Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 519506 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4EW

• Sr. Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #2505 : 15. Prosinac. 2015, 18:16:21 »
Odličan PA Martine. 15W in -> 1000W out. Nabavili smo ga prije 2 mjeseca i do sada ispitali samo u Marconiju i dva perioda 9A Activity-a. Ovo mu je bio "hard test" jer je FSK441 najzahtjevniji način rada.  Izdržao je 54 sata maksimalnog maltretiranja a da se nije ni zapuhao  :D. Evo dolje par fotkica.
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline yu1qt

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #2506 : 16. Prosinac. 2015, 23:41:50 »
 :) E, ovo je pravi linear! Svaka čast, Andra YU1QT.
Andra YU1QT

Offline S53K

• Jr. Member
  • **
  • TUNE FOR MAX SMOKE !
« Odgovori #2507 : 18. Prosinac. 2015, 23:24:41 »
Martin, tnx za nas prvi 2m EME QSO ... :)  8)
73 Simon S53K

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2508 : 20. Prosinac. 2015, 08:08:10 »
Dobro jutro !
Simon pozdrav....ha nova zemlja sam ti na EME ?
A qrb je samo 104 km.
Čekali smo da elevacija bude maksimalna tako da tropo signal bude što slabiji a refleksija što bolja...i uspjelo je !
Sinoć testirane radnje ..prijem sa cijevnim transverterom ...!
Opet fenomen....KB8RQ standarno dolazi i kad...jedan period jedva se vidi ..njegov signal jako opadne ..dok kod ostalih stanica koje ga primaju (live cq) isto (stanice iz Jurop) dok stanice iz USA ga primaju normalno jako ?
I obratno u USA ide slabo a u Jurop dobro ?
Sve je to od Moon-a ?
Urađeno par new USA postaja !
Propagacija je bila izvrstna ,,"gledan" OK1TEH Matej ali nije urađena veza ?
Matej ima 1kw te 10 elemenata DK7ZB na dva metra !
Ali zato urađen DL1VPL koji ima 700 w i jednu yagi od 11 elemenata...isto DK7ZB new model sa otvorenim dipolom ?
 Koji je pod kutem "unazad" ?
Zašto-zato ?
Da bi se dobio što bolji gejn antene ..jel tako...valjda je DK7ZB eksperimentisao sa time ?
U planu je "ekspedicija" do Studene gore kod Klane uzmu se štrumenti i izmjeri se neke rezonancije i ostalo ?
Tako...vrijeme dobro sunčano i nije previše zima ?
Lep pozdrav fantje !
Martin
Martin 9A3GE

Offline S53K

• Jr. Member
  • **
  • TUNE FOR MAX SMOKE !
« Odgovori #2509 : 20. Prosinac. 2015, 21:37:45 »
Dobro jutro !
Simon pozdrav....ha nova zemlja sam ti na EME ?
A qrb je samo 104 km.
Čekali smo da elevacija bude maksimalna tako da tropo signal bude što slabiji a refleksija što bolja...i uspjelo je !

Pozdrav Martine,

jesi new DXCC ... tek sam krenul na 2m EME pa su skoro svi new one..hi ...za mjesec dana 41 DXCC, 14WAS, 121 init, 98WUL, 6WAC,... ide polako...hi

GL!

73 Simon S53K

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #2510 : 23. Prosinac. 2015, 11:49:58 »
Citat:
Da bi se dobio što bolji gejn antene ..jel tako...valjda je DK7ZB eksperimentisao sa time ?

Gresis Martine, takozvani "V" dipol ima za cilj popravljanje F/B ...

Na zalost, tvoj imenjak samo kopira i krade ideje drugih, u ovom slucaju to je resenje prezentirano pre nekoliko godina od strane DG7YBN
a Martin se odmah "zapalio" i poceo da "prepravlja" moje i neke druge dizajne predstavljauci ih kao svoja revolucionarna resenja. Imao sam
sa njim zestoku prepisku oko toga jer je nekoliko mojih dizajna objavio na svojoj web strani kao njegova dostignuca a sve sto je uradio bilo
je da je promenio geometriju dipola ... na kraju je bio primoran da prizna sta je uradio i ukonio ih sa web ... poenta je bila u tome da sam ja
sam vec bio uradio to isto ali nisam hteo objavljivati na web da ne bi bio kritikovan da kradem tudje ideje ... fakat jeste da se sa takvim
povijenim dipolom dobija bolji F/B ali je sama gradnja takvog dipola i antene uzasno kriticna i zahteva veoma veliku preciznost da bi se
dobio ocekivani rezultat a takodje je kriticno direktno napajanje sa koaksom zbog RFC ili 1:1 baluna koji se mora upotrebiti, narocito kod
stanica koje rade sa velikom snagom - iz iskustva znam da ljudi beze od takvih resenja i to je razlog sto se vrlo mali broj ljudi odlucuje da
pravi takve antene.

Slicna je situacija bila sa dizajnom antena na 50 Ohma - osuo je citave salve javnih kritika po raznim forumima i listama na moje i G0KSC
dizajne tvrdeci da su njegovi dizajni sa 28 Ohma neprikosnoveni i najbolji da bi zadnjih par godina i sam objavljivao skoro iskljucivo dizajne
sa 50 Ohma a 28 i 12.5 Ohma sasvim odbacio ...

Zelim tebi a i svim ostalim clanovima liste srecne Bozicne praznike te srecnu i uspesnu novu godinu

Popa, YU7EF

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2511 : 24. Prosinac. 2015, 09:38:48 »
Dobar dan !
Popa ..imaš praf...mene je samo zanimalo zašto je taj dipol tako "savijen" ?
Našao sam još tih antena..ljudi ih koriste..."novo" pa misle da bolje radi '
Tja !!!
Urađena još jedna stanica sa jednom antenom PA3FXO   dobro išlo a evo i njegove konfiguracije za 144 mhz eme !
Te 432 mhz antena...napajanje i "čudni" dipol ?
Tako !
Svima od 50 mhz na gore !
SRETAN BOŽIĆ I NOVA GODINA !
Martin

Martin 9A3GE

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #2512 : 25. Prosinac. 2015, 10:42:56 »
Sve najbolje svima!

Ova zadnja antena je na tragu LFA ali je autor  shvatio što je bio i moj zaključak nakon dužeg vremena eksperimentiranja: samo vrlo pažljiva izvedba , mehanička točnost i stabilnost i savršeno simetriranje daju rezultat a to je oko -30dB potiskivanje zadnjih latica.  Poz.
1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A3IV

• Full Member
« Odgovori #2513 : 25. Prosinac. 2015, 23:19:38 »
Znam što je dB. Koliko se više veza u prosječnom kontestu napravi sa takvim dipolom a koliko sa normalnim. Koliko su EME signali jači na takvoj anteni od one sa normalnim dipolom?

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #2514 : 28. Prosinac. 2015, 06:50:54 »
Ne radi se  o pojačanju antene nego o odnosu signal/šum   koji postaje sve značajniji zbog smetnji u kontestu i human made šumu u naseljenim mjestima. To znači da antena koja ima značajno potisnute zadnje latice
 daje bolji odnos S/N nego možda antena sa većim pojačanjem. To posebno dolazi do izražaja kod EME načina rada kada se želi potisnuti svaki šum sa zemlje. To je cijela i  jedina filozofija LFA i sličnih antena. Potiskivanje bočnih i stražnjih latica za 30dB u odnosu na standardnih 20-25 dB stvarno daje veliku razliku ako se radi o položaju sa smetnjama ili šumu.  Tamo gdje nema smetnji ili u području sa niskim šumom razlika će biti minimalna ili nikakva tj. ovisi o glavnoj latici antene. Čak se povećava i opasnost da ne primjetite neko otvaranje iz smjera gdje niste okrenuti   :o
1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #2515 : 28. Prosinac. 2015, 07:02:27 »
Da još jasnije odgovorim sam sebi. Dakle antena sa velikim potiskivanjem će vam omogućiti da bolje čujete u smjerovima koji nisu u smjeru od kuda imate šum.  Ako je antena okrenuta u smjeru šuma nema koristi. Isto tako ako u kontestu imate stanicu koja radi blizu vas lakše i bolje ćete raditi u kontestu jer će veći dio azimuta biti podnošljiv rad. To je ujedno i odgovor koliko veza će se više odraditi u kontestu. 1z

HNY!
« Zadnja izmjena: 28. Prosinac. 2015, 07:14:39 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9A3IV

• Full Member
« Odgovori #2516 : 28. Prosinac. 2015, 07:19:12 »
Hvala na odgovoru. Detaljan i lako shvatljiv. To je i razlog zašto povećati gušenje prema natrag. To mi je sve jasno. Recimo da si zamijenio svoju staru antenu sa ovom koja ima 10 dB veće gušenje.  Šum koji je od prije dolazio sa zadnje strane od 1 mikroV sad će biti 0,3 mikroV. Šum koji dolazi iz glavne latice se nije promijenio, ostao je isti (ako su kutevi zračenja isti, predpostavimo). Koliko db ti je ukupno smanjen šum na EME? Koliko db je jači korisni signal? Da li se sve to isplati? Kako takva antena koja je napravljena na 25 stupnjeva celzijusa podnosi kišu na 10 stupnjeva?

Damir

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #2517 : 28. Prosinac. 2015, 07:32:27 »
Odgovor broj 3.

Postoji još bolji odgovor na bazi praktičnog iskustva. U mojem slučaju uspoređivao sam antenu G3SEC vrlo konzervativnog dizajna sa klasičnim bočnim i stražnjim laticama i dubokim nulama  te LFA 6 el sve za 70 MHz. Pokazalo se da svaka ima svoje prednosti.  Iako LFA antena ima u prosjeku veće potiskivanje bočnih latica ono je jednoliko i nema istaknutih nula tj potiskivanja od oko 40 + dB u nekim smjerovima. Neki puta je G3SEC bila bolja  jer sam pomicanjem antene mogao pogoditi sa nulom smetnju i tako je potpuno anulirati jer na žalost ni 30 dB nekad nije dosta. Naravno to kod većih antena sa većom usmjerenošću  ide teže jer se pomicanjem smjera radi traženja nule prema smetenji previše odmaknemo glavnim snopom. Evo ideje za projektante antena. Potrebno je dizajnirati aktivnu atenu koja će imati mogućnot dinamičnog mjenjanja smjera nula na zadnjem dijelu.  Npr.  elemente koji imaju najviše utjecaja na potiskivanje zadnjih lobova  električki produživati ili skraćivaiti  ili im mjenjati geometriju. ;)

Naravno oni koji imaju sreće da slušaju prirodni šum mogu sve ovo gotovo zanemariti. Damire to je ujedno i odgovor na to koliko će biti jači EME signal. Kako se u stanici čuje jedino odnos S/N  u slučaju postojanja šuma taj odnos će se poboljšati za toliko koliko ga antena uspije potisnuti. Isplati se , kod mene sada mogu raditi dobro barem u nekim smjerovima. 1z
« Zadnja izmjena: 28. Prosinac. 2015, 07:43:08 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9A3IV

• Full Member
« Odgovori #2518 : 28. Prosinac. 2015, 07:55:39 »
Pa vidiš to je baš ono. neće antena sa 10 dB većim gušenjem prema nazad smanjiti ukupni šum za 10 dB. Možda za dB ili dva i to samo ako je u glavnoj latici šum malen. Zato jer je ukupan šum u prijemniku zbroj svih šumova iz svih smjerova.

Zašto sam postavio pitanje. Amateri smo, ne profesionalni radio astronomi. Na stranu tehnička zanimiljivost i radoznalost da se napravi nešto bolje i isproba da li je bolje i koliko. To je dovoljan razlog za izgradnju antene. Ali da li se to na kraju isplati. takve antene su obično jako kritične, teške za izraditi i jako osjetljive na okoliku. Pa onda karikirano rečeno što će mi antena koja radi 10 posto vremena a 90 posto je neupotrebljiva jer je vlaga u zraku.

73 Damir

Offline 9A3IV

• Full Member
« Odgovori #2519 : 28. Prosinac. 2015, 20:31:47 »
Danas sam malo googlao ali nisam pronašao ništa konkretno. Znam da su neke TV antene imale po tri ili četiri reflektora. To je naravno zbog toga da se poboljša odnos naprijed-nazad i smanje smetnje. Koliki se odnos naprijed nazad može postići sa većim brojem reflektora?

Ako već je bitan odnos naprijed nazad onda mi se ovo rješenje sa više reflektora čini boljim. Manje je mehanički zahtjevno. A ako nisi zadovoljan sa antenom, skratiš reflektor i napraviš direktor od njega ;D

73 Damir