Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 524136 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #2115 : 25. Kolovoz. 2014, 01:34:53 »
Dobro jutro !
Ja...ovaj new Ftejac ...mnogo lijep...konačno veći displey i neke nove funkcije...može proći...?
Za nas !
Dunque...nakon dužeg vremena ekipa se okupila u konobu ?
Svi glavni igrači !
2SS 4QV i 6PSM
Određene "smjernice" budućih radnji i projekata te dosta blabla o našim stvarima ?
Sve pretresli ?
Urazvojuje "super transverte" za dva metra i nešto bude realizirano ovih dana...?
Ulazni dio iliti "front end" sa dobrim pojačanjem i što je glavno sa visokim IP-eom....ono da dobro podnosi jake signale i to veoma dobro..?
Te "speciale" mixer...koji je još pod velom tajne...kada se realizira bude objavljeno ...?
Adam je voditelj projekta...!
Razmišlja se o jednom faru na dva metra....koji bi bio snage 100-150 wati i antena 7-8 elemenata u smjeru Juga....tj u pravcu S.Afrike...transekvaritojalno ...tako da se ima stalan signal u tom smjeru...!
Pogledajt malo na net-u....podatke za 9A0BVS....GDJE JE BIO SVE PRIMAN.....ne samo smjer jug-sjever nego i istok-zapad....čak do Portugala ...kod "sporadika" a u Rumunjsku i Korziku tropo...sve preko 500 km.   ?
Tako...!
RF power metar from 6PSM "škatuliran" i u funkciji !
Izmjeren je izlaz iz LO 116 mhz i to ona "kockica" plus jedan bolji trz i rezultat je odličan....?
Nosioca ima točno onoliko koliko je potrebno za miješač u transverteru koji je u ovom slučaju SRA-2 !
"Šotkač" naravno ?
Transverter je onaj koji sam zimus naredio....i koji je proradi od prve...samo me je mučilo pitanje jeli dovoljan nivo tj dB-a ili ti mW-a ?
JESTE...!
Danas opet testiran taj transverter i to kao baza sa TR7 DRAKE transiverom !
I rezultat je tu....čuo se S55ZRS far sa Kuma....kojije blizu...ali 5-6 khz niže je ona napast od 9A0BVS-a i na ostale uređaje BVS "praši" dok ova konbinacija trsv-TR7 je mnogo dobra....BVS ne smeta ?
To je bilo već dosta puta provjereno....TR7 ima šotki miješač ...plus transverter sa isto šotki miješačem....i rezultat je tu...?
Tako...teknika narodu ?
Evo slika inštrumenta made in 6PSM ( ulota se jedan i za mene ALI sa veliiikim displey-om)...?
I "škvadra" na okupu !
Salutiamo !
Martin
Martin 9A3GE

Offline S59GS

• Sr. Member
« Odgovori #2116 : 25. Kolovoz. 2014, 05:55:44 »

Adam je voditelj projekta...!
Razmišlja se o jednom faru na dva metra....koji bi bio snage 100-150 wati i antena 7-8 elemenata u smjeru Juga....tj u pravcu S.Afrike...transekvaritojalno ...tako da se ima stalan signal u tom smjeru...!

Bravo ekipa, taj far možda ni treba prašit stalno punom snagom  ,možda samo kada počne TEP  na 6m onda se prebaci puna snaga ( sa komunikacijom  preko interneta ako ima mogućnost ?   GL .
73 GS

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2117 : 25. Kolovoz. 2014, 19:27:03 »
Dobar veče !
Da....tako bude nekako ?
Danas Adam postavio antenu za 23 cm van ...na krov i može se rotirat pa smo probali ?
Išlo ok...iako je brdo između nas ...planina Sisol sa ljeve strane Učke !
U njega samo 1 wat za sada ?
Probano sa Ftejcem a poslje sa IC251E kao baza na 144 mhz !
All ok !
Poslje sam"posložio" pogon " za dva metra IC703 + khune transverter i mali PA...tranzistorski i dobio čistih 100 wata out-a ?
Pa ovu liniju probam na EME ...?
Perce veliki sistem sa "ruši" i sve razmontira !
Martin

Martin 9A3GE

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #2118 : 27. Kolovoz. 2014, 06:30:02 »
Ako se ne varam, ZS far na 2m koji je izazvao pometnju u EU imao je 4x16 el KLM yagi i nekih 500W.
Ideja je sjajna, zaslužuje poštovanje i podršku, samo mi se čini da je far malo preveć sjeverno, ali drugačije ne ide. Postoji jedan SWL report iz OK prema ZS, znači nije neizvedivo...ukoliko ispod Ekvatora ima još živih 2m entuzijasta...

I sam sam svojedobno razmišljao o tome da se negdje u ST montiraju dvije duge yagice prema ZS i upogoni nešto, ali bolje da nisam ni pokušavao... Još bolje bi bilo u zoni Dubrovnika, ali...

Rekord koji je Fausto uradio sa ZS3B mislim da još odolijeva, a odmah do njega su brojni SV hamovi...jug ipak nije uvijek samo tuga, pitanje je koliko nas je sposobno izdržati taj adrenalin...za sebe ne garantiram, stari se ;D

Lako je Martinu, mlad je on ;)

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2119 : 29. Kolovoz. 2014, 10:52:06 »
Dobar dan !
Ah.....štaš Gogo...mladost -ludost..!
Tja... šempre što narediti treba...naročito ako to pruža satisfekšn...?
The Rolling Stones !
Od prvog dana poklonik njih...čak sam i utetovirao ih na rame...?
Štaš...mladost-ludost...?
Nego...perce inposibile fare grandi lavori di nostre cose...fato oggi uno altro LNA per due metri...perce o bisogno per LNA....cavo di RX o LNA che e sopra a antenne non funzziona...qualcosa e suceso...štrambo ?
A neda mi se to spuštati doli...?
Sada koristim TX kabel za prijem -predaju...i stavljen DOLE ovaj ulotani LNA.....baš ga testiram na EME...!
LNA radi ok...samo je nešto veći šum ...i pojačanje je manje nego kada je sprava u antenama...?
9A0HRS Ronaldo i momci su aktivni na EME.....dosta je navala na njih...da se urade...ide im to sasvim dobro...!
San Marino sam davno uradio ...tropo....ta tu je blizu...?
Probamo i ovaih dana...?
Tako !
Saluti !
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2120 : 29. Kolovoz. 2014, 20:16:20 »
Evo link ?
Film u boji ?
http://ki4kqd.net/2014/08/ham-fair-tokyo-2014-yaesu-ft-991/
Ala lijepo izgleda....!
Večeras probano 432 mhz EME....sa HB9Q....priman -23 ali nije dekodiralo...?
9A0HRS Ronaldo bio i danas aktivan na EME !
Bon...se ne va avanti !
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2121 : 31. Kolovoz. 2014, 18:12:34 »
Bar veče !
Evo radi portal opet...nešto bilo zaribalo ?
Pojavili se na EME Međimurci 9A1CMS  iz Murskog Središča....i uradili veza !
Aktivnost je dobra kao i svakog vikenda iako je degradacija visoka...?
No...ulotan power metar za mene...sa velikim displeyem....probali ga na akumulator od auta pred kafanom...?
Ala "svitli" a slova i brojke lijepo velike i čitke !
Naravno posao uradio 6PSM !
Dok....ja ulotao jedan mar iliti mimic LNA.....TAJ MAR ELEMENAT JE NEŠTO NAJSITNIJE KOJE SAM ULOTAO U ŽIVOTU...?
Veliko je kao slovo o ovo isto što je tu....i četiri nožice od 2 mm !
Đozlugi (naočali) plus povećalo stolno i nekako ga ulotao...i isprobao ga ..?
ulaz je direkt na njega preko 100 pF te izlaz isto...i ide na filter dvopolni koji je solidno napravljen sa posrebrenom žicom i zračnim cijevastim trimerima od 10 pF....koji se nalaze sa ostalim dijelovima u limenoj kutijici a osovine trimera izvedene su van kutije ...tako da se stavi poklopac i onda se fino naštima na max prijem...?
Ja to obično štimam na "uhomet" te "S" metrar  i to postavim prijemnu frekvenciju na poćetak banda....tamo ok .144.003 mhz....tu ima jedan nosioc stalni i na toj frekvenciji izvučem max. iz LNA ?
Perce ?
E perce kada je tu na max ..onda prima dobro segment id 144.000 pa sve do 144. 200 ...a capito...?
Naravno može se poštimati i na neki slabi far....i odmah se vidi dobitak istoga bez LNA ...sa LNA....RAZLIKA JE OČITA I NA UHOMET I OKOGLED / "S" metar ) !
A naravno to se može uraditi i sa dobrom instrumentacijom...(čitaj 9A4QV )
Ovaj LNA nema neki velik gain ..ALI ŠUM JE JAKO SITNI ....naspram ovijeh ostalih...?
Bon evo par slikica !
Martin

Martin 9A3GE

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2122 : 31. Kolovoz. 2014, 19:56:56 »
A naravno to se može uraditi i sa dobrom instrumentacijom...(čitaj 9A4QV )

Ma može se to danas i sa jeftinom instrumentacijom, evo majstori su napokon objavili i software i uputstva pred koji dan, naravno, za sada samo za E4000 tunere:

http://www.canfi.eu/

Martin se bacio u snajperiste, poceo je lotati musice  8)
Usput, ovi stabilizatori serije 78MXX sume za pop....ti i to bas na 145MHz, bolje ih je izbjegavati u LNA ako se moze...

GOOD JOB !
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2123 : 03. Rujan. 2014, 15:22:35 »
Dobar dan ! Tako je Adame....treba izbaciti te stbz i staviti cenerice...!
Nego malo se preslaže i testira Khune transverter za dva metra...?
Goni se sa IC703 ...TR7 i FT987  ....transverter daje oko 10 wati i poslje je jedan mali  microse PA ...i daje oko 60 wati ...taman sa dobiti kilu iz lajnera sa dvije GI7B...!
Prekjuče puhala jaka bura pa mi iskrivilo glavnu "štangu" na malom stupu...i ako je unutar Al cijevi  željezna cijev za ojačanje ..?
Bo...? I onako ide sve dole ovih dana ?
U razmatranju još jedan LNA....model  "OPEN SURCE"....tj. niks "tiskovina iliti štampa" ...nego sve na dvostranom vitroplastu...a elementi u "zraku" "vruće" točke budu izvedena na komadićima vitroplasta koji se zaljepe na pločicu ...tako da je dio sa bakrenom površinom okrenut na gore i čini "vruće točke" za napone ?
Otompotom...?
Neko grdo vrijeme vani...malo pada pa ne pada puše pa ne puše...total u banani...?
Kako idu priprema ta kontest u sub-nedelju...?
Bude se vrijeme popravilo a i propagacija isto...?
Tako !
Martin

Martin 9A3GE

Offline 9A4HP

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #2124 : 04. Rujan. 2014, 06:56:48 »
Sudeći prema prognozi vrijeme ide na bolje ;D...čujemo se u contestu ;)...

http://prognoza.hr/sedam.php?id=sedam&param=Hrvatska&code=14317

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2125 : 04. Rujan. 2014, 07:44:04 »
Dobro jutro !
Yes...nadajmo se da budr u subotu bolje...?
Nego...sinoć ulotan "OPEN SURCE" lna ?
Teknika je jednostavna i lako za lotanje....na vetronit se stave elementi i "otoci" gdje budu ulotani "vrući" krajevi elemenata !
Tako ga nema nikakvog bušenja pločice ---ova teknika se može primjeniti i za ostale gradnje...svega i svačega..ispadne malo veće ali dobro radi isto...i pregledno je....električna šema i oma na vetronit ?
Za zaljepiti "otoke" korišteno kvalitetno ljepilo...dosta je kap istoga da fiksira "otok" a u isto vrijeme "otok" glumi kondezator prema masi..?
Na "otoke" samo napajanje dok je vf dio u  zraku...?
Moglo je i manje ispasti...?
No ..isto ovako radi zadovoljavajuće ....što je najvažnije šum se pojača malo a signal puno a to je i svrha ovoga lna...?
LNA stavljen u antenski koaks....DOLE kod lineara i radi izvrsno...a kada se stavi GORE tek onda je full efikasan na prijemu...?
Sinoć uz degradaciju od 9.2 primljena refleksija via Moon ....EA2AGZ ....Nikolas iz Espagne 4x17 elemenata i kilowat ..tako da nije bilo teški ga primiti ?
Tako...aj naredite nešto u ovoj tekniki ..?
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2126 : 08. Rujan. 2014, 11:55:09 »
Dobar dan !
Evo ga !
Dobar kontest bio ...mali milijun stanica i puno kilowata u okolici sa Istoka i Zapada ?
Istestirani SVI uređaji za dva metra "fabrički" ..tako-tako...uglavnom slabo na jake signale ..to se već zna i onda je upotrebljen Khune transverter i stari Drake TR7 I sve čisto ...qrm od jakih signala ...NEMA GA...živi bili pa probali ?
Podeljeni poeni okolo ....prema istoku 9A te zapadu I2 i jugu I0 glavo je bilo jopet sve testirat ...antene nisam uopće okretao...SVE REFLEKSIJIOM OD UČKE ...?
Naj signal je bio 9A1N ...."S" metar otišao skroz ljevo i iscurio iz uređaja...?
Bene...ujutro sređen LNA na velikom stupu ?
Naveče bila ekipa pa smo malo o svemu ?
2SS poštimao EME traker i rezultat je tu.....K9MRI Joe me primao -13 u Juesej....ali ima 8 antena !
Falio Adam....ali me je Silvamo "prosvjetlio" sveze parabola i stavio "bubu " u uho ...tako da next 1296 mhz antena BUDE PARABOLA...okretna po Az I Elevaciji ...?
Evo par slikica....u međuvremenu napravlje jedan filterić ...svi podaci su vam tu ...čak i za kratki val ?
Na kv-u imam tri veze u 50 godišnjoj karijeri ?
Prvu zadnju i nikad više ...hahahahahahahaaahahahahahahaahahahaha !
Sutra je Rene i Atletico tim u pogonu sa Cipra !
Salutiamo !
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #2127 : 10. Rujan. 2014, 19:25:59 »
  :)
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2128 : 11. Rujan. 2014, 01:20:26 »
Dobro jutro..!
Bravo Tom...medju prvima a...?
Malo spavao i oko pola noći ih uradio----=
Izvjestan period zvalo ih 30 postaja....?
Vodopad na WSJT-u je bio više bijel nego plav...?
Evo par slika...!
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2129 : 11. Rujan. 2014, 15:46:11 »
Evo ga opet...?
Dobar dan !
Kiša ljeva tutta fotza...?
Tja...?
Evo malo opisa radnji za EME posebno za Cipar...!
Daklem ..sređen IC 251E ....dobio BF981 na ulazu....(ulotao 6PSM)  a ja sredio priključnicu za zv. kartu ..tj da se goni WSJT !
Te razdvojeni RX i TX...?
Ako imam koaks relej u antenama main kontakt ide na djelitelj snage a izlazi ...jedna rx linija u kojoj je LNA I LRM 400 te druga TX linija u kojoj je flex koaks onaj deblji sa malo gubitaka....?
Perce...?
Zato što je za "mjesečinu" važan svaki wat....sve da ide na "gore" ?
IC251E se je pokazao izvrsno poslje prepravke..i još ugrađena regulacija snage....tako da istu "spustim" na 100-200 mW što je dovoljno za opogonit hibrid koji daje 60 wati out...?
Ova linija plus PA sa dvije GI7B i snage kolko oš.....?
Ne forsiram max 500-600 wati outa.....glavno da je snaga u antenama i dobra propagacija na "mjesečini" i skoro sve da se uraditi...?
B5/PE1L.....koriste dvije 8 elemenata antene i kilowat PA...!
Komotno se dadu uraditi sa jednom antenom...8...10 elemenata i 200 wati?
A još kada je GG....šanse su veće...?
O tome je bilo ovdje detaljno napisano-opisano...!
Evo log !
Antene B5/PE1L !
BF981 u icom-u !
EME pogon !
Icom na prijemu !
Stala kiša i sunce sja...dokle...?
Do druge kišetine...?
Martin
Martin 9A3GE