Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 529861 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #675 : 05. Veljača. 2009, 19:18:13 »
Evo ga....! Nešto bio zauzet na drugim stvarima pa me nije bilo domov...? Hibridi ....za PA.....prave stvari....miliwati unutra ...Wati van....dobar filter na izlazu i nema problema...! Tom.....nešto čudno se dešavalo noćas izvijesno vrijema...mora da je bio neki "NLO" koji je brisao signale..ili kakva "Crna rupa" se stvorila tu negdje.....oko 10 min. je bio black out....ništa sa nije vidjelo....Mike iz Kalifornije ima jaki signal ..uvijek....potpuno nestao...a svoj eho primao redovno....faradej nije bio kritičan....bo....ima tu svega nepoznatog...? No mi radimo veze i probamo naše gradnje i ostalo pa nemamo vremena istraživati "Seti" fenomene..i ostalo...to nek rade oni koji osluškuju signale iz Svemira...pa ako što čuju ..objelodaniti će...ili neće..? Nepoznati su putevi Božji...kako vele za nešto nejasno ili nepoznato....! Trebalo bi svakom 7 života....za sve istražiti i napraviti..? No...mi smo na ovome i gleda se poboljšati te naše sisteme i opremu....tj dvometarsku..! Barem neki...od nas...drugi imaju nešto drugo..i tako redom..! Ja se cimentirao na EME ..do daljnjeg....dok pričinjava gušti naravno...bez toga nema ni nekakvih rezultata...koji meni čine satisfaction...be..! A i izvjesnom društvu oko mene ..naravno..! Evo juče malo pregradili IC 202...stavili BF891 na ulaz a ona prepravka je već bila prije urađena..(ulaz se baypasira..dioda direkt na ant. ulaz) ..te je izvađena ona "štap"  antena...i makinjica isprobana...wery well na prijemu...mali šum...pojačanje izvrstno...farovi...(jedan domaći ...jedan Slovenski i četiri Italijanska) se čuju u redu i zvuk kada kuca je čišči nego na ove druge sprave..(valjda što je šum manji..ili bolje radi nego ovo drugo...uglavnom ..odlično..bedm več testitirao na EME..? )..Momentalno je "gasirani" transverter u uporabi i testu..i sasvim izvrstni radi...gledam isti signal ..amo pa tamo..(iako svaki period jačina signala varira da se usporediti sasvim dobro...) .. naštiman je na 144441 Mhz.....a treba ga dole..na početak banda...No dojde Adam i Mladen sa mjernopodešavajućomprofiopremom pa to mi srede kako treba..! Momentalno radim-testiram EME veze sa njime...glavni je za sada ..? Inače poslje transv. je malo pojačalo 10 W. pa drugo 50 W. te glavno 800 W.  ..te Watmetar i Seqvencer i kabel koax u antene....I TO NE VALJA BAŠ...? PREVIŠE KABLOVA I SPOJEVA A TO SVE UNOSI GUBITKE NAROČITO NA PRIJEMU....(DOBRO I ČUJEM-VIDIM JOŠ) Radi se na tome..(pošto imam dva koax-a u Ant. sistemu + koax relej gore ispod djelitelja snage..) da razdvojim prijem od predaje...jedan koax (u kojem je LNA) ZA PRIJEM A DRUGI ZA PREDAJU....daklem....antene...LNA...direktno u RX  ...TE DRUGI ZA TX....i sistem se poboljša puno...na obje strane.....ovo je stara stvar..to manje više svi koriste...! Najvažniji je prijem...za ostalo ima linear...? NA EME ...NEMA SMETNJI OD DRUGIH STANICA....(OSIM ATMOSFERSKIH ILI LOKALNIH) ....JENPUT JAČE DRUG PUT SLABIJE...? I kada se antene podignu jedno 15-20 gradi (elevacije) šum opada rapidno ..smetnje isto..i kako se povećava Elevacija stvar se poboljšava tako da se uradi puno veza kada je Elevacija na maksimum...ono sa zemaljskim dobitkom..(Elevacija niska...5-10 gradi vrijedi za ravničarske krajeve i tu se puno dobije na prijemu i predaji ..tako da sa jednom antenom i par stotina Wata uradi se puno veza....taj groundgain ne vrijedi gdje su brda i kamenje...nema gaina..naprotiv ide jako loše...lok. smetnje i ostalo pogoršavaju sve...! A zanimljivo...Moon zašao za Učku ..ne vidim ga...a Gary KB8RQ dolazi redovno par puta...? Ha...? Tako...pa će reći onaj Policjot iz Pule...al se raspisao....neka ..treba...nekom pomogne ...neko nešta nauči ili dobije ideju za nešto..na koncu većina ostalih napisa su samo par rečenica...ja ...ti ...mi...i t.d....? Zato na lokalnom R4 je VELIKI blablaaaa...DANONOĆNO....ali koristno....manje -više...kako im se da...? Ali sve normalno..bez upadanja..smetanja (malo Italijanski amateri upadaju ne namjerno)...tako da nam je društveni život jak...a svako toliko se ide na marende ili večerinke...! Bene..dole vam je tiny-track te testiranje Icom-a ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #676 : 06. Veljača. 2009, 07:37:22 »
Evo kako to rade japaneri... :-) , uz qsl kartu dobio i print ekrana održane veze...

Vrlo lijepe...
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #677 : 06. Veljača. 2009, 10:01:56 »
A i taj Japaner si je mogao zvučnu karticu podesiti ili zamijeniti taj šrot šta koristi  :D :D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #678 : 06. Veljača. 2009, 14:50:26 »
Mislis na ovo? (slika u prilogu)

Ja to osobno nisam nikad stimao, sve je po defaultu.

83

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #679 : 08. Veljača. 2009, 02:33:16 »
Evo ga....! Testiran  IC 202 na EME....JEDAN PERIOD ON DRUGI PERIOD TRANSVERTER..( sa transverterom stalno radim EME  veze zadnje dane i ti vrlo dobro ide i kada je degradacija bila visoka )...danas -noćas je dobra propagacija bila...i primalo se izvrstno na IC 202....MA ODLIČNO.....neke stanice nikad nisam vidio tako dobro kao sa njim...čudo pa bog....a KIŠA I OBLAČNO PA NEMOGU USMJERITI ANTENE BAŠ PRECIZNO...nego onako otprilike po analognim instrumentima na rotatorima...za Azimut sam siguran ..dok Elevacija je otprilike..? Primani su jaki signali....ALI NIKAD TAKO DOBRO KAO NOĆAS..? Još neviđeno....naprimjer...Jozefa...YU7AA nikad primio ispod -18   a danas -15...što je golema razlika ...i to ne samo jenput ..nego konstantno u više perioda..i ostale "poznate" stanice isto....!Daklem prepravka je u redu ( ma mali sam po sebi je u redu)...i koristim frekvenc-metar koji je pre-programiran za vrijednost MF  koja je 10.7...i skidam signal sa VXO-a i očitavam točno radnu frekvenciju..INAČE BEZ TOGA BI BILO NEMOGUĆE RADITI sa postojećom skalom..? Dobro...testiranje se nastavlja..pa da se vidi kada bude lošija propagacija  ..kako onda prima...? Glavno je.....šum mali...a pojačanje veliko....i nije to za konteste i slične gužvajućepremoduliraneprepobuđenbandzatrpavajučesignale....nego baš za ovo...gdje ti je prvi susjed par stotina kilometara..a ne smeta iako su stotine W. u pitanju...? Bene...Tom---pratio sam te dosta....ali sve je bilo tropo...stalno...masivni signal ..pol monitora bijel ..i nemere se EME signal u tome pronaći..dok susjedne It. stanice (koje su preko 200 km. i više udaljene..vidim TROPO I EME...(to je bilo već prikazano ovdje) i signali su dosta razdvojeni i golim okom se vidi koji je TROPO a koji EME...ah ..probat ćemo i dalje..pa se već potrefi...? Dole imate par slika.....zanimljivo K1OR i I3LDP su se zvali deset minuta i nisu uradili vezu a amico Lucio 3LDP je u Veroni...207 km. (uradili EME vezu prije ..i bio mu prvi 9A ) par stotina kilometara do njega i sve primam u redu a njima ..njemu ne ide..? Ne reflektira se svagdje isto....to je masu puta provjereno..( kao nekad na 50 Mhz..transekvatorijalno...Rudi u Pazinu prima 59+ Južnoafrikance...kod mene slabo ili nikako ..da bi za pola sata se to promjenilo..primam sviju from South....) ...tja...! Tako nekako je i na EME....POSTOJE PERIODI ..DUŽI...NJET SIGNAL...(pa šta sada nije uredu AZ.   Elev.    LNA i tako redom...a ono sve ok..samo je neki blacl out )da bi se to poslje popravilo i normalno primalo..! EEE..nije to samo tako...? Inače R4 blabla je aktivan dosta teknike visokofrekventne naravno...zadnje dane nenamjerno upada jedan ..I6...DOSTA PIJAN ..pa mu njegovi svašta govore..a i naša strana popihdi pa padaju teške riječi..ali treba to kao šalu uzeti..(drži dosta duge monologe)...nije dosadno i ne ometa naše razgovore...! Inače juče vidio da je It. kontest na 432 Mhz pa brzo poslagao sistem da malo provjerim kako ide...?  Izvrstno...nama više smetnji..band čist...normalano sve i uradjeno par veza ..sasvim dobro išlo..? COME BACK...432Mhz..! A i stepenicu /stepenice) više aktiviramo..tj ..slotaju se transverteri...pa probamo i tu...? Samo da glavni Maestro završi sa ATV-om....(TRX ZA Ghz...ATV....evo do sada nešto lotao Adam ) ? pa budemo SVI povezani slikom i tonom.... tj naša RA mjesta...PPS-iji iliti schak-ovi radioroom ..insoma..me kapiši vegliio...? Nalbolji smo ..nema šta...! Bene ..dole su slike ...IC 202 na prijemu...! EME naravno..! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #680 : 08. Veljača. 2009, 12:00:33 »
Pozdrav svima!

Već dugo vremena samo čitam ovu rubriku, pa pošto sam se zainteresirao za JT65 i FSK41 (Martin me ohrabrio s time da ne trebaju kilowati) pokušavam već nekoliko dana to sve natjerati u rad, ali bez uspjeha.
U čemu je problem:
Program mi neće dekodirati signal, a ponekad se radi i o izuzetno jakim signalima, primam ih na uho, bez šumova, znači netko iz blizine.
Do računala, zvučne i radio stanice nije sigurno, sve savršeno radi sa packet radiom i ostalim digitalijama i raznim softwerom (provjerena i predaja i prijem). Znači, nešto je do samoga podešavanja u programu, koje sam ja očigledno propustio.
Uputstvo za program sam pročitao, sve podesio i ne ide.
Pa, ako netko ima volje, slobodnog vrmemena i živaca da mi objasni postupak, preko emaila, da se ne sramotim ovdje  ;D
Zahvaljujem se unaprijed na pomoći,
Mile
Shiranu ga hotoke

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #681 : 08. Veljača. 2009, 12:53:03 »
Evo ga...Dobar dan....Mile posebno...! Kakva noć..uspješna...! Bene...što tu zapinje kod tebe..? Ma dobro što si postavio pitanje.....ja stalno pitam ono što mi nije jasno...pa ljudi odgovaraju...a i netkome pomogne pri konfiguraciji..! Nisam ni ja znao odpočetka sve to podesiti pa mi je pomogao Adam 9A4QV i Andrea 9A3JH....koji su se time počeli baviti  PRVI...pa će nadam se to napisati i ovdje...jednostavno i jasno da svima koji žele to postaviti kako treba bude na pomoći..! Mile...skini DIMENSION 4 ..free program koji ti sinhronizira vrijeme via Internet...što je važno za prijem....to stalno neka vrti..ja sam postavio da mi svaku minutu sinhronizira.....Evo primjera...noćas zove CQ A61Q...I SINHRONIZACIJA VREMENSKA MU JE POREMEĆENA ....DT 6.2.....svi mu to govore...on ok....ali ne čini ništa..? njegov signal konstantno dolazi (poremećen vremenski) i masu stanica ga zove i zove....po sat vremena ..i ništa..unatoč jakim signalima ne može se uspostaviti veza......pa sam i ja odustao...uostalom 8 stanica ga je zvalo odjednom..! A ovaj jaki signal što vidiš na WSJT ..ti je Tom...9A2TK ...koji je ti relativno blizu pa ga vidiš dobro...klikni na vodopadu na njega..ako ne dekodira...gledaj na EME JT65 chat tko radi i zove..iz bliže okolice pa antenu na njega...ne trebaš Elevaciju ..vidjeti ćeš ga tropo..sve su to Kilovati...pa na te signale možeš podešavati WSJT...upišeš njegov znak u WSJT..TAMO U ...to radio....... lookup...pa ti automatski upiše ..grid  ( Azimut) gdje trebaš usmjeriti antenu..(to vrijedi  za MS NAROČITO...ali posluži za testove...ako ne izbaci "grid"   upišeš sam tamo dotično lokator....na QRZ  COM imaš sve podatke o dotičnoj stanici  tj grid lokator..upišeš ga u WSJT i imaš podatke koji smjer je za antenu...to se sasvim lijepo može koristiti i kod ostalih veza...vidiš u kojem smjeru je korispondent....to malo ljudi "kontestaša" i ostalih zna....?Dole ti je monitor ..WSJT....ŠTO TREBAŠ URADITI ..AKO NISI...? Upiši RATE IN-OUT...ONE BROJEVE DOLE LJEVO..(iako radi i bez toga..ali sigurno je sigurno...RX noise stavi na 0 ili -1 ..-2 ...ne smije biti u CRVENO....! Eto ..toliko..pa će još tko napisati nešto o tome..? M.
Martin 9A3GE

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #682 : 08. Veljača. 2009, 19:32:36 »
Martin pojasni malo ono oko upisivanja rate in out 1.0000 1.0000 ... kod mene je ovaj prvi 0.9800 drugi 1.0000 na kartici od HP notebooka ...
Probao sam sad kod 5TD Linxsys (profi audio) karticu kod koje je to non-stop 1.0000 1.0000 :) Jako male varijacije...
Dok na istom racunalu Intel integr. sound varira kao luda na pocetku od 1.0012>1.0024 nakon minutu se stabilizira na 0.9998 0.9998...

Svaka drukcija :)

73

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #683 : 08. Veljača. 2009, 19:43:35 »
Probana i treca usb profi kartica i ova odstupa i varira najvise :)

U medju vremenu procitao sam ovo: 

Take note of two numbers in the first panel of the status bar at lower left of the
main screen.  After WSJT has been running for a minute or so they should
stabilize at values close to 1.0000.  If both numbers are between 0.9995 and
1.0005, the input and output sampling rates of your soundcard are close to the
nominal 11025 Hz.  If either number is outside this range, enter it as Rate in
(first number) or Rate out (second number) on the Options screen.  WSJT will
then make necessary adjustments for the incorrect hardware sampling rate or
rates.

73 i GL sa nekodiranim signalima :) Pa3k

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #684 : 08. Veljača. 2009, 20:38:43 »

Swedish Amateurs Granted New Privileges (Feb 5, 2009) -- On January
29, the Swedish Post and Telecom Agency (PTS) announced that Amateur Radio
operators in that country will now have access to 50-52 MHz (6 meters) with
a power output limit of 200 W.

info by ad6iw

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #685 : 09. Veljača. 2009, 11:39:57 »
Dobar dan.....! Ide li....slabo čini mi se...ovo vrijeme mutno kišno ..tlači nas stare...pa se nikome ništa neda....baš zahebano...ima lijeka....a ima ponešto....ja povremeno maknem koju čašicu šljivke...prava from Slavonija...iz Županje.....mala količina -ljek...veća hm hm..? Pomogne ! Bene...Majstor PC-ija Gos. Marcheglia 6PSM sredio na jedan PC drugu zvučnu karticu....konfigurirao isto COM port sa onim adapterom USB-COM tako da sada imam mogućnost spojiti dva uređaja na jedan PC.....samo preklapam antenu ovaj RX ili onaj RX....tako da se brzo i efikasno testira sprave na prijemu..( i predaja isto) ..malo je monitor "premali" ali kade se pomakne može se koristiti...znači ..primam  signal i gledam ga na JEDAN PA DRUGI PRIJEMNIK....! Testiran na EME i stari FT225R....(odlično usčuvan  super kvalitetan "knob" i prenos za VXO (da... on ima VXO kao IC202)...i može se ugraditi digitalni display (sve predviđeno) ...prošao test sasvim zadovoljavajuće....? Pa smo malo ogledali ulaz..pločica je montirana okomito u utor na glavnoj ploči...nije to baš pravo za visoke frekvencije...ali se može napraviti nova pločica sa kvalitetnijim dijelovima..(nekad tu firma "Mutek" radila) a prošla Kraljevica...Gos. Miodrag 9A5AA je napravio  novu ulaznu pločicu sa schotky mješačem kvalitetnim ulaznim pojačivačem te X-filtrom....(tako da sada jaki signali u bližoj okolici mu ne smetaju ) i ima vrhunski prijemnik za KONTESTE ..! Slika te pločice je bila objavljena ovdje...!Što se tiče zvučnih kartica za WSJT i druge digitalije koje rade preko nje dovoljna je postojeća (samo za SDR treba što kvalitetnija..široka...skuplja ..profesionalna) ..dok za ostalo odlično služi ta koja je u PC-iju...neku veče postavio pitanje jedan It. "Mjesečar"  ...Joe Tayloru...treba li kakva specijalna (čitaj -skupa) zvučna kartica za WSJT....NE TREBA ..! Korist se ono što se ima..? Patrikolo.....upiše se onaj broj koji ti je dole....prije se stavi nivo šuma na 0 ili -1 -2 ( ja stavljam -2 neko je tako na chatu rekao da je najbolje..ali nisam primjetio da je to tako kritično..dekodira i ovako i onako...važna je antena ..LNA...šum sistema) ...obično se stavlja in-out rate...1000 ..nije važno što je 9990 ili 1020 ..vremenom se to stabilizira kada JE ČIST PRIJEM...kada naiđe koja jaka smetnja to se poremeti..ali kada prođe smetnja..vrati se u normalu...! EME...odlična propagacija je ...masu stanica aktivno....bio LZ1AO....primao ga dobro ...ali je nestao ..pa ništa od nove zemlje..te reda radi uradjeno nešto novih poz. znakova...sa odličnim raportima..te sa Marshallom ..K5QE...otvorenim tekstom ...izmjenjeno desetak poruka....i sve u redu dekodirano..! Ekspedicija ..VK/DL...JE SLABO BILA AKTIVNA....javili da mjenjaju qth...komarci..krokodili..pijavice..klokani ..sve protiv njih..pa se jave sa bolje pozicije...inače 18 Elem. i kila i pol..pa ima šanse da se urade....samo "prozor" prema tamo otvoren je dosta kratko a kada sam na Istok sa antenama imam velike lokalne smetnje..ovo dosad urađeno iz toga smjera...VK ...ZL....dosta teško išlo...radi smetnji..te sam morao čekati rani jutarnji period kada su smetnje manje..! Sve u svoje vrijeme..? Andiam avanti ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #686 : 09. Veljača. 2009, 12:23:21 »
Konac dijelo krasi..!  Danas stiglo..! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #687 : 09. Veljača. 2009, 13:00:22 »
Evo ja pronašao u ladicama bolju zvučnu karticu (ova integrirana na ploči je izgleda ništ koristi) i sada su ovi brojevi ravni 1000.
Gdje je bolje spojiti ulaz signala, na MIC ili Line IN?
Podesio sam program kako treba i sada samo čekam malo jači signal da vidim hoće li to ići.
Shiranu ga hotoke

Offline 9A9T

• Hero Member
« Odgovori #688 : 09. Veljača. 2009, 13:23:33 »
9a7psn,
ajd ostavi neki broj gdje te mogu dobiti pa kad budem na lokaciji ti se javim za testiranje u direktu, ak prije ne riješiš!

Martine,
dok nije moja na stolu pa na slici, ne priznam....beeeeee...  ;D  ;D  ;D

BTW,
moja zvučna zna zaplesati u trenutku sinkronizacije programa Dimension 4, probao sam i ja podesit da se korigira svaku minutu ali je tada divljala u tri čina...sada imam na 15 minuta i posve je OK, treba joj vremena (termika) da se stabilizira na cca 1,000 ali do tada napravim korekciju i na tim postavkama je prihvatljivo stabilna.
Moja 2 centa...  :D
9A9T - Tom
------------------
I onda kak neš pil, al
najte kaj zameriti !

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #689 : 09. Veljača. 2009, 14:49:47 »
Hvala Tom na pomoći. Broj je 098710458.

Čujemo se, pozdrav,