10 elemenata i 400 W. out-a...! Danas i sutra je prilika za aspirante...EME...da usmjere antenu ili antene na gore....sigurno budu vidjeli sve jake stanice...treba pokušati  ... a...? Radna frekvencija je 144124.0 Mhz...probajte..? M.    P.S.  sa transverterom primano..!
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #847 : 05. Travanj. 2009, 01:05:47 »
Evo ga ..ponovo..? Daklem o mojoj teoriji o kiši ni be...a ima tu nešto...? Večeras se je donekle potvrdilo....najprije gledao malo one sa Pacifika....ničevo....a I3MEK je zvao sat vremena...( tu mi dolazi tropo....-8 veoma jak ) ..i tu nije bilo vajde..pa pratio razne refleksije...jako loše bilo...neka crna rupa..šta...? Pa kada ne ide ....najbolje je  ostavit sve za koji tren..i više...? Uzeo neki Handbook od RGSB-a i normalno poslje zaspo...a libar težak..pao na pod...tja..! Elem..pogledadam poslje vani...neki crni oblaci...skupljaju se pravo iznad antena..ma gdje tu ..a tiho ništa ne puše...odoh na EME ..zovu se amo tamo...baš se ne vidi najbolje ...a sve idealno....bo...e onda je počelo sijevati i grmiti na suho...i poslje kiša...standarna....smirila se halabuka...a kiša pada....pratim 144124.0  Mhz....tako tako..pozovem....i odmah ih vidim ..i održimo komplet vezu....¨! Kenija na dva metra....bolan....to je rijetko i tamo na Kurzwelle....? Jačina signala je bila  -25....obostrano...izvrstno..u njih 2x10 Elem. i 400 W. a ovdje standard ..4x8 Dk7zb te oko 800 W. iz Gobe puta dva...! Oni su zapravo Qrp...? Zanimljivi je što je više stanica sa JEDNOM antenom i par stotina W. uradilo 5Z4EME....ali nakon dosta duga vremena....pozivanja i osmatranja..jer nije svaka refleksija jednaka....uvjek...nekad jača ..neka slabija...a to se dobro vidi na malim sistemima..? Kiša je stalno padala tijekom veze..i prestala...kao da je bilo namješteno...ali ima u kiši nešto...što poboljšava radnju...par puta sam se uvjerio..i Dr Aličajič te Andrea 9A3HJ....misle tako...? A pojavio se i 9A1CMC...Radio klub...Sokol..iz Tršća....tu blizu mene iz Gorskog Kotara...sve mladi momci su tamo...ali su zvali u pogrešan period..(5Z4EME se je premjestio  na 144114.0 Mhz) zapravo oni su par puta emitirali QRZ 9A1CMC...? ...Ajmo dečki ..javite se ..što i kako..dobrodošli ! AAA ...oni su vidjeli Jožeta...S53J ..koji je zvao i odradio Keniju i emitirali su QRZ...! Nisam siguran...signal je jak..a na granici DT-ea...ili ipak je tropo..! Sutra-danas je naj propagacija EME....čak se i 9A4QV aktivira...?..Prisloni antenu na tarabu i davaj aganj..tako mi reko maloprije...bolan..! Stop...! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #848 : 05. Travanj. 2009, 01:41:40 »
Evo malo slika iz Kenije.....PA2CEE...Eltje...PA2EWP...Ronald... te glavni PE1L...Rene...i antene pravi GG...(GROUND GAIN) ...ne onaj Homeini koji drma HRS-om...? I Azimut i elevacija...sve na ruke....kad je antena dole...a po noći imaju valjda neko tubo...(cijev) pa nanišane na Moon..? M.
Martin 9A3GE

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #849 : 05. Travanj. 2009, 11:23:34 »
Bravo Martine, veselim se i tvojem qso-u...
Jučer je i 9A0Z napravio dotične...hi... ;)

Fascinantno je vidjeti njihove antene...to je dokaz da ne treba velika teknika...jel Martine  :-\

Čekamo da mjesec izađe pa da vidimo kak bu to zgledalo danas kad je mjesec u top formi  :)
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #850 : 05. Travanj. 2009, 15:13:29 »
Evo konačno i prve EME veze na 432MHz... ;) ;) ;)

9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #851 : 06. Travanj. 2009, 03:04:17 »
Tom....step više...bravo.... I to brez elevacije...? Daklem...noćas..posle pola noći propagacija izvrstna...svi mali i veliki su uradili vezu sa 5Z4EME...stalno su dolazili.....svaki tir...i to kod mene -21....što je odlično.....kao da rade sa četiri antene i kilovat....? Bio aktivan i Mr. Aličajić....čak uradio par veza ..sa Qrpp opremom...trebali smo probati ..da primi mene via Moon...ali kod mene nije bila u redu predaja..loš SWR....pa dok sam to sredio ..nestao Adam...? Zvao ga i na R4...nema ga...? Dok je Majstor sređivao jedan aparat ja sam pratio rad na 144124.0...aaa ...koje refleksije...točan je navod u Lunar kalendaru...excelent ...propagacija za EME..puno "malih" je uspješno održalo vezu sa Kenijom...bilo je dosta kasno...pa sa naše strane nije nikoga bilo..da proba primiti što...? Ili je...? 9A1CMC..što je sa njima..? Šteta...za probat je bilo vrijeme...ali bude još...? Ok..kasno je ..ili rano..imate sliku kako je išlo noćas.. Kenijci idu na Safari..ono sa autom i vozaju ih okolo..! Sos fotoaparati...niks gan...a lavi i tigri te ostalo ž. carstvo čeka da bude uslikano ...sve već narihtano...bio tamo ..Seamens Club iz Mombase to organizira...a zemlja je zbilja lijepa ! 5Z4EME budu aktivni krajem sedmice..opet...! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #852 : 06. Travanj. 2009, 09:55:43 »
Evo brzinski,

Je , kod mene sinoć testirano EME samo sa 40w i 11el yu7ef 6m dužine booma. I može se i sa tom opremom, dakle FT-718 i malo pojačalo...

Slike govore sro riječi, Jure evo ti ta antena kako izgleda i koliko se savija ili ne savija, debljina booma 20x20 isto kao i rg-58  ;D

"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #853 : 06. Travanj. 2009, 12:38:50 »

Slike govore sro riječi, Jure evo ti ta antena kako izgleda i koliko se savija ili ne savija, debljina booma 20x20 isto kao i rg-58  ;D

Bas si ljubazan  ::)  . . . . sad mogu mirnije spavat  ;D !
Necu zaboravit tvoj trud  ;)  . . .

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #854 : 06. Travanj. 2009, 13:43:17 »
Smajo neki debeli ti je taj RG-58 - vise mi lici na 213... barem po konektoru!

73
p.s. elevacija ti je zakon - trazim slican aktuator - malo duzi za 6m beam ;)