Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 529565 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
Odg: QRP EME
« Odgovori #1020 : 09. Studeni. 2009, 19:19:30 »
Kako je to moguće?!
\\\"Much learning does not teach understanding.\\\" - Heraclitus (535-475 BC)

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #1021 : 09. Studeni. 2009, 19:28:42 »
Nije moguce, kao niti pretpostavka da antene imaju isti t
ali razliciti gain. Koliko se sjecam da je to u relaciji?

« Zadnja izmjena: 09. Studeni. 2009, 19:40:50 AD6IW »

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #1022 : 09. Studeni. 2009, 19:43:31 »
Kako nije moguće?

Imaš dve parabole od 3 i od 10 m usmerene u zenit i gledaju uniformnu temp. neba od 10 K na recimo 5 Ghz sa veoma potisnutim side lobovima.
Primaju bikon sa istog satelita.

Koliko će koja antena da primi šuma i signala?

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #1023 : 09. Studeni. 2009, 20:40:32 »
Shvatio sam da je radi o temperatura antene,
da se korigujem

Veca parabola ce primiti vise i noise i signala a
odnos S/N ce rasti sa pojacanjem antene

ad6iw
« Zadnja izmjena: 09. Studeni. 2009, 21:12:08 AD6IW »

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #1024 : 09. Studeni. 2009, 20:45:29 »
Ako bi umjesto pojačanja upotrijebili smjernost (antena zapravo nema pojačanje, jer nije aktivni elemenat, koliko ja shvačam) onda bi bilo lakše razumjeti tu "optiku" . :)

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #1025 : 09. Studeni. 2009, 21:31:26 »
Shvatio sam da je radi o temperatura antene,
da se korigujem

Veca parabola ce primiti vise i noise i signala a
odnos S/N ce rasti sa pojacanjem antene

ad6iw

Ako sa porastom pojačanja antene podjednako rastu i noise i signal onda bi njihov odnos bio uvek isti za svaku parabolu nezavisno od njenog pojačanja i naravno isti za obe antene o kojima je reč.
Ako šum i signal ne rastu podjednako sa pojačanjem, zašto je to tako?

Ako bi umjesto pojačanja upotrijebili smjernost (antena zapravo nema pojačanje, jer nije aktivni elemenat, koliko ja shvačam) onda bi bilo lakše razumjeti tu "optiku" . :)

Pojačanje ili dobit antene je dat proizvodom iz efikasnosti antene i usmerenosti ili direktivnosti G=Eff*D. Ako antene imaju vrlo visoku efikasnost, kao recimo Yagi antene (preko 95%) onda je to približno isti broj. Ako su parabole u pitanju kao u gornjem primeru podrazumeva se da imaju istu efikasnost da bi se poredile pod istim uslovima.
Dobro si shvatio, lakše se razume kada se uporedi sa optikom... :)

Pozdrav
Dragan yu1aw

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #1026 : 09. Studeni. 2009, 22:39:47 »
Koliko će koja antena da primi šuma i signala?

Bas ste mi zagrijali mozak pa mi padaju na pamet lude ideje, Dragan i Goran ce sigurno matematicki objasniti stvar da vidimo moze li funcionirati ???

Nisam bas EME fanatik ali..... pod predpostavkom da nam je smetnja (sum) generirana negdje u svemiru, npr. Sunce i da dolazi koliko toliko fazno poravnana na nas antenski sistem da li bi upotreba dvije parabole od 300 ili xxx cm spojene u PROTUFAZI znacajno smanjila "sum", naravno kut medju parabolama mora biti minimalan ali dovoljno velik da usmjerenje jedne parabole omogucava prijem korisnog signala, dok bi druga prakticki skupljala "svemirski sum" za ponistavanje ????????

Lupetam li nagalas ili mozda trik dobije naziv po meni za par sto godina... Hahahahhahah.... :) ;D     

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1027 : 09. Studeni. 2009, 23:55:30 »
GG...GROUND GAIN....ZEMLJA-DOBITAK.......NIJE BEZ VRAGA...? Ovdje u mene to slabo ili nikako.....ALI....večeras ...ČUDO.....A I PROPAGACIJA JE IZVRSTNA....Urađena new DXCC....Belgija...(inače na dva metra nama ih baš ..EME...)..na drugoj strani 12 elemenata i 250 W.....-19 signal.....jeli to bio GG ili što...a ja sam na Istok...elevacija 10 gradi i sve moguće smetnje od grada....za notbelivit....? Gre se naprvo...šempre...! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #1028 : 10. Studeni. 2009, 08:59:49 »
Lupetam li nagalas ili mozda trik dobije naziv po meni za par sto godina... Hahahahhahah.... :) ;D     

Mislim da sam u jednom QST-u pročitao i video gradnju Noise canceling microfon u kojem je korišten taj princip poništavanja okolnog šuma mikrofona. Koristili su male kondezantorske mikrofone u protufazi...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline yu1aw

• Sr. Member
    • YU1AW Home Page
« Odgovori #1029 : 10. Studeni. 2009, 09:34:30 »

Bas ste mi zagrijali mozak pa mi padaju na pamet lude ideje, Dragan i Goran ce sigurno matematicki objasniti stvar da vidimo moze li funcionirati ???

Nisam bas EME fanatik ali..... pod predpostavkom da nam je smetnja (sum) generirana negdje u svemiru, npr. Sunce i da dolazi koliko toliko fazno poravnana na nas antenski sistem da li bi upotreba dvije parabole od 300 ili xxx cm spojene u PROTUFAZI znacajno smanjila "sum", naravno kut medju parabolama mora biti minimalan ali dovoljno velik da usmjerenje jedne parabole omogucava prijem korisnog signala, dok bi druga prakticki skupljala "svemirski sum" za ponistavanje ????????

Poništavanje ili pojačavanje signala je moguće samo sa korelisanim signalima. Koristi se već odavno. 
Uspešnost metode je proporcionalna faktoru korelisanosti signala.
Nekorelisani šumovi se sabiraju statistički prema Gausovom zakonu.

Ovaj problem smo već analizirali u temi:
http://hrvhf.net/forum/index.php?topic=937.msg8113#msg8113
i dalje...

Pozdrav
Dragan yu1aw
« Zadnja izmjena: 10. Studeni. 2009, 09:45:11 yu1aw »

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #1030 : 10. Studeni. 2009, 10:34:31 »
Smajo napisa: Ground gain bi bio dobar za postaje na obali ili otocima koji imaju stvarno čist horizont, primjer su lokacije oko Poreča gdje Francuske i Španjolske postaje dolaze i tropo gromoglasno uz korištenje ground gaina.

Sličnu sličnu situaciju koristio u dva navrata kod Sicilia field day natjecanja u kojem sam sa skromnim setupom postigao dobre rezultate. Veze sa postajom EA6VQ i ostalim na udaljenostima do 1000 km bile su normalna pojava. Odrađeno je i par 1200 km qso-a csa postajama iz F i EA koristeći samo vertikalni stack 4x5el i 350w na 2m. Treba naglasiti da ti signali nisu bili u šumu nego "FM" kvalitete gdje je s metar na uređaju pokazivao 55-59. Naravno, tome pogoduje konfiguracija terena i more sa jedne strane...

Ovo potpisujem + dodajem YU1AW tvrdnju od GG 6dB + "sea gain"  bez kojih ja sigurno ne bi napravio sa 100w i 6el qso na 6m sa W7GJ i W1JJ (na uho ih se culo bez problema), dok na istok imam puno slabiji GG i nikako da uspostavim QSO sa ZL,JA etc...

73

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #1031 : 10. Studeni. 2009, 11:19:13 »
Malo previse emotivnih ocijena gaina.
EA/F po 1000km i vise nisu nista drugo nego tropo ducting preko mediterana.
Ajde odradi sad EA3. Ground gain je uvijek isti, razlika je samo u propagaciji, a kad
je ona otvorena tih 3-5db ground gaina nemaju nikakve veze jer bis te stanice koje dolze
59 i vise odradio i bez njega.

EME je druga stvar, ali i sa WSJT to vise nije to jer ide i bez ground gaina sa software gainom.

73 Davor 9A1UN

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #1032 : 10. Studeni. 2009, 13:39:58 »
Davore, ima nešto i u tome (tropo ducting) međutim taj isti tropo ducting imaš i u drugome smjeru prema UA, LZ, YO pa ne znam baš da se sa istoimenih lokacija tako lako radilo QSO sa 1300 km u tom smjeru, a tamo ima postaja i to sa jakim signalima.

Jedan dio otpada i na sea ducting koji se u pojedinim situacijama može odvojiti i prepoznati od tropo ductinga preko Mediterana. Naravno to mogu lakše primjetiti oni koji "vise" po cijeli dan na bandu. Martin je u par navrata doživio sea ducting na 2m, band lagano "zakuha" i digne se šum i sa antenama prema jugozapadu (preko mora) radi južnu Dalmaciju i Italiju.

Ali da se vratimo na ground gain, ja redovito odradim Gerharda u DL na udaljenosti od 580 Km sa jakim signalima jer u tom smjeru imam takvu konfiguraciju koja mi omogućava ground gain, dok u suprotnom smjeru nema šanse da odradim takvu vezu sa istim setupom. Većinu istočnih stanica radio sam refleksijom od Učke.

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #1033 : 10. Studeni. 2009, 16:42:40 »
Adame...grom mi je unistio LNB i sat reciver....upomoc...reciver sam nabavio a lnb jok...ako imas koji podeseni biti cu zahvalan...nemogu strimat...zahvalan itd..eduard ratone od atv...

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1034 : 10. Studeni. 2009, 18:28:46 »
Stigla pošta from Belgija...? To je bilo obostrano...GG (ne naš GG...Gogo...koji svojim postupcima uljepšava dane nekim zlim likovima (iz bajke)) ! Ipak taj GG je bio...barem u Michel-a..a možda i u mene....Učka je bila točno straga..pa možda od nje...? Sve je moguće...teorija je jedno ..praktika drugo....? BA....! M.
Martin 9A3GE