Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 546440 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #2025 : 11. Svibanj. 2014, 10:29:00 »
Dobar dan !
A i nije baš nešta...oblačno ali ne pada ...?
Ha....testiran aktuator ..veliki i jaki..pošto on ima ugrađen u sebi kvalitetan potenciometar te je iskorišten za kontrolu elevacije...?
Spojen je jeftini digitalni ohmmetar na njega i rezultat je tu...?
Na poziciju 0 pokazuje 00.0 a na mexsimalnoj poziciji pokazuje 5.81 što iznosi 58.1 stupnjeva ....elevirano....?
Još pomaknuti točku na instrumentu i ima se točno pokazivanje elevacije antene ?
Naravno još se naštima max krajni prekidač tako da ide sve do 65 stupnjeva...što je maximum Moon-a a stavi se i još malo više...za rezervu ...!
Daklem....aktuator (from 6PSM) koji je ležao godinama u konobi konačno dobio svoju pravu uporabu....mašina je snažna i robusna digla bi i sto kila...?
Postavi se na mjesto i testira točnost pokazivanja pomoću digitalnog kutomjera koji se postavi na glavni nosač i stvar se pokrene...pa se vidi točnost tj....koliko ima odstupanja...ali mislim ne bu puno ...?
Toliko !
Ajte na rabotu ..aktuatori se nađu tu i tamo a ima ih i novih te ohmetar digitalni je 5 E. pa na više....te cijevi i ostali materijal se nađe na otpadu i sastavi se nosač za više antena za nikakve novce...?
Toliko !
Martin

Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2026 : 11. Svibanj. 2014, 12:54:19 »
Evo postavljeno sve za test !
Tek toliko...nisu još postavljeni jači nosači aktuatora nego prvo što je došlo pod ruku...?
Sistem je čvrst i nema praznog hoda...sve je kompaktno...?
Još se bude eksperimentiralo sa pozicijom aktuatora pa se napravi jači nosač i ostalo...?
Saluti !Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2027 : 11. Svibanj. 2014, 13:44:21 »
Evo ga opet !
Bingo...pun pogodak u sridu ?
Svojevremeno je bio nabavljen jedan digi kutomjer from Lidl...ne onaj pravi nego neki "levi" ..nije imao čip koji se skine i montira u antene...nego potenciometar..pa smo to probali osposobiti...ali nije išlo....?
Amo tamo ..probaj ovo ..probaj ono i niks..potrefiti da pokazuje točno stupnjeve elevacije ?
Sada ga najdem....stavim na ulaz gdje dođe potenciometar jedan od 10 kila.....te paralelno spojim potenciometar iz aktuatora ...sa ovim pomoćnim stavim na nulu i pokrenem elevaciju.....!
Radi ok....pokazuje točno stupnjeve...uspoređeno sa jednim kutomjerom (pravi...Bosch ..šteta ga raskopati za ovo...dosta teško...??? ) ..ima čak i osvjetljenje...?
Tako ....sada je sve riješeno ...displej stavim u kutiju gdje bude pogon za aktuator ...ccca 30-ak volti dc !
Bravo ja !!!!!!!!!
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #2028 : 12. Svibanj. 2014, 16:44:25 »
  Martine,
a  nesto  i za /mobil iliti /portabl   nabavit-napravit   :D  !

Evo ideja  ;) ,

73PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • QRZ?
    • Croatia microwave
« Odgovori #2029 : 12. Svibanj. 2014, 17:54:25 »
Sa takvim je radarom "skinut" nevidljivi 117 ...

8)
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4ZM

• Full Member
  • Maki
« Odgovori #2030 : 13. Svibanj. 2014, 09:03:33 »
Na obje slike mobil-antene ne vidim dobro konstrukciju zračećih elemenata.
Ima li tko više info o tome  ?

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #2031 : 13. Svibanj. 2014, 09:10:30 »
Rado bih imao onu antenu doljelijevo sa donje slike.
Ona dvometarska se da lako napraviti.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • QRZ?
    • Croatia microwave
« Odgovori #2032 : 13. Svibanj. 2014, 11:58:46 »
Maki, to ti je P-18 radar (po cirilici R-18) ilitiga po nato standardima Spoon rest D.
Spada u klasu early warning vhf radara koji su jako efikasni i imaju puno veci domet nego radari na S ili X bandu.
Neki modeli imaju range od 1200 km i iz nepotvrdjenih informacija upgrade sa kalmanovim filterom u procesiranju signala.

To su jako stari radari, ali su opet postali zanimljivi zbog otkrivanja tzv. "stealth" (stealth my ass) tehnologije. Vise informacija mozes dobiti od nasih susjeda iz Srbije gdje ga jos imaju/koriste. Sa takvim radarom "strmopizdjen" je nevidljivi  8) 117.

Po onome sto ja vidim iz nekih fotki vece rezolucije, antenna je logper tipa sa trostrukim reflektorom i yagi tipom direktora, dakle jedan hibrid od antene. Nesto slicno napravili su Talijani sa LLY (log-loop-yagi) antenom koju koristi IK3MAC...

pozz
QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #2033 : 13. Svibanj. 2014, 13:32:23 »
Maki, to ti je P-18 radar (po cirilici R-18) ilitiga po nato standardima Spoon rest D.

To su jako stari radari, ali su opet postali zanimljivi zbog otkrivanja tzv. "stealth" (stealth my ass) tehnologije. Vise informacija mozes dobiti od nasih susjeda iz Srbije gdje ga jos imaju/koriste. Sa takvim radarom "strmopizdjen" je nevidljivi  8) 117.

Vragolast  je ovaj  Adam , . . . u sve  se razumi  ;)
 Ipak  o ovoj teoriji dalo bi se  puuuno raspravljati , ali  na nekom drugom forumu , .  . Military ili  te ludosti  ;D . . . .
Vicko , . .   i tata bi sine  ;D , samo  ja bi izabra ovaj njegov rotor kojega sam vidia u akciji na  Y.T. kako okrice 3el.  za 3.5MHz , . .. .  .pa da vidim onda konkurenciju   u Kupu Jadrana  ::) !

Za kraj , da ne otkizemo od teme  , . . za sve ljubitelje  QRP-FM-EME  ;) , .  !

73 PJT

= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #2034 : 13. Svibanj. 2014, 15:10:34 »
Citat:
Na obje slike mobil-antene ne vidim dobro konstrukciju zračećih elemenata.

Maki,

Closeup u prilogu.
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2035 : 13. Svibanj. 2014, 19:29:23 »
Bar veče !
Svašta...?
Nešto gledao po Net-u ..kada naletim na neki forum...."šta se radi"....?
I otvorI jednu stranu...gomila antena za vhf uhv....čovjek priča ovo i ono...neki ex ramater...?
Ima i takvih...?
Antene su prave ?
Ne kaže gdje su bile postavljene i drugo oko toga...samo veli da je htio raditi refleksijiom od Marsa ?
Baš svašta...?
Loše vrijeme ..zima...?
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2036 : 14. Svibanj. 2014, 00:46:07 »
Bar jutar !
Što nitko ne zna otkuda su ove antene...okolica Zg-a će biti...before 15 godina...?
Nego...zima i bura ..škura...ona grda...!
Rijeka kao u siječnju...?
No vedro je sada pa se išlo u Afriku...u Senegal....bio tamo puno puta.. već.u ono doba bilo je svega...Dakar je glavni grad...izgovara se Daaaaakar ?
Ex French kolonija ...!
Tu je Atletico tim...6W/PE1L...glavni za EME ekspedicije !
Emejaši na čatu su im dali posebne znakove...R1ISE i F1ISC....dosta humora je na chat-u...perce na Reneovom blogu napiše svega zanimljivo...a glavna prehrana im je riba i riža...!
Tako...antene u mene razbacane...gore...riknuo TX kabel...LRM400...pa sam prebacio na RX kabel svu radnju...?
Imam neku lokalnu smetnju ..pun vodopad bijelih crta ...debelih i krivih....na WSJT ?
Svijedno se tentalo....?
Elevation rotator zaribao....tj ide samo nas gore..pa sam prije dvadesetak dana zaokrenuo glavni nosač od "H" za devedeset gradi....tako da sada radi od 90 pa sve do tamo 180....u tom rangu isto šteka...ide na gore i tek u jednoj visokoj poziciji mogu ga pokrenuti na dole...?
Znači sve cipelcug radnja za potrefiti Moon....večeras nije oblačno pa mi je pomogla i kamera koja je u antenama za nanišaniti ?
I tako se tentalo uradit new DXCC !
 I uspjelo nekako...na rate ?
Evo par slika !
Martin

Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2037 : 16. Svibanj. 2014, 11:00:22 »
Dobar dan !
Šta se radi ..?
A svašta i ništa konkretno...vrijeme me ne pjaža da bi sređivao antene ...?
Zato napravljen jedan LNA sa cf300 gasiranim fetom...?
LNA ovaj...LNA onaj...tržište puno tih stvari...sve SMD sitna roba...jedan manji od drugoga ..na čisto pohipdim kada to pogledam...naočali plus povečalo i ne vidim ništa...sve sitnooo....nema gušta sa tim...?
Dobra stara klasika....i prije 20 30 godina su se gradili LNA sa klasičnim dijelovima...i to je dobro radilo....?
Signal -šum ...tu smo.....a ovi new LNA ...POJAČANJE U NEBESA ...ŠUM NEMA...?
Ma ima ...za to ispitati treba skupa oprema i uspoređivati...jedan drugi i tako dalje ...?
Mi....ja ...smo praktičari ..probaj ovaj probaj onaj...sve mi isto...još nagluh...ccccc !
Nego...ulotan jedan prototip sa klasičnim dijelovima....ulazna zavojnica je nešto veća da poboljša kvalitetu kola te trimeri su svi zračni..oni pravi veći....na izlazu ima selektivni filter pa se našilji na frekvenciju koja se koristi...?
To je provjerena konbinacija ?
Šum se podigne a i signal isto....pa se LNA "našilji" na početak banda od 144 mhz....tamo ima par nosioca- smetnjii fino se podesi...na uho gluho ?
Tako se štima LNA...A NE NA NEKI FAR...KOJI JE VISOKO I NA TOJ FREKVENCIJI SE NE RADI...?
Poslje se "doštima"  malo...recimo na .300 i to samo prvo kolo...!
Tako...onaj famozni IP3 me ne zanima i ne brine....za jake i bliske signale ionako nema  efikasne pomoći....čitaj jeftine...?
Ponavljam....za taj IP3.....sistem DRAKE TR7 plus  transverter...nema bolje konbinacije...TR7 stari ali vrhunski uređaj te Khune ili Javornik transverter i tu smo ?
Ovaj LNA stavim ispod 8 elemenata yagi antene !
Salve ragazzi !
Martin

Martin 9A3GE

Offline yu7fa

• Newbie
  • *
« Odgovori #2038 : 16. Svibanj. 2014, 14:47:35 »
Sa takvim je radarom "skinut" nevidljivi 117 ...

8)
Ako kome treba rotator od ovoga radara ima na prodaju u jednom nasem RK

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #2039 : 16. Svibanj. 2014, 21:22:51 »
Signal -šum ...tu smo.....a ovi new LNA ...POJAČANJE U NEBESA ...ŠUM NEMA...?
Ma ima ...za to ispitati treba skupa oprema i uspoređivati...jedan drugi i tako dalje ...?

Nazire se neko riješenje u vidu sveprisutnog rtl2832, nazvali su ga CANFI, a ima nešto i od jednog Poljaka SPANFI.