Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 527070 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #1620 : 08. Prosinac. 2011, 09:29:56 »
Dobro....Goran otišao u prijevoznike....štaš kad elektronika je off....sve pruzeli Kinezi.. ? Evo jedan China made digitalni displey....za elevaciju....sada to opogonjujem i treba ga staviti u antene...sve spustiti i to ugraditi gore....senzor...a display dole u kakvu kutijicu...barem lijepo svijetli ? Propagacija je loša tako da nema baš neke aktivnosti na EME ! Tako ...naprej fantje ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1621 : 09. Prosinac. 2011, 08:14:15 »
Bar jutar....Čeka se ekipa pa se ide va "Žamarić" na marendu...opet se naoblačilo pa će kiša a trebam spuštat stup ? Evo nešto podataka o novim PRE.....izgleda konkurencija je velika Magjar...Holandez...Amerikanac te ostali...ali naj po svemu je uradak od Gorana ! Pogledajte stranicu od Sandra...ima svega...cijene paprene ! Nekako mu dojde 1 E. po watu ? M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1622 : 10. Prosinac. 2011, 08:22:36 »
Dobro jutro ! Kakav lijepi mali transverterić od Gorana...čini dobru cijelinu sa malim FT-ejem ! Wery well ! Daklem noćas bilo nešto kiše i ona moja teorija da po kiši  je dobra propagacija "svemirska" dobila je opet potvrdu ? To jest da kiša očisti dio bliske atmosfere i uz lošu propagaciju i veliku degradaciju urađeno je par novih stanica na EME ....naravno sa IC275E...te je praćen trafik via Moon i rezultati su izvrsni ! A nema više ni puno smetnji iz okolice i grada ! Praćen je Dan HB9Q koji ima vrhunsku opremu na dva metra te rezultate prijema imate dole....kako ga primaju ostale stanice te kako ga primam ja...? Nije loše a ? Za 4x6 elemenata ...dok ostale stanice koje ga primaju imaju puno veći i  bolji antenski sistem...priman je i sa ISKLJUČENIM pretpojačalom....-19...-21 je bio njegov signal ! To sve potvrđuje moju teoriju da je ipak bilo koji jednobander uređaj bolji na prijemu od raznih više bandova uređaja ...all in one...i što je važno u raznim jedno-opsežnim uređajim je je JEDNOSTRUKO miješanje u prijemnom dijelu što nije slučaj u ostalima....višestruko miješanje donosi više šuma u sistem a za EME JE POTREBNO  što manji šum ! Slučaj malog starog IC 202 potvrđuje to...sa idealnim lokalnim oscilatorom...! Recimo i to...novi IC 910H ima jako "prljav" signal na predaji...prava katastrofa po mjerenjima i testovima i iza njega dodajte PA od 1 kW  i cijeli band je zaražen od razno raznih "divljaka" i nosioca....uzrok tome je loše napravljen VFO iliti PLL ! Dok sam bio na ladju "prekopao" sam cijeli Net ...svi napisi i svi komentarti...mišljenja iskustva sveze TRX za dva metra...su pregledana i pročitana te uspoređena !Ponavljam...signal-šum odnos te osjetljivost mi je bilo najvažnije ...ne ponašanje na jake signale ...osim par iznimki svi se jako loše ponašaju na prijemu jakih signala (čitaj kontest) i tu nema baš neke pomoći...ima nešto malo ali skupo... koristiti kvalitetan filter helix il sa zavojnicama na ulazu RX-a ( i na predaji) ili stavit KVG KRISTALNI FILTER OD 144.300 ILI 144.250 na ulaz prijemnog dijela....svojevrememo je KVG KONSTRUIRAO takav filter specijalno za dva metra...dali ima toga još ..ne znam..? Sedamdesetih godina je bili jako puno stanica u kontestima na dva mtera naročito iz I4 i ostalog područja...i tu je bilo desetak stanica sa linearima ...2X4C250B... (to je bila najpopularnija i lako nabavljiva te jedina cijev ? ) i par stanica je strahovito smetalo (previše pobude te više snage ) ...PO CIJELOM BANDU...! To isto dobro zna "stara garda" iz Splita te ostali ? I nije bilo prijemnika koji je to mogao podnijeti...već odavno ne radim u kontestima...osim tu i tamo da podjelim bodove ili da uradim neki "dx" odavde ? Bene....saluti a tutti quanti a speciale per 2SS koji je u Ugandi....izvorno Buganda...kojem se lapatop razlotao od vrućine...naime izvjesni lapovi se previše zagrijavaju pa se doslovno čip u grafičkoj kartici ODLOTA....nevjerovatno ali istinito...to je iz iskustva Velemajstora za te i ostale stvari....9A6PSM-a ! Tuliko ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1623 : 11. Prosinac. 2011, 03:02:06 »
OVO JE NEVJEROVATNO.......U ANTENAMA JE AD6IW PRETPOJAČALO PA PRAVO U ICOM-a ! Sada...što je tu dobro od cijeloga sistema....mislim sve....uz ovakvu visoku degradaciju  Zemlja-Mjesec i natrag prima se dotični signal ? Ljudi jeli to moguće....kako je rekao M. Delić ! Sada je pitanje...u čemu je stvar....jeli ovo refleksija od Mjeseca ili nešto drugo ? NLO...? Ili nešto treće ? Propagacija je veoma loša...ipak primane su refleksije.....-16  -18 -21 kako je koja stanica jaka ali ovo...???? Na zvučnik je svirao i "S" metar je bio s 5 ! Čudo pa Bog.....bi rekli domaći ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1624 : 11. Prosinac. 2011, 03:32:27 »
      Gerald Williamson, K5GW

Current Interests:

2m EME: 720 element K5GW array
      70cm EME: 640 element K5GW array
      23cm EME: Something big soon
I par kilowata...poglejte malo ...Texas Tower ..lajner amplifajer....ect.....pravi je ! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #1625 : 17. Prosinac. 2011, 15:38:16 »
  Martine ,

ako sta zapne  na toga  tvoga  Icom-a   275  , javi se .
Ova  podrska je od  0-24h  ;D   !

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1626 : 28. Prosinac. 2011, 17:35:37 »
Bar veče....pošto je pukao link za EME komunikešn Rene PE 1L je nabrzinu "stvorio link ...poslao e-mail svima "mjesečarima" link     http://livecq.eu/logger/    ! Puklo dugme ? Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1627 : 30. Siječanj. 2012, 01:25:02 »
Bar veče ! Majstor Andrea 9A3HJ mi je postavio WSJT 9 na linux tj. Ubunte 10.10 operacioni sustav ! Dosta se pomučio sve to postaviti i konfigurirat te podesiti da bi ispravno radio....čisti ručni rad ? Trebalo je raznorazne fajlove i dodatke unijeti u program te podesiti zvučnu karticu i vrijeme ..i WSJT u linuxu radi izvrstno ! Zadnjih dana je se pratio trafic via Moon i to na DVA kompjutera....jedan je radio pod linuxom gdje je bila spojena zv. kartica ..rx-tx te PTT ... (via usb - dbn 9 kabel) te drugi kompjuter pod Win XP te je od uređaja (FT 987D) sa priključka vanjskog zvučnika doveden signal na mic utičnicu i gdje se vrtio normalni Win Wsjt te se tako moglo pratiti isti signal na dva PC-ija sa različitim operacionim sistemom ! Zapravo sve zavisi od antena i predpojačala kako će se primati reflektirani signal..koje jačine ALI Linux je dekodirao neke signale koje Win nije ? To je praćeno danima i neke razlike ipak ima ...? Linux je ipak nešto bolji a da ne govorimo o izvrstnom izgledu Wsjt-a na monitoru ! Danas sam i testirao novi ispravljač koji je gonio jednu GI7B ...sa 15 Wati pobude i struju mirovanja od 50 mA  daje oko 350 Wati...što je normalno za tu cijev....kada se poveća pobuda na 30 Wati i oko 100 mA ide van preko 500 Wati ...ALI sistem se tada dosta zagrijava...nije dostatno postojeće hlađenje za taj režim rada i i nije baš to preporučljivo na duge relacije...? Te je rađeno sa normalnom pobudom i na CQ Live moj signal je najbolje priman -22  što je sasvim ok za tu snagu ! Ispravljač je bio u durh-maršu oko 5 sati i bez problema je izdržao test ! Samo je veliki...zauzeo puno mjesta na polici...sve ostalo je malo naspram njega..kako to sve izgleda sada imate dole sliku te WSJT pod Linuxom...snimljeno digi-fotoaparatom ? Večeras mi drugi Majstor za kompjutere i ostale stvari...6PSM pokazao kako se "spasi" slika na monitoru...jako jednostavno...štaš kada ja se bavim inim stvarima a ne kompjuterima i programima te ostalim kerefekama ...koje ima milijun na kompjuteru a naročito na Linuxu koji za mene je pravi..nema što nema na njemu...čak ima i naš Adamić 4QV .....što ne zna Google zna Adam ! Tako...sutra ujutro se ide na Preluku na teh. servis sa Silvanom..pružiti mu moralnu i fizičku podršku...jer su mu upisali krivu boju auta u knjižicu a to tek vidio prekjuče kada je bio na puliciji za samovoz papire...svašta...? Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1628 : 30. Siječanj. 2012, 17:12:45 »
Evo urađena i prva veza EME sa Linux-om....sve regularno...dobro radi a još ljepše izgleda ! Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1629 : 08. Veljača. 2012, 14:49:44 »
Test ?
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1630 : 08. Veljača. 2012, 14:57:47 »
Vidi vraga ...radi ??? Neki dan nije ???
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1631 : 08. Veljača. 2012, 15:00:03 »
Vidi vraga ...radi ? Neki dan nije ? Test lineara na Live cq ! Martin
Martin 9A3GE

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #1632 : 09. Veljača. 2012, 16:11:05 »
Koliko wati bljuje linear sa dvije Babuške?
Je li zima?
Evo kod mene laganih 36 u laaaadu  8)

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1633 : 23. Veljača. 2012, 19:38:59 »
Alo Adamić ! Ide ..ide....limarija je u tijeku ? Evo sa 60 Wati pobude...kolkooš forze...previše nije gušt....400-500 Wati je taman ? Večeras se malo mjesečarilo...neki šperimenti i to...poremetila bura antene pa ovih dana dok je dobro vrijeme spustim i podesim te new kameru stavim...ona od 8 E. je crkla...? Prognoza za sutra je 16 gradi i sunce...ali sad je oblačno ? Evo još jedan fenomen....Mjesec na zalazu antene na Učku i naleti tropo signal from Rumunija...nije i neka udaljenost ...600-700 km ..ili je došao  straga ili refleksija od Učke....par puta je bilo...i naravno na IC 275E je slušano-gledano...fenomenalni prijemnik ..ča je je ! Toliko ...sutra rabotnički...hard vani na zraku ? Martin
Martin 9A3GE

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1634 : 25. Veljača. 2012, 11:35:41 »
AAAAAAAAAAAAAAA....krasan dan ..sunce i toplo ! Juče oboren stup sa antenama...stavljena new kamera ...pregledano impianti...kad tamo jedna antena otkačena od power dividera.....zdrmam ostala ..i još dvije off....samo jedna antena bila spojena ? I ja radim EME ? Ma primalo se kako tako ...čak i vidio svoje refleksije na Live cq....svašta ? Be....treba new PD....zovem Vladu 2PT i on mi dostavi zajno new komad ....naveče u 21.00 ...bravo i tenkju...i odosmo u "Kokolo" izjest picu i popiti par piva ! Tako...jutros spustim stup razvalim sve pregledam konektore i kablove ...LRM 400 su ona četiri kabla poslje djeljitelja....hm....kupljeno kao orginal USA.....ali plašt krt...negdje je i napuko blizu konektora....nije baš...bit će ipak čajnez...? Svašta....idem sutra kupim rolex ...boss armani mercedes ..sve made in Kina...jeftino bolan ? Ha ....Radovi završeni sada oko 12.00 sati ..izgleda da je riknuo naš far na Skitači 9A0BVS...ne čuje se...inače kod spuštenih antena je 59.....Adamić pogleda kada dojde from Nigerija petrol gorivi i mazivo..? Tako kako ti izgleda....cccc odvalilo se na vrhu...gdje su konektori....jednostavno raspalo....tja...atmosferlije i ostala kemija dobro djeluje....zato imamo preventivu.....šljivovica...prava Slavonska..iz Bošnjaka..poslaom Kruno 3OD...I PUNO MU HVALA.....tesrirana je već....all ok ! Doobro...na zasluženi popodnevni odmor ! Martin
Martin 9A3GE