Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 534158 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #2490 : 28. Listopad. 2015, 06:59:14 »
Dobro jutro !
Zimskoje vani !
Noćas bio last day Eme ekspedicije sa Svetog Martina otoka u Karibima !
Martin u Karibe Martin iz Kariba ?
Valjda je i svetac  imenjak propomogao ?
Od početka je bila tolika gužva a ja gonio mali linear i noćas još manji ?
Po mome...gomila antena i par kilowata...cccc....lahko tako !
Nego....pošto sam uradio preko sto  zemalja po DXCC jedna više ili manje mi i nije baš ??????
Ali...Rene je napisao na blabla....TO2EME danas i nikad više ?
Pa daj gremo provat će se moć storit ?
Na mali PA sa QQEjkom 06/40 podigao napon na 1100 volti te "prikeljio" jednu turbinu da hladi sve...i dobio oko 200 wata outputa !
I da.....,dosta dugo "trkeljoa"...perce mi az rotator "pošandrcao" i ne pokazuje točno smjer ali vedro nebo  pun mjesec ii kamera u antenama (koja i nije baš točno centrirana) pomoglo da ih odradim !
QQE06/40 uz pobudu od 5 wata i 250 mA I 1100 volti na anodama daje 200 wati ..naravno uz forsirani hlađenje (kako je je lijepo vidjeti kad "poplavi" pri predaji ..omladina to ne zna...znaju starci ?
Sada me to "popalilo" ...davno sam vidio u QST jedan linear za 144 mhz sa dvije 829B u pušpulu ...svi "giteri" i anode po cijevi skupa i dobije se dvije cijevi u "pušpulu" i 300 wati out-a te uz veći anodni napon i dobro hlađenje i više ?
 I sve mere hladiti jedan dobar a tih ventilator ?
Ima na web-u jedan linear za 50 mhz sa TRI qqejke u paraleli !
Bez dip-metra lemila i giljotine za lim to se nemere napraviti ? Mere i sa one prve dvije stavke ?
Hahahaha ...društvo na eme blabla zezalo Rene-a a šta jedete ..ribu i rižu ?
Ali u ekipi je bio i Marshall K5QE iz Texasa te su T-bone steak bili na jelovniku i evo slike pećnice što je Rene stavio na blog !
Tako....EME aspiranti ..antena deset elemenata ...dobar koaks i lna i stotinjak wati i "goni" na gore !!!!!!
Tamo na blabla EME se ne logiram...perce ima puno novih stanica (bar stotinjak) koji bi vezu uradili sa 9A ( new DXCC ) za njh a

Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2491 : 28. Listopad. 2015, 07:04:44 »
OPSSSS ?
Neće pećnicu da primi ?
Tja !
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2492 : 12. Studeni. 2015, 23:19:50 »
Dobro veče !!!
Svim Martinima i Martinama ...sretan imendan !!!
Tnx Gorane za ono o transverterima !!!!!!!!!!!
Ah...ja to lotam sa guštom ....vaki pa onaki ?
Sve je to isto manje više....ništa novo ...samo manje je sa tim smd dijelovima i lijepo izgleda a kako radi...hm ..ma radi dobro ?
Što je važno ?
Predaja je u redu,,,tu nema problema a prijem...kako koji...podnosi jake signale bliskih stanica u kontestima (10 pa do 300 km.)
Važno ...bazni uređaj tj pogon na 28 mhz !
Mere se staviti trio prvi model ?
I to testirano trio na cijevi pa transverter ...a što je najljepše šum je pravi duboki a ne ovaj"poluvodički" iz današnjih uređaja ?
Znači...bazni uređaj?
Treba biti veoma dobar da bi se sve radilo (govorim o prijemu) dobro i da jaki signali ne smetaju ?
To je valjda što te najviše zanima Samire ?
Naša ukv populacija(kontestaši) su probalo i ovo i ono a neki se vračaju na stari dobri FT RD 225 ..ALI SA NEW ULAZOM....vrhunski ulaz (komplet pločica) je razradio Robi IZ4BEH ..evo stranice...http://www.iz4beh.net/....pogledaj pod ....FT225RD : nuovo FRONT-END e MIXER ....jedna naš jaka takmičarska ekipa je to nabavila...nadam se da će objavit ovdje kako radi ?
To je dobro riješenje....!!!
Ali...riječ je o transverterima....mene nije briga za jake signale jer ne radi u takmičenjima nego signal šum....signal što veći-šum što manji ..to me tangira ?
Dunque....od masu testiranja i uspoređivanja raznoraznih uređaja na dva metra od maloga IC 202 pa do ICXXX ( ALI SVI TI ICOMI SU KOD MENE MODIFICIRANI)...tj. da se postigna naj prijem ?
Naj radi  (na EME) IC 251E ...razdvojen tx-rx i stavljen na ulaz CF300 ...!
Dobro...pustimo EME...?
Ovako...što je bilo  za jake signale najbolja konbinacija ?
"Stari Drake TR7..( tu priču sam već ispričao ovdje) plus transverter "i home made i "fabrički" ....??????
TR 7 je sa svim filterima i ide od 0 pa do 30 mhz (samo ovaj slučaj kod nas par)...i što nema vf pojačanje...nego signal ide pravo u miješač KOJI JE ŠOTKI.....a drugi uređaji "fabrički" nemaju šotki mixer ..na to još nisam naišao ili čuo..ak neko zna neka me prosvijetli ?
Inače šotki miješači ...cijene idu od par eura (sa starih pločica na raznim sajmovima) pa do par stotina eura ..onih vrhunskih koji su izrađeni baš za to...tj podnosit jake signale ?
Ta konbinacija je najbolje radila na prijemu ..testirano u kontestima kada imam ok desetak jakih signala u bližoj okolici ...transverter šotki...baza šotki...NEMA BOLJE ????
Nitko ne smeta pa ni onaj sa Učke (hvala za vezu) koji puca direktno u mene ?
Još...kada je dobra propagacija čuje se S far iznad Ljubljane koji je na 144.486 a naš je na 144.478 ..sa "fabričkim" uređajima BVS strašno smeta ..."pere" 20 khz gore i dole DOK TR7 I TRANSVERTER prijem je čist....BVS NE SMETA...SVE ZAHVALJUJUĆI IZVRSNIM MIJEŠAČIMA U PRIJEMNOM LANCU ?
Eto...malo sam se raspisao o tome...?
News sa Šanburina...dan -toplo..noć-zima ??
Po običaju nešto konbiniram...par LO na 116.000 mhz za testirat u transverterima....od cijevnog sa kristalom  do tranzistorskog isto kristal te "kockica" koja radi direktno na 116.000 mhz  (to je najbrži način dobiti radnu frekvenciju) !
Planiram uradit "niskošumni" LO ..malo je konpliciran ..ali meni je potrebit...opet --signal-šum ?
To su sve finese lotajućeg Martina ?
Konpletirana ploča od ispravljača ...350 v. za g2 stabilizirano ....o-pa do 90 v. negativa za g1 i 12 v. par A za releje i "svijetla" ?
Ljudi grade linearce za dva metra..pa me upitaju...kako izvesti izlaz ..rezonator ili zavojnica ..za rezonator treba "kutijetina" a sa zavojnicom kutija ?
Bolji je rezonator ali mašina radi i sa zavojnicom...uz dobro hlađenje bude sve ok !!!
Dole je primjer sa zavojnicom !
GI7BT bolje radi nego GI7B !
Momentalno ganjam na "mjesečini" linear sa GI7BT ...30 wati pobude 50 mA struja mirovanja anodni 2600 volti i out-a je pola kile...naravno uz dobro hlađenje ..turbina u "glavu" (anodni hladnjak) a katodni dio sa ventilatorom ispod ..stvar iskušana više puta i sve je ok ?
Vako...graditelji lineara sa cijevima...PRVO NAREDITI VISOKONAPONSKI ISPRAVLJAČ ..pa ONDA SAM LINEAR !
Tim rediom !
"Opogonjen"  FT 736R  za EME...izveden PTT te intefejs za zvučnu karticu...sve redy...(6PSM se čeka da mi stručno sredi Azimut rotator) ..."brlja" tj....ja amo a on tamo...problem je bezpolni elektrolit (riknuo) ma je stavljen neki "surogat" ..ako neko ima ...50yF 100 VOLTI..BIO BI ZAHVALAN !!!!!
Homo pretočit vinčino !
Salve !
Martin

Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2493 : 29. Studeni. 2015, 23:10:49 »
Dobar veče !
Ah....prehladio se grdo ...vamo vanka ispod nule a ja "šetao" u kratke rukave ?
No sada je već bolje ?
I4XCC Claudio...bilo je to davno ...još radili AM ...prva veza preko Jadrana ..daleki "dx" je to bilo onda ?
Svakodnevno se čuli !
Pace a anima.
ARLL eme kontest....radio samo US-a postaje ...oko tridesetak i nekima sam bio new one ?
Gorane...izvrsno ste išli....-16 ...ovaj put korišten linear sa GI7BT ...oko 500 wati out-a uz izvrstan swr te 4x8 antene (meglio di orginale DK7ZB)
New dxcc Reunion otok u Indijskom oceanu ljevo od Madagascara ..ispod Mauricijusa ?
Bio tamo ...otok je jako lijep...subtropsko zelenilo autocesta okolo otoka i preko...vulkanski vrh...preko 3000 m. nad morem....to je French prekomorska pokrajina ...mjesto gdje je sve u redu na tome dijelu svijeta !
Stajali bi duže u luci (Le Port) pa bi uzeo rent i obišao sam čitav otok te preko brda isto do vulkana gore ...!
Glavno mjesto je San Denise !
Večeras urađen sto i drugi dxcc FR/DL1RPL ....Peter !
Radio je sa vertikalnom polarizacijom 2x8 i 800 wati !
Tako....eme...propagacija dobra aktivnost velika !
Salutiamo !!!!
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2494 : 08. Prosinac. 2015, 20:21:00 »
Dobro veče !
Ah..stigla zima u gornje krajeve (dalje od mora) ?
Mrzlo je vanka...noćas sledilo bio mraz jutros...sve bijelo !!!
No.... vrijeme za lotanje ?
Jeli se vam desilo...ulotate nešto pa vam se ne sviđa (provjereno kod lotajućih ..odgovor isti) ne sviđa mi se !
Skoro bi mogao reći niš mi se ne pježa ?
Dunqve...pa ovo pa ono ...onda ljemilic od 200 wati i sve razlotati ?
 I ponovo...nacrtati tiskovinu na papir to prekopirati na vitroplas ucrtati vezne dijelove i masu ..staviti u otopinu ..izjetkati i izbušiti rupice za elemente...složiti "šasiju" i ulotati dijelove koji su potrebiti za rad dotične mašine ?
Eto...to mi se da...perce me gusta hombre ?
Naravno....ulotan prijemni dio transvertera za 2 metra....SA CIJEVIMA ?
Na ulazu je E88CC sa "zlatnim" nožicama dok je miješač "obična ECC88 ?
Miješač je "ultimo grido" iz ere cijevnih uređaja "pullen mixer (koji je bio ugrađivan u Collins cijevne uređaje a što je Collins (naročito prijemnici) nije potrebno govoriti ?
Ulazna E88CC je u poznatom kaskode spoju....koji radi izvrsno bez divljih osciliranja !
Tako...sprava ulotana...poštimana na "hladno" spojena antena i baza na 28 mhz i na "preslušavanje" Farova ?
Čuje se....još malo poštimavanja u "živo" i prijem je tu ? Farovi se čuju ništa lošije nego na "fabričke" uređaje ?
Sutra "gledam" EME na cijevi ?
Degradacija visoka aktivnost tako-tako ?
Što mi se najviše sviđa kod ovoga je ŠUM ?
Pravi duboki a ne kao kod poluvodiča ...nekako bljjed "suhoparan" stari ukvejci to poznaju ?
Eventualno stavim prije Eccejke jedno pretpojačalo abaut 10 dB sa fetom J310 ?
Tako da mi "podigne par dB-ija na prijemu ?
Vederemo ?
Tko nije radio sa cijevima ne zna koji je to gušt....lijepo svijetle (grijanje) i čitav sklop čini  preglednu sliku po kojoj se zna šta je što ?
Nota bene...svi kondezatori za blokadu su silver mica tzv." radarska furda" koju imam odavno i sada je došao moment za ugraditi ih ?
A razlika silver mica i obični je ogromna ..ne samo po kvaliteti nego i po cijeni ?
Znači ugrađen je prvoklasni materijal u transverter ?
Evo i "ultimo grido" ulaznog dijela za dva metra .....lanac filtera i mimica prije miješanja te filtri poslje miješanja samo fali arp (kako veli Goran) koji bi bio potrebit u ovakom vrhunskom front endu da bi to bilo zbilja dobro ?
Nastavlja se radnja oko "cjevara" !!!!!
Salutiamo tutti quanti di 50 mhz a su !
Martin

Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2495 : 09. Prosinac. 2015, 12:36:10 »
Bar dan sviju !
Ha ...testiran rx dio transvertera na EME....IAKO JE DEGRADACIJA VISOKA....prijem je bio dobar ?
Još jedan "fenomen" ..HB9Q zove cq i priman....ali dvije refleksije od njega ..obično je jedna "crta" na prijemu a u ovom slučaju DVIJE...i signal je na obje jednake jačine ?
P
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2496 : 09. Prosinac. 2015, 12:42:23 »
Ups...ode !
Dakle DVIJE iste refleksije ?
Svašta ?
Evo par slika te oscilator cijevni za 38.666 mhz x 3 je 116.000 mhz !
Te jedan jednostavni bias za triode !
Tako lavori a progreso ?
Martin
Martin 9A3GE

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #2497 : 09. Prosinac. 2015, 18:05:19 »
Dva signala jednako razmaknuta moze znaciti da je prijemni mikser overloaded.
Mozes provjeriti sa jacim signalom na ulazu RX-a, ili je problem sa Daniel sound card. Mjesec jnema bas puno veze sa ovim. Anyway, nice construction Mr. tube gury  :)
« Zadnja izmjena: 09. Prosinac. 2015, 19:21:36 AD6IW »

9A3IV

• Gost
« Odgovori #2498 : 11. Prosinac. 2015, 17:29:10 »
Martine, da li si pronašao zašto si primao dva signala? Da li se i ostali signali tako pojavljuju? Pogledao sam slike ali kako ne radim i ne mislim raditi EME iz njih ništa ne shvaćam. Ali me odgovor jako zanima. Ako se pojavljuje na digitalijama, pojavljivat će se i na CW/SSB, zar ne?

73 Damir

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2499 : 11. Prosinac. 2015, 19:09:05 »
Dobar veče sviju !
Yes Damire...kako je  Goran rekao ...over drive ..tj prejak nosioc iz LO trebam staviti jednostavni atenuator u liniju !
Bio maestro Silvano i dobio sam pohvale za uradak ...i kaže..šum je pravi duboki ?
Uzeo je crtež "štampe" na papiru pa uradi film u crno bjeloj boji tako da se mere napraviti pločica ad hoc....a bude potrebito za druge transvertere tj. za 50 i 70 mhz !
Kom bek to Majdanpek ...tj povratak radnji sa cijevima ?
Evo našao neke stare slike.... gradnja predajnika am za 144 mhz ..klasika ECC85 EL84 I QQE03/12...a na drugim slikama je i modulator ..dobro se vidi modulacioni tzrasformator !
Evo i "pullen mixer" koji se koristi u mome slučaju !
Mašinica spojena na TR7 Drake transiver i stalno je under test !
Danas bila popodne odlična propagacija čulo se dosta farova odlično !
Za koji dan je maksimum meteorita pa se testira na prijemu !
Probajte....dosta je "kabal" iz izlaza tj zvučnika na mic pc-ija i naravno WSJT program za prijem a mere se primati na vertikalnu antenicu jer su refleksije jake ?
Na KST-u blabla se vidi gdje se rade veze tj frekvencija i ostalo !
Bude aktivno i naših postaja pa se vide u direktu ...tek toliko da probate WSJT I digital radnje !
Naprej fantje !
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2500 : 11. Prosinac. 2015, 22:53:39 »
Bar veče još jenput !
MS.....vidi se cijela Jurop a Vinkovčani 9A4V se vide "natraške" tj antene su na Zapad a oni "peru" sa Istoka...fajn linear bit će u njh ?
Ulotan drajv....sa jednom EF95 i ide preko 100 mV out....taj nosioc iz LO ide u jednu 6CL6 ...pentodu i to u prvu rešetku ...dok SSB signal od 28 mhz ide u katodu (oko 200-300 mW ) i produkt miješanja je u anodi ..tj 144 mhz !
Kada se radi sa cijevima nosioci -signali trebaju biti malo "jači" da bi produkt miješanja bio isto jak...jer on drajva jednu QQE....03/5...03/10 ili 03/12 da bi se dobilo 5-10 wati outa ?
Tako..evo kako je ispalo !!!!!!!!
Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #2501 : 12. Prosinac. 2015, 21:56:41 »
Bar veče još jenput !
MS.....vidi se cijela Jurop a Vinkovčani 9A4V se vide "natraške" tj antene su na Zapad a oni "peru" sa Istoka...fajn linear bit će u njh ?
Pozdrav Martine, istina da testiramo novi PA ali me čudi da nas tako dobro čuješ "natraške". Sinoć nismo okretali antene niže od 315 stupnjeva a ti si nam na 270. To je ipak razlika od 45 stupnjeva a naše antene oštre ko igla  :). Očito da naš novi Italab ATLAS 1000 AR 144 radi dobar posao  ;).
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #2502 : 13. Prosinac. 2015, 07:11:25 »
malo slusao ali wsjt ne radim iz principa :)
9A4V jaki sidescatter skoro u svakom periodu

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #2503 : 14. Prosinac. 2015, 10:05:07 »
Onda nas je i Martin vjerojatno primao preko MS-a a ne tropo.
73 de 9A4EW, Hrvoje

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #2504 : 14. Prosinac. 2015, 13:19:36 »
Dobar dan !
Sviju !
Ala dobar lajner to raspaljot ..davaj aganj !!!
Ma primam vas i na vertikalku ova pozicija je naj od sviju...doma a visoko !
Ulotan tx dio transvertera ...oko 1 wat bez dotjerivanja ..moram izvest bias za qqejku -21 volt sada radi u žnj klasi ?
Evo kako je ispalo ?
Još dođer prednja ploča sa mA te ledice rx-tx signalizacija i potenciometar za štimanje biasa za qqejku ?
Imam par QQE02/5 ISTO DUPLA TETRODA----ali ona ide do 500 mhz pa stavim i nju under test ?
Amo oblačni i kišica !
Salutiamo !
Martin
Martin 9A3GE