Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 537083 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
Odg: QRP EME
« Odgovori #2550 : 25. Srpanj. 2016, 07:01:07 »
Još je interesantnije što je slušao i HG1 beacon iz JN86! Evo što je more. Do Velebita  59+60  ( pipe) i onda samo malo još standardnog tropo-ja.  Nije loše.  Još jedan mali dokaz slaganja propagacija na duct. Isto je sa MS na duct, RS na duct i sl.
Luci 9a1z
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2551 : 25. Srpanj. 2016, 09:43:07 »
Luci, ne postoji slaganje propagacija, zaboravi na to.
Kao sto u mom videu mozes cuti, on je ostale radio cistim RS pa je tako i HG beacon slusao RS-om. To nije nista cudno jer je oblak bio bas u idealnom polozaju za njega.

Inace, da bi koristio duct, kut ulaska signala mora biti do 1 stupanj. Naravno da postoje nekoliko vrste ducting propagacija ali ovo slaganje propagacija je out of question.

Inace za kontrolu propagacija preko jadrana ja koristim aprs postaju IQ7GC-11.
Kad pogledas koje postaje cuju i kada taj aprs cvor onda ti je jasno kad ide preko mora. Zanimljivo je i to da je tu postaju ovaj mjesec culo samo 8 postaja. Medju tih 8 dvije su iz Istre (9a5td-11 i 9a4qv-11). To je nekih cca 550km od nas prema jugu. Tu su jos 3 postaje iz sjeverne Italije preko mora zona I3 qrb cca 700km i ostaju jos samo tri lokalne postaje u blizini.
Naravno, i jucer je zabiljezena ista postaja kod 9a4qv-11 sto je bio signal da je propagacija prema jugu jako dobra. Ista tako bilo je 12.07.2016.
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #2552 : 25. Srpanj. 2016, 10:43:35 »
Adam , u svemu se slažem osim oko kombiniranja propagacija. Ako je SW8YA slušao na 2m HG1BSB  da li je duct bio i poslije morske putanje? Isto tako prije par godina postavljeni su MS rekordi na 2m . Na drugoj strani veza uvijek je bio EA8  za vrijeme jakog ducta. Ako duct proslijedi signal bez većeg gubitka do neke točke , zašto to ne smatrati novim mjestom emitiranja uvažavajući gubitke i moguću geometriju daljnje propagacije?
   Inače da zvuči impozantno, zvuči.  Malo mi  teku sline , priznam  : )
1z
« Zadnja izmjena: 25. Srpanj. 2016, 10:52:41 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2553 : 25. Srpanj. 2016, 11:14:38 »
Evo, da to funkcionira kao šta ti kažeš onda bi ječer DK1MAX otišao kući sav sretan i vjerovatno bi pojeo svoju parabolu od sreće. na žalost, parabolu nije pojeo.

Konkretno, jučer je IK7UXW radio I3ZHN na 3cm sa signalom 59+60db FM i to veza od 10 tak minuta chata.  DK1MAX je bio u portable ne znatno dalje od I3ZHN i nije uspio odraditi IK7UXW ni RS i ducting ni tropo ni kombinacijom, nikako a pazi signal mu je bio samo 300km od njega 59+60dB.

Još je zanimljivije da je odradio qso sa I6XCK (naravno SSB) koji se nalazi na istoj toj trasi ali kraće, dakle preko Jadrana ali to je bilo tropo. Onda je to ponovio i RS.

U isto vrijeme DK1MAX sa mnom radi RS signal 59 a ja radim IK7UXW kao štp vidiš iz videa.

Kad bi se propagacije tako slagale, onda bi Atlantik bio premošten na 2m već odavno. Ovo šamaranje mrtvog konja sa signalima koji se odbijaju od ISS-a ili digitalija sa lont time average jednostavno nije nikakav uspjeh.

Ako imaš priliku, poslušaj snimku kako zvuči TEP na 2m iz Italije prema Južnoafričkoj republici. To su već dostignuća....
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2554 : 25. Srpanj. 2016, 16:27:28 »
Luci,

duct prestaje vrlo brzo kada dodje do kopna, pogledaj prethodnu sliku prognoze. Postoji dobar razlog za to.Teorije sa kombiniranim propagacijama su uglavnom - non sense :'(

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2555 : 25. Srpanj. 2016, 18:36:11 »
Bar veče !
Ala je danas bilo sparno...a otvaranja niks ?
Pošto sam prije napravio dosta ploča i pločica za ispravljače...iz ladice izvađeni stvari te sve ispitano !
Velika ploča....ispravljač visokog napona i 13.8 volti stbz. za releje i signalne led diode !
Mala ploča...stbz 350 volti za g2 te negativ regulazioni za g1 od -20 do -115 volti i potenziometrom se postavi na odgovarajući napon...oko -55 volti za 4CX250B ..ako se dobro sjećam ?
Prilažem i šeme svih sklopova kompletnog ispravljača za linear sa 4CX250B !!!!
Sljedi montaža u kutiju i ožičenje !
Eto...možda nekome posluži ovo ako bude gradio nešto sa 4CX250B ?
Dosta ljudi je gradilo lineare ...ali nikad završeni ? Zašto ?
Zato jer nikada nisu napravili ispravljač ?
Prvo ispravljač pa potom linear...tako to treba ići !!!!
Eno na 144 mhz ide Espagna pa do Kanara...sve preko mora a ona zona dole Kanari pa sve do Senegala je famozna po prostiranju...na lađu sam redio iz toga područja čuda...na 2 m. i 50 mhz da ne govorimo...antenica bila "štapić= vertikalna 3 banda na 50 mhz gain je bio oko 1 db ..na dva metra oko 2 db a na 432 mhz oko 3.5 db.....na 144 mhz rađena veza od 2300 km..sa Portugalom "Joe Dubus" ...rptr sa Kanara se čuo sa preko 1000 km udaljenosti dok na 50 mhz cijela Južna A. išla bez problema...zbila ta zona je famozna... sve rađeno sa FT817 !
Tuliko !!!!
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2556 : 26. Srpanj. 2016, 17:04:03 »
Dobar dan !
Hu ...vrućina i dalje...nešto oblaka za Adama i društvo ?
Jutros bilo oblačno pa ajde da spustim stup i skinem el. rotaror !
Urađeno ..i to po ovoj velikoj vrućini skoro sve razmontirano i rotator je dole...da ne bi ostao "bez veze" stavio sam gore "kišobran antenu te yagi od 8 elemenata za 144 mhz i onu 3 elementa ex tv za 70 mhz pa podignuo opet sve ?
Tako sada treba otvoriti rotator i srediti ga !
Sve SAM uradio...bez ičije pomoći....sistem je tako napravljen da ga spustim sredim podignem...jes da ide sporo po ovoj vrućini ali se napravilo !
Martin
Martin 9A3GE

Offline S53K

• Jr. Member
  • **
  • TUNE FOR MAX SMOKE !
« Odgovori #2557 : 26. Srpanj. 2016, 17:17:54 »
pozz Martine,

jel ovaj "kishobran" samo RX antena ? ide od - do ?

tnx info.

Simon
73 Simon S53K

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2558 : 26. Srpanj. 2016, 17:58:49 »
Hi Simon !!!
To je antenica "univerzale" ?
Službeno ide od 30-1300 mhz ali kako mi je spojena na Ftejca kv i 50 mhz ....fino čujem kv (iako tu imam samo tri veze ...prva zadnja i nikad više ...(po 9A6PSM -u)  50 -70 mhz se čuje dobro...144 isto te 432 a testirana i na 1296 mhz isto prima !!
Na predaji je malo zahebano...treba koristiti kakav tjuner da se podesi swr...jer na "golo" je jako visok ?
Usvemu dobra rx antena !!!
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2559 : 11. Kolovoz. 2016, 21:03:27 »
Dobar večer !!!!
Šta ima ?
A svašta...juče ujutro spušten stup i montiran opet  H te 4x8 postavljene na mjesto ..stavljen i parabeam za 432 mhz te tonna 35 elem za 1296 mhz ..a na vrhu je lombrela !
Onda je počelo padati puhati grmiti sjevati pa prestalo o ponovo ..tako 4 puta...temperatura pala puno bili 11 gradi ...zima bolan ?
Prekinuta radnja...!
Danas dobro vrijeme bilo pa sam sve završio tako da je sistem spreman ...sutra još neka stvari srediti ?
Oma bolan na mjesečinu...iako je degradacija visoka 5.6 prijem je u redu i čak sam dobro se reflektirao ....-19 -22 na cq live !
Dobio par GI6B (thanks Đuro 9A9C) ..cjev je ista kao GI7B sa time da su ove novcate ...ubacio je u linear ..visoki napon 2500 volti struja mirovanja 50mA pobuda 15 wati out-a 400 wati ..not bad !!!
Tako...noćas su meteroiti oko pola noći je maximum...eno neki rade sada i ssb ..ako bude vedro oko pola noći će se dobro vidjeti !
NEWS...u Treviso pokraj Venecije od 19 -21 ovoga mjeseca je EME konferencija ..imate na netu sve...zvao me IK4ADE Franco i obavijestio !
Evo link...http://www.arimestre.it/international-eme-conference/....
Svi budu tu na čelu sa Joe Taylorom !!!
Treba se zaletiti barem u petak da se upozna ljude tu je blizu u Treviso !
Tako...vani hladno ..oko 10 gradi mačak Miki lijepo unutra spava na "tanburinu" !
Toliko !
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #2560 : 15. Kolovoz. 2016, 08:08:15 »
Martine, drago mi je da ponovo pišeš svoje priloge.
Evo još jedan link sa detaljima u vezi EME konferencije u Trevisiu.
www.eme2016.org/index.php/25-2/
Dragan

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2561 : 15. Kolovoz. 2016, 10:06:18 »
Dobar dan !
Si ..grazie Dragan !
Vako...kontaktirao sam Gulia IW3HVB za posjetiti jedan dan skup ? On je glavni organizator !!!
Una sola giornata, compreso pranzo e coffee break, costa 110 euro. Inclusa polo shirt, zainetto e libro con i proceedings.
Evo što je odgovorio !
Tja ?
A mislim ..ta more se upasti na "mala vrata" nekako ?
Toliko o tome ..se vede cosa faciamo ?
Boh ?
Testirane antene na prijemu....uz degradaciju od 10.2 ..išlo wery well...čak se vidio i TF3CY/P  sa Islanda grupa i kw u njega dok je I2FAK Franco priman izvrsno !
PE1NFE radi EME  sa 8 elem. i jednostavnom elevacijom ...im 200 W i urađen je prije ..naravno kada je elevacija bila niske i imao je GG !
Tako..velika vrućina opet...mali Dečko je po noći vani i čim sunce izađe uleti unutra ..pravo u kupaonu...na hladne pločice dok Luna se razvali na leđa !
Sada je Portogruaro izvrstan sajam ...svega i svačega te Modena .... secondo Sabato di Settembre a Marzaglia
http://www.arimodena.it   link 10. 09 2016 !
Imam još posla vani...ali niks ..sve do 17.00 kada je mjesto radnje u hladovini !
Evo par slika ...EME ...antene ect. !!!!
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #2562 : 18. Kolovoz. 2016, 20:49:30 »
Martine,
ja sam mislio poći u nedjelju.
Da se pozdravim sa društvom i proćakulam sa ljudima.
Ali mi se ne sviđa cijena.
Predavanja predviđena za nedjelju mi nisu baš bitna.
Valjda se može ući u taj hotel kad već ne može u salu za predavanja.
73 Dragan

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2563 : 19. Kolovoz. 2016, 15:14:25 »
Bar dan !
Ja Dragane....i meni nisu važna predavanja...nego vidjet ljude i malo popričati !
Vidim poslje sa Adamom ?
Jutros oluja i kiša a sada opet sunce sja !
Naređena jedna"interface" za transvertere ...baza je FT 857 !
Naime kada je na minimalnoj snazi ima preko 1 w. out-a....previše...ugrađen jedan atenuator da obori na 100 mW te još dodan jedan potenciometar u liniju tako da se može fino regulirati ..od 5mW pa do 100 mW !
Dok je u prijemnoj liniji stavljen jedan mimic...era 3 i koji je podešen da pojačava signal iz transvertera (prijemni) oko 10 dB-ija a na baznom uređaju se isto podesi rx gain....tako da se optimizira signal-šum ...transverter je under test Khune !
Juče bila dobra propagacija prema Jugu i urađeno par I8 stanica koje su blabla u lokalu ....ja grunuo sa 400 w pa se društvo iznenadilo...ma che forte segnale (9+20 dobio raporte) ..malo smo blabla ?
Evo antene od IK8EVE !!!!
Evo par slika sistema za gonit transvertere 50-70-144-432 mhz....baza je 28 mhz trx FT857 !
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2564 : 20. Kolovoz. 2016, 17:59:14 »
Bar dan veče !
Ja sam doživio da sam blabla sa nobelovcem !!!!!!!!!!!!!!
Izvješće sljedi !
Martin
Martin 9A3GE