Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 529559 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #465 : 08. Prosinac. 2008, 18:48:33 »
Pozdrav Andra...nema te nešto....? Tom....baš probam sada na taj način...i ide sasvim pristojno....pa da ...tu nema jakih signala da začepe prijem...AGC nam nije potreban...nego sve na maximun....testiranje tjk .gledanje u tijeku....! Ma sredi i to za vino...još ni jedni Zagorec ni prodal vina..popila ga vesela družina ...to vrijedi....? Juče par veza tek toliko...Johnb. ...John Butrovich.....  je porijeklom iz Dalmacije...Djed iz Dalmacije...inače ga radio prije...bio mu prvi 9A...poslao kartu te pismo sa povješću svoje familije ..kada su došli i ostalo...čovik i pol....Dalmatinac...(Daljmacija Republjik)....inače je na srce...pa mu se žena penje na antene..imam slike...Uvijek ga uradim ...juče se isključio...brzo ...nema Elavaciju..."samo" 21 elemenat i 8877 ...i dolazi vrlo dobro...juče  -19  ! Ok...dobro da si se javio....viš da nas niko  ne šljivi sa ovom temom....? No dobro.....Gos. GG je nahebo...Bračka mafija će mu doći glave...? Mike ..čuvaj nam ga....ak treba pomoć..    javi....ne inteligencija...ona druga....efikasna....asti Susa onim drugim...protivnicima....kada bi se ti ufatili lemilice ...oma bi se opekli...ne znaju bidni dije naprid a di nazad...AAA ..ste gledali juče na RTLTV ...Vidova Gora ..Radioklub...i omladinu..?Dobro je..bude neko ipak ostao..? A Bračani...dobri su....i čak će ufatiti neku pomoć....dati će im pineza ili kupiti RLT...spretni nema šta....ali ih je ipak Kikaš  (u  TV seriji i knjizi od Ivana Raosa...glumi ekipa izvrsna na čelu sa Šovagovićem....) zahebala za par boca uja...maslinova...a što se tiče uja...jednom dobio par litara...pravog Bračkog..i to od od jednog "čibijaša"....plovio sa mnome...i ja ga nagovarao da to položi ..klasu za naše stvari...bogme je....Damir A....ne mogu se sjetiti momentalno prezimena...mora da si ti GG tada bio u ispt. komisiji...jer si napisao nešto o tome prije par godina...? Poslao mu par podnožja za 4CX250b  .. a on meni ulje...prvoklasno..! Eto...skrenusmo sa linije....? Tom ...sistem radi....ponovo sam stavio onu kantu od FT 897...AGC off ..u drugom meni-ju....gain na max....sada prima izvrstno....inače on ima 50 W na 144 Mhz...ali se može to softverski podignuti...pa tako stavio 60 W.  (može do 90 W. )...te to praf v linear....i snage kolko oš...bolan...? JUČE GLEDAO atv....Gos. Cukona te on stavi još neke linkove..preko iz Italije..ono preko Net-a ...imate dole desno na dnu link od Gos. Markića...svaku veče je show....čak sa tonom..(ton - kino)....Ta mi smo ovdje napredni....sve je povezano na masu Repet. i ostaloga...nije kao doli u vas....jedva čekali da rikne repetitor...pa oca i mater ...ha ha...! Patrikolo....zanimaju te one ant....16 elemenata...16 dB....ali pazi..ona je dugaaa isto 16 metara...za tu dobit..?......kamo ćeš to staviti...? Tom...evo pola ure stalno dolazi EA2AGZ....Sistem radi..! Bravo  ti ...minus ja ! Kameru stavi kada stigneš...u sredinu antena...i ljepo se vidi sa njome...Moon...? Pozdravljeni...! M.    PS   nemere bez slike....vitroplas šasija...kao nekad...a sa tranzistorma...(čisto... pregledno ...ubodno... izbodno...nema ona gomila žica) Beeee !
Martin 9A3GE

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #466 : 08. Prosinac. 2008, 19:09:13 »
Nisam siguran je li Damir Eterović... iz Pučišća... 9A3ASE?... I ja duperan braško ulje, može se... oko 30 litara na godinu, made in Sumartin. Samo ga triba malo ubit suncokreton inače malo padne ka, na štumik pa onda...itd... OFF TPOIC, znate...

Nije baš za EME rubriku, ali treba reći da su se Bračani sami izborili za svoje TV minute, a i drugi bi se mogli ugledat na njih, a ne samo cvilit kako kiša pada, a lumbrela probužana. Slabo ti ja znan o ispitima na Braču, to su drugi radili, ja samo poneki contest do lani.

U zadnjih 1-2 godine u CFN se uradilo koliko  u nekim klubovima neće za 10-20 godina. Još samo fali da prorade EME, a Martini?

Kako su krenuli, ne znam...

Ala... 

Offline yu1qt

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #467 : 08. Prosinac. 2008, 20:55:32 »
Hvala  :D kolege na "brojevima", tu sam ja sve vreme, bice novoga i u Ratarima. Trenutno se bavim vasim blizim susedstvom, to novo cete sigurno cuti.
Drago mi cuti za aktivnosti Toma, a vec Martinov ep... ne propustam. Zdravi bili, Andra
Andra YU1QT

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #468 : 09. Prosinac. 2008, 09:15:04 »
Dobar dan...! Andra....naravno da se nešto radi..? Ne može se bez toga...? Čekam poštare...oni telefonski kabel još mi nisu sredili kako treba...tu prekoputa ja poštanska centrala ...i prošao slučajno jedan dečko od T- com-a   te samoincijativno digao kabel sa ceste i spojio na drugi stup i povezao na spojnu kutiju....tako sada ne leži na cesti....znači opet trebam zvat u Osijek pa blabla..i t.d. .....da bi se ovo sredilo...? Svašta..? Gos. GG .....točno...Damir Eterović....imaš memoriju...svaka čast....ali svijedno....doći će ti mafija glave..? Mike...ma dobra je antena...bolja nego kada se utakne kabel od instrumenta u ant. priključnicu...i to radi..? Tom...išlo noćas sasvim dobro...uradio par veza....a dešavali se malo neobične stvari....naime bili je perioda po pola sata kada se ništa nije reflektiralo...baš ništa...postavljala se pitanja na chatu...vidim ..pa ne vidim ništa....svi pratili EME far...KB8RQ.....i nema ga...pa je Miloš S52LM objasnio da se to dešava koji put...nema nikakve refleksije...baš ništa....a jedno desetak stanica zvalo CQ.....poslje prošlo to i normalno su se vidjele refleksije i pozivi i to sasvim dobro...zapravo odlično....kao da je neka sila zaustavila sve refleksije....a da nešto ima..sila ...nepoznato i slično...ima...sigurno..? Pravi "Veliki Brat" NAS SLUŠA..GLEDA..PRATI ..I čini razne stvari..? tja..! Naišo na tren Gos Damir..9A5TD.....išao na Splitski autobus..poslati neku tekniku u nerzvijeni dio zemlje...Južnu Hrvašku... Pa sam mu spremio vreli čaj..i malo smo ogovarali....he he..! Dole vam je "rekreacija" .....kad se nešto ulotava ...baš fino se odmara...gušti i ukusi su različiti.....reče Đavo i skoči u koprive..! M. !
Martin 9A3GE

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #469 : 09. Prosinac. 2008, 21:06:16 »
A, opet neki transverter Martine.... :D
Nemaš mira, blago tebi jer imaš vremena...a ne ko mi ostali...

Nije problem kad nitko niš ne vidi vija Moon, nikom nejda pa kaj...problem je kad svima ide a tebi nejde...grrrrrrr ???
Neki tamo mali zeleni ponekad piju naše valove pa se ovi nemreju vratiti, nema se kaj vratiti.

Evo danas još desetak veza kolko sam imal vremena a slijedeće dane krećemo na MS opet kolko se bu stiglo, jasno na 2m, ostali bandovi trenutačno nisu spremni za qrv.

CU EME & MS jasno, uz sve ostalo... ;D
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #470 : 09. Prosinac. 2008, 21:55:49 »

Faradej rotacija je  problem na nizim opsezima na EME komunikacijama.
Polarizacija ostane lokovana pod odredjenim uglom
pa su signali oslabljeni, ili virtualno nestanu.
Rjesenje je X polarizacija sa odvojenim podesavanjem T/R
faznog ugla. Fazni ugao cesto nije isti za TX i RX pa je potrebno
naci optimalnu polarizaciju, npr TX vert. a RX hor. i sve ostale varijacije.
Faradej rotacija je u funkciji sa frekvencijom, tako da nize frekvencije imaju
sporu promjenu (lokuju) dok na visim frekvencijama ta promjena je brza.
Kriticni opsezi su 6M do 70cm. Na 23cm se i tako radi sa cirkularnim polarizacijama.

ad6iw

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #471 : 09. Prosinac. 2008, 22:30:35 »
Ah...to mo dođe kao rekreacija....Tom....danas sam te prvi put vidio via Moon....jedamput....ma uradimo valjda već vezu...i čini mi se bude to prva ..9A - 9A ? Propagacija je veoma promjenjiva...ima- nema..slabo -jako.....evo malo prije KB8RQ se jedva vidio...sada dolazi -10...? Bar mi koji tu visimo to znamo...ali uvijek se nadas da bude bolje...tako i treba...mislim..! Pojavio se kasnije i ST2NH....iz Sudana..Khartum...ali sa slabim sistemom..pa ni Gary nije uspio uraditi..? DIGAO JE DOSTA GUŽVE NA CHATU...moš mislit kako je bilo..? Bude i aktivna Palestina..E44M ...kako je javio Zeky..svi bandovi do 2 m.   možda  EME ...ili MS na 6- 2m....za N.Godinu....nema još obavijesti u DX Ekspediciji,,,valjda bude već stavljeno ? Znači budu radili za sve zainteresirane tj. svi bandovi...ali...čini mi se ..slabo bu zastupljen UKV....tamo na KV bude glavna aktivnost..to je obično tako...nije prava UKV ekspedicija...nego šta se uradi ..uradi..? Tja..! Si postavio kameru ? Aj stavi..kada stigneš..jer će opet kiša..! Evo ..točno naciljan Mjesec..kroz kameru..u centru monitora...veliki ..žut...i Gary Mjesečev far..dolazi -9 ! Zove već pol ure...idem mu se javiti..da vidim kako danas dolazim u Ohio...! Samo -20...(radi na vertikalnu polarizaciju.)....mi dao raport...radim "samo " sa 500 W.  dovoljno za cio svijet..? AAA ..Tom..vratio si se...? Na chat...ne da vrag mira....ovo ,...EME....je nadnaravno...naročito kada više od pola napraviš sam....to vi ostali ne razumijete..tja...a tako malo treba..ili vam se ne da ili nećete pa mislite da se nemože sa "običnom "opremom...ili čak ne znate kako ili uopće ne znate...tako..svakom svoje..! Dosta propagande...! Na pohvale od Gos. Cukona,,9a3xz...kojeg gledamo svako veče na ATV...(pokazuje svoje Ghz gradnje...schak pun instrumentacije..uz to se dosta krevelji i čak roge kaže kada ga podhebemo malo (na stalnoj UHF vezi)) dostavljam sliku napredka u rekreativnom lotanju...? Stigla new GS35B....STAVIM JE GRIJATI PAR DANA...tako treba jeli..? Mike..našao sam još one "špage"...samo je šarena..i nemože provoditi radio-valove..tj. emitirati...šarenilo puno smeta...a i upada susjedima u oči..pa biš mogao jemat konfužion ..hao naš "najmanekenski" r.amater..Vlatko..( viš... onih kojih nema ..zaboravim znak..? ) ..traba da skine onu antenčinu..(što je Log-periodik za KV....?)...ne daju vlasnici zgrade da bude na vrhu nebodera..? Nagrđuje okolinu...bode u oči...a ono silno smeće što se nalazi okolo...? nikom niš ..? Bah...ljudi i demokracija te slobode...nije to baš idealno za nas..svak tumači kako njemu odgovara...svi svi su sada demokrate...ma nemoj...? Ok....ovo je bilo zastranjivanje..sory Uprava....ne bojte se..neće se razviti kao tamo.....kao kod "pravih"r.amatera ..kratkovalnih ?.....Tamo je bilo izjava---uopće ne idem na VHF Portal..nema tamo ništa...(e bolan nije teknika za svakog)..i još toga slično..? A čini mi se da su razphisdili sve one monade...? Odoh malo do Mjeseca i nazad..bye ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #472 : 09. Prosinac. 2008, 22:36:47 »
Dobar veče Gorane..u isto vrijeme pisali poruke ..tako je ..imaš pravo...to se zna ..ali uvijek se proba...evo sada ide kao ludo...sa PA3EXV OVIH DANA NIAKO USPOSTAVITI VEZU...SADA OK...DOLAZI -17 ....! Vozim dalje..M.
Martin 9A3GE

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #473 : 10. Prosinac. 2008, 07:25:57 »
GM,

Martine za ke band ti je XVERT?
73

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #474 : 10. Prosinac. 2008, 07:32:55 »
Je, je Gorane, kak bi naši susedi rekli, Faradej na 2m je zelo zafukana stvar...znamo mi to...jer ga preveč osječamo.. ;D

Martine, moramo naći termin kad bude mjesec negdje jugoistočno, visoko, i povoljna degradacija pa da napravimo konačno tu EME vezu...da nam antene budu što više paralelno kako bi tropo bio što slabiji... :P
A bude i to jednog dana al dal bi bila prva 9A-9A EME nisam baš siguran...možda netko zna pa se javi ovdje?

Ovaj XVERT je garant za 2m... 8)
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #475 : 10. Prosinac. 2008, 08:51:07 »
"Panika u novom Zagrebu: Građani vidjeli NLO"

Tom, morati ćeš smanjiti tu snagu na linearu, počeo si ionizirati iznad Zagreba  :D :D :D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #476 : 10. Prosinac. 2008, 09:24:13 »
Živjeli..! Opet kišetina....dokle...pa valjda do kraja..? Tom....juče kada si otišao sa Mjesečina....propagacija se rapidno popravila...koga zamisliš ..toga odradiš....nije bilo ni jedne nove zemlje...ali bilo je dosta novih pozivnih znakova i uradjeno odmah..? Prekjuče probao sa I3LDP...Lucio iz Verone...Qrb je 260 km...i nije išlo nikako....nisam ga vidio niti via tropo....a juče-noćas odmah uradili vezu i ti sa dobrim raportom ..-20 a ja -19....tropo se nije vidio ....solo EME..! Az je bio oko 240 a Elev. oko 40 ...! Eto kako se brzo to mjenja...cio dan dreždiš na bandu pa jedva nešto vidiš a onda se promjeni pa sve ide i to odlično...? A u tome je i draž svega ovoga...nema pa ima...više onoga prvoga..da bi uvijek bilo idealno na bi bilo to ono pravo..? Degradacija je bila već 3.8 a išlo odlično...a u Mjesečevom kalendaru stoji...loša propagacija....PA ONDA NE MORA SE TO UZIMATI ZDRAVO ZA GOTOVO...? Radjeno sa FT 897....40 w. drajv i out 500 W. i naravno agc isključen...šuma kolko oš...i dekodira odlično...! A za vezu 9A-9A via Moon....čini mi se danije uradjena..neko ko je to napravio bi se javio valjda....ili se više ne bavi time...ili ne priznaje rad sa digitalijama i slično..pa bila je tu već rasprava o tome...? Poslušajte malo 14 Mhz...par telegrafista..a masu PSK veza na 14.070...na par kiloherza ima stotinjak stanica a radi se i WSJT isto na kratkom valu....! Pa sada kontra i pro.....koje u većini..? Mr.Joe Taylor je omogućo nama GLUHIMA da održavamo veze i to na UKV....samo za to treba mu dati još jednu Nobelovu nagradu..!  Konzervativce koje neće to da rade ili to ne priznaju...neka njim bude na pomoći Sveti Uho...zaštitnik telegrafije...dok je još ima..tu i tamo..? Bene...čeka se opet Pošta...i gleda  MS...to mi baš nije više zanimljivo...jer sa ovim sistemom i snagom odmah se uradi veza...daj Mare pihde...na..! Ste gledali (mlađi nisu..a stariji jesu i sigurno se sjećaju) jedan dobar film...Italijanski sa M. Mastroiani-iom...on je pilot ...vagine kolko oš...ali on nemere...tako jednostavno..mora postojati neka opasnos ili trud i muka da bi to funkcioniralo...pa tako ide do mačke sa kojom je dogovorio sked....koja je u susjednoj sobi...preko balkona i to na 5 katu..po onom rubu...dobar film....zašto stalno navodim filmove...jer moja je generacija u kinu stjecala nake stvari...to je bila glavna zabava...i bogme Puno SE NAUČI...filmovi su bilo oko 70 posto izvrsni (ili nam se to činilo) jer u bivšoj Domaji se pazilo što se uvozilo i prikazivalo...barem neko vrijeme...a onda sve otišlo u kk....biznis je predvladao pa se se počelo prikazivat sve i svašta....te se TV razvio..i sve se razvodnilo ...! TV....pogledam tu i tamo koji dobar film...ostalo full imondizzia..neteza urbana come a Napoli ano scorso...Tehnici di higiena....(smetlari u Italiji...tako ih zovu jer ovo drugo ih je ponižavalo.) orestali raditi par dana u Napoli....znate šta je bilo..? Ali na TV DOĐE I PROĐE....imbecilne emisije...valjda to ide..neznam koja kategorija to gleda....sačuvaj Bože..? Sjećam se kada je davno bio Gos Dobričič na Krku u Omišlju sa svojom TV....pa smo okrenuli antene u pravcu Krka...da bi pogledali onaj prvi pravi film o Vjetnamu..."Vod" te poslje bio "Robin Hood" ..crtani odličan..! Gos Pavljic se odmah tamo "uvalio"..muvo se po Riječkom korzu sa snimatelem i napado narod ( onako bezobrazno ili finije napadno..kakav je već on..ta znam ga odavno) šta misle i dali gledaju TV Omišalj...bio i kod mene...(taman mi Marinko (ex r.amater) uvalio jednu parabolu..malu aluminijski..za Sat Tv...koja nikad nije bila postavljena i na kraju uvaljena Adamu,,jeli bolan jel valja..jes probo..' )i Gos Pavljic vrši intervju sa mnom...nešto kažem o našim stvarima te pokažem tu parabolu....kako ćemo sada gledati Sat TV a ne loš program na RTV-Zagreb...i naravno tu su izbacili i nije bilo prikazano poslje..nego samo fine dobre pozitivne reakcije..a morali su tako..jer bi sigurno pojavile se "strukture" i otežavale rad....radipodrivanjarušenjasamoupravnogporedkablablablabla...ccccccccc...koja vremena..? Hudba je sudba..je bilo...? Kada smo već kod toga...bilo krivo kome ili ne... u bivšim Radioklubovima ...svaki peti je Špijunirao za Hudbu...ma znate to..vi stariji..sigurno...ak nisi bio glasan protiv države ..nikom ništa...ak si nešto rekao i to čuo onaj koji je bio za to zadužen..( samo za to..ne radioamaterizam),,najebo si ko žuti... ! Ah..bilo pa prošlo..svi živi i zdravi..? Eto..to se zove..crtice iz Povjesti...va bene idem malo na transverter ulotati još što...yes Patrikolo...za dva metra je xxxx radnja...? Rukom crtana pločica...najprije na papir u omjeru 1 na 1 te poslje na ploču kopirano sa indigom te poslje zaštićeno "Dalo" PCB olovkom.flomasterom..? Utopljeno u mješavinu solne kiseline i peroksida..onog jakog iz ljekarne...te se  ispere... očisti nitro razređivačom...opet opere..izbuše se rupice.. opet očisti da bakar bude čist i sjajan...lakira unutarnja strana Lot-lakom..vanjska bezbojnim lakom da ljepše izgleda...lahko zar ne..? Saluti ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #477 : 10. Prosinac. 2008, 09:24:32 »
Marketinški trik... Radio Antene ...
Lipo ime za radio... ;)
---
dodano malo pole ;)
Lahko lahko ... delan san i ja tako plocice, neš vjerovat vise san ih stori dok san hodi u srednju skolu, nego ča san ih stori u zadnjih deset/petnejst let od kad san poče brusit oko ;)  8) Neznan ko je bolje brusit ili delat pločice ;)

A ča ćeš - danas počinje jt6m đeminidi čalenge ;) http://jt6m.org/jt6m-challenge.php čisto da se ne zabi...
Moga bin staknut pojačalo i ćapat kakovega ingleža na 6m... samo ko buden moga ubrnut antenu zgoron na bretanju.
Puka mi je oni TV rotor pa se se skupa ubraće ;)

73
« Zadnja izmjena: 10. Prosinac. 2008, 09:41:27 9a5cw »

s56a

• Gost
« Odgovori #478 : 10. Prosinac. 2008, 09:54:49 »
Citat:
Kada smo već kod toga...bilo krivo kome ili ne... u bivšim Radioklubovima ...svaki peti je Špijunirao za Hudbu...ma znate to..vi stariji..sigurno...ak nisi bio glasan protiv države ..nikom ništa...ak si nešto rekao i to čuo onaj koji je bio za to zadužen..( samo za to..ne radioamaterizam),,najebo si ko žuti... ! Ah..bilo pa prošlo..svi živi i zdravi..? Eto..to se zove..crtice iz Povjesti...

Martine, nazalost je puno takvih komunjara ostalo u HRS samo sa nacionalistickim plastom branitelja (jezika).  Najbolji primer je bio policajac 9A6AA koji je navodno stitio "drzavu i poredak", a ustvari vojnika 9A7ZZ sa ustaskim ispadima.  To sam rascistio na Murteru i dobio moralnu odstetu od 9A6A sa predavanjem u Kraljevici.  Najnoviji ispad 9A3AG nazalost nije naisao na reakciju vodstva HRS.  Slab Predsednik, problematican policajac dopredsednik.  Demokracija u lijepoj nasoj postoji samo na Facebook.

Puno srece sa novom GS35B.  Ja sam pokusavao mikroprekidacem dodavati 1 nF za 160 m LOAD pa je prospricao na 28 MHz.  Sada prelazim na VN reed relej MEDER 1A85 tipa.  Ceka me jos 140 nH kalem i 3,5 pF teflon cap za 144 MHz.

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #479 : 10. Prosinac. 2008, 10:52:21 »
...e moj Mario ode ti i sa ovog foruma.....

Martine nije bas losa aktivnost na CW na kamenim valovima, prosli vikend sam napravio 5400 CW veza.
9A-9A EME me svojevremeno 9A2MK sada 9A9B upisao u log ali ja nisam priznao vezu jer sam ga cuo samo
tropo i nevjerujem da je on mene cuo EME. Onda su bili w5un,kb8rq,sm5frh i jos par big gunova koje sam
cuo sa 10m dugom antenom u djiru.
Da ne kazete da sam brontosaurus instalirao sam neki dan JT i probao. Radi to lijepo ali meni to nui gust i basta.

73 Davor 9A1UN