Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 526955 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: QRP EME
« Odgovori #180 : 28. Veljača. 2008, 17:04:33 »
Tooo majstore, opletiii,
i sada jedina kriticna komponenta je onaj crveni drive linear, ja znam da ti imas vremena i da ces sloziti jednocjevnik sa 2c39 koji ce kvalitetno zamijeniti onu crvenu kutijicu, napajanje imas, ta i to je trioda....

A da si mislio prije, mogao si i nju ugurati unutra u istu kutiju, no linear u kucistu od PC-a je ono sto se trazi  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A2PT

• Newbie
  • *
« Odgovori #181 : 28. Veljača. 2008, 18:45:32 »
Bravo majstore uspili smo!!! Pozdravlja te 9A2PT! i ja konja za trku imam!
pozdrav za sve koji se javljaju na QRP EME!!!
9A2PT Vlado

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #182 : 28. Veljača. 2008, 18:56:41 »
Vlado, ako 5CW vidi ovu sliku, plakati ce tri dana (ako skuzi za koji je to band  ;D )
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

s56a

• Gost
« Odgovori #183 : 28. Veljača. 2008, 19:51:36 »
Vlado, ako 5CW vidi ovu sliku, plakati ce tri dana (ako skuzi za koji je to band  ;D )
Nema potrebe za plakanjem!  9A5CW ima dva promenljiva kondenzatora pa sa dodatkom samo jos dva kalema moze napraviti QRO za istovremeni rad na 50/144 MHz.  Jos jednostavnija varianta je 50/70 MHz.  Sa ruskim triodama se moze napraviti QRO od 1,8-432 MHz.  Glavni problem je anodna prigusnica na 2-3 kOma impedanse koju treba premestiti na 50 Oma izlaz.

« Zadnja izmjena: 28. Veljača. 2008, 20:00:19 s56a »

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #184 : 28. Veljača. 2008, 20:13:48 »
Mirakuli od topova, cestitke majstori!
"Sto ce slamka medju vihorove", rece pjesnik i utece na APRS, hi.

Martine slusao sam signal i vjeruj mi UFB!!!!Ma ki zna, zna.

Eduard

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #185 : 28. Veljača. 2008, 21:16:48 »
Mario, jos jedan problem koji se meni javljao kod lineara sa Gi-7b na 432 mhz je taj da je kapacitet cijevi temperaturno ovisan. Na frekvencijama od 2m na nize to ne igra veliku ulogu ali na 432 dosta utjece. Problem je optimalno hladiti cijev, znaci ni previse ne valja. Posebno je to izrazeno ako radis ms ili eme 30 sec ili 1 minutu. Cijev se zagrije i moras prepodestiti izlazni krug, razlika je znala biti i do 50w, kad si podesio, uredjaj je na prijemu i cijev se ohladi za tu minutu i kad ides u predaju opet manja snaga, tek negdje nakon 30 sekundi snaga pocne rasti da bi dostigla maximum na kraju minute i onda opet na prijem. Kod mene je cijev bila hladjena sa dvije turbine i taj problem je bio prisutan, nekome mozda to ne smeta ali nama qrp na 432 eme je bio svaki watt bitan.

Inace na 2m imam linear sa gi-7b i sa 20 wati pobude bez problema daje 350+ wati, ako ti pobjegne i 50w pobude nece se desiti nista strasno, rusi tu cijev ganjaju na 500 w CW izlaz kao normalnu pojavu, ja sam kupio dvije rezervne cijevi ali mislim da ih ovim rezimom rada 20/350 watti necu za zivota promijeniti  ;D.

QV
Heinrich Rudolf Hertz

s56a

• Gost
« Odgovori #186 : 29. Veljača. 2008, 01:15:31 »
Verovatno je u pitanju i promena mehanickih parametara izlaznog kola pri vecem zagrejavanju pa valja i njega duvati.

Meni je simpaticnija GS35B nego dve GI7B u paraleli.  Push-pull ionako vise niko ne zna napraviti.

Offline 9a5ex

• Newbie
  • *
« Odgovori #187 : 29. Veljača. 2008, 12:56:56 »
Mario, jos jedan problem koji se meni javljao kod lineara sa Gi-7b na 432 mhz je taj da je kapacitet cijevi temperaturno ovisan. Na frekvencijama od 2m na nize to ne igra veliku ulogu ali na 432 dosta utjece. Problem je optimalno hladiti cijev, znaci ni previse ne valja. Posebno je to izrazeno ako radis ms ili eme 30 sec ili 1 minutu. Cijev se zagrije i moras prepodestiti izlazni krug, razlika je znala biti i do 50w, kad si podesio, uredjaj je na prijemu i cijev se ohladi za tu minutu i kad ides u predaju opet manja snaga, tek negdje nakon 30 sekundi snaga pocne rasti da bi dostigla maximum na kraju minute i onda opet na prijem. Kod mene je cijev bila hladjena sa dvije turbine i taj problem je bio prisutan, nekome mozda to ne smeta ali nama qrp na 432 eme je bio svaki watt bitan.

Inace na 2m imam linear sa gi-7b i sa 20 wati pobude bez problema daje 350+ wati, ako ti pobjegne i 50w pobude nece se desiti nista strasno, rusi tu cijev ganjaju na 500 w CW izlaz kao normalnu pojavu, ja sam kupio dvije rezervne cijevi ali mislim da ih ovim rezimom rada 20/350 watti necu za zivota promijeniti  ;D.

QV

Ovaj problem temperaturne nestabilnosti kod GI7b može se kompezirati na nacin da se u biasu podesi struja morovanja na cca 25mA, kada je linear u STB. Na taj nacin cijev ostaje zgrijana a ne smeta prijemniku (sum) kada je linear u STB.
73 de 9a5ex!

s56a

• Gost
« Odgovori #188 : 29. Veljača. 2008, 13:31:59 »
Koja je garancija, da se tih 25 mA nece cuti na UKV RX sa NF=2 dB?  Puno je to elektrona pa je valjda poneki nestasan...

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #189 : 05. Ožujak. 2008, 10:05:23 »
--------------------------GI7B------------------------------TEKNIKA ...
Martin 9A3GE

s56a

• Gost
« Odgovori #190 : 05. Ožujak. 2008, 11:55:10 »
Kako rade 2+1 ventilator na zadnjoj slici?  Push-pull ili svi duvaju u kutiju ili sva tri izvlace topao zrak?

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #191 : 05. Ožujak. 2008, 12:15:21 »
Pozdrav Mario..!Mislim da dva tiskaju a jedan izvlači...? Ili obrnuto..zavisi od snage i kapaciteta istih...To našao na RU strani ,...kod nji ima baš svega za naše stvari...3GE
Martin 9A3GE

Offline 9a5ex

• Newbie
  • *
« Odgovori #192 : 05. Ožujak. 2008, 13:57:09 »
Kad smo već kod hlađenja.
 sl.6i7 način hlađena koji nije efikasan. Smo dodavanje dimljaka značajno bi pomoglo hlađenju.
zrak bi trebao prolaziti od katode , kliziti uz keramičku stijenku cijevi te kroz dimnjak i hladilo izlaziti van.
Zrak se može i upuhivati od strane šešira hladila. Ova varijanta efikasnije odvodi toplinu s hladila šešira, ali pri tom zagrijava keramičko tijelo cijevi. Ovo sam isprobao.
Rezultat takovog hlađenja, upuhavanje, bi moglo imati rezultata na termičku stabilnost cijevi. Naime, cijev je tada jače zagrijana ( keramika) i ne podhladi se brzo da bi bilo značajne tolerancije - klizanje rezonantne frekvencije- pogotovo na višim frekvencijama.
sl. 3. može i tako hladiti ali nije efikasno kao s dimnjakom. Inače jako dobro konstrukcijsko riješenje, podnožje isto tako.

Anodni titrajni krug u serijskoj rezonanciji je , čini mi se, već pomalo i zaboravljen. Osobno takvom spoju dajem prednost u odnosu na "strip line". Spoj je jednostavan i zauzima malo prostora i.t.d.
73 de 9a5ex  ;D

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #193 : 05. Ožujak. 2008, 14:15:48 »
Po naljepnicama da se zakljuciti da mali 1x uvlaci, 2x izvlace zrak.

73

p.s. ja bi radje 2x ulaz i 2x izlaz ili pak jedan 12mm na izlazu

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #194 : 05. Ožujak. 2008, 15:10:36 »
Hlađenje  sa slike 1 i 3 primjenio je 9A3MR još 1999 pa nadalje. Zgodno jer cijev zauzima manje prostora,može se postaviti u bilo koji položaj i ne treba stavljati izolirane usmjerivače zraka. jedan ventilator 120x120 dovoljan je z a2 cijevi -ali obavezno treba hladiti ulazno kolo i katodu.

Ja sam obično koristio pregradu koja nosi cijevi da odvojim dio zraka za katode, recimo 20 mm od promjera ventilatora. ili bih dodao mali brushless fan na 12 VDC za katode, zavisno od situacije.

Ilustracije radi, kod prvog qro s 1xGI7b kod kojeg nije bilo hlađenja katoda, cijela kutija lineara  bi se na prijemu ugrijala tako da je nisi mogao dirati. Logično, isto kao da u katodni odjeljak zatvoriš upaljeno lemilo od 50 W. Ugradnjom malo ventilatora 40x40 mm za provjetravanje i bušenjem 16 rupa promjera 8 mm na suprotnoj strrani kutije problem je nestao. A malo su se hladile i diode u VN ispravljaču. Qro još radi. Za usmjerivač zrak au anodi korišten aje siva kanalizacijska cijev od 75 mm zalijepljena na poklopac silikonskim kitom.

GG