Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 519505 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A9T

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #2055 : 02. Lipanj. 2014, 16:54:29 »
Još jedan:
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2056 : 03. Lipanj. 2014, 15:32:30 »
Dobar dan !
Bravissimo Tom !
Vamo uopće ih nevidim ? Poremećena elevacija a i azimut isto...?
Ali ipak potrefim Moom ?
Neki dan...kada sam dizao veliki stup i tamo gdje je sajla od ručnog vitla spojena (na jedan zid...cementni..? ) ...osjetio kao neki preskok...? Podigao stup normalno ..sve posidrio ...i probaj  EME ..?
Poslje nešto radoio vani..kada me zove susjed Mario ---zid se odvalio kaže mi...idem pogledam kada ono zid pukao kao lubenica...?
U njemu neki kamenčiči ...cementa nakako ili malo i prelomio se pri dnu...čitav blok ..dužine 2.5 metra...! Svašta ?
Big trabl..?
Sada treba iskopati new rupu i uvaliti čeličnu cijev 2 metra u zemlju te na nju postaviti sajlu od vitla (pomoćnog) !
Jer nije sigurno  vršiti spuštanje i dizanje sa elek. vitlom...?
Tja !
U tijeku izrada new nosača za elevaciju za mali stup...?
Sve naređeno sa materijalom iz "Metisa ...al ploče preko 10 mm i kao po mjeri...dok sam jednu malu odrezao ubodnom pilom....fiksira se ploča sa stezaljkama na radnu površinu...uzdignutu...te se reže sa pilom za željezo...sasvim uspješno !
Tako...glavna stvar je naređena...ide se nadaj ?
Vrijeme ok...vruće na suncu....!
Bio sporadik jutros oko 10.00 sati !
Otvaranje prema Engleskoj !
I koga uradim ?
G4SWX-a   John...inače jako aktivan na eme...i veli mi...drago mi je da ti čujem glas...i ja isto !
Pozdravljeni !
Martin

Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2057 : 04. Lipanj. 2014, 17:42:36 »
Dobar veče !
Se radi...na bandu ?
Opet bilo otvaranje ali na zapadu...Portugal-Engleska ?
No...bude toga puno ove godine ?
Vidim mjesec na monitoru...pa podesim antene na njega ?
I...konačno urađena i Albanija na EME...!
Na predaji korišten "dvocjevnik" PA....sa dvije GI7BGT (tzv. vjetnamke) uz pobudu od 30 wati i struju mirovanja 100 mA out je 900 wati..!
Te novi koaks na predaji...cellflex ..gubici maleni ?
Ah...sada sam i to uradio !
Bon ragazzi !
Salutiamo tutti quanti duemetristi !
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2058 : 06. Lipanj. 2014, 12:38:02 »
Dobar dan !
Evo stiglo ljeto ?
Sunce pali i vruće !
Rađeno vanka....još jedna antena od 7 elemenata kompletirana !
Tako sada su dvije iste spremne za uporabu...?
Stavim ih jednu iznad druge na mali stup !
Bilo planirano postaviti onu dugu od `10 elemenata ali sa prostorom sam skučen...kada je stup spušten ne može se ona montirati samo tako lahko...?
Pa sam se bacio na izradu još jedne od 7 elemenata...!
Tako...gajn je 10.7 dB za jednu antenu a dvije oko 13.5 dB...nije loše a...?
Evo i Atletico ekipa i antene ..iz Senegala !
Saluti !
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2059 : 10. Lipanj. 2014, 16:43:18 »
Dobar dan !
Ala je vrućina...u Rijeci 35 gradi ...pipl navalio  na more ? Barem noge smočiti ?
EME ?
Aktivnost i nije baš neka ...ispucalo se forze na ekspedicije pa tek tako ljudi testiraju antene uređaje lineare !
Kad ? Juče se pojavila stanica DH1HB....Holger i to iz lokatora IB59UH.....Antartik iz polarne baze Atka-bay !
Nastala je velika gužva svi se postavili na njegovu frekvenciju  pozivali.....nije se vidio...degradacija visoka a nema neke snage u  njega i koju antenu koristi..?
Valjda bude se poslje doznalo...?
Biti će duži period dole...?
Tako !
Bravo Adamić....postavio far...i još da ga čuješ bilo bi fajne...?
Ha !
U Viškovo se čuje gromotresno...slušao ga via skajp !
Vruće vani ..ništa se ne radi potrebita ladovina...?
Ok ....homo si delat ča..?
Martin

Martin 9A3GE

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #2060 : 10. Lipanj. 2014, 21:35:42 »
Holger radi sa jednom M2 2M12 antenom koja ima oko 15dBi pojacanja ali imajuci u vidu polarne
uslove i temperature blizu -40°C verovatno da nema toliko - video sam mnogo ljudi koji su se bas
ozbiljno zalili na performanse M2 antena na kisi i pod ledom  ... ima oko 500W i YT1AR ga je oba
dana bez problema primio - problem je sto on ne cuje nikoga a verovatni razlog je to sto radi bez
LNA a uredjaj je IC-7000, verovatno gluv kao i vecina original uredjaja koji izadju iz fabrike ...
Ako ne bude stavio neki LNA ispred uredjaja tesko da ce nekoga i uraditi ...

Inace kaze da ostaje dole do februara 2015 pa bi trebalo biti dovoljno vremena da se uredi

73, Popa, YU7EF

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2061 : 10. Lipanj. 2014, 22:27:56 »
Bravo Adamić....postavio far...i još da ga čuješ bilo bi fajne...?
Ha !
U Viškovo se čuje gromotresno...slušao ga via skajp !

Alooo, kakve su ovo provokacije ...  >:(
Pa ja da ga ne čujem, pobacao bi sve ove padele sa terace...  ;D

Dobro, ne dolazi gromotresno ali digne škrti S-metar na FT-817 do S4 što je odlično s obzirom da nemam LOS do beacona a gore na trasi mi je Vrh Učke, kula, ona kugla od radara i poštanski stup...
Drugi problem je što imam two feet antenna oliti 60cm pa je to friken teško naciljati na ruke. Sad se pojavljuje i drugi problem, a to je elevacija koja je 2.15 stupnjeva sto je jako puno za ovakvu antenu koja ima BW-3db malo preko 1 stupanj.

I onda kad se sjetim kako je onaj Austrijako ciljo na ruke 90cm dish na 122 GHz na 200 km, ma odmah mi se s... od takvih snajperista...

P.S. snimao sam po mraku da ne vidite tajno oružje  8)
http://youtu.be/5v-_1GQ-DCM

a što se tiče ovog Dojčera, LNA malo morgen, treba napraviti LNA i preklapanje koje ce raditi (pouzdano) na -40 stupnjeva .....

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #2062 : 11. Lipanj. 2014, 12:28:17 »
Citat:
a što se tiče ovog Dojčera, LNA malo morgen, treba napraviti LNA i preklapanje koje ce raditi (pouzdano) na -40 stupnjeva 

Obzirom da od antene do stanice ima svega 8m Ecoflex 15 kabla nije nuzno da LNA stavlja vani,
sasvim je dovoljno da ga stavi unutra ispred uredjaja a tu gde sedi verovatno nema -40°C pa ce
LNA ipak imati koliko toliko "sobne" uslove ...

73, Popa, YU7EF

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2063 : 11. Lipanj. 2014, 16:27:43 »
Dobar dan !
Alooooo...Adame..Pop....?
AAAAAAAA...A ONO ŠTO LADNIJE BOLJE RADE TE STVARI...APSOLUTNA NULA I SLIČNO....????
Sjećam se svojevremeno many years ago Mr. Dobričić je o tome pisao...."ladna" okolica pogoduje boljem radu LNA-au ?
Ta ne zmrznu se eljektroni ili sporije gibaju ...bilo je pokušaja staviti LNA u frižider te testirat...to bilo onda...kada je BF981 i BFT65 bio vrhunac !
Sada kada je zatoplilo imam puno više smetnij u zraku...ali po noći to opadne...i kada su antene na "gore"
Vani oko 35 gradi...malo stavim klimu da razladi prostoriju..!
Izađem na sunce..i niks...od rabote...apsolutno ?
Zato back down te se uvijek nešto radi oko naših stvari..?
Napravio jedan 144 mhz LP Filter ...smjestio ga u ljevanu Al kutiju...kondezatori su 10 pF 3 Kv a zavojnice od posrebrene žice od 1mm....!
Može i deblja žica za veću snagu...ovaj drži sigurno pola kile...?
Preporuča se...svima ! Da bi očistio harmonike na predaji ..tj umanjio ?
Evi i jedan mali prilagođač za 144 mhz...Do desetak wati...se fino naštima max izlaz ..naj snage i dobar swr...?
Eto ..par sitnih stvari koje može svako narediti i koristiti u sebe...?
Zavojnice poštimane dip metrom...a danas ima još tih inštrumenata...onaj VNL...kako se zove ..onaj plavi...koji se spoji na PC ...ide tamo do 200 mhz...to sam vidio u "živo"....ALI pošto je tu pola stolječa rada sa tim stvarima tj. kada nešto radim L(C ...to pogodim odmah....dip mi služi da poslje provjerim koliko mhz sam pogrješio..?
Tako....došlo ljeto !
Martin

Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2064 : 12. Lipanj. 2014, 16:56:55 »
Dobar dan !
Danas teška sparina a sada se nešto naoblačilo.....možda pljusne kiša i rashladi okolicu...?
Čeka se a....? Otvaranje svjetsko u Brazilu ? Ajmo kockasti..!!!!!!!
No nešto je i danas urađeno ..sitno ?
Jedna klasika sa BF981 MOSFET TETRODE ....tako su je zvali kada se je pojavila na tržištu...davno !
LNA smješten u malu Al kutijicu i dva  "N" konektora na njoj..!
Stvar je klasika ...ulotano sa velikim guštom !
Na strani od I6IBE imate i pločicu i sve ostalo za narediti LNA...!
Stvar testirana ...dole....antena je od 6 elemenata na vrhu malog stupa i oko 20 metara koaksa do dole..i tu je stavljen LNA ...odmah je proradio  na faru...IK4KPJ-ot.. koji .dolazi bez LNA 2-3 po "S" metru...malo podešavanja ..tj signal-šum na uhomet i rezultat je tu...skoro  9 "S" jedinica se je povećao signal....uz jači šum naravno !
Ovo može svatko koji ima lemilicu da napravi...tek toliko za svoj gušt...!
Naravno može se staviti noviji mosfet BF998 ili slično...pojačanje možda veće a šum manji...???
Tako..pa naredite nešto ?
Teknika narodu-narod je neće !
Martin
Martin 9A3GE

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #2065 : 12. Lipanj. 2014, 18:11:13 »
Martine, bogami bolji si od talijana  ;) kod talijana 20dB pojacanja a kod tebe skromnih 36dB
Skidam sesir.....

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #2066 : 12. Lipanj. 2014, 18:26:11 »
Tako je Martine, moze se i sa starim dobrim BF981 napraviti odlican LNA

Na slici je moj uradak iz 1987 koji i danas odlicno radi - Gain oko 18dB, NF oko 0.8-0.9dB kako
je to izmerio YU1AW ... ovo je bio pilot primerak kad je to Dragan dizajnirao i na njemu je vrsio
merenja i verifikaciju dizajna ...

http://www.qsl.net/y/yu1aw//LNA/2m981pre.zip

Posle je napravljen i onaj sa MGF1302 za 2m i 70cm koji i danas radi sa istim prvim tranzistorom
jer nije nikada spaljen

Mnogi cak i danas sa GaAsFET tranzistorima imaju losiji NF, mada misle da imaju ono sto je neko
napisao na osnovu data sheet specifikacija tranzistora ... a zaborave na internal loss

Kapa dole za toliku energiju

73, Popa, YU7EF

« Zadnja izmjena: 12. Lipanj. 2014, 18:45:11 yu7ef »

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2067 : 12. Lipanj. 2014, 20:04:47 »
The dynamic range of a receiver is important because it allows you to directly compare the strongsignal
performance
of one receiver against that of
another. On today's
crowded bands, and the high
incidence
of kilowatt transmitters
and directive antennas, strong signal performance
is usually much

more
important
than sensitivity.

From Ham Radio Magazine October 1975   Author: James R. Fisk, W1DTY

« Zadnja izmjena: 12. Lipanj. 2014, 22:54:01 AD6IW »

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #2068 : 13. Lipanj. 2014, 11:02:30 »
Citat:
strong signal performance is usually much more important than sensitivity. 

Koliko god da je to bilo tacno jos te davne 1975 danas je visestruko tacnije imajuci u vidu koliko
je puta veca aktivnost na VHF i da prakticno nema stanice bez jakih lineara

Sve zavisi sta koga interesuje - onaj ko voli guzvu i konteste svakako da prvo mora da misli na 
citirano - onaj ko je uglavnom orijentisan na weak signal komunikacije i nema veliko opterecenje
RX sa jakim signalima u okruzenju svakako ce se pre opredeliti za sto vecu osetljivost ...

Obicno se trazi neki balans izmedju te dve opcije a sreca je da moderna tehnologija nudi veoma
dobre tranzistore koji nas spasavaju, na srecu ... i naravno dobre dizajnere koji znaju kako da
te savremene tranzistore upotrebe na pravi nacin

73, Popa, YU7EF

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2069 : 15. Lipanj. 2014, 18:13:14 »
Dobro veče !
Ste delali va kontestu..?
A ste...ja malo ..samo test sistema 144&432 mhz ?
Nego...kao što me uvijek tenta..prijem na našim vhf-uhv frekvencijama napravio sam jedan mini rx konvertor sa 144 na 28 mhz ?
Tu ideju imam odavno ali sada je realiziram !
Iako je bilo nekih negativnih mišljenja mislim da stvar bude radila ok..?
Naime....pošto su se pojavile "kockice" od 116 mhz  za LO makinjicu stavim u Antenu i na dole ide signal od 28 mhz koaksom u trx za 28 mhz koji je u ovom slučaju IC 703 PLUS ( ponavljam jedan trx sa naj prijemnikom )!
A predajni dio transverter je dole pa PA i ostalo što dođe u trx sistem ?
Ili koristim FT 987D na 28 rx te split-om tx na 144 mhz ..ima više konbinacija ?
Najprije isprobam goli konverter tj. LNA pa u konverter ili u konverter stavim Goranov LNA koji izvrsno radi..a u tom slučaju nije mi potreban postojeći LNA koji je gore u antenama ?
Sve se ispita i testira na malom stupu i postojećoj anteni-ama ..?
Znači ...koaks relej u anteni jedna linija tx  144 mhz druga rx 28 mhz ?
Evo Tony napisao da više se ne proizvodi FT 987....?
Možda Yaesu izbaci na tržište nešto novo...?
Velika prednost svih uređaja 817-857- 897 je mogućnost regulacije gejna na prijemu...po želji a ne ono ..."zavrni potenciometar" ...?
Tako da se gejn naštima po prilikama i smetnjama ?
Malo vas je doživjelo....antena normalno stoje na 0 gradi u pravcu horizonta....Ali kada se pokrene elevacija i antene se podižu....šum rapidno opada i neke smetnje e tu se onda podigne gejn rx-a ...onoliko koliko je potrebno a to imaju samo Yaesu uređaji ?
Tako ..evo slike konvertora...korišten je onaj mali šotki miješač kojemu ne treba puno dB -ia iz LO za pogon..tu je dostatna "kockica" od 116 mhz !
ZA DOBAR PRIJEM...NAJVAŽNIJA JE ANTENA A ONDA SVE OSTALO !
Tak jest panjstvo (gospodo) ?
Martin

Martin 9A3GE