Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 529640 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline s55m

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #615 : 11. Siječanj. 2009, 10:26:56 »
Probao...probao Adame, ali nije uvijek dovoljno RS-a, da bi FM prošao... Kod signala 59+ FM lako prolazi. Ali kod 51 ili 50 FM malo morgen :).A i puno zavisi od tipa RS....

Offline 9a5st

• Sr. Member
« Odgovori #616 : 11. Siječanj. 2009, 20:24:42 »
Alo Mjesečari!
Sinoć Misec bije 48000km bliže Zemlji nego obično!
Jel bilo kakve vajde???
73 de 9A5ST
Zeky

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #617 : 11. Siječanj. 2009, 23:08:59 »
Može biti...? I to u Splitu....okruglo 50000 km......! Asti.....! Juče je bio dan-noć kada je Moon bio najbliže Zemlji....Perigej - najbliže...Apogej - najduže..! Evo vam dole QRPP sistem...treba probati....južni balkon..? Aspiranti za mjesečinu..? M.
Martin 9A3GE

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #618 : 12. Siječanj. 2009, 01:31:56 »

Ispravak navoda, Apogee je 383 104 km
Uradjeno nekoliko cw/JT veza na 23cm, mala aktivnost dobar eko
sa samo 120W i 3M dish (QRP)
Slusao OE5JFL EME beacon, jak signal

ad6iw

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #619 : 12. Siječanj. 2009, 04:25:50 »
Tako je Gorane...jesi to uradio sa malom parabolom...ono stavi se van na cestu ili vrt pa pali....? Evo još jedam primjer otvorene veze....? Ivana se može uraditi sa dipolom...(šta čekaš Adame...?) M.
Martin 9A3GE

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #620 : 12. Siječanj. 2009, 12:40:04 »

Ispravak navoda, Apogee je 383 104 km
Uradjeno nekoliko cw/JT veza na 23cm, mala aktivnost dobar eko
sa samo 120W i 3M dish (QRP)
Slusao OE5JFL EME beacon, jak signal

ad6iw

Perigej je tačka u kojoj je Mesec najbliži Zemlji  a Apogej je tačka u kojoj je najdalji.
Perigej Meseca je 363104 km a Apogej je 405696 km.
Koliko se sećam razlika u slabljenju na trasi je oko 2 dB kada je Mesec najbliže u odnosu kada je najdalje od Zemlje.
Osim rastojanja koje utiče sa tih par dB, mnogo veći uticaj na odnos S/N EME signala ima šumna temperatura neba iza i oko Meseca koju antena "vidi" kada je usmerena u Mesec, posebno na nižim bandovima. Zato je važno u kom delu neba, tj. u kom sazvežđu se Mesec nalazi u to vreme.

Pozdrav,
Dragan yu1aw 

\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #621 : 12. Siječanj. 2009, 12:57:18 »
Uz dužno poštovanje, mislim da ste obojica fulali glede Perigee što se tiče vrijednosti.  ;D
Razmatramo li Perigee kao najmanju udaljenost zemlje od mjeseca u povijesti onda treba dobro pretražiti kalendare.
A razmatramo li Perigee kao trenutnu dnevnu vrijednost onda ona varira od dana do dana.

Evo na primjer, Perigee je za "kritičan dan iz naslova" za datum 10.jan2009 u 10:53 GMT iznosio 357500 km, računajući od cntra zemljine kugle do centra mjeseca. Greška koja može postojati za ovaj proračun je 12 km za period od 1977 do 2022 godine. Izračun se bazira na ELP 2000-82 metodi.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #622 : 12. Siječanj. 2009, 13:11:38 »
However gumeni ,gledaj ti samo kakva je to ekipa bila yu1aw,yu1bb,yu7ef,yu7au ....sve same jake snage ,a ca bi jos tu bilo da je mister Goran ad6iw generacijski blizi  ::) ::) ::)

Gogo by the way ,kad uvatis vremena dodji na echolink da rijesimo neke nejasnoce u svezi rf choke u biasu gali5  ;)

Offline 9A4ZM

• Full Member
  • Maki
« Odgovori #623 : 12. Siječanj. 2009, 14:42:03 »
>> Mozda se jos neko sjeca kada je Maki imao robota na 2M koji je cijeli vrijeme pozivao.
>> "Vrlo inteligentna" masina uradi QSO na cw dok je on u qRL-u. Dobro zamisljeno,
>> ali sa jednim malim nedostatkom, njegov komjuter je uradio gotovo DXCC na
>> dva metra u par dana

Nadam se da još vrijedi : tko prizna, pola mu se oprašta.

A ja priznajem da sam kriv.

Kriv sam, što sam tada napravio "robota" koji je automatski radio CW veze na radioamaterskom uređaju.

Molim uvažite slijedeće olakotne okolnosti:
- napraviti "robota" na ATARI-400 sa kazetofonom za pohranjivanje podataka bio mi je tehnički izazov
- najprije sam (pogrešno) mislio da ću uživati da on radi veze, a ja da plandujem
- ustanovio sam da pri tome baš ne uživam
- pustio sam ga da radi neko vrijeme, kako bi početnici naučili odraditi pravilnu CW vezu

Gdje je završio, je "vojna tajna" (bivše vojske, ali nije zbog toga propala).
"Deaktivirao" sam ga, shvativši što bi bilo kad bi svatko mogao kupiti takvog "robota".

Bio bi to kraj radioamaterizma kakvog volim.

Oprostite meni griješnome.

73 de Maki

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #624 : 12. Siječanj. 2009, 15:44:28 »
Dragan, Adam
Tnx za ispravak, bio je typo
Mjesec se udaljava svake godine za par cm.

Peregee (approx) 363 104 km.

Maki,
robot je bio fan, very advanced u to vrijeme.
Ovo je bio jedini nacin da se i ti javis  :)

ad6iw
« Zadnja izmjena: 12. Siječanj. 2009, 16:37:51 AD6IW »

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #625 : 12. Siječanj. 2009, 17:34:02 »
Uz dužno poštovanje, mislim da ste obojica fulali glede Perigee što se tiče vrijednosti.  ;D
Razmatramo li Perigee kao najmanju udaljenost zemlje od mjeseca u povijesti onda treba dobro pretražiti kalendare.
A razmatramo li Perigee kao trenutnu dnevnu vrijednost onda ona varira od dana do dana.

Evo na primjer, Perigee je za "kritičan dan iz naslova" za datum 10.jan2009 u 10:53 GMT iznosio 357500 km, računajući od cntra zemljine kugle do centra mjeseca. Greška koja može postojati za ovaj proračun je 12 km za period od 1977 do 2022 godine. Izračun se bazira na ELP 2000-82 metodi.

QV

Podaci koje sam naveo su (verovatno) srednje vrednosti (Wikipedia) jer se približno svakih 28 dana, a ne svakog dana, Mesec po jedanput nađe u obe tačke. Pošto na kretanje Meseca oko Zemlje utiče nekoliko desetina različitih faktora (ako se dobro sećam preko 60) to se vrednosti perigeja i apogeja stalno menjaju.

Reagovao sam, ne zbog netačne vrednosti, nego zbog slučajne zamene perigeja i apogeja u Goranovom postu.

Inače kao kuriozitet navodim da sam prvih par godina sve do pojave "kompjutera" :) ZX 81 a kasnije i ZX Spectrum-a za sve EME veze pozicije Meseca izračunavao ručno. Gogo 9A6C mi je slao Nautičke godišnjake iz kojih sam uzimao podatke za zvezdano vreme, rektascenziju i deklinaciju...
Vama pomorcima može to izgledati kao obična stvar zbog astronomske navigacije koju poznajete, ali nama kontinentalcima je to bilo prvo "vatreno krštenje" u toj oblasti. Kasnije sam se bavio radio-astronomijom i mnoge stvari su "legle" ali u početku je to bilo ipak nešto novo.

Prva veza na 432 MHz održana je 15 juna 1978. oko podne kada Mesec uopšte nije bio vidljiv u Beogradu. Gađali smo ga na "instrumente"... :)

Od preko 1200 EME veza na 2m, 70 cm i 23 cm preko 100 je održano SSB a ostale CW. Tada još WSJT nije postojao, ali smo Matjaž Vidmar, S53MV i ja razmatrali mogućnost da gađamo Veneru i primimo odjek. Za to nam je uz moju parabolu od 12m i 1kW na 13 cm nedostajalo još nekoliko desetina dB pa je trebalo pomoću DSP, na kome je Matjaž tada ozbiljno radio, to nadoknaditi. Bili smo mladi i "ludi"...   :)

Koga interesuje može pročitati nešto više o gradnji parabole i mom EME radu sa njom na

http://www.yu1aw.ba-karlsruhe.de/YU1AW_EME.zip

Pozdrav,
Dragan yu1aw

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #626 : 12. Siječanj. 2009, 18:30:43 »
To su bila vremena...

Mislim da ljudima u Plovputu još uvijek nije jasno koga sam vraga davio s tim Godišnjakom, jer je jedne godine nešto i kasnio, nekakav važan EME vikend bio pred vratima, ne znam sad...

To su bili dani...

:(

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #627 : 12. Siječanj. 2009, 18:43:09 »
Da, to su bili dani... :)

Gorane, mislim da bi mogli da razmotrite mogućnost da sa onom velikom parabolom i WSJT pokušate da dobijete eho od Venere. Mislim da ste tu negde blizu sa brojem neophodnih dB na 23 ili 13 cm.

Pozdrav Dragan yu1aw

P.S. Venerin brežuljak je ipak lepa stvar...  ;) ;D

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #628 : 12. Siječanj. 2009, 18:50:33 »
Pozdrav Dragane,

Da, zanimljivi su ti godišnjaci, vjerovatno vam je slao Brown's alamanahe koji se i danas koriste u pomorstvu i bez obzira na svu hrpu elektronike koja uvelike olakšava navigaciju, te "biblije" (izgledom i brojem stranica  ;D) su must have štivo svakoga broda, zajedno sa sekstantom.

Nadam se da vam Gogo nije slao stare almanahe (one sa odrezanim jednim kutom stranice), običaj je bio kako su prolazili dani da se skalpelom odreže ukoso kut stranice kako bi sutradan jednostavnije našao aktualnu stranice sa podacima, umjesto listao tražeći datum ....

Iako to meni nije bila primarna djelatnost, morao sam i ja to naučiti i dan danas se vode dnevnici sa najosnovnijim astronomskim računima, a to je i jedan od zahtjeva koji je naveden u ISO9001 i ISM-u...

I ova druga metoda koju danas neki koriste ELP 2000-82 je u biti slična stvar. Računalni program se koristi unaprijed poznatim podacima iz tablica da bi odredio položaj svemirskih tijela. Koliko se sjećam za ovu metodu ugrubo preko 37000 periodičkih podataka se koristi i to 20000 za mjesečev longitude, 7000 za latitude i 10000 za udaljenost do zemlje. Računalo računa ono što treba  ;D

Faktora koji određuju točnost ima puno i većina njih se zanemaruje kod proračuna radi jednostavnosti. Negdje se koriste i matematički proračunate konstante za kompenzaciju tih faktora, npr. činjenica da geometrijska sredina mjeseca ne odgovara sredini mase mjeseca, pa zatim korekcije uslijed topografije mjeseca, brda i dolina, zatim odstupanja od idelalnog geometrijskog tijela (Lunar limb profile) itd, itd.

Za nas je samo bitno da vidimo mjesec i da ga možemo naciljati  ;D i izbušiti još koju rupu a koji dB na trasi, više ili manje nadoknaditi će DSP i sužavanje bandwitha koliko je to moguće.

Evo cuo sam prije neki dan 9A2MD, Dule kaze da su ga naljutili "neki novi EME klinci" i sprema članak za časopis koji će obrađivati upravo njegovu ručnu metodu proračuna putanje mjeseca. Onako kako se nekad radilo "na ruke". Biti će  svakom slučaju zanimljivo pročitati još jednom članke iz YU-VHF biltena ali sada nakod 30-tak godina.

Dragane, vi ste ciljali na Veneru, prošle godine ciljalo se na Mars koji je bio ako se ne varam najbliže zemlji u povijesti EME "ratovanja".

Pozdrav svima, i naravno, najzanimljiviji mi je bio tvoj članak o prolonged echo reflection, koji koliko vidim ni dan danas nije objašnjen...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #629 : 12. Siječanj. 2009, 19:14:59 »
Pozdrav Adame,

Gogo mi je slao nove, "virgin" Godišnjake! :)

Prve podatke i uputstva za proračun pozicije Meseca sam dobio od upravnika Narodne opservatorije u Beogradu Ace Tomića sa kojim smo posle uspostavili izuzetnu saradnju i po pitanju proračuna maksimuma rojeva za MS i mnogih drugih stvari. Ima i nekih njegovih članaka na mom sajtu vezano za saradnju u Biltenu.

Dule Malobabić, moj prijatelj koga sam posetio u Puli tamo negde sredinom '80-tih, je takođe dao lep doprinos u astronomskim proračunima i njegovi članci se mogu naću u kopijama Biltena.
Pozdravi ga puno kada se budete čuli!

Long Delayed Echo nije objašnjen, ali postoji velika verovatnoća da je posledica jonizovanog "repa" koji se stvara na tamnoj strani naše planete usled sunčevog vetra i zemljinog magnetnog polja. Odatle verovatno i mali Doplerov pomak u zakasnelom signalu.

Those were the days... :)

73, Dragan yu1aw

P.S. Mi amateri smo uvek na "ti", pa te molim da me oslovljavaš sa ti bez obzira na razliku u godinama. :)