Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 526936 )

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: QRP EME
« Odgovori #1185 : 28. Prosinac. 2009, 00:23:28 »
Ma daj Adi ne p....  ;D
Pa znaš da su komentari dobronamjerni, i dobro je da si stavio video da bi drugi mogli vidjeti na koje probleme mogu naići. Ako ne bude radio dds, znati ćemo možda što je uzrok i probati možda istoga zaleminiti na koji drugi način, da se ne uništi bez potrebe komponenta.

Ja sam složio nekoliko DDS-ova sa AD9951. Prvog sam lemio na "peglanu" pločicu bez metaliziranih via i taj DDS trenutno radi kao generator signala. Clock je 80mhz i množim ga unutar dds-a x5 tako da dobije clock od 400 MHz. Maximalna frekvencija koju koristim je 160 MHz. Izlazni lowpass filter je recimo zadovoljavajući jer je razlika gušenja signala na 1 MHz i 160 MHZ u granicama od 2dB, do 148 je nutar 1dB ali onda naglo padne na tih 2dB. Upravljanje je sa 16f877 i imam vobler i jos jedan triger ulaz za voblanje. mašina radi dobro za knstrukcije do 160 MHz...

Druge DDS-ove te serije sam lemio na kvalitetnim profi pločicama. Puno lakše je bilo lemiti isti DDS na profi PCB sa metaliziranim via. Kod mene je masa ispod DDS-a riješena malo drukčije: metalizirana via pronjera 2,5-3mm cca u koju sam nalio lem. Najprije sam DDS lagano zagrijao toplim zrakom kroz tu rupicu, da preventivno ispari vlaga iz komponente i ne šokiram istu i onda brzo zalemio taj thermal pad za viu i "nalio" lem.

DDS se u normalno režimu dosta zagrije, ali manje nego stabilizatori napona, obavezno treba staviti hladilo..
Jedan DDS koristim kao generator signala do 1360 MHz. Ne overlokujem ništa nego samo koristim alias frekvencije, npr clock 400mhz x 3 = 1200 Mhz i podesim dds na 96 mhz i imam jak signal na izlazu na 1296 nhz. signal je dovoljno jak i sa LP filterom od 160 MHz ali ako ga misliš tako koristiti, onda bolje skinuti LP filter i napraviti za svaki band 432, 1296 poseban filter (vanjski). Upravljanje je preko paralelnog porta...

Jedan DDS 9951 sam spregnuo u poorman network analyser zajedno sa AD8307 i 10bitnim TI AD konverterom. Upravljanje preko paralelnog porta i prikaz na ekranu ali ta konfiguracija mi još nije proradila kvalitetno. Imam problema sa tim Texas instruments AD konverterima...

Eto, da vidiš i da ostali nešto petljaju sa sličnim dds-ima.
AD9851 su posebna priča, toga sam zalotao više nego BC109 tranzistora  ;D

Evo u prilogu upravo završeni FM-ATV-CW/SSB mmic AH-102 amp. 25mw in > 500mW out 350mhz/3Ghz, za drajvanje WCDMA "ergele" pojačala...

Uživaj i postaj koju sliku da vidimo kako napreduje gradnja, capisci?  ;)

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #1186 : 28. Prosinac. 2009, 02:00:23 »
Adi

SRI
Nije mi namjera da kritikujem,
dapace ovo je vrlo dobra ideja sa you tube video, nego da te
upozorim na probleme koje svakodnevno srecem.
Vrlo je moguce da ce IC raditi kako treba, ali
sa nekim SMD ne mozes biti siguran kako su
zalemljeni i sa profi opremom osim
ako ne koristis x ray masinu.

Iznenadio bi se da znas koliko profija ima da ne znaju
zalemiti chip ili to rade pogresno. Zbog toga postoje firme koje
to rade. Npr jedan BGA chip kosta oko $60-100 da se zalemi i testira
Sa novim SMD package i lead free tehnologijom stvar
se dalje komplicira.

6iw
« Zadnja izmjena: 28. Prosinac. 2009, 04:10:45 AD6IW »

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #1187 : 28. Prosinac. 2009, 05:46:31 »
Ma nije to bilo zbog tvog komentara Gorane.
Dobio sam "feedback" na VNWA grupi HI HI.
Idemo dalje, kao što kaže naš dobri Martin.
Go capi... :)

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #1188 : 28. Prosinac. 2009, 07:56:15 »
Smajo, ni za hitit ca ni hladnjake od southbridge chipseta ;) ECS rules ;)

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #1189 : 28. Prosinac. 2009, 08:06:51 »
Bravo Adi!!!!Meni,kao amateru u ovome,video je tako uvjerljiv da još "osjetim" miris onog dima što se uzdiže ispod "duvaljke".
Gl za ekipu!
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline S55WT

• Jr. Member
  • **
    • S55WT
« Odgovori #1190 : 28. Prosinac. 2009, 08:13:18 »
Ja sam kod DDS 9858 maso prilemio kroz 4,5mm rupu. Pri tome sam čip stavio na hladnjak, a sa druge strane punio rupo. Malo sam se samo zeznuo, jer sam posle bušenja rupe sa večim svedrom skinuo ostre rubove, pa sam se onda morao malo duže igrati sa lemilicom, da sam sve skupa povezao. Pločica odnosno rupe nisu metalizirane. DDS bez problema preživio i još uvek radi, HI.

73, Janko

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1191 : 29. Prosinac. 2009, 00:07:19 »
Bravo mikro smd-ovci...ala lotanja....mirna ruka i dobar vid...kao snajperisti....sam naprej....! Nego....ono kada je kiša...moja teorija...vrijedi..i pokaže se na dijelu....EME ide puno bolje....valjda očisti sve sitne stvari što su tu iznad grada...pa se puno bolje radi...i konačno nova zemlja...Latvija...YL2AJ...Viesturs...sasvim dobro išlo a poslje čak -21 dolazio...4x10 i 400 Wati u njega...! I Mile bio aktivan juče....pozivao Joe-a K9MRI...pratio sam malo....! Kako to izgleda imate dole....! Saluti....! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1192 : 29. Prosinac. 2009, 01:45:33 »
Evo kako se vidi vlastiti signal reflektiran od Mjeseca....ekipa koristi MAP 65 . svaki primljeni signal se postavi na Live Cq stranicu....zgodno za test vlastitih mogućnosti....antena pojačala ...uglavnom ono na predaji što se ima...te što je najvažnije .."potrefiti" točan Azimut i Elevaciju...te nešto snage...qrp stanice bi mogle to probati...naročito kada je Gary KB8RQ aktivan....njegov antenski sistem prima i veoma sitne signale...(za test uradio ga sa 10 W. ) a išlo bi sigurno sa jednom antenom i stotinjak Wata....? Probajte....! M.
Martin 9A3GE

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #1193 : 29. Prosinac. 2009, 08:56:32 »
Citat:
išlo bi sigurno sa jednom antenom i stotinjak Wata

Martin,

Slazem se sa tobom, treba probati i doista me cudi da ljudi ne pokusavaju jer ide to i
sa jednom antenom i 50w a ako se ne varam Adam je radio i sa jos manjim setup-om

Ovo je uradjeno sa EF0213M (16 dBi) bez elevacije i 50w koliko daje FT847 sa MGF1302
koji se nalazio kod stanice, iz 22m kabla H1000

100% audio copy a on je mene primao sa -25

73, Popa

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #1194 : 29. Prosinac. 2009, 09:35:23 »
Da da, kad gledam ovo, sve me više lovi želja da opet podignem taj monster setup  :D

http://hb9q.ch/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=86
http://www.hb9q.ch/photo/main.php?g2_itemId=3879

Možda da proba, samo sa malim 2el moxonom??

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #1195 : 29. Prosinac. 2009, 17:02:26 »
EME JT

There were some amazing 432
QSOs. DL7APV QSO’d W5RZ, who was using only 5 W

28dB processing gain za JT-65 u praksi !

ad6iw

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #1196 : 29. Prosinac. 2009, 20:14:44 »
Jeli ovdje uračunat i "bias" gain?

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #1197 : 29. Prosinac. 2009, 22:03:29 »
Čovjeku zbilja dođe da okrene samo uho prema Mjesecu   ; )

Nije isključeno da ću probati na 23 cm u kojem dobrom zalazu.. A u klubu je 3 m parabola   : )

73s
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #1198 : 29. Prosinac. 2009, 22:38:02 »
Jeli ovdje uračunat i "bias" gain?
:D :D :D :D :D :D :D :D :D
Ova je jedna od boljih...

Adi, bogami oni na yahoo forumu su opasni, a ja sam mislio da smo mi neke marke  ;D drvlje&kamenje su sasuli na onaj tvoj video uradak....

1Z ajde pripali tu opremu na 23cm eme...
Ja sam lijen to posložiti na hrpu: 2,4m mesh dish prime focus f/d 0.43, septum feed, nešto malo snage.....

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #1199 : 30. Prosinac. 2009, 03:25:49 »
Za buduce lunatike
evo malo EME adrenalina  8)

1.2m offset dish antena na 1.296 MHz EME
World smallest 23cm CW EME setup - do sada?
http://www.youtube.com/watch?v=Xf8yRdYyUK8

i "malo" veci setup

http://www.youtube.com/watch?v=YjV24k9yl-g

ad6iw
« Zadnja izmjena: 30. Prosinac. 2009, 04:29:03 AD6IW »