Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 520628 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: QRP EME
« Odgovori #990 : 21. Listopad. 2009, 22:03:20 »
Preko godinu dana mi stoje zapakirani ADXL204CE i čekaju da budu isprogramirane rutine za mikrokontroler...
Nešto slično je i u ovoj elektronskoj libeli, čini mi se ADXL202 ili ADXL201 koji su sad već obsolete.

Ako me sjećanje ne vara ovi ADXL204 su zadnja generacija od Analog devices koji imaju analogne outpute, sve novije imaju samo digitalne...

Inače osim elevacije mjere i nagib, moglo bi se koristiti kod onih sistema antenskih koji mogu mjenjati polarizaciju motorom radi kompeznacije Faradeyeve rotacije...

Tko zna, kako se spremam staviti mali dish za 3cm na krov sa elevacijom do par stupnjeva zbog RS-a možda preko zime i isprogramiram tih par redova za neki PIC i LCD...

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #991 : 22. Listopad. 2009, 00:10:52 »
Evo ga.....Adi ....tu libelu ili ti waserwagu sam tražio svuda po svijetu...NEMA JE VIŠE U PRODAJI....bila u "LIDL" u Austriji...prije par godina...IMA DRUGIH....skupljih ....ALI TREBA DA BUDE BAŠ TA....kojoj se može izvaditi onaj čip za "ravnotežu" i postaviti gore na os koja se zakreće...jednostavno riješenje...imam tu BOSCH libelu....ali avaj...unutra nije taj čip nego nešto konbinirano sa živom...da bude precizno...te milijun žica oko toga....jako nezgodno..za raskasat....? Adamić je dao ideju da se sve stavi gore a DISPLAY dole...ali jopet puno žica...? Tom ...yes ...vidio sam to od Korzikanca....ista stvar...traba to Adamić da naredi...samo mulja sa nekon ATV te gigahercima ...u autu ima cijeli TV STUDIO ....ATV....u boji naravno...! Prije petnaestak dana sam naredio mekaniku za elevaciju...sa aktuatorom...pa počela bura ..zima ...skinuo one dvije Tonne da ne odlete na Cres....kako je puhalo...u zadnji čas to obavio....DOLE VAM JE NEW MODEL za elevaciju.....Adamić kaže ...eeee to je sada ok...! " Neke druge stvari se rade tako da nisam "pri mikrofonu" ? EME....bilo par dana prošli tjedan par dana dobre propagacije....?  Aktivna stanica iz Tajlanda....HS0ZIL....Karsten....DL operator....ali 2x10 i 200 W.   samo...uradili ga "veliki" .....tj sistem antena te forza naravno....dosta je gužve bilo..? Sig. Marchegllia ...9A6PSM....mi "uvalio" jedan aktuator od pet kila....vagon bi pomaknuo koliko je jak....a najbolja stvar je što ima ugrađeni potenciometar...tako da se može iskoristiti za kontrolu elevacije..(valjda u orginalu je korišten za pokazivanje smjera -stupnjeva kamo je SAT antena bila usmjerena..stupnjevi i to...Astra..Hot bird i ostali Sateliti sa gomilom reklama...davno sve to skinuo...pravo sredstvo masovnog zaglupljivanja...u BOJI....?) Otom potom...? Dobro...! M.

Martin 9A3GE

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #992 : 22. Listopad. 2009, 09:35:14 »
Kod 9a9sf jutros - olujno jugo - 6x14el yu7ef unistene - stup nagnut na borove...
zaboravih sad je 360deg elevation ;)
73

Offline 9A6R

• Hero Member
« Odgovori #993 : 22. Listopad. 2009, 11:47:57 »
Srića na vrime je slika sustav,stavija na QSL-ku i posla direkt.Šteta Sanjine,lipo je radija.Novi će bit bolji,sigurno.

GL de 9A6R
ŽIVOT JE PREKRATAK ZA QRP !

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #994 : 22. Listopad. 2009, 13:49:36 »
Sanjine....suosjećam sa tobom... :( :( :( :'( :'( :'(
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #995 : 25. Listopad. 2009, 14:14:47 »
BURA ...ODNESE STVARI....ČAK U DRUGU DRŽAVU....? JUGO...LOMI...KOLIKO PUTA JE SKRŠILO STABLA PO RIJECI....ŠTETA JE VELIKA NA SANJINOVIM ANTENAMA...BIT ĆE DA STUP NIJE IZDRŽAO..? SIDRENJE JE VAŽNO....ŠTO VIŠI STUP...VIŠE SAJLI..! OVDJE OSTALO SVE ČITAVO..! .......................................................NEŠTO SE KONBINIRA.....Pobudni stupanj za gonit linear.....pola je gotovo...nisam još odlučio sa čime ? QQE06/40....100 W.   4CX250B.....150 W.   GI7B....200 W.  ? ne treba fuul snaga...nego za drajv.....za GS31...2x GS31....GS35...i tako redom.....sa pobudom od par Wati dobije se pouzdani drajv stupanj....nezgodno je ono ..direktno iz baznog TRX-a...loš SWR može uništiti izlazni stupanj na transiveru...ako se ne pazi..a to je jako grdo...naime današnji TRX-ovi imaju zajdnički izlazno stupanj...ZA SVE OPSEGE....pa rikne li on adio Mare....obično riknu izlazni tranzistori....? A nema ih baš svuda za nabaviti...? Dobro...nešto već ispadne...? Sempre in progreso...M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #996 : 02. Studeni. 2009, 16:37:32 »
Evo kiše...dobro za Mjesečinu....a i ostalo...tropo MS....kiša očisti ovaj smog i prljavštinu iznad...pa sve ide puno bolje....? Bilvmi ...šur...! Ovih dana posmatrano...kako se vidi na ovo pa na ono.....koristio transverter BEZ VF POJAČALA U NJEMU.....samo LNA u ANTENAMA.....mnogo dobro...perce šum je manji...a signal dobar....uvijek oko toga...signal-šum......to se treba "potrefit" za ove stvari....digitalije ..naročito za EME.....? Urađeno nešto novih poz. znakova...from Juesej....iako je propagacija bila loša ...EU-USA....na momente sasvim ok...? Bili juče ovdje 2SS 4QV I 6PSM....PA SMO NEŠTO URADILI...?   SS daje smjernice....QV mjeri mikrometrom Ghz šupljine...neke flanđe i flanđice ..miće miće...? Dok PSM  je radio na IC 245E....razdvojio ulaz- izlaz...tako da sada na njemu na jednoj utičnici je RX a na drugoj TX...? Prava stvar...za DVA koaxa...na jednom je prijem a na drugom predaja...koax relej je u antenama...bilo već to opisano ovdje....taj način....smanjuje gubitke i na prijemu i na predaji...eliminiraju se oni mnogobrojni konektori...a po svakim je oko 0.2 dB.....GUBITAKA...a toga se skupi dosta...ovdje bilo oko 2dB....A TO JE MNOGO....za EME i ostale sitne signale....tko može preporučam mu da to napravi...za predaju se stavi DOBAR kabel....ono pol cola je ok....a za prijemnu stranu dobar je i RG213.....ako je LNA u anteni....i naravno sve treba biti kontrolirano sa seqvencerom...da se ne desi nevolja.....obično se spali gassirani fet....a to je mnogo nezgodno...to popravit ...spustiti stup i ostalo......a seqvencer za prijem-predaju tu puno koristi....ima toga na Net-u sasvim jednostavnih...par releja i tu smo....? Sagrađen linear broj jedan....sa QQE06/40....(CIJEV NAŠE MLADOSTI) ..onda drugog nije bilo....mnogo kasnije su se pojavile Eimac keremike 4CX i ostale...? Daklem....anodni napon je 800 v. na anodama..... za g2 250 v. stabilizirano i negativ od -2 pa do -70 ....naštima se potenciometrom ..struja mirovanja i te stvari...da se cijev stavi u klasu.....koja nam je potrebna...? Bene ...1 W. drajva...oko 50 W. out-a....3 W. -120 W out.....i cijelih 5 W...(iz FT817) 160 W out-a...drajva kolko oš....po potrebi šta treba gonit.....urađeno je u vitroplast tehnici...standardno....made by 3GE.....bez koaksijalnih releja...(taj je gore u antenama) ....svuda su leher rezonatori....to se namjesti i naštima pomoću DIP-METRA....U IZLAZU je split -stator...2x 5 pF....ZA FINO PODEŠAVANJE....DOK U REŠETKAMA JE SAMO PETLJA...sa kapacitetom cijevi TOČNO REZONIRA NA 144 Mhz....i ULAZ I IZLAZ JE ISTO PETLJA.....sa MALIM PROMJENLJIVIM KONDEZATOROM....za fino podešavanje i tu smo....! Eventualno stavim još sa gornje strane mrežicu..tak da bude taj "tender" komplet zatvoren...! Linearčič ...za sve opsege ...se more narediti na ovaj način....50 Mhz...70 Mhz ...144 Mhz....čak i za 432 Mhz....dvadeset trideset pa i više Wati bi se dobilo tu...? Davno sam naredio sa tom cijevi linear za 50 Mhz......drajv oko 5 W.   out-a 250 W. što,š više za taj band....kada se otvori dosta je par Wati...za cijeli Svijet....molto facile.....napustio to odavno...? Dole su slike kak je ispalo...ili ti kako se to radi-gradi....!M.
Martin 9A3GE

Offline YU2DX

• Newbie
  • *
« Odgovori #997 : 02. Studeni. 2009, 19:57:07 »
Bravo maestro!
Rakac YU2DX

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #998 : 03. Studeni. 2009, 07:46:29 »
Bravo stara kvrgo !!!!
Vratija si me u doba moje mladosti ,a to je bilo daaaaavno  :D
I sam imam ovakvoga ,ali tvoj je sa vitroplastom ,a moj je iz sedamdesetih sa pertinaksom i to onim žutim.....
Poklopac je obojan sa crnim mat speyom , a prednja ploča sa crnim letrasetom  ,naravno da ima i ispravljač i releye u istoj kutiji::) 8) ;D
Ukratko vidim da se vračaš na mjesto zločina ,tj u djetinjstvo  :D
Priznajem ,tvoj je ljepši iznutra ,a moj izvanka  8)
Eeeee moj Martine " Što se nekad dobro jelo, baš! "  ;)
Puno pozdrava iz Splita u kojemu puše gnjilo jugo i čini mi živce taaaankim.
čuvajte me se danas.Po jugu nije smija ni dubrovački Senat donosit odluke  ::) :P ;D ;)
Mike :D
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #999 : 03. Studeni. 2009, 12:42:33 »
E vas dvojica, niste samo vi veterani veleposjednici starih lampaških gradnji sa QQE06/40.
Ja čuvam jedan TX sa QQEjkom i amplitudnim madulatorom sa 2xEL34.
I za spizu se slažem  ;D

9A5AA

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #1000 : 03. Studeni. 2009, 16:01:03 »
Martine možda u ladicama imaš kristal 12,070 mhz. Zahvalan eduard 73

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1001 : 03. Studeni. 2009, 21:52:16 »
HE HE ...MISLIO SAM DA U STARIH MAČAKA TO IMA....a još bi se našlo okolo....prije par godina te su se cijevi bacale...na smeće.....ta i ta ustanova...i još toga puno...nešto se spasilo..cijevi tih i ostaloga...? Edi...12.000 ...taj imam...ali baš tu frekvanciju...hm.....malo levo...? Daklem...šperimenti u tijeku....pravi QRP....naime 5 W. drajva 150 W. out....(kako je to nekad puno bilo...?)...pa sam probao EME sa tom snagom...i naravno održana veza...dokumentacija je dole....! A i propagacija je dobra i aktivnost velika...pa se proba ....a mir ..tišina...nema buke....od one hebene turbine koja hladi dvije GI7B....! A sa dvije....QQE-jke....anode skupa.... rešetke skupa....vidio sam tu u Juesej časopisu QST ..tamo iz pedesetih godina...sa dvije 829B....i spojio to ...na radnom stolu...provizorno....stavio petlju u anode i 10 pF ...i tu je.... Dip-metrom izmjerio...rezonira na 144 Mhz....znači moglo bi se uraditi.....anodni jedno 1000 v. mali ventilator da rashlađuje okolicu...jedno 10 W. drajva ..i bilo bi oko 400 W. out-a....dosta.....a sve bi ispalo malo i zgodno...a ne ove kutijetine ..te ispravljači...svaki ima 30 kila....it.d. ? Dobro ..razmotri se...kako je krenulo...bude nešto....sa guštom....! A ima ona Eimac Z-500 isto staklena.....da se izvući oko 500 W. iz nje.....ha ! To je sasvim ok....uz sistem koji koristim..! Bene...naredi se nešta već...? Sa zadovoljstvom...a to puno vrijedi ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a2ko

• Sr. Member
« Odgovori #1002 : 04. Studeni. 2009, 11:52:42 »
hvala, okruglo 12 ne odgovara.... 73 eduard

Offline 9a2zh

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #1003 : 04. Studeni. 2009, 19:38:14 »
Eduarde odgovara li 12.057
 73 franjo 9a2zh

Offline 9a3bim

• Full Member
« Odgovori #1004 : 04. Studeni. 2009, 20:03:44 »
.pa sam probao EME sa tom snagom...i naravno održana veza...dokumentacija je dole....!
ne radi ti dobro taj daiwa metar jedna kazaljka se uopće ne miče ...  ;D ;D

73
"To invent, you need a good imagination and a pile of junk" - Thomas Alva Edison (1847-1931)