Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 538795 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #1470 : 03. Listopad. 2010, 09:22:56 »
Tom...ha ..si ga ...bravisimo ! Vamo nevolje....Koaks relej u antenama riknuo...na predajnoj strani...   SWR pošizio  ... kazaljke u križ obje.....ne zatvara ...pa se RF-a skupilo dole u konobi ....pa je ušlo u PC i miš i tastatura ne rade...? I morao šnuru isčupati iz 220 da prekinem predaju...Ali šteta je već bila načinjena na PC-iju..! Tja..! Koaksijalni relej je deklariran 600 W te 1 KW sa sekvencerom  ? Srećom druga linija je u redu.. (ona gdje je LNA i napajana je sa eko-flexom 15...ali pošto na linearu nemam releje...ulaz izlaz...pa sam stavio provizorno jedan mali na ulaz te veći na izlaz..opogono to ..i sve ok....! Zamjenio PC i teraj dalje...Uf...! Bio veliki nered i rusvaj !To sredio do pola noći...pratio poslje EME veze..ali niks...vidio Toma ...tropo te ostale koji su zvali...od Fiđi-ja samo par RO I RRR.......jako nezgodno...njihov prozor traje kratko a na Istok....a smetnje i ostalo...ok ..proba se opet ...noćas..? Dole vam je takav relej koji je zaribao...a do njega je onaj Ruski....pravi...samo ima konektore svije posebne i dosta muke treba za zalotati koax kablove na njih..? Dobro...uradi se se nešto....sve pripremi i spusi stup dole..! Saluti ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1471 : 04. Listopad. 2010, 01:20:33 »
Bar jutar...evo ga...kako se stavlja i ulotava coax  na muške konektore ...za one ruske releje...sve je tu...! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1472 : 04. Listopad. 2010, 13:18:30 »
Evo ...radi se....stavlja se "N" mušku na ulazu u relej....vrući kraj je ok..i treba zalotati-fino zavarati masu..i tu smo....ostali priključci tx-rx ostaju orginal muški konektori....skine se koja desete na "N" konektoru i utakne čvrsto u "ruski" muški te se zavari i tu smo....stavio sam "N" muški perce mi je na djelitelju "ženski" "N"...a može se i staviti i "ženski" na ulazu u relej....jer staviti orginal pa koaks pa opet "N" konektor a treba biti onaj pol cola ..malo nezgodno za strpati u kutiju..nema previše mjesta...se se more kad se će...teflon šipka je from 9A2PT....! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1473 : 04. Listopad. 2010, 14:34:44 »
Aktivna je EME ekspedicija sa kraja Svijeta....lokator je DG52MM.....Južni Pacifik....skroz na jugu....otok je Rapa-nui....ili Uskršnji otok.....Čileanska administracija...a preko 3000 km je od Čilea ! Tu su DK2ZF i DKZZB.... a pozivni na dva metra je CE0Y/DK2ZF...Berndt dok imenjak radi na 50 Mhz....!Danas su počeli i navala je velika ...na 144.144 Mhz...! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #1474 : 04. Listopad. 2010, 14:39:21 »
Samo naprijed Martine...još par dana lova na 3D2RS...danas najbolje prilike.

Vidiš da ne valja napuštati gnijezdo na duže vrijeme...svakakve gluposti se dese pa i rikavanje relea  ??? ??? ???
Ovu noć ćeš razvaliti velikog žutog  :D ;)

Eh, opet treba ići u lov, sada na Uskršnja jajca...
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #1475 : 04. Listopad. 2010, 14:43:51 »
Povoljan je i KP index...

GL

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1476 : 05. Listopad. 2010, 21:11:42 »
Buona serra tutti quanti radioamatori di onde ultracorte ! Ste vidjeli onu antenu za 23 cm ..od Bože ...jel 13 metara duga...? Svaka čast..gdje je bila do sada ? EME malo pa ništa...slabo mi ide nešto....Fiđi samo neko naziranje a Uskršnjaci su danas radili na 432 Mhz... ! Još par dana bude aktivnost ! Kišetina dana ovdje ..ala je ljevalo..cijeli dan..sad prestalo naveče ! Sređuje se koaksijalni relej te "ganz" novi dio ..za transverter sa Super Lna...! Kako to izgleda imate dole...kasnije se "opogoni" ..najprije samo ulazni dio bez lna pa se malo poštima i poslje se doda mala zelena..! Bio Mr 2SS ..doneo lonac pašte-fažola te bio na Net-u...valjda mu doma ne daju ? Nego...nešto smo konbinirali..stara stvar...(ali onaj Kongoanac od Adamića...produžio smjenu..ili "odšarafljuje" one antene )...staviti konvertor u antene ..tj 144-28 Mhz..i dole se vodi signal od 28 Mhz..čini mi se da to nije niko probao ..kolko znam..? Adamić je nešto o tome rekao..ne sjećam se što ...? Ali treba probat ..jeli...teorija je jedno a praktika drugo....kada se vrijeme popravi spustim stup i stavim to gore...za 28 Mhz dostatan je rg 213 a mjesta za kabel ima ! Ok ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #1477 : 05. Listopad. 2010, 22:20:13 »
Ajmeeee, vec ti je stigao filter za 2m from juesej i oni SMA konektori, to moze samo jedan majstor poslati ;D ;D

Sad kad imas pravi LNA i pravi filter, sad moras uzeti i prami mixer i sloziti pravi oscillator sa malim faznim sumom i pola wata snage i to sve utrpati na antenu. Koax za 28 mhz moze biti i rg-58 ali najbolje bi bilo staviti neki kvalitetniji sa sobrim plastom ala rg-214 ako neces one cijevi savijati...

Ja prepravio kartu za ponedjeljak, bjezanija...utorak ujutro Pariiiii i u 0900 Venezija, vidimo se vjerovatno,cak mozda i u utorak popodne...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1478 : 07. Listopad. 2010, 17:28:16 »
Dobar veče ! Neka burica pa je konačno suho i sunčano....sređujem ovo i ono pa se nešto naredilo...kompletiran transverter sa super lna ispitan i podešen te par dana testiran...transvrt.Ft-ejci i ..i zaključilo se da izvrsno radi na prijemu...ŠUM MANJI- SIGNAL JAČI...što je je...! Posmatrana Mjesečina i uvijek bolji je..? EME....danas tako tako....Sunce i Mjesec skupa gibaju..(par stupnjeva gore-dole ) i ipak se je vidjelo dobro ! Uskršnjaci nisu se vidjeli ? Evo slike kako to izgleda...prijemni dio sa svojim miješačem te predajni dio ..isti sa svojim miješačem (kit od Ukw Berichta iz prošlog stoljeća....) abaut 3 W. out na 12 volti...(dovoljno za jednu 4CX250B ( koja mala dobra cijev a ne ove repe od Russian trioda) ) te se poslje spoji na hibrid koji daje 60 W. i dalje do bezkonačnosti ? Sada još zadnje štimanje i stave se poklopci od kutije ! Tako ...to riješeno na moje zadovoljstvo a i vaše ? Bene....sada se ide u kafanu sa 2SS i 6PSM...jako dobra kava...kafić je Metropolis tu u Zametu ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #1479 : 09. Listopad. 2010, 17:37:27 »
Dok ganjam vrlo slabog CE0Y/DK2ZF na 2m evo i moje treće EME veze na 70cm:

9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #1480 : 09. Listopad. 2010, 17:49:21 »
Mjesec na 0 stupnjeva i primio zadnji CQ:

164400  0  -27  5.1    3  3 *      CQ CE0Y/DK2ZF             0  10
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1481 : 14. Listopad. 2010, 12:28:47 »
Ok Tom....dobro si ga vidjeo...! Ovdje radnja...stup spušten..među borove ! Pol cola celflex out of order....na jednom mjestu ušla voda.... plašt oguljen pa se se vidi širm....zarđao ...skidam ga i uvalim H-1000 za prvu ruku....dok Ecoflex 15 je u redu...a na njega sam sumnjao ...? Pokazao se dobar....4 godine vani i ništa mu se nije desilo ? Sredim ovo privremeno a poslje napravim kako treba...tja ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #1482 : 14. Listopad. 2010, 18:52:58 »
A kaj buš Martine, da nije tak bilo bi dosadno, ovak navek imaš kakvu brigu.
Nije problem kaj je voda ušla između plastike i plašta, samo da ne zajde u konektor. Ako je koaks kvalitetan, plašt (= širm)  ne propušta vodu. Mislim na 1/2" Celflex....problem je kaj se voda scedi po plaštu u konektor,
njega treba dobro zadihtati... :P

Meni su na tom kablu vjeverice ili neka druga gamad pregrizle plastiku i ušla je voda nekoliko puta i zlijala se do konektora. Strava  >:( ???

Menjal sam par puta pa mi je dosadilo...hi.

Zadnji puta sam na istom kabelu sa rupama stavil N konektor i zalijal tekuću smolu zvanu "PLAST" između bakrenog opleta i konektora te još dobro zamotal sa vulkanizirajućom trakom. Drži..., vjerojatno po plaštu ima vode al kaj me briga, samo da ne zajde vu konektor.  :-*
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9a3bim

• Full Member
« Odgovori #1483 : 14. Listopad. 2010, 23:09:00 »
ne znam koliko cijenite LMR-400 DB kabel od Times Microwave-a (u ZG shopu otkud ga nabavljamo cijene ga po 28 kn/m' ), no pokazalo se da veoma uspješno preživi na krovovima, trenutno je nekima datum postavljanja 2003 i 2004 god. sa N i RSMA original konektorima i dosad nije bilo tragova vode... kabel ima smolu između plašta i plastike i dosta je nepraktičan zbog toga - masni prsti non stop :p i još k tome veoma krut ... gušenje na 2m je otprilike tu sa ECOFLEX-15 ... postoji i u debljim inačicama, no pitanje je cijene u usporedbi sa celflexom 1/2'' ...

73 Mirko
"To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison (1847-1931)

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1484 : 15. Listopad. 2010, 00:00:52 »
AAAA kakav dan....sutra se nastavlja....vaka je konbinacija  Ecoflex na predaji a H-1000 na prijemu ..on je dosta krut pa ide samo do vrha...a onda metar RG-214 koji se giba..kada se antene rotiraju ! Tom...ovaj pol cola ...nije voda na konektorima ....? Konektori su profi..pol kile svaki...nego oštećen plašt i tu je voda-kiša naredila štetu..cccc ? Mirko...yes...taj LRM je odličan kabel...ali samo u Juesej...orginal ..onaj u Zg kod Elme ....hm....čini mi se da je made in Čajna ? A cijene su ohoho...? LRM-400 je 50 kunelića metar a LRM-600 je 80 kn....a metar Ecoflex-a je u DL  4.5 E.   odbije se porez (DL) ...skupa je poštarina  DL-9A...Ali za 100 e. dobiješ 25 metara kabla..? Ili kod Binga na Piopi ( Metis Rijeka ) se znalo naći kabla i kabletina..čini mi se nema više...? No što je tu je ! Važni su i konektori....pravi košta ..naročito za ove deblje kablove ...dok one from čiptek zaboravite...loš i nekvalitetan materijal...! Evo vam gomila Beldena od H-100 pa do H-1000....krut je ...puna bakrena žica...NE ULOTAVAJU SE...NEGO KRIMPAJU....a problem su i klješta za krimp....nama ih baš u nas..a i koštaju...ali zato je siguran spoj..! Tuliko ! M.
Martin 9A3GE