Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 503776 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline AD6IW

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #2640 : 22. Lipanj. 2017, 19:48:43 »
Dragan,

super. Trenutno radim na novom 3cm LNA, dobit ces ga na poklon kada budem isao za 9A.

Offline S53K

• Jr. Member
  • **
  • TUNE FOR MAX SMOKE !
« Odgovori #2641 : 22. Lipanj. 2017, 20:13:25 »
zz,

Da to nije taj, kojeg ja cekam vec tri godine ?  8)

GL!

Simon
73 Simon, S53K / 9A8AW

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2642 : 05. Srpanj. 2017, 22:40:03 »
First time 3cm LNA with NF below 0.6dB ! Best NF from WG competition is 0.7dB

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2643 : 06. Srpanj. 2017, 11:34:46 »
Nice....
Mislim da je to OK samo za mjerenja i usporedbu ali u amaterskoj praksi takvi LNA nisu praktični.
Kao prvo, da bi korisnik ostvario benefit od tako niskog šumnog broja, mora imati adekvatne SMA konektore, pribor za čišćenje konektora, moment ključ za stezanje istih SMA konektora te spojne SMA coaxialne kablove koje se rade na mašinama koje irzađuju te kablove po standardnim procedurama.

Ovo gore navedeno, ne da većina amatera ne posjeduje nego nije ni čula za takve zahtjeve.

Drugi problem koji se javlja je da sad takav LNA treba zašarafiti na neki relej. Ako već koristiš LNA sa vrhunskim performansama onda ti treba i takav relej a to je još uvijek WG relej. U tom slučaju treba ti vrhunski prijelaz SMA/WG koji koliko god bio vrhunski utječe na system NF.
Mislim da će onda overall system NF biti manji sa LNA koji imaju WF ulaz upravo zbog navedenih problema.

U svakom slučaju, thumbs up za ostvarene performance ali to nije za nas amaterčine  8)

Gorane, kad već imaš na stolu, izmjeri NF ova dva WG lna od Francuza i ovo drugo od našeg "prijatelja".
Šteta što nemaš jedan LNA od HB9 majstora što su ga mjerili na Orebru. Malo su mi te njihove brojke pretanke....
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #2644 : 06. Srpanj. 2017, 13:50:56 »
Gorane,

Možeš li, kad stigneš, napraviti jedan LNA za 3cm sa WR90 ili WR75 ulazom. Osim mene mislim da bi bilo još dosta kandidata.
U nedjelju imam test sa K2UYH. Ići će to i sa tvojim 0,7 dB LNA sa SM/M ulazom iako će mjesec biti u apogee-u.

Dragan

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2645 : 06. Srpanj. 2017, 14:36:27 »
Adam,
slazem se, samo postoji potreba za tako niskim sumom. Najprije to je challenge za dizajnere, zatim za small pistol setup. Mjerio sam sve navedene LNA, od susjeda,  onda 5 komada od Vincent-a. Najnizi
sum koji sam izmjerio je oko 0.7dB. Dominique je OC i sa njim sam svakodnevnoj korespodenciji. Njegova mjerenja su sasvim OK jer ima kalibrisanu opremu, i zna znanje. Upravo mi je posalo sliku svog mini setup-a, dish 1meter, sa kojim je napravio random CW QSO!
Dragan, ako imas low insertion WG transition stavis na lna i jos uvijek je nizak NF. U najgorem slucaju transition sa konektorima ima loss ispod 0.1dB.
Novi lna je drugaciji concept od klasicnog copy cat-pristupa. Bice objavljen u Dubusu, negdje na jesen. Jos uvijek radim na ovom
projektu, mozda "iscjedim" jos koju stotinku dB  :) U privitku: new HB9BBD small eme setup
« Zadnja izmjena: 06. Srpanj. 2017, 14:51:48 AD6IW »

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2646 : 06. Srpanj. 2017, 14:48:31 »
competition

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #2647 : 06. Srpanj. 2017, 20:48:47 »
Da, mali dish od V-sat terminala. To je OK antena i feed koji dolazi sa njim.
Sa pojačalom ga je zakomplicirao... ne vidim di je cirkulator, vjerovatno je negdje čim je natakario onaj crni dummy load...

Kod nas se na 3cm točno na .106 i na .117 naselila neka telemetrija.
Ja sam je primjetio još u kontestu ali nisam imao vremena da se njom pozabavim.
Danas mi Cesare I6XCK šalje screenshotove sa SDR-a. kaže smjer Istre.. gledam po snimljenom azimutu i ono baš smjer Brioni... Budem snimio u subotu ili nedjelju kad budem u portablu. Dolazi valjda Wolfgang OE4WOG i Ernie HG3ED na Slavnik sa opremom 10-122GHz. Biti će zanimljivo vidjeti kako će se kontinentalci snaći sa propagacijama i vlagom preko mora.  8)
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #2648 : 06. Srpanj. 2017, 23:40:03 »
Ma da, to oni dolaze na Slavnik da odrade Alana i ekipu iz Down under ali ta ekipa je tako neorganizirana da je to čudo.... Nismo ih prije dvije godine uspjeli uloviti na Hafenu a kamoli će ih odraditi na uW.
Zadnje što sam čuo da će Alan i ekipa biti negdje oko Pordenone a čuo sam i da traže neku lokaciju oko Venecije za taj test. Znaš da je njima sve ispod 300 milja normalno  ;D

Adi ti je u LZ land, javio se u kontestu na 23cm iz LZ. Sad tamo širi mikrovalni virus.

Mi smo ti u Eu na 76032 MHz mada imamo band do 81GHz.
Znači vi ste na 300W, kod nas je maximum 150W PEP na 76GHz dozvoljeno ;D Bilo bi bolje da koristimo 80ghz zbog manjih gubitaka nego na 76 ghz ali eto, Eu ekipa se drži tih 76 ko pijan plota i onda kud svi tu i mali Mujo. Inače, primarni smo korisnici banda  od 77.5 do  78GHz a iznad do 81GHz smo sekundarni.
U međuvremenu smo koordinirali saznanja i našli intrudera na 3cm band. Ali uzalud nam, kad se sa rogatima ne možeš bosti. To ovi tvoji zemljaci imaju duž Italije MFSK jodlanje....na 3cm nažalost.

Kod nas ništa od ductinga, mada se Mediteran crveni na Hepburnu.
Prije 7 dana I4TTZ je odradio EA9 postaju na 23cm bez problema, znači ide to preko Mediterana...
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #2649 : 07. Srpanj. 2017, 10:34:11 »
...
Kod nas se na 3cm točno na .106 i na .117 naselila neka telemetrija.
...
...
U međuvremenu smo ... našli intrudera na 3cm band. Ali uzalud nam, kad se sa rogatima ne možeš bosti.
...

Potencijalni novi nametnik na 70 cm
"Coexistence of Wideband Ultra-Low Power Wireless Medical Capsule Endoscopy Application operating in the frequency band 430-440 MHz"

Offline yu7fa

• Newbie
  • *
« Odgovori #2650 : 07. Srpanj. 2017, 19:55:38 »
Hoceli biti koga u F Hafenu??? Da se vidimo. YU7FA

Offline S53K

• Jr. Member
  • **
  • TUNE FOR MAX SMOKE !
« Odgovori #2651 : 07. Srpanj. 2017, 21:34:48 »
ima se, moze se  8) CU
73 Simon, S53K / 9A8AW

Offline 9A6NDD

• Sr. Member
« Odgovori #2652 : 08. Srpanj. 2017, 20:06:31 »
Ja sam na sajmu u subotu od 9:00  8)
Dostupan sam na whatsup, viber, messenger, mobitel  ;) +491783297356
Ne znam da li HRS ima štand jer na webu nema nikakve informacije o tome, pa napamet ne znam gdje bi se mogli dogovarati za sastanak...

73 de 9A6NDD/DK6DD

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #2653 : 08. Srpanj. 2017, 23:47:31 »
...evo nadzemo se u hali sa rabljenom opremom  Hala A3   stolovi C016 do C018   
i donesite pivo !!!
Vrijeme: svejedno od cetvrtka popodne do nedelje popodne, dostupan samo na standu.
https://www.oe7forum.at/viewtopic.php?f=7&t=410&start=390#p2193

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2654 : 09. Srpanj. 2017, 17:49:17 »
Citat:
Mislim da će onda overall system NF biti manji sa LNA koji imaju WF ulaz upravo zbog navedenih problema
To je pogresno vjerovanje. Impedanca WG nije 50 Ohms, treba je prilagoditi na LNA, sto unosi dodatne gubitke. WG nije lossless.   Another misbelieves in ham radio world  :)