Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 522745 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #2160 : 25. Listopad. 2014, 19:37:34 »
10 el. DK7ZB stane na 6m boom i radi dobro, što više ja mislim da radi odlično (95% veza od 9a1czg u kontestima je napravljena s tom antenom i 50w)... kakva je točno u usporedbi s drugima, nisam ima priliku isprobati (osim u odnosu na staru tonnu od 16el od koje je na uho sigurno bolja...). Mislim da prilagodba 2x75ohmai nije tako komplicirana... 
Toliko od mene ;-)

73 de 9a6ndd

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2161 : 26. Listopad. 2014, 17:38:43 »
Dobro veče...!
Nešto bure i prohladno...bolje tako nego ona kiša ?
Sređen linear sa dvije GI7B....što bilo....?
Onaj "door knob" iliti razdvojni kondezator što odvaje anode od izlaznog kruga "pukao" ...skroz se odvojio ...loše ljepilo ..??????
No stavio drugi "masivniji" ..a 20 kv mu je "podnošljiv" napon i vrijednost 1000 pf...!
Onaj prije "samo" 5 kv..i isto 1000 pf...!
Njega zaljepio ?
EME...drgradacija visoka ali se popravlja tako da početkom mjeseca bude ok...?
Tom..."opravi" pogon antenski...za 6 dana starta EME ekspedicija iz Zimbabwe-a !
Ja koristim DK7ZB antene orginal WIMO...oni imaju i gotove dipole u ponudi...i to za low power i high ...200 w...1kw i nisu i toliko skupi ?
Toliko !
Martin
Martin 9A3GE

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #2162 : 26. Listopad. 2014, 18:52:45 »
Isto se letos desilo i u mom 6m PA sa GS35B mada je moj kondenzator bio 1000pF/12kV ... samo je odjednom power out pokazao da nista ne ide vani i sreca da sam odmah primetio jer nije se nista culo iz kutije da bi me upozorilo ... sada sam stavio 2 x 500pF/15kV pa ce valjda izdrzati ... ocigledno da ti ruski door knob nisu bas kvalitet u koji se moze pouzdati

Popa, YU7EF

Offline 9a9c

• Full Member
« Odgovori #2163 : 26. Listopad. 2014, 21:43:44 »
TOM...9A9T....umjesto te cijevi stavi željeznu cijev debljine stijenke 5mm....nikada je neče saviti....kod mene 8x11 el....cijev teška preko 20 kg    9a9c

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #2164 : 27. Listopad. 2014, 12:29:52 »
Hvala svima na podršci...moralnoj  :'(, hi a i za ponude glede dipola. Vjerujem da ću nešto od ponuđenog i iskoristiti samo dok se sredim... >:( ( 9a6c i 9a6ndd )

Đuro, nešto mora biti najslabija karika u lancu...da sam imao gore tvoju 20kg cijev, otišlo bi sve ispod nje...oberlager, platforme, rotator G800. I sada se gornja platforma sa oberlagerom malo zakrenula oko stupa i čak malo svinula. Da nemam iznad rotatora dodatno učvrščenje vertikale sa obujmicom pukle bi u najboljem slučaju samo stege rotatora. Cijeli stup je dosta elastičan i zato je do sada sve odoljevalo vjetrovima međutim je ovaj bio strašan i savinulo se tamo gdje je bilo najkruće...

Slijedeću cijev, vjerojatno isto takvu, punim sa pijeskom pa da vidim onda...a i vertikalni rotator ću staviti cca 1m niže, nema potrebe za visinom pogotovo za EME.

Danas sam bio na stupu i skinuo donju 70cm antenu, prsti su mi se smrzli, jedina je bila dostupna...za dalje, vidjamo...najbolje bi bila košara na kamiončiću, primiti sistem i odrezati cijev iznad oberlagera.
Ima i drugih lokalnih prijedloga Zagorje united ekipe ali mislim da to neće ići.

Martine, sumnjam da ću biti QRV tako brzo...a kaj sad...bit će antena i veza...samo nas ne bude  :-\

Još nije pala odluka u svezi glede novih antena... ;D...razmatra se...
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9a9c

• Full Member
« Odgovori #2165 : 27. Listopad. 2014, 16:54:11 »
9A9T...to sa pijeskom neznam , ali mislim da nije ok...bolje staviti dvije cijevi...jedna u drugu...tako imam na jednom stupu debljine 30 mm i još se nije savila.....moje glavno pravilo za antene....rotator uvijek na zemlji...i to je to.....73....9a9c

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #2166 : 27. Listopad. 2014, 20:31:00 »
Citat:
Slijedeću cijev, vjerojatno isto takvu, punim sa pijeskom pa da vidim onda...

Tom, sa punjenjem peskom neces dobiti nista osim vece tezine - Gogo je u pravu, bolje je ici cev u cev a po meni jos bolje koristiti celicnu cev za procesnu industriju ... posto mi je to struka, trazis cev precnika koji hoces da imas i debljina zida definisana kao  SCH 80 (schedule 80) ... evo i konkretnih dimenzija

1" sch 80 = 33.4 x 4.55
1.25" sch 80 = 42.2 x 4.85
1.5" sch 80 = 48.3 x 5.08
2" sch 80 = 60.3 x 5.54

Ako su ti i ove debljine zida malo mozes traziti cevi koje su SCH 160 sto je zid jos oko 60% deblji pa je, primera radi, kod te cevi od 1.5" zid debeo cak 7.1mm

ja na mojoj anteni imam cev 2" sch 80 i to nema teorije da se slomi ili savije

dok sam radio te cevi sam godinama kupovao kod zeljezare Sisak koja ih proizvodi

73, Popa

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #2167 : 28. Listopad. 2014, 08:04:33 »
Đuro i kod mene je isto rotator dolje(T2X) a cijevi(iz deblje u tanju)sa 3 antene gore.Sve sidrano,naravno.Sve vodovodne cijevi,naravno,debele stijenke,naravno.Ali ja živim u Dalmaciji pa san se mora pripremit za sve vitrove. ;)

GL

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #2168 : 28. Listopad. 2014, 13:35:48 »
Popa hvala za dobre savjete...na žalost željezara Sisak je "gotova", ne radi više kao i mnogo toga u 9A.
No, bit će dobra i isto takva cijev kakva se savinula ali sistem recima metar niže i bit će manji krak.

Za EME mi ionako visina nije bitna...hi.
I bolje da se cijev svinula nego da je stup ili rotator dobio po "glavi"...to bi bili problemi i troškovi, ovako samo 4m FE cijevi.
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2169 : 28. Listopad. 2014, 17:03:19 »
Dobro veče !
Tom...naredi tako...metar niže 100 kila manje je abaut otpor na vjetar...? Odokativno..?
Tja !
Danas degradacija -13.5 .....ALI...šempre se proba ?
Priman odlično RK3FG Anatoly te urađena test veza sa EA2AGZ  Nicol-om !
"Našiljen" Azimut točno na Sjever i traker radi ok....zahvaljujući 2SS-u koji ga je podesio točno...!
Ekipment : khune transverter plus hybrid 50 wati te u dvije GI7BT (vijetnamke) i out-a 900 wati ?
Kao baza naravno UNIDEN trx 28-30 mhz !
Kako ta mašina radi izvrsno na prijemu ?
Evo i jedan trx KV..."čineze" ima dobar veliki displey..?
Toliko !
Martin
Martin 9A3GE

9A4DB

• Gost
« Odgovori #2170 : 28. Listopad. 2014, 19:59:55 »
Ti X gušti dojdu 600-700 doloresa plus slanje....

http://www.wouxun.us/item.php?item_id=346&category_id=65&manufacturer_id=46

73 Djani

PS link samo za Martina https://groups.yahoo.com/neo/groups/FT817/photos/albums/2075593995/lightbox/1785166480#zax/1785166480 sada sve radi ali mu je malo narastao "nos"  :D

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2171 : 28. Listopad. 2014, 20:32:41 »
Mislim da nas je onaj naturalizirani Njemac malo preveslao...
Narucimo originalni dio po kodu i on kao oficijelni dealer za yaesu nam posalje zamjenski dio koji ne odgovara originalnom....

Ne znam sta bi rekao, mozda da ga prijavim Yaesu, pa nek se oni bakcu s njim....
By the way, taj ALPS encoder nisam mogao naci u ALPS katalogu ....

pozz
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

9A4DB

• Gost
« Odgovori #2172 : 28. Listopad. 2014, 21:16:37 »
Ja ga nasao u katalogu, pise "obsolete:-\
Any way tek kada sam ocvikao stari, sam shvatio da je novi duzi.
Point of no return rekli bi medju reoplanima.
Mislio sam se da ga obrusim ili ne, kod brusenja ono unutra mozda ne prezivi,
bez obzira na hladjenje & odvodjenje topline, pa sam ipak ostavio ovako.

Na kraju mi se ova varijanta cak vise svidja, jer je gumb sada barem dostupan. 
Malo me je izgled ubo u oko ali komadic RG213 izolacije je popravio umjetnicki dojam.

"Svabo" je mogao biti fair pa napisati da je ovaj numer samo pin kompatibilan, ali eto,
na dusu mu.. Da je napisao, ja bih vjerovatno i tada narucio.

Kada ne moze bolje i ovako je dobro, tek sa ovim novim sam shvatio koliko
je stari bio razdrman...

73 Dj

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2173 : 28. Listopad. 2014, 21:55:49 »
Ma osovina bi se jos i dala skratiti ali onaj dio (prsten) je duzi nego u originalu.
Sta je problem samo duzina osovine ili i onaj prsten koji je malo duzi ?

Nisam svoga jos razvalio kad sam vidio tvoje slikice.

p.s. Ja imam "doktorske prste" pa sam se vec naucio na tu finoću, ali kolega 9A3NC nije mogao nikako progutati poziciju MENI dugmeta koja mu je totalno ne-ergonomska pa me natjerao da njegov primjerak FT-817d "kaibaliziram" na nacin da se zamijene tipke LOCK i MENI. On je krojio po service manualu i shemi a na meni je bilo da krojim po PCB sa skalperom i lakiranom žicom 0.25mm.

U konačnici je operacija uspjela i pacijent prezivio tako da je sad LOCK dugme u biti MENI dugme.
Tko nema pametnijeg posla, (i nema pristup firmweru) onda si ga nađe  8)

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2174 : 28. Listopad. 2014, 22:09:43 »
HA...?
AAAAAAAAA...taj dugmić na malome me izluđivao go kraja...?
Vrtim ga gore (encoder) a ono frekvencijas "leti"...?
Ka munjena...?
Vrtim dole ..isto...?
Schaisse !
Nema više ?
Ali na "većim" ftejcima  radim dobro ?
Vako....samo za Adama i Silvana ( sa onom kutijama za gigaherze) ( ali tu je gušt to prepravljati ..graditi ...štimati i t.d. )
NOVO...... HackRF One SDR Transceiver 10 – 6000 MHz...?

10 MHz to 6 GHz operating frequency
    half-duplex transceiver
    up to 20 million samples per second
    8-bit quadrature samples (8-bit I and 8-bit Q)
    compatible with GNU Radio, SDR#, and more
    software-configurable RX and TX gain and baseband filter
    software-controlled antenna port power (50 mA at 3.3 V)
    SMA female antenna connector
    SMA female clock input and output for synchronization
    convenient buttons for programming
    internal pin headers for expansion
    Hi-Speed USB 2.0
    USB-powered
    open source hardware !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jes vidio nečastivog ...sve za 299 E. u Wimo....?
A dela u linuxu....!
To....a ja jemam jedan mići lapatopa ..ono ko knjiga ..konbinacija bi bila ok...samo treba svoj sud dato Mr. Marčelja Silvano ...6PSM...?
Hm....da konačno pređemo na SDR...?
2SS je nabavio jedan kit SDR ...pravi...sa dugmetom i velikum TV  displejom....dvije pločice...sve smd....i kada to zalota ????????????????????????????????????????????????????????????????????'' !
biti će veliko narodno veselje..?
Tako...!
Martin

Martin 9A3GE