Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 529557 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A9T

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #285 : 13. Svibanj. 2008, 21:14:57 »
Adame,
nisam skužio, kaj ne štima sa vremenima....?
Onu smetnju mi generira PCMCI TV kartica koja je bila ukjlučena odnosno program jer sam gledao mjesec kamerom, poslije sam ugasio program. A snijeg...uvjek ljeti imamzimsku sliku a zimi ljetni na predočniku... ;D

Martine, tnx...da, ovaj tvoj link je ljepši ako ništa drugo a vjerujem i bolji, pregledniji.
Nisam se uključivao u chat samo sam Ivana pozvao na njegov CQ i išlo je bez frke.
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #286 : 13. Svibanj. 2008, 21:57:55 »
Tom, ako pogledas prvu sliku i stupac DT onda ti je ta vrijednost kod tebe bila 1.8 do 2 sekunde to je dakle vrijeme koje treba signalu da se odbije od mjeseca, u pravilu bi to trebalo biti 2,8 sekundi cca ako su oba sata nastimana ok, (brzina svjetlosti - udaljenost mjeseca , kuzis ne  ;D )

Na drugoj slici ti je taj DT 0.2 ili koliko vec sto odgovara tropo vezi, znaci nema kasnjenja signala  ;D

E sada. ili se  tebi nesto desilo sa satom ili njemu ili si ga radio tropo  ;D ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #287 : 13. Svibanj. 2008, 22:07:58 »
To si dobro primjetio Adame ali pojma nemam zašto bi došlo do promjene...tropo, ha?...dobar, da bar.
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #288 : 14. Svibanj. 2008, 07:11:28 »
U stvari imam pojma,
u jednom trenutku sam izgubio vezu sa internetom...pa se vura razdesila... ;)
Valjda je to bilo baš tada kad sam promatrao RA6AX.
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #289 : 14. Svibanj. 2008, 07:16:56 »
Da se sat samo tako razdesi  bilo bi malo previse cudno, ali da je MUF (ne zenski, da bar) bio dobar jucer to je jako moguce.
A tko zna mozda se mjesec primakao zemlji  ovih dana, onih -5dB isto mi je malo cudno  ???
Svaka cast ;)

73

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #290 : 14. Svibanj. 2008, 08:24:25 »
Da istina, ima tamo malo vise cudnih stvari, no...
rano je za razmisljanje, mozda popodne

-6 dB je stvarno jak signal, sinoc smo Martin i ja nesto kemijali po bandu, pa kad je on -3 db to je ustvari kod mene bilo 59 po s-metru, sve bez pretpojačala.
Ti decibeli na wsjt nemaju skoro nikakvu ulogu, čisto da vidiš neki odnos signala ali samo kod svog sistema.
Ako to probas usporedjivati sa nekim pojacanjem sistema ili slicno, zavrsis slijepoj ulici, jednostavno probaj uplaiti LNA i bez njega, pa ces vidjeti da nema razlike recimo 20 db koliko ti pojacava LNA nego je to jako malo.

Probao sam traziti objasnjenja od nekih WSJT mahera ali i oni su ostali beeee, buuuu  ;D

Tom, ako nemas problema sa driftom, onda onaj AFC mozes iskljuciti jer ces tako poboljsati dekodiranje slabih signala za par decibela. Mislim da tvoj ts-2000 ipak ne drifta toliko da mu je potreban AFC.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

s56a

• Gost
« Odgovori #291 : 14. Svibanj. 2008, 08:48:50 »
WSJT digitalci verovatno ne znaju, da LNA sa 20 dB pojacanja nece popraviti S/N za 20 dB na izlazu uskopojasnog RX!

AFC kod EME valjda koriguje neizbezni Dopplerov efekat, a ne mali drift radija?  Kemija je primerna za elektrolitske kondenzatore...

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #292 : 14. Svibanj. 2008, 12:39:55 »
To Adame, trebaju mi decibeli u prijemu...do sada sam uspio dekodirati najslabiji signal od -23dB pa ću svakako AFC iskljućiti  :D
Ne treba mi...nego ima li kakvih još caka za poboljšanje dekodiranja?
Vidim da drugi dekodiraju i -30dB-a... ???
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #293 : 14. Svibanj. 2008, 12:46:06 »
Andrea..Willcomen hause..! Tom....ima....kao ovo dole ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #294 : 14. Svibanj. 2008, 13:15:12 »
To Adame, trebaju mi decibeli u prijemu...do sada sam uspio dekodirati najslabiji signal od -23dB pa ću svakako AFC iskljućiti  :D

Tome da li imaš uključenu Deep Search opciju? Koji software koristiš za korekciju PC vremena?

73 de 9A4EW, Hrvoje
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #295 : 14. Svibanj. 2008, 15:27:28 »
Hrvoje,
povremeno uključujem Deep Search...nisam baš puni koristio, bum probal da vidim razliku a za sinkronizaciju koristim Dimension 4 program koji su mi preporučili EME majstori.....možeš pogodit...

Na Martinovu primjedbu se nebum izjasnil  ???
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #296 : 14. Svibanj. 2008, 15:59:16 »
Hrvoje,
povremeno uključujem Deep Search...nisam baš puni koristio, bum probal da vidim razliku a za sinkronizaciju koristim Dimension 4 program koji su mi preporučili EME majstori.....možeš pogodit...

Na Martinovu primjedbu se nebum izjasnil  ???

Dimension 4 rulez!  ;D DS najbolje držati off jer kad je uključen ne znaš što je san a što java  :-\

73 de 9A4EW, Hrvoje
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #297 : 14. Svibanj. 2008, 16:09:49 »
He He... ma nema veze...kajgod....Evo sada upravo sa JH0MHE ...Shiro-san  uradio vezu...ali...ovako ...AGC-OFF ...SSB filter -ON.....AGC nije uključen pa na prijemu ništa ne "titra" ..ne trza na nikakve smetnje..../Sada će stručnjaci napisati nešto protiv...važi samo za one koji su ikad slušali signal "odozgo" / Elevacija je 20 gradi ..smetnje nestale...šum opao drastično../ OVI kontestaši pojma nemaju kako padne šum kada se antene eleviraju../ TOM....ZOVEŠ SHIR-a....vidim te/..gdje smo stali...aaaaaaaa...ZNAČI NIJE POTREBAN AGC...???..?.. nema jakih signala...samo slabih...AGC nije potreban...RX je maximalan...ha...! A sa SSB filtrom se suzi propustni spektar...i podigne šum....a bez šuma stvar ne radi......a WSJT iz šuma izvlači signal.....semplice...! Dole je Tom...uradio Japan..vidio ga ...jel preko Mjeseca...ta je ! Saluti..! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #298 : 14. Svibanj. 2008, 16:39:28 »
AFC kod EME valjda koriguje neizbezni Dopplerov efekat, a ne mali drift radija?  Kemija je primerna za elektrolitske kondenzatore...

Mario, WRONG,
sto bi rekli u Americi,

Upravo obratno, AFC sluzi da pomogne kod dekodiranja uslijed drifta radio uređaja.
Naime, drift većine uređaja je puno veći od Dopplerovog efekta u odnosu na Mjesec.
Dopler od mjeseca je cca recimo 60 hz na sat vremena na 144 mhz, dok je drift uređaja kod nekih i 30 hz u 1 minuti, ima tu svega  ;D

Pa onda ima nekoliko vrsta drifta, pocnes na jednoj i polako klizis na drugu frekvenciju, pa onda slijedeci period opet od prve klizis na drugu. To su uredjaji tipa IC-7400, FT-897, Ft-857 etc.

Onda imas drift kod nekih transvertera, kao kod mojega npr. LT-2s gdje LO polako drifta ali konstantno u istome smjeru dok se stvar malo ne zagrije cca 45 minuta i onda je drift cca 1-2 Hz na minutu. I to se da rijesiti, imam grijalicu za kristal ali sam to lijen ugraditi.

Dakle mario, definitivno AFC je napravljen za nase krame od uredjaja, zamisli kako je onda na 432 mhz, a da ne spomenjem 1296.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #299 : 14. Svibanj. 2008, 16:42:45 »

Ja jucer i prekjucer dekodirao -31 ali to ti je sve relativno, poradi malo na audio interface, tu ima dosta rezerve, vjerovatno kupis kakve smetnje switchera, pc-a kroz audio kablove.....

QV
Heinrich Rudolf Hertz