Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 529615 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a1un

• Sr. Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #1035 : 10. Studeni. 2009, 19:06:40 »
Adam nisi ti od jucer da bi pisao to sto pises. Jednostavno Gerharda radi bilo tko ko ima dobar takeoff prema sjeveru.
To kao i sve ostalo nema veze sa ground gainom. Paralela koji su povukao u prijasnjem postu jednostavno ne stoji.
Ground gain ce ti pomoci za eme veze i "clear sky" di  je svaka stotinka db-a vazna. Primjer povucen sa EA ili DL
jednostavno ne stoji jer ground gain tu nije nimalo vazan, a kamoli presudan kao sto je navedeno u prvom postu.
Prema LZ i na onu stranu nije moguce uci u ducting zonu zbog konfiuracije terena kod nas i malo dalje prema SE.
Dobar primjer ti je SM/OZ tropoducting sa Sjevero istokom S5 i Sjeverno i Istočnom 9A. Kad pogledas kartu vidi se kanal iznad kojeg se stvaraju uvijeti i gdje ducting nastaje. Ako se pomaknes malo lijevo ili desno jednostavno ne ide pa imao ti i najveci moguci groundgain i antenna gain. Vjerovatno netko iz Slavonije moze potvrditi da se npr. kod 9A2SB desilo super otvarenje dok vec recimo u razini Papuka pa na zapad nije apsolutno nista otvorilo.

Skernusmo offtopic ali tvrdnja o ground gainu za dx tropo komunikacije ne stoji jer sa njim i bez njega bilo bi isto.

73 Davor 9A1UN

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #1036 : 11. Studeni. 2009, 15:56:14 »
Edi pozdrav,
Sorry ali ja sam sve LNB (podešene) podijelio, ostao mi je samo jedan koji trenutno koristim..
Alatku za brušenje DRO-a sam negdje zagubio, tako da do daljenjega nema "brušenja".

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #1037 : 11. Studeni. 2009, 16:30:59 »
Adame,
hvala, nekako cu se snaci...molim te skini strim s portala, nema smisla da ponavlja jedno te isto 73 eduard

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1038 : 17. Studeni. 2009, 17:24:41 »
Ok....EME jako loša propagacija...vrijeme loše ...magla ..kiša ..vlaga....tlak nizak.....za ponemet vrijeme.....? Pa se nešto radi.....evo kako ja to pravim..? Tiskovina ili štanpanac....davno sam se ostavio raznoraznih kit-ova i kopiranja inih štanpanaca...radim po svojem...to jest rukom crtam vodove i ostalo što je potrebno..? ucrtavam na obični (kockasti) papir veze...olovkom...pošto je ovo visoka frekvencija a ne neki NF ...pravim raspored sve što bliže i što ravnije...i preglednije...(ne sviđaju mi se one razne radnje-pločice na kojim je sve razbacano..zakrivljeno...zapravo jako loše urađeno...treba sve biti u liniji od-do tj. pregledno...naročito za visoke frekvencije...držim se uputstva od starih radioamatera ..Đure Borošića i Mirka Vožnjaka....kada se je još radilo sa cijevima a to vrijedi i za poluvodiče...sve u liniji da se zna što je naprijed a što nazad...? NARAVNO ..TU MI POMAŽE PRAKSA I ISKUSTVO SA TIME ..IZRADOM ŠTANPANCA...? Ne koristim više ona tijela i lončiće za zavojnice...to nije ono ...upitno je porijeklo i svrha istih ..a jedino ima na tržištu pravih ...Toko ili Neosid tijela...dosta skupi a za mene sitni...sve sam ih "utopio" ekipi okolo...? Nego radim zračne zavojnice tamo gdje se može...sa zračnim trimerima..i to puno bolje izgleda a i radi..? Daklem...nacrtam na papir spojeva...u omjeru 1:1 ....samo vrući ....te se to prekopira pomoću običnog indiga na vitroplas...bakar..koji se dobro očisti...finim brusnim papirom ili spužvicom  (za vhf gradnje koristim DUPLI VITROPLAST...sa obje strane je bakar) i ostanu na bakru sasvim dobro vidljive linije i spojne točke....zatim se popije kava ili sok...a mere i šljivovica...ona Slavonska ..od Marka ali već je pri kraju...ccc....i krene se dalje......zaštititi vodove.....koristim PC MARKER...DALO PEN..(roba from America...ima i u Jurop...Kalika Kalčič ..Trieste..i po sajmovima se nađe....( DALO PEN....to sam davno "otkrio u USA....Luzijana -Texas-Florida...postojali nek CB dućani....Tandy tako nekako su se zvali...i to slučajno otkrio tamo ...poslje sam gazdi Kalike u Trstu pokazao taj marker ..i naručio je toga plus specijalnu spužvicu za čišćenje bakra...odlična....i godinama je bilo toga u Kaliki...sada nema više...ta tko više radi štampu...? ALI ima i kod nas...UNI PAINT MARKER...je naziv...ima ga okolo u PC dućanima i uredski pribor shop-ovima...! To otkrio Gos Adamić ..ko bi drugi...? I u ovom slučaju je stvar urađena sa njime...malo je širok ali se da..IMA SA VELIKI VRHOM I FINIM...sa njim se crtaju vodovi a velikim masa.....naime ..kada se sve nacrta OKOLO DOĐE MASA....oko linija i vodova..pa se to markerom popuni....i naravno zaštiti se druga strana..ili markerom ili onim širokim selotejpom ili tapetom...sve je dobro što je ljepljivo na jednoj strani....? Zatim se uradak potopi u otopinu za nagrizanje.....vako peroksid bijeli 12 % ..solna kiselina i voda po želji...a ima u apoteki peroksid 30-40 % koji je jak..i kada se stavi pločica ..treba stalno paziti...proces je brz...na očevid...nestaje-nagriza....! Postupak: NAJPRIJE STAVITE VODU U POSUDU...PA MALO PEROKSIDA I SOLNE KISELINE....ZAVISI..KAKVU POSUDU IM SE....DVA DECI VODE.....JE OK...PA DESETI DIO PEROKSIDA (30%) I DECI SOLNE..I TU SMO SA MJEŠAVINOM.....UBACI SE PREDMET ..I POSTUPAK KRENE.....PRATI SE....DA NE IZGRIZE SVE....KADA JE IZGRIZENO ONO ŠTO NIJE BILI ZAŠTIĆENO ..IZVADI SE ..pincetom ili nečim sličnim..ja to rukama tja....i ODMAH POD VODU....DOBRO ISPRATI.....i poslje nitrorazređivačem oprati zaštitu....i stvar je gotova do daljnjeg.....? Otopinu za nagrizanje možete spermit u bocu....poslužit će još desetak i više puta (ako se koristi 30%) ! Buše se rupice ...1mm svrdlom..poslje 2mm tamo gdje treba...i Gornja strana se svrdlom od 3mm lagano skine bakar oko rupica...i gotovo...pločica se očisti...sa obje strane..i spremna za ugradnju elemenata.....kako sve to izgleda imate slikovnicu dole...! ETO...pitaju me kako to ide pa je ovdje malo detaljnije....? M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1039 : 17. Studeni. 2009, 23:20:36 »
Evo svega po malo....ATV....jedan ima petorica nemaju ..ili obratno....demokracija...većina pobjeđuje ....! A brzo bude  digitalno...pa što ćemo onda..kuku-lele.....žalit se...ma daj....? Svašta...? Koja antena....ona koju imaš...ak imaš novaca kupi 10 različitih pa uspoređuj.....ostavi na suncu..mrazu...kiši...pa koja izdrži najviše...ta je najbolja...točka....! Be...zalotao filter...i zajno spojio na moju antenu-antene.....wery well...sve skupa...najprije malo farove preslušao....solidno.....ta otišao na .144.370....MS....ima refleksija ...znači radi prijem u redu....još fali VF pojačanje....stavim "stari" CF300...nešto bolji od BF981.....šum je manji....? Tako....kao izgleda slika je tu...! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1040 : 18. Studeni. 2009, 10:54:39 »
Evo ga.....poznati tjerač ili egzorcist...ljudi sa opsega......? I istjeravam sljedeće :  9A2HM....9A4QV...9A3XZ....9A6PSM ...9A7PJT...9A9C...9A6C...9A2BW...9A6AIV...ako sam koga zaboravio ..nek se javi...pa istjeram i njega...kako....to pitajte 9A2KO...? Dobro...pustimo to....teknika ...teknika je prava stvar....Daklem...ulotan VF stupanj...sa CF300.....signal se podigao a malo i šum...pa se sada štima i uspoređuje....tu sam negdje ....ali nova stvar uvijek radi najbolje...he he...? CF300 je sa DOLNJE STRANE ulotan..tako da bude sve što kraće....Sprava je sagrađena puno manjih dimenzija nego prethodne stvari....svud na prijemnom dijelu stavljeni su ZRAČNI trimeri....te posrebrena žica za zavojnice....pa se dosta dobilo na kvalitet kola...tj. cijelog ulaznog dijela...kako to izgleda vidi se dole...! M.                  P.S.   VRAĆAM RUŽE.....uvenule...?
Martin 9A3GE

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #1041 : 18. Studeni. 2009, 11:34:51 »
Tvoje spominjanje mene je odraz tvoje velicine gluposti i umišljenosti pametovanja...

Pusti mene na miru... i ne spominji moj znak...to je najmane što možeš uciniti...

eduard

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1042 : 18. Studeni. 2009, 14:23:13 »

Tvoje spominjanje mene je odraz tvoje velicine gluposti i umišljenosti pametovan

eduard
Evo ga....šta je sad....koji je ovo pravopis...slikopis ...bah...! Zlotan izlaz saa jednim BF981....10 mW....i sada treba to podignuti na par wata....za gonit QQE-jku tako da da oko 60 W. za drajv lineara....najprije naredim kutiju u koje se sve to smješta ..pa pomalo dalje....Sve ovo urađeno za par dana....tek tako...sa velikim zadovoljstvom..kao i druge stvari...ok sada mali prekid....! Ala je nas ovaj "neimenovani" nagrdio...glupi..lažljivi...kradljivci...čini mi se da neće više slati ruže nikome....kite...! Evo par slika sa detaljima...kako je ispod i izlaz....! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1043 : 19. Studeni. 2009, 10:57:26 »
Dobar dan...! Evo ga...! Suho i nije zima....zato propagacija na dva metra izvrsna....na EME ...niks....-15 degradacija..treba ti Aracaibo antena i 10 KW. da bi uradio nešto...? Gutt..proba se novi uradak.....signal - šum zadovoljavajući...te famozni iP3 DOBAR....naime slušam S55ZRS...koji je + 10 khz iznad 9A0BVS-ja...i prima se izvrstno...tek malo 9A0BVS "splatira" ...naravno baza je IC 703 ...a kada stavim FT 897 ( na 28 Mhz PRIJEM JE MNOGO LOŠIJI....) a katastrofalno se ponaša na 144...loš miješač u njemu..nema pomoći...? Isto sa FT817...LOŠE....te IC 202...NAJGORE...(mješač sa fet-om signal iz LO u surs) ...ALI...PRIJEM JE NEKAKO NAJBOLJI NA NJEGA....eh..uspoređivanje....svako toliko to radim....dobar prijem je najvažniji...antena isto ..ponavljam to puno puta...ali ne vrijedi....grade se lineari...sa GS35B ..ČAK SA DVIJE GS35B.....ala će to da se čuje ...daleko....? A blizu ...sigurno....50-100 Khz...ziher ..i to na više mjesta...jer to se goni BEZ IKAKVOG FILTRA u predaji...što nije dobro...čuti če se u next kontestima...remeber this...? Tu je slika...CW Skimer-a.....signalje bio čak 55 na blesimetru...naravno sve primano refleksijom od Učke...ipak ona željezarija gore dobro reflektira...i na prijemu te na predaji....a nadam se sada kada TV pređe na digitalnu predaju (sa manje snage) i iskopčaju se silni KW. analogni...da se stanje nešto malo popravi...? Na dva metra..! Koji put je band tako "zaražen" od svega i svačega....a drugi dan toga nema...? A što je tu je....nemože se protiv toga...? Koristim obavezno onaj filter Američki na prijemu....bez njega je prijem lošiji..ipak djeluje...? Bene...se va in Pordenone...? Andiamo.....no ? M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1044 : 20. Studeni. 2009, 21:11:44 »
Dobro....istjerano 5 mW sa transverter i to poslje pojačano sa malim pojačalom...tako da sada ima skoro 200 mW....za drajvat hibrid dovoljno i to onaj od 17 W...dok za onaj jači od 60 W treba cijeli Wat...da bi dao punu snagu ! Ili naredim drugo...da bude 1-2 Wata....dovoljno za drajvati QQE-jku....sa tom pobudom ona da oko 50-60 Wata ...što je sasvim dovoljno za drajv lineara sa dvije GI7B.....i tako....šempre radioativo....! Ova gradnja sve po propisu...pregrade...vitroplas na obje strane bakreni sloj...tako da se elegantno izvedu stvar....da...za rezanje vetronita postoji mali nož...giljotina...ILI ŠKARE ZA PLOČEVINU...proizvod made in Slovenija...vrlo dobre...režu i Al. lim do dva mm....cijena (bila) sitnica Bing....čujem da su sada poskupile troduplo....? Sa njima se sve točno na mjeru odreže....veoma koristan alat...tko gradi nešto...naročito sa vitroplastom....! Ok...domani se va in Pordenone...ništa posebno...posrebrene žice....promjenljivi kondezatori za PA...vetronita te još kakvih sitnica...to se uvijek nađe....Dosta ljudi iz Rijeke te Istre ide...radioklubovi organizirali prevoz....! Se vediamo a Pordenone...! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1045 : 20. Studeni. 2009, 22:46:04 »
P. S. ....ono iza giljotine je kemijska pišarjola...da pivopijci i gemištari se olakšaju u krugu radioaktivne prostorije...treba na sve mislit...se napiju pa mi šoraju na tersu ili u cvijećnjak....? A ruže rastu ko lude...? Zbog toga....ba...? Elem ...mašina oblotana naokolu....sada bolje izgleda...a...? Stavim još poklopac ODOZDO i naravno odozgo...completamente chiuso...ermetico...nema smetnja bliska da upadne..(PC ...MONITORI I DRUGE OMETAJUĆE STVARI...via antena yes...ća se more ..brižni mi ! Ok...go to Pordenone...! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #1046 : 23. Studeni. 2009, 21:11:10 »
Evo sta radi GG kod mene... 6m eme beacon nikad jaci... -8dB ...

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #1047 : 23. Studeni. 2009, 21:19:57 »
-8db pa to se culo na uho UFB, zvao bis ga ti telegrafijom, ali nemaš taster, znam ja to.
Dabogda vam izmislili keyboard bez F1-F4  ;D ;D

Koji GG, sta nije Davor rekao da kod vas u Poreču nema ground gaina, sve je LOS i tropo  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #1048 : 23. Studeni. 2009, 21:27:00 »
Razbijao je tu, nikad nisam cuo nesto tako jako... ma to je onaj GG iz ST nikakav drugi.
Dosta qsb-a,malo ima signala malo nema...

6el radi kao zmaj... a taster mi treba na 7mega za VK9XX... ne  mogu na 2 RTX-a istovremeno... fali jos 10dB na 6 za cw qso.

73

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #1049 : 24. Studeni. 2009, 09:11:04 »
Evo ti boldano ako neznas citat ili citas samo tvoje postove jer su jedinin mjerodavni.

Adam nisi ti od jucer da bi pisao to sto pises. Jednostavno Gerharda radi bilo tko ko ima dobar takeoff prema sjeveru.
To kao i sve ostalo nema veze sa ground gainom. Paralela koji su povukao u prijasnjem postu jednostavno ne stoji.
Ground gain ce ti pomoci za eme veze i "clear sky" di  je svaka stotinka db-a vazna. Primjer povucen sa EA ili DL
jednostavno ne stoji jer ground gain tu nije nimalo vazan, a kamoli presudan kao sto je navedeno u prvom postu.
Prema LZ i na onu stranu nije moguce uci u ducting zonu zbog konfiuracije terena kod nas i malo dalje prema SE.
Dobar primjer ti je SM/OZ tropoducting sa Sjevero istokom S5 i Sjeverno i Istočnom 9A. Kad pogledas kartu vidi se kanal iznad kojeg se stvaraju uvijeti i gdje ducting nastaje. Ako se pomaknes malo lijevo ili desno jednostavno ne ide pa imao ti i najveci moguci groundgain i antenna gain. Vjerovatno netko iz Slavonije moze potvrditi da se npr. kod 9A2SB desilo super otvarenje dok vec recimo u razini Papuka pa na zapad nije apsolutno nista otvorilo.

Skernusmo offtopic ali tvrdnja o ground gainu za dx tropo komunikacije ne stoji jer sa njim i bez njega bilo bi isto.

73 Davor 9A1UN