Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 526939 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline 9a6c

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #630 : 12. Siječanj. 2009, 19:25:53 »
Mislim da je te plave nerazdjevičene godišnjake tiskao HIRM iz Splita, a bili su nezaobilazna stvar svim ozbiljnim analognim pomorcima ;D

Ja sam prvi kupio slučajno, dok sam uz pomoć SM7AED i BMS godišnjaka pokušavao izračunati optimalno vrijeme za neke MS potoke (nekad rojeve...) za tipove iz lokator a koji su nedostajali na listi YU2CBM... O Venerinom brežuljku tada sam razmišljao u posve drugom kontekstu, tj, nije mi bilo toliko bitno da dobijem echo, kao ovim iskusnijim operatorima :P

Poslao ga jednom bezveze u YU1 i pokazalo se da ima smisla, iako su refleksijama od Venere uglavnom odrađivali lokalne veze ;)

Momci nemojte više s tom nostalgijom, ubićete me skroz na skroz...

GG

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #631 : 12. Siječanj. 2009, 19:31:23 »
A ,oli si Gogo bija mlad ??? ;D ;)
Ja se toga ne sićan :o
O tempora ,o mores ........ili što se nekad dobro jelo.......baš :)
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #632 : 12. Siječanj. 2009, 19:43:06 »
Uvik san bija i biću mlađi od tebe ;D

;D

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #633 : 13. Siječanj. 2009, 02:12:40 »
Dragan,

Nesto smo kuhali oko toga, ali trenutno nam big dish nije dostupan.
To je pozitivno jer treba nekad i da radim  ???
Ovdje je i  50 metarska Stanford Univeristy parabolicna antena
koja se vec i koristi za Mars mision. Radili smo EME sa ovom antenom jos 2001.
Paul W6PY koga poznas, mi je nedavno rekao da je imao LDE u isto vrijeme kada
sam i ja radio sa velikim antenom. Ne sjecam se da sam bilo sta cuo, ali imam gotovo sve snimljeno
na HD. Preslusat cu snimke kada odem u penziju  :)
Samo za info, navodno je Arecibo imao mogucnost double bounce ili EMEME

Martin,

Dish je TVRO antena od 3m sa Septum feed-om.
Za razliku od posljednjeg puta kada je bila postavljena na
ulici, sada je na antenskom stupu, da bi bila visa od palmi.

ad6iw

« Zadnja izmjena: 13. Siječanj. 2009, 03:17:03 AD6IW »

Offline 9a5st

• Sr. Member
« Odgovori #634 : 13. Siječanj. 2009, 06:07:04 »
Vas 2 "mlada"...kad broj godina prođe broj postola,onda je..."doviđenja"!!!
73 de 9A5ST
Zeky

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #635 : 13. Siječanj. 2009, 08:56:34 »
>> Samo za info, navodno je Arecibo imao mogucnost double bounce ili EMEME

Vrlo verovatno da je to tacno i moguce

Do kraja zivota cu pamtiti jedan ARRL kontest koji sam radio kod Dragana u Zabarima kada mi je u gluvo doba
noci na CQ na 432 MHz dosao KP4A sa signalom 599++ i brzinom emitovanja kao da je KT kontest. Ja pomislim
da me neko iz lokala "lozi" pa sam samo otkucao hi hi i nastavio dalje. Elem, samo nesto kasnije cujem da DL9KR
radi tog istog i shvatim kakav sam ja magarac i brze bolje ga uradim. Posle se ispostavilo da je grupa US OP's
otisla nenajavljeno na Arecibo te da su radili, ako se dobro secam, sa nekih 25W ...

majko mila, kakav signal, preko S9 na S-Metru TS-830 

Popa, YU7EF

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #636 : 13. Siječanj. 2009, 09:35:34 »
Posle se ispostavilo da je grupa US OP's
otisla nenajavljeno na Arecibo te da su radili, ako se dobro secam, sa nekih 25W ...

majko mila, kakav signal, preko S9 na S-Metru TS-830 

Popa, YU7EF

I to su radili sa jednom od "pomoćnih" parabola od oko 100m, a ne sa onom od 300 m!
Međutim, najjači signal koji sam ikada čuo via Moon je bio signal sa parabolom od 40 m Green Bank opservatorije koja je kasnije pala, ali sam čuo da su sagradili novu.

Dragan yu1aw
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #637 : 13. Siječanj. 2009, 09:58:48 »
Mrcina od 110m:

The 43 Meter (140 Foot) Telescope
Bistatic Radar Observations of the Ionosphere :

Note the row of discone antennas in front of the 43 Meter Telescope, used in a parallel experiment to detect FM radio signals, backscattered off the ionosphere.

Lijepo za vidit ...

73

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #638 : 13. Siječanj. 2009, 16:39:31 »
 KP4A sa signalom 599++

Popa,

Sjecam ga se sa 432MHz. Slusao sam ga samo u nedelju (second pass) imao je pile up od EU.
Radio je u QRQ stilu, jer mu je window bio mali Tada sam radio sa 4 ly tone za 432 sa elevacijiom,
a signal je bio oko s7 na s metru. Imao sam isti dojam da se neko "zeza" na bandu.
Vjerovatno Arecibo guy's nisu potpuno iluminirali dish pa je zbog toga antena bila "manja", jer Arecibo nema
pomocni dish, osim mikrovalnih linkova. Da su imali full size dish pojacanje na 432MHz bilo bi oko 60 dB.
U prilogu par Arecibo slika.
Rad sa velikim antenama je "vrlo opasan" jer poslije toga izgubis zelju za necim manjim 
npr yu1aw  ???
Druga slika, Jamesburg dish iz 1969 godine,

ad6iw
« Zadnja izmjena: 13. Siječanj. 2009, 17:24:41 AD6IW »

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #639 : 13. Siječanj. 2009, 17:24:37 »
Sećam se da je bilo neke reči o 100 m prečniku još pri najavi njihovog rada. Na lokaciji Aresiba nema pomoćnih antena ali možda na nekoj drugoj lokaciji u Portoriku ima jer mi se čini, ako se dobro sećam, da ni na slici koja je na QSL karti nije slika velike 300 m antene nego neke druge manje... ako imaš QSL-ku pogledaj, moja je u BG pa ne mogu da proverim.
Doduše kako godine idu sve manje se treba oslanjati na sećanje, ali signal definitivno nije bio po snazi koja odgovara anteni od 300 m!
Što se tiče "opasnosti" od rada sa velikim antenama delimično si u pravu. Mada ja nisam izgubio interes za EME zbog toga. Ja sam izgubio interes jer je sve postalo rutina. Uređaji su besprekorno radili, nije ih više trebalo doterivati, i onda je ostalo samo da se dreždi i rade po sto puta jedne te iste stanice sa po nekom novom s vremena na vreme. To mi nije bilo interesantno, jer ja sam konstruktor koji voli nove izazove. :)

Dragan yu1aw

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #640 : 13. Siječanj. 2009, 17:49:39 »
Sve zavisi kako definiraš ciljeve...

Ako malo pogledaš svoje vlastite rezultate iz ona 4 članka o EME radu, vidiš kako si s jednom antenom dogurao do par prvih mjesta  u contestima na 144/432, gdje ekipe rade s dva odvojena sistema. Zar je to malo?

A znamo obojica što misliš o contestima i contesterima ;D

DL9KR je ipak uzeo DXCC EME na CW.

Možda su nezgodne godine (stoljeća) i nedostatak kritične mase ipak presudili, ali ti ćeš znati bolje. Možda nisi bio dovoljno bolestan da svaku rečenicu počinješ s "Ja... pa opet ja..." ???

Ispada da te krstim, ali nisam mogao odolit, takli ste me u mekano mjesto...

Gorane, sjajne fotke onih antena...

GG

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #641 : 13. Siječanj. 2009, 19:24:24 »

Možda su nezgodne godine (stoljeća) i nedostatak kritične mase ipak presudili, ali ti ćeš znati bolje. Možda nisi bio dovoljno bolestan da svaku rečenicu počinješ s "Ja... pa opet ja..." ???

GG

Nisam baš siguran da sam shvatio šta si tačno hteo da kažeš citiranom rečenicom...

Ciljeve postavlja čovekova narav, njegov karakter ili ako baš hoćeš afiniteti koje je manje više kompletno nasledio genetikom i nešto malo modifikovao odgojem u prvim godinama života... malo toga se može tu promeniti.
"Kako majka zadoji, tako motika zakopa" kaže narod, ne bez razloga... :)

Uostalom, i moj način gledanja na te stvari je kontesterski. :)
Takmičiti se sa drugima može tako da se ima najviše EME veza u kontestu, ili DXCC, ili lokatora, ali može i tako da se ima najveći i tehnički najdoteraniji EME sistem sa najviše bandova i sa najjačim EME signalom na svetu.
Kada se to postigne zadovoljstvo je isto kao i prvo mesto u kontestu, na listi DXCC, ili listi lokatora...
Sve je relativno, zavisi od ugla posmatranja i ličnih afiniteta.

Prvima je dobar EME sistem samo sredstvo, a cilj im je pobeda u kontestu bilo koje vrste.
Drugima je vrhunski EME sistem cilj, a kontest samo provera i dokaz kvaliteta sistema.
Izađe manje više na isto isto. U biti je ono zadovoljstvo koje čovek oseti kada je uradio nešto što drugi, ili uopšte ne mogu, ili teško mogu da ponove ili prevaziđu. :)

Mislim da je upravo u tome problem sa WSJT što je fascinirajuću čaroliju EME rada sveo na običnu rutinu.
Ja sam svojevremeno napisao jedan članak za časopis "SatelitTV" koji nema veze sa EME, ali je paradigmatičan jer upravo pokazuje kako je tehika i tehnologija prvobitnu čaroliju prijema SAT TV i uređaje za prijem, svela na "belu tehniku", tj. svrstala ih među frižidere i mašine za pranje rublja...
To je sudbina svake nove stvari u tehnološki propulzivnoj civilizaciji... i to je način kako se sve polako dehumanizuje zarad (sve više neizdržive) "lakoće življenja".

Tekst je vrlo poučan i može da deluje otrežnjujuće, meni se bar tako čini; uostalom, zato sam ga i napisao, a može se pročitati na:

http://www.yu1aw.ba-karlsruhe.de/BELATEH1.HTM

a tekst cele serije od 10 članaka (oko 60 kB) na:

http://www.yu1aw.ba-karlsruhe.de/belatehnika.zip

Dragan, yu1aw

« Zadnja izmjena: 13. Siječanj. 2009, 19:46:35 yu1aw »

Offline 9A4TM

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #642 : 13. Siječanj. 2009, 23:50:49 »

Drugima je vrhunski EME sistem cilj, a kontest samo provera i dokaz kvaliteta sistema.

taj sam  ;D

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #643 : 14. Siječanj. 2009, 18:24:34 »

Samo za info, navodno je Arecibo imao mogucnost double bounce ili EMEME

ad6iw

Izgleda da nema tu mogućnost.
Moj proračun sa 10 kW snage na 1296 MHz, 0.35 dB NF sistema, BW od 100 Hz, 60% koeficijentom iskorišćenja Arecibo 310 m antene i sa 100% reflektivnošću Zemlje pokazuje manjak od oko 22 dB. :(
Sa stvarnom reflektivnošću Zemlje od oko 5-10% nedostaje oko 32-35 dB u najboljem slučaju, ako sam tačno izračunao.
Verovatno je to novinarska "patka" ili se neko šalio.

Pozdrav
Dragan yu1aw
« Zadnja izmjena: 14. Siječanj. 2009, 18:55:55 yu1aw »

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #644 : 14. Siječanj. 2009, 19:34:13 »
Izgleda da 300dB nije problem za Arecibo sa 250kW?

Even in 1965, The Arecibo radar performance with the 1000’ dish was so good that EME echoes
could be obtained with a Model-80 signal generator, and “EMEME” (i.e. double-hop reflections,
with a net R8 path loss) were observed with the big transmitter! With the same radar system, Arecibo
was able to obtain the first maps of the surface of cloud-covered Venus.

http://www.qsl.net/n9zia/pdf/eme-2000.pdf

ad6iw
« Zadnja izmjena: 14. Siječanj. 2009, 19:43:10 AD6IW »