Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 538579 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #2100 : 21. Srpanj. 2014, 21:31:15 »
Dobar veče !
Šta ima ...?
EME...loše...slabo..."prozor" za A. Samou je veoma kratak...oko 20 minuta pa mi se čini ne bude ništa od toga ...?
A i degradacija je visoka...!
Evo Bobov PA od 1 KW !
Te stranica "grmljavine" u svijetu...fino se odabere što će se pratiti i vide se sve munje i gromovi u realnom vremenu...kada se pojača audio čuje se i grmljavina - pucketanje ?
Stvar je ono gogle-zemlja !
Silčan program je tu na portalu...ali spram ovoga je siromašan ?
Za mikrovalce izmišljen ?
Preporuča se !
U svakom trenutku se vidi gdje je oluja i treskanje gromova...!
Toliko !
Martin
"
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2101 : 25. Srpanj. 2014, 11:56:59 »
Dobar dan !
Ah...EME...čini mi se ništa od A. Samoe...te kratko traje  te degradacija visoka te traker brlja te oblačno...sve se skupilo ?
Danas na drugom malom ft 817 promjenjen antenski konektor...stavljen "N" te ona "buksna" za napajanje isto promjenjena ?
Naime ..negdje zagubio orginal mušku utičnicu...a takve se teško nađe.....pa je izbačena komplet i stavljena jedna 3.5 mm klasika....i u nju u pozitivan pol je ulotana jedna dioda 1n4007 ...to je zaštita ako bi se krivo spojilo pljus-minus...eeee onda bi bilo velike nevolje ?
Sve sitno na FT-ejcu bio skroz u komadima...pločica glavna i izlaz ....pa sam uspio to sastaviti...sam...niko mi nije pomogao..?
Misli se na 6PSM  te 4QV...!
Dobre naočali su potrebite ?
Ha !
Popravlja se šteta što sam načinio pri dizanju stupa...? Odvalio komad zida..gdje je bila tzv. "čvrsta točka" (ono qurz )...za ručno vitlo ..!
Tako bude sada ugrađena prava "čvrsta toćka" !
Toliko !
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9a3mr

• Full Member
« Odgovori #2102 : 26. Srpanj. 2014, 15:45:39 »
Danas pale prve EME veze na 2m  (S52LM, RK3FG i ES3RF). Međunarodni konzilij u sastavu UA4HTS, UA4HAK, OK2DL i 9A3MR podigao QRP EME sustav sa 2x9 DK7ZB, vertikalno polarizirane, 1kw. Just for fun. :-)

Pozdrav
Rolando 9A3MR

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2103 : 26. Srpanj. 2014, 17:43:09 »
Dobro veče !
Rolando... dobrodošao u klub !
Sa tim sistemom može se uraditi skoro sve...?
Danaska skinut azimut rotator i stavljen na test-stol...?
Isproban i sve je ok sa njime....!
Prije nevere montiran nazad na svoje mjesto i radnju je izvršio 6PSM...ja star i ćorav ne bi to uspješno obavio ?
Postavljen azimut ...rotator...na 360 tj...sjever i onda stup od antena okrenut tako da gledaju antene točno na sjever...uz pomoć kompasa..i sve fiksirano...!
Koliko griješi kompas (onaj jeftinajer) toliko  antene odstupaju ?
Sve to još treba dotjerat ?
Evo Bobove antene sa Samoe....2x9 elemenata ..još je aktvan par dana...ali prozor prema njemo kratko traje...i meni Moon se pojavi kasnije...preko Velebita...!
Tja !
Martin

Martin 9A3GE

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #2104 : 26. Srpanj. 2014, 17:53:15 »
Bravo momci, dobro je čuti da se lijepo i korisno družite.
Ja sam u Tučepima, od komunikacijskih uređaja imam samomobitel i kompjuter.
Pozdrav za Mareka, 2.2.2014. radili smo na 23cm EME SSB kontest vezu, a prije toga više puta CW.
Pozdrav i za Toly-a, hvala za EME CW vezu od 7.6.2014. na 23cm.
Obojica su BIG GUN-ovi.
73, Dragan
« Zadnja izmjena: 26. Srpanj. 2014, 18:18:04 9A5AA »

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2105 : 31. Srpanj. 2014, 20:32:51 »
Dobro veče !
Se radi što...?
Ahh........ne baš ?
Nabrušeni na AA kontest ?
Danaska nije bilo kiše ni oluje pa je spušten mali stup i sve skinuto te postavljen onaj masivni dio za elevaciju !
Sve "prišarafljeno" i nanovo montirano....ali....stavljene su dvije 7 elemenata vertikalno uz jednu 8 elemenata horizontalno za 144 mhz te dvije tonne od 21 elemenat za 432 mhz !
Sve je povezano....za 432  mhz gasirani fet LNA te za 144 mhz isto...samo se preklapa LNA ili H ili V........?
LNA je ispod i via koaks relej.........ili H ili V.....i na pogon ide jedan koaksijalni kabel....kvalitetni naravno cellflex !
Bilo dosta posla ali sve je urađeno taman prije mraka !
Tako.....se čujemo u AA kontestu....?
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2106 : 01. Kolovoz. 2014, 07:35:32 »
Dobro jutro !
Ah...sinoć bio skroz off....pa nisam ništa urado tj testirati antene ...kako se čuje farovi i SWR na predaji ?
Jutros sve pospojeno i under test je FT817 i IC251E sa malim linearčičem od 60 W ?
Slušan i far na 432.438 mhz iz I3 ...dobro se čuje !
Dunque....test ok....SWR je dobar i farovi se čuju ok...!
Danas još malo teknike oko kablova i ostalog te sistem spreman za uporabu...!
Daklem za AA sve je tu 144-432-1296 mhz ?
Zanimljivo....ICOM IC 451E čuje najbolje far na 432.438 mhz ...bolje od FT987D i FT817 ...?
Ja....kada je stavljen na ulazu gasirani fet CF300....?
Under test antena 8 elemenata 144 mhz H pol i 2x7 elemenata V pol !
I na 2x7 de čuje far ali slabije !
Dok na oba sistema SWR je ok...?
Saluti !
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2107 : 07. Kolovoz. 2014, 23:47:03 »
Dobro jutro...!
Vako...neki dan Stiv 2SS sredio software na trackeru za praćenje  Mjeseca...pa sam ga malo testirao ...prema Suncu...na Istok se baš ne poklapa sa kamerom...udstupa fajn...?
Ali kada su antene na Zapad onda sve je ok...?
Daklem...tu petljao sa nekim computerima...? Probao "uvaliti " neke stare programe sa CD-ea....koji su dugo stajali..i niks vrti li vrti ali nema slike...samo drndanje....popistitis....onda operem šljivovicom cijeli CD...i vidi čuda otvara se i sve je tu spremno za instalaciju....nema bolan do šljive...fak one konjake i viskače...?
Daklem to uspjelo...!
E onda popalim mašinu ...uputim tracker...Mjesec se pojavi na monitoru ..kresnem cq i uz DEGRADACIJU OD 11.3  primi me Miloš S52LM i to sasvim dobro...imate podatke dole na slici sa EME blabla ...!
Noćas je lajner bio gonjen sa 60 wati drajva i out-a je oko 1 kile....?
Dvije nove GI7-BT " vjetnamke" su u njemu i struja mirovanja je oko 100mA DOK ANODNI NAPON JE 2600 VOLTI...!
Mašina je dodatno hlađena sa još jednim ventilatorom koji je postavljen na  poklopac KUTIJE lineara te uz dva postojeća koji su straga rashlađuje pogon...?
Tako ..uspješmo testiran traker...antene ...linear !
Buena noche muchacos ! Abla castelano ?
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2108 : 22. Kolovoz. 2014, 19:33:59 »
Dobar veče !
Evo nakon dužeg vremena back to portal...?
Naime...obavljam neke važne stvari...cijeli ovaj tjedan....50 posto sređeno....?
Mjenjam qth ?
Od stotinu kuča i kućica u okolici Rijeke pronađeno je ovo...?
Područje....Gornja Drenova u zaleđu Rijeke  oko 12 km udaljeno  a
nad morem abaut 400 metara...( tri metra više nago 6PSM (HIHI)) !
Hiža oko 60 kvadreata i što je najvažnije okućnice 600 kvadrata...!
Malo je na koso ali ne smeta...?
Danas bili 6PSM und me pregledati sve gdje što postaviti i kako...?
Još trebaju 4QV 2SS i 2PT doći na lice mjesta i pogledati i posavjetovat oko svega...?
Četvorica su kliver-iji nego jedan....?
ISTINA !
Sutra izlazimo sa portabl opremom 6PSM i ja da malo snimimi stanje u "živo" !
Glavno je kakve su smetnje od potrošačke elektronike i ostalog smeća u eteru ?
Ali mislim toga bude minimalno....grad je dole i optički se na vidi ?
Što je glavno Učka se vidi i Velebit također....!
Toliko !
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3OD

• Newbie
  • *
« Odgovori #2109 : 22. Kolovoz. 2014, 21:02:48 »
Dobar vewče.
Čestitam Martine na promjeni lokacije, po opisanom samo se poželjeti može.
Iskustva ti ne fali a i ekipu snova si skupio (sve velki kaalibri), nadam se da će biti slika kako radovi budu napredovali.
Pozdrav Kruno.
Hi ali to će se morati malo proslaviti vi tu a ja ovdje, samo kad objaviš adresu koja je sad aktualna.
Kruno 9A3OD

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2110 : 23. Kolovoz. 2014, 19:24:56 »
Dobar veče !
Yes Kruno kako kažeš ...bude već !
Danaska bili gore....FT817  plus mala antenica...tek toliko za test....antena je ona "žvicarska" HB9CW i čuo se je IK4KPJ ..iako smo bili na cesti a ne na brdašcu ? Sa ceste se ne vidi Učka !

A lose vrijeme ...kiša i zima...? 17 gradi !
Nego....6PSM ulotao POWER METAR ...izvrstan instrument za sitna i krupna mjerenja...ono dB-emi....miliwati i ostalo !
Večeras ga stavio u kutiju i sutra ođe test nekih stvari ?
Good news iz Yaesu-a...new trx FT911 ..upravo predstavljen u Tokiju danas !
Budu već objavljeni podaci ...isto od 1. pa da 432 mhz ?
Full  displey !
A "seljačine" stavili običan konektor PL ženski za antenu...???   CCCCCCC ..?
Evi kako to sve izgleda !
Martin.

Martin 9A3GE

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2111 : 23. Kolovoz. 2014, 20:11:11 »
Evo Kenwood se odmah uspaničio i izdao konkurentski model Yaesu FT-991.
Dakle radi se o Kenwood uređaju multi pro FP-735 koji ima 1000W i food processor.
Prije neki dan sam bio u preko grane u Italiji i slikao ga uživo, samo za mog Kenwood fana 9A6AIV.
Cijena na scontima 12999 Eurića.
Slika u prilogu  ;D

Dobro, sad ozbiljno, sve te autoradije treba pogasiti jer pojavio se IC-7850, limited edition, kaže ekipa samo 150 komada glede and unatoč 50 godišnjici rada ICOM-a. Po performansama, ovaj da jede živu djecu, a i cijena će mu biti slična tome. Uopće ne dvojim da će jedan završiti na Havajima...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2d

• Sr. Member
« Odgovori #2112 : 23. Kolovoz. 2014, 20:33:51 »
Ma, dječaci, imao sam jedan dan priliku raditi( i radio) na pro(z)vikanom  TS990, ma sranje od uređaja, kao i njihov TS2000 koje je naš bajni HRS klubovima svojevremeno nudio, lakovjerci pokupovali, last serija.

73 de 9a2d

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #2113 : 24. Kolovoz. 2014, 09:17:08 »
Citat:
pojavio se IC-7850, limited edition

Kad sam bio u Nepalu imao sam priliku raditi na IC-7800 i ostao bez reci - stvarno je uredjaj koji po
performansama debelo nadmasuje bilo koji drugi i prosto mi je bilo nestvarno ... ali je takva i cena
Nema dileme da ce novi IC-7850 biti jos i bolji ali ...  ???

Na zalost, tim pre sto je "limited edition", cena IC7850 bice jos veca i verovatno ni prodaja bubrega
ne bi bila dovoljna da se kupi ... iskreno, previse para za HOBI i nedostizno za 95% nas smrtnika ...

Kao sto je pesnik napisao: "u ruke Mandusica Vuka svaka puska bice ubojita" tako ce i 10x jeftiniji
uredjaji od njega sve to nama raditi ... naradicemo se mi veza sa FT817, FT897, FT847 kao i dobri
stari IC202, FT225 i slicni ... ako sam ja jos krajem 80-tih i pocetkom 90-tih prosloga veka mogao da
radim CW EME sa TR9000, sa gore pomenutim uredjajima sve je moguce napraviti, kad se zna

Popa, YU7EF

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #2114 : 24. Kolovoz. 2014, 15:30:35 »
To su uređaji za bogataše i šeike.Za običnu,sitnu raju su ovi drugi što Popa navodi.Ja ih nabavim i to polovne. ;)  Bilo bi dobro imati i jednog polovnog IC-7800 ali i takav je preskup za moj đžep.
Trebamo raditi kao Martin na antenama,P.P-a,linearima ako treba.Uređaji koje imamo će isto uraditi DX. :D

GL

73,9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !