Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 529556 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
Odg: QRP EME
« Odgovori #1170 : 23. Prosinac. 2009, 08:07:12 »
Bravo Martine!!!!!
Da te nema tribalo bi te izmislit :P ::)
Jako lipa gradnja, čisto uredno i pregledno ,sve 5+
Da ste mi živi i zdravi ,da ne budete ni žedni ni gladni u predstoječim blagdanima,da se okanete šaldadura i više okrenete pijatima (onima na stolu) i žmulima  ;) :P ::)
Zdravi i veseli bili
Mike 8)
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #1171 : 23. Prosinac. 2009, 15:27:09 »
Goran, TNX za preamp šemu.
Danas sam bio kod S57Q u JN76PA i još ima postavljenu parabolu od 2,4m , sa kojom je radio na 23cm.
Da se ja ne mučim sam, ako se dogovorimo za sked, iči ču kod njega i probati možemo od tamo (ipak bolje 36dB G od 33dB G).
Samo još da sklepam septum (OCXO za 3400 je baš sada na putu iz DL) i pream, a onda i može....
Vreme češ odrediti ti, pošto sam ja čisti "DUDUK" za EME :)

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #1172 : 25. Prosinac. 2009, 22:42:05 »
Adi

Be ready for March 20/21st, REF Dubus EME contest 3.4GHz
Mozemo probati QSO par dana prije contesta

attachment K2UYH newsletter sa EME kalendarom za 2010

6iw
« Zadnja izmjena: 26. Prosinac. 2009, 00:47:16 AD6IW »

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1173 : 27. Prosinac. 2009, 07:59:57 »
Dobro jutro ! Kako je....ste došli sebi poslje fešte...ziher prasetina bila..te kolači...i tako redom....? Kiša padala svo vrijeme ... 17 stupnjeva bilo... čak je i MUF bio visok....a sada je zahladilo..baš dobro...! Juče aktivnost via Moon dosta velika....propagacija promjenljiva...faradej....jake stanice se vidjele dobro a ostale tako....tja...! Evo novi radpored....za TRX ...28 Mhz....ono prije nije mi se sviđali...tja....oni prenos na VFO....koaksijalni mali...nije baš nešto tvrd...pa je sve odbačeno i upotrebljen je onaj prenos od TRI-a iz TS 515 vanjskog VFO-a...sa zupčanicima ..dosta je velik..ali izvrstan je ...nema toga više okolo...imam još par komada...nek se nađe....to više niko ne koristi...sada se svuda ugrađuju DDS-ovi...mali i puno funkcija na njima...razmatra se i to za eventualnu iduću gradnju i to sa Plessey-evim integriranim kolima....ona famozna serija SL612...SL 640 ...dobio ih neki dan...od koga...nego od Zlatkića...9A6SUE....u njega se svašta nađe...puno dobrih stvari za konstruktore...a i on sam radi puno lijepih stvari...? Ti integrirci su nekad bili nedostupni...(made in Engleska..za vojne uređaje)...bila je objavljena šema i pločica u "Radioamateru" prije dosta godina..jako jednostavno...cijeli transiver....i kada su se pojavili na tržištu u DL....cijena je bila 100 marki komad...cccc....previše...a trebalo je 7-8 komada za komplet....e pa za te novce sam kupio 2 komada IC 202....tako...! Kako to sve skupa izgleda..imate dole....čini mi se da nešto jednostavnije nema u svijetu i okolici...bez SMD komponenti i ostalog sitneža..kako se danas radi....naročito za UHF i SHV...perce su gubici manji i sprave rade efikasno ..a nema boljeg načina za to narediti...visoko frekventni vetronit ..zlato srebro i ostala minijatura...primjera ima ovdje dosta...od Goranovih stvari ...Adamićevih pločica ta Darkovih remek dijela za ATV...i od Sig. Marcheglia ...9A6PSM koji kada ima volje naredi stvari sa SMD kao fabrika....! Čak i MIKE....9A2WA...radi sa SMD ...kaže....dvoje naočale (izolir bandom fiksirane...te povećalo)...i ulotava dijelove ...SMD....? Dobro....homo ća ...vanka....sono elezzioni ..per Prešidente....dela Republica....chi vince....? Bo....? AAA...još i N. Godina je na redu...svake godine ponovo....? Dokle....? M.
Martin 9A3GE

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #1174 : 27. Prosinac. 2009, 10:33:19 »
ZZ Martine i društvo.
Konačno počeo sa izgradnjom VNWA by DG8SAQ.
Ovako smo lemili DDS IC's (by Darko S57UUD
Mogao sam i ja, ali sam bio zadužen za snimanje, koje nije baš profi ispalo, jer se kamera ne razumije baš dobro sa lup-lampom.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #1175 : 27. Prosinac. 2009, 10:57:44 »
Kakva strava (za dds)  ;D nadam se da će raditi.
Naravno da svatko ima svoj stil lemljenja ovakvih sitnarija i svaki rad je dobar koji na kraju proradi ali dobronamjerno bi htio primjetiti:

Adi, drugi put kad kupite Solder paste, neka vam daju i onaj špic za tu tubu kojim potegneš tanke linije pa se neće desiti ono extra istjecanje previše lema..

U Pordenone je bilo za kupiti tekućeg fluxa (radi puno bolje i čišće) staviš ga u injekciju i kroz iglu nanosiš gdje treba, puno lakše.

Za moj ukus onaj lem je predebel, ako se koristi drag tehnika (povlačenja preko vodova) onda samo položiš po dužini tanji lem i potegneš, gotovo da nema kratkih spojeva, osim na kraju, ali ti pinovi su obično i na masi  ;D.

Najezivije mi je bilo gledati grijanje toplim zrakom po integrircu sa gornje strane (razumijem razlog) ali mislim da je sa ovakvim promjerom (toplog zraka) to dovoljno i sa donje strane.

Sa wickom nisam nikad imao uspjeha, ali UUD to obavlja majstorski. Ja rađe dodam još tekućeg fluxa i očistim kratke spojeve ako ih ima.

Mislim da bi pećnica uz solder paste bila odlično riješenje za ovu gradnju jer su vodovi zaštićeni i ne bi došlo do oksidacije.

sve u svemu, ufb gradnja..

QV

« Zadnja izmjena: 27. Prosinac. 2009, 11:08:42 9a4qv »
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #1176 : 27. Prosinac. 2009, 11:02:42 »
Zdravo Adamski!

Uvijek bi moglo i bolje, sa tim se potpuno slažem.A čovjek uvijek koristi ono, što mu je do ruke.
Vruči zrak preko IC nije problem (ako ne pretjeruješ). Pa ne sastavljaju ga kod 23 stepena HI. Kada su ga "pekli", bilo mu je valjda i toplije.
Samo sam hteo pomoči onima, koji imaju strah od SMD komponenti, jer sam i ja bio nekad takav.
A sada mi ne pada na pamet, da nešto radim klasikom, jer samo kad pomislim na bušenje rupa..... a još je i sve skupa puno manje :)

Offline 9a3xz

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #1177 : 27. Prosinac. 2009, 12:05:15 »
mene je jedino jos strah od slovenki ,a proslo je vec 3 duge godine....... ;)

Offline 9a2po

• Newbie
  • *
« Odgovori #1178 : 27. Prosinac. 2009, 13:01:28 »
Znamo mi od koga je tebe strah.
2po

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #1179 : 27. Prosinac. 2009, 15:53:38 »
Adi pozdrav!

Malo sam pogledao, ali ne kužim koncept ovog DDS-a ..tj čemu služi VNWA? To je dio nekog SDR-a? Molim te uputi me na kratko gdje dato pogledam.

Tnx

Luci  9A1Z
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #1180 : 27. Prosinac. 2009, 17:45:49 »
OK , nakon dva sata čitanja sada je malo jasnije  ;)

Zbunilo me spominjanje SDR -a . Jako dobra spravica, za razmisliti o narudžbi.  Adi, dobro bi došao tvoj savjet.

Šteta što nema verzije sa USB portom odmah na glavnoj pločici.  Sve bi bilo malo manje.  Moćna spravica koja mi je trabala prije par mjeseci kada sam dovršavao jedan cavity  filter. Na kraju sam bio u školi na nakom kineskom analizatoru i kolko vidim ovaj DG8SAQ radi puno bolje. Ima netko iskustva sa gotovim uređajem?

73s  de Luci 9A1Z

Luci, 9A1Z

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #1181 : 27. Prosinac. 2009, 17:50:19 »
Hi Luci!

Sada več znaš, da je VNWA "poor man" vector network analyzer. Za amaterske gradnje do 432MHz radi UFB. Ja ga upravo završavam pa nemam još iskustva.
Kada bude gotov, "nalijepiti" ču ovde i neki plot HI.
Nemam para za onaj pravi, pa se onda tješim ovim.
Oni, što su ga završili, kažu da je fantastična stvar sa cijenom ispod 200 EUR. Nekada se ovo za ove pare nije moglo čak ni sanjati :) .

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #1182 : 27. Prosinac. 2009, 19:08:13 »
Gotovo je nemoguce pravilno zalemiti ground tab bez
heat plate sa donje strane pcb?
Kako biti siguran da je ground tab zalemjen a ne "zaljepljen"?
Ic je "sokiran" PCB i IC nisu pre-heated,
Ako vec lemis na ovaj nacin onda pinove lemi na kraju, a IC centriraj
tako sto zalemis samo dva dijagonalna pina. Na ovaj nacin
IC package-die nece biti stresiran, expension factor
Kada lemis pcb sa vrucim zrakom sa donje strane ic je okrenut
naopako, tin se razlije po ic umjesto na PCB?
PCB polozena na stolu odvodi temperaturu, veliki delta T ?

Posljedice nepravilne procedure instaliranja IC su:
IC structure damage, cracks, bad solder joints,
bad thermal & electrical performance, overheting.
Ukratko, nepouzdan sklop, unistenje IC

Procedura lemljenja je opisana u ADI ap note, data sheet

6iw

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #1183 : 27. Prosinac. 2009, 19:19:20 »
Adi dobri ste ;)
Jucer smo ja i 9A9SF popravljali deda Mariov aka s56a - Mirko amp za 160m do 6m, muke Isusove ;)
Na kraju nakon 2 sata proradio kad smo mu povadili ledice za indikaciju VN ...  ::) pa si ga ti misli u cemu je problem?
100w drive - 500w out na 6m gs31b sa mikrovalnim VN trafom, slijedi offmoon hard test.
shema u prilogu za razmisljanje, razmatranje ili pak naucni rad .. ??? Video nece biti na Jubitou radi sigurnosnih razloga.
73

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #1184 : 27. Prosinac. 2009, 22:09:50 »
Gotovo je nemoguce pravilno zalemiti ground tab bez
heat plate sa donje strane pcb?
Kako biti siguran da je ground tab zalemjen a ne "zaljepljen"?
Ic je "sokiran" PCB i IC nisu pre-heated,
Ako vec lemis na ovaj nacin onda pinove lemi na kraju, a IC centriraj
tako sto zalemis samo dva dijagonalna pina. Na ovaj nacin
IC package-die nece biti stresiran, expension factor
Kada lemis pcb sa vrucim zrakom sa donje strane ic je okrenut
naopako, tin se razlije po ic umjesto na PCB?
PCB polozena na stolu odvodi temperaturu, veliki delta T ?

Posljedice nepravilne procedure instaliranja IC su:
IC structure damage, cracks, bad solder joints,
bad thermal & electrical performance, overheting.
Ukratko, nepouzdan sklop, unistenje IC

Procedura lemljenja je opisana u ADI ap note, data sheet

6iw

Reči ču ti, kada stvar proradi.
Za mene je dovoljno, da se ne grije, kada je u overclock modu.
A puno toga bi valjalo imati i znati.
Koliko sam kritika dobio za ovaj video, možda bi bilo bolje, da nikome nisam pokazao ništa i vodio svoju brigu dalje, kao što i u ostalom večina ljudi radi.