Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 529863 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
Odg: QRP EME
« Odgovori #645 : 14. Siječanj. 2009, 20:16:56 »
"30 years ago, the professional community could do valuable scientific research with link margins more
than 10 dB poorer than we have today. They did it by clever signal processing."

Malo im je i SP pomogao da popune "prazninu" u neophodnom broju dB :)

Gledam one tvoje slike i nešto se mislim što im nisi rekao da malo operu tu antenu?!  ;D

73, Dragan yu1aw
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #646 : 14. Siječanj. 2009, 21:01:48 »
Dragan,

Slike su napravljene u decembru kada je kisna sezona. Antena je u tropskom je pojasu,
par minuta kisa-par minuta sunce, vruce pa sve raste ko ludo.
Izgleda kao da su je "amateri" pravili, a vrtlar im preminuo od ERP.

Mislim da jos samo u Hercegovini postoji takva konfiguracija, kras i erozija
koja je bila presudna za lokaciju antene.

ad6iw

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #647 : 15. Siječanj. 2009, 01:25:37 »
Gorane, odličan je onaj članak dvojca (Tom Clark i Phil Karn). Mislim da bi ga svatko trebao pročitati jer je na pristupačan način objašnjena dosta teška materija, za nas "normalne" ljude  ;D

Drago mi je što sam u ovome tekstu našao potvrdu onoga što sam prije izrekao a to je da je EME nekad i danas potpuno ista stvar. I u biti sam bio u pravu kad rekao da su jedino random qso neko dostignuće ali ako su pri tome izmjenjene neke informacije koje su objim stranama nepoznate. Sukladno tome, svi EME CW QSO-i u kojima su izmjenjivani samo raporti i potvrda bi bili ništavni. Po tome bi vjerodostojnija veza bila WSJt sa izmjenjenim raportom i dodatnom informacijom od npr -25db ili nekim pozdravom i li porukom što se i često radi, dosta primjera je i Martin ovdje postavio.

Genijalna mi je usporedba sa dva gluha koja na kraju ipak uspiju održati valjani qso. Puno stvari je objašnjeno na jednostavan način pa se kroz tekst može i shvatiti između ostalog zašto su refleksije Aurorom limitirane na max 432 mhz području.

Bilo bi zanimljivo znati kakav time base koristi Galileo, GPS ne može, a rubidijevi i slični oscilatori bi trebali biti u frižiderima da održe tako veliku stabilnost. Zanimljivo je da sva komunikacija sa Galileom ovisi o samo jednom "satu"  ;D

Posliej ovog teksta definitivno tražim oznaku 9A5E  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3AG

• Newbie
  • *
« Odgovori #648 : 15. Siječanj. 2009, 05:53:52 »
Pozdrav svima,

kasniš Adame, 5E je već kod Robija u ZG...

Lijepe rasprave. Radio EME i nikad nisam pisao vezu ako je nisam kompletirao na uho (PA0JMV sam probavao jedno 15 puta;trebalo mu 9A za novu DXCC). Isto je bilo i sa MS vezama. Tko zna možda budemo opet QRV EME tamo negdje oko ljeta kad posložimo novi sustav....(budu neke nove antene...)

73 svima i dobar DX

Saša, 9A3AG/9A1EZA/9A2L

9A3IV

• Gost
« Odgovori #649 : 15. Siječanj. 2009, 20:26:01 »
Ispričavam se za off topic, ali kad su u pitanju LDE pogledajte: http://www.antentop.org/008/time_warp008.htm.
Morate proći tekst o novčiću da bi došli do LDE.
Na stranicama ima još puno pdf-a za skinuti.
Još jedan off topic, ali meni fascinantan

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #650 : 15. Siječanj. 2009, 21:27:35 »
Jupiter golim okom gledam za vedre noći.Obrnuto nije moguće hi hi.

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #651 : 18. Siječanj. 2009, 17:24:34 »
Bog daj ..kad neće drugi....šta ima....? A svašta....nešto bio zauzet na druge strane ...ali sempre ativo ...? Noćas bio USA ARLL EME contest pa sam prije dobio par E-majlova da se javim tj za bodove....ok to obavljeno sa konbinacijom under test....IC 703...new transverter ...! Sistem je radi sasvim zadovoljavajuće..iako propagacija nije bila čemu...te sa istim uradjeno desetak EME veza....! Snaga nije bila full...fali mi pobude za linear..( perce  solo 5 W. da transv. pa u crveni linear te u GI7B.....pobuda je oko 25 W. te van ide oko 400 W. ...i sa tom snagom se dalo sasvim dobro raditi....(naime nije dovoljno jak ispravljač u trans.za goniti hibrid od 60 W. ) Ah..napraviti će se već ..nešto....? Vi radite što..? Oko 2 metra...?...Slabo čini mi se....? Dobro ...idemo nadalj....sa raznim gradnjama ..dotjerivanjima i ostalima što spada pod sve ovo...! Ako to čini molto piacere ..onda je u redu ..jeli...raditi nešto..? A čini mi se ovdje nas ima dosta koji rade-grade i čak održavaju veze te šalju Qsl-ke.....uf...ja prvi...stigle new odštampane karte pa je rad poslati svima sa kojim je održana veza....naročito za one koji su poslali karte...malo je muka to sve pisati ..ali treba..? Poslje sam poslušao na 144.300 i okolo...čulo se nešto....probao prema Istoku ..ali strašnje lokalne smetnje pa od svega ništa...a i od Učke slabe refleksije bile...sve u svemu jako slabo....nemože svaki put...? Inače društveni život sasvim dobar...via R4 ...90 POSTO JE TEKNIKA...a ne priče bez veze...naveče smo svi tu ...najviše se cima Adama....daj ovo daj ono ....od PC-ija pa do ATV...te APRS naročito....puno ljudi je to opogonilo u ovim krajevima...najvažnije da su sami zalotali taj tiny-track...! Ako se ima TNC-2 ..onda je još lakše izaći na band...a bude još novotarija....? Eto kreće se uvijek...! A krotkowalci....Tamo.....oće nam udaviti Gos. GG....stalno protiv njega....i to dosta bezobrazno od nekih pojedinaca.....bah...junaci iza tipkovnice....tima nikakav ljek ni liječnik ne pomogne...to je u glavu poremećeno...total...a jadni ne znaju ništa drugo nego samo to...i ukopčat i iskopčat radiostanicu pa na ovaj način dolaze na svoje...a jesam ga ..a a napisa sam ...reka san mu šta je tribalo....asti Susa...(ubit zapalit udavit) ...radioamateri...BAH...! Dole je sistem....! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #652 : 26. Siječanj. 2009, 03:05:47 »
Dobro jutro Narode.....šta ima....a svašta....uradjene sve 9A2009 stanice na dva metra...jedino ST jako loše išao....nije ni čudo gdje de Zeky nalazi te "samo" 100 W u njega..! Održana veza i sa IZ5... ona ekipa što je objavila na Portalu da bude testirala Elecraft bazu K2 i transverte isto od Elecrafta..( to je izvrstni trans...cijena-odlike...u klasi Herr Khune-a svakako) ! Pa je došao konačno na "tapet" new bias za ono čudo...u izradi par verzije ..pa se to već proba ovih dana..? EME ...loša propagacija..ali uvijek ima nekoga pa se je nešto i uradili SM5DIC...Gus koji je aktivan uvijek...i kada je degradacija -10 on zove CQ...I BOGME VIDI GA SE....-28   ..te danas Valter IK1FJI KOJI JE SASVIM DOBRO DOLAZIO A DEGREDACIJA -6.4...snaga je bila tu ..na njihovoj strani i grupa antena naravno..! Treba probati..? Bene...zanimljivo je bilo i na R4...naročito ATV...MAJSTORI VRŠILI NEKE TESTOVE...Adam stavio u auto opremu i otišao na brdo te emitirao dobar dokumentarni program (radi se o dva dokumentarna filma..jedan IT. a drugi YU proizvodnje......God. 1948,,,,.događaji uko Pule...exsodus It. stanovništa...upad "inih" ..ista tema gledana sa različite strane...jako zanimljivo..dosta sam pročitao knjiga (Andra što dobro čitaš..?) obostranih o tome..! E to je dosta uzbuđenja izazvalo "in altra sponda di Adriatico" pa će vjerovatno biti i repriza..i može se pratiti via Net....tamo dole desno..! Radi nam ATV punom parom....zahvaljujući Mladenu 3XZ ...Adamu 4QV....Ediju 2KO i ostalima...a još..? APRS radi normalno...sve je vidljivo tko je gdje i kamo se kreće i masu ostalih podataka...sve na 144.800 Mhz ! Poslje se je prešlo na popravljanje i štimanje raznih uređaja...na malom vokcu VX-5 riknuo NF izlaz..(mali mali) ali Majstor 6PSM ..Silvano to sredio...nismo imali orginal čip ...ali je uvalio onaj normalni sa druge strane i to flat vodovima spojio..evo svira na 92200 Mhz...hifi mode..? E onda je zamjenio izlazne trz. na IC 202..(JA SPALIO... OKRENUO POLARIZACIJU NAPAJANJA ..? NA NJEMU JE OBRATNO ..+ i -  ) ..Adam je prije sredio RX...a sada je TX popravljen....! Izlazni tranzistori su 2SC1947 i dobiju se u "Elmatisu" u Zg. .... 175 Mhz ...4W. out  ..isti su kao 2N4427 ili 2N3866 ali emiter je na kučištu...ne kolektor...i može se koristit za naše stvari...dapače....! Bene.... to sređeno....u nedostatku kvarza u VXO-ou pomaknut je postojeći kvarz tako da je radni opseg prijemnika podignut  NA GORE...i moglo se je primati farove koji su od 144.400 Mhz na gore..!------------EEEEEEEEEE----LJUDI MOJI...sve ću ovo bacit ...spalit ..razlotat..zatrpati...nevalja ništa to sve skupa...kako se čuje far na 144.442 Mhz....čista devetka...šum sitan...na FT897 JEDVA NA S 5...TRANSVERTER ISTO....pa jedno deset puta usporedbe  (koax svitch za brzo preklapanje jedno drugo treće četvrto...! Total razočarenje sa ovim ostalim...TO SU OBIČNA AUTO-RADIJA ...spram 202-ici...u jednom IC 202 JE selektirani BF981.....dok u drugom je orginal 3SK40.....(naravno..bolji je sa BF...)...ALI...Gos 2SS Stiv Sudanac prije nego je otišao dao mi par gassiranih fetova onih S3030..pa Majstor Silvano to ugradi...A PROPOSITO....6PSM spojio Direktno IC 202 NA IC7000........I STISNUO ptt...(sve u žurbi i kod masu koax kablova..koji se nalaze u svakom schaku).......I ništa nije nastradalo...one zaštitne diode su spasile .....ne bi to kod Kenwooda....paljevina ko po špagi.....? Daklem dosta toga urađeno večeras...razmatrano gradnja LNA sa rezonatorom....ono pola metra cijevi i na vrhu gassirani fet....kvalitetan leher..rezonantan..oštar..sve najbolje...živa mehanika...problem ...kako znati da to rezonira točno ..naštimati tamo gdje je potrebno...sa ovom "običnom" instrumentacijom koju posjeduje manje više svako...? Ali pitam sutra Adama..Dottore-a...za te stvari i ostalo..? E...Mike....jes ti ono dao ideju...u IC 202 UBACITI HIBRID TAMO GDJE SU BILE BATERIJE....bolan to je prava stvar...oma se mere gonit linear..ovaj ođe...? To je u planu...! Jeno 60 W.  ? AAA ...ideja dobrih ...aaa...?  Ok...za sada...dole vam je redom  VX-5 te IC202 I KONBINACIJA.....NA KRAJU IDE 900 W. hehe ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #653 : 26. Siječanj. 2009, 04:48:49 »
Martine, u YU VHF UHF Biltenu su objavljene neke jednostavne modifkacije ulaza s ciljem da se smanji šumni broj - ako se dobro sjećam komadom žice se preskoči BP filter u anteni koji unosi slabljenje od 3 dB, RX utihne, ali zato signali iskaču ko ludi? YU1AW je izmjerio moga (IC202...) na 2.2 dB NF kod sebe s origigi ulaznim mosfetom. ZA BF981 bi vjerojatno trebalo prilagoditi i radnu točkicu?

BTW, ako budeš bacao sve one simpa male kutijice i prešao na IC202, imam ti jedan protočni digitalni frekvencmetar (trpi 25W VF), da znaš bar otprilke di si, nije mu skala baš za EME, hi.

GG

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #654 : 26. Siječanj. 2009, 08:16:45 »
Bravo,to ja govorim ,pravi Rig taj IC202.Ja imam IC202SBmodi.Ono iza 202 je moj dodatak....hi.prerađen ,dodano na ulazu nešto kao Mutek,CF931,balans mix.+23dbm,filter iz NMT-a,pojačalo za LO,frekvencmetar-programirani,VOX,side-tone....etc.Interesantno -još radi,sve stalo ,bez nabijanja nogama.Gud lak i sretno vam bilo.
pozdrav iz Štopldorfa de Zlatko.
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #655 : 26. Siječanj. 2009, 09:32:47 »
u nedostatku kvarza u VXO-ou pomaknut je postojeći kvarz tako da je radni opseg prijemnika podignut  NA GORE...i moglo se je primati farove koji su od 144.400 Mhz na gore..

Martine može se provat stavit i CB kristal 9x5=45 MHz.... ::)

E...Mike....jes ti ono dao ideju...u IC 202 UBACITI HIBRID TAMO GDJE SU BILE BATERIJE....bolan to je prava stvar...oma se mere gonit linear..ovaj ođe...? To je u planu...! Jeno 60 W.  ? AAA ...ideja dobrih ...aaa...? 

Može i više Wati ,ali treba pravi hibrid ;D

Puno pozdrava Mike ;) :D :P

Hibrid je iz RF Parts !
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #656 : 26. Siječanj. 2009, 13:29:07 »
○FM RF POWER AMPLIFIER MODULE for VHF BAND

Radi li to u AB klasi?

73

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #657 : 26. Siječanj. 2009, 14:05:31 »
○FM RF POWER AMPLIFIER MODULE for VHF BAND

Radi li to u AB klasi?

73

Sta u skoli nisi naucio citati dalje od prvog retka.
Da si imao likovnu kulturu, vjerovatno bi znao protumačiti i onu sliku, inače na slici imaš Vgg koji vidi čuda baš ide na gejt svakog FET-a i daje neki prednapon, koji služi nečemu, je li?

Morati ćeš kod 5TD-a na instrukcije, ne samo nedjeljom nego i radnim danom  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #658 : 26. Siječanj. 2009, 14:28:13 »
Treba čitati između redaka   :P :P :P
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #659 : 26. Siječanj. 2009, 14:45:34 »
VGG 5V ...
ala na... vidio sam to ja,
i jel tko proba sa tim hibridom?