Autor Tema: QRP EME  (Posjeta: 527941 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: QRP EME
« Odgovori #1140 : 21. Prosinac. 2009, 00:14:04 »
Olala...a imate li antenu majstori....ja sam nekad ispitivao stvari....Dip metar..( malo bolji tvornički  .....posebno mjerna glava a posebno instrument i ostalo)...stavim u drugu prostoriju ili u frižider...i ak se čuje ..dobro je...dosta je stabilan...poslje pola ure....a imam i jedan signal generator...jeftina izvedba ali služi svrsi....i poslje prijemnik na frekvenciju od far-a..te kako se čuje ...i tu smo.... folk...? Bene...ulotano pola RX-a.....klasika....MF dva mos-feta...produkt detektor dvije diode i niska frekvencija ...fet te LM386..još fali ARP i ulaz....pomalo ...chi va piano ...arriva lontano..? Bene...vrijeme se mjenja....popušta hladnoća....far na 144.441 Mhz se čuje izvrstno...a prije kada je stegla zima jedva se čuo...a čak danas bio visoki MUF....? EME...? dosta loša propagacija...ali se popravi za Božić i Novu Godinu...! Dotle se ulotava sprava...! M.
Martin 9A3GE

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #1141 : 21. Prosinac. 2009, 01:55:00 »
Adam

nice xvrtr,  bolje receno nice CD player. Originalno!
U pitanju je FM tako da ne poredimo jabuke i kruske.
Nije sve u osjetljivosti, npr FT-101 ima odlicnu osjetljivost
ali malu dinamiku, sto ga generalno svrstava pod
slabe performanse.

Evo jedan jednostavan exiter za Martina, samo 5 ic
i jedan moderni iz 1960 godine , bar tako pise:)

ad6iw
« Zadnja izmjena: 21. Prosinac. 2009, 03:06:25 AD6IW »

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #1142 : 21. Prosinac. 2009, 09:33:47 »
Pozdrav ekipi! :)
Kad  sam zadnji put tako nešto kontrolira , bilo je to za 13 cm , -142dBm na ulazu ,na 144 MHz 3 dB poviše noise flora za 3kHz propust........ubaciš u formulu i cca NF 2,3dB   ??? :o ;D
Naaaaraavno HP sve ,ali kako kaže Goran ,sve preko -100 je  :P ::) ???
Sve je relativno
73 iz laaaaaaaadnooooooggggg Splita
Mike
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #1143 : 21. Prosinac. 2009, 09:52:54 »
Ahaaa, znači govori se samo za FM (fabrička modulacija)  ;D , u redu onda....10-4 (ten-four)

Kad smo već kod dinamike, primjetio sam i ja u tablici da "stojadin" ima također visoku osjetljivost ali je na niskim granama overall. Međutim, za EME, u prilici gdje si takoreć sam na bandu koja je performansa najbitnija od svih navedenih? Mislim da je osjetljivost jer sa dinamikom nećeš imati problema, osim ako ne koristiš neke ogromne antene i sa druge strane je isto big gun.
Je li sam vidio Dragana na nekoj slici u RA sa nekim FT-277 ili slično kako lupa ma 70cm EME ... ;)

P.S. Od sada moram samo originalne stvari raditi jer sam optužen da sam uhvaćen u prepisivanju-kopiranju pa sam si pustio mozak na pašu i složio to u CD player. Meni će biti drago da i drugi to kopiraju. Morat ću to poslati Paul-u da vidi kako završavaju njegovi projekti  ;D

QV
« Zadnja izmjena: 21. Prosinac. 2009, 10:02:16 9a4qv »
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9a2po

• Newbie
  • *
« Odgovori #1144 : 21. Prosinac. 2009, 10:18:19 »
Evo uspio sam da vas izvučem ispod ovog debelog sniježnog pokrivača.
Ja sam samo aludirao na ono što je napisao Adi.Naravno da svaki
signal generator može imati "curenje"i zato  mjerenja sa tako niskim nivoima treba uzeti sa rezervom.
Pozdrav.Željko

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #1145 : 21. Prosinac. 2009, 17:11:57 »
Za testiranje MDS, antena gain i erp na 10GHz koristim signal generator i SA sa kalibrisanom horn antenom
udaljen oko 15km. I sa ovim setupom se moze primjetiti leakege prilikom promjene nivoa.
Na 10GHz noise floor je oko -150 dBm !
Pozdrav Mike u ladni Split, da vrlo je prakticno izmjeris noise floor i bw, izracunas NF.
Adam, jesi probao sa 3.5'  enclosure ?

ad6iw

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #1146 : 21. Prosinac. 2009, 17:32:04 »
Adam, jesi probao sa 3.5'  enclosure ?
ad6iw

Of course..
Pih.. :D
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #1147 : 21. Prosinac. 2009, 20:24:00 »
Dobro je to, kad ste počeli da pišete.....
Kao prvo, veoma je bitno, na kojoj frekvenciji radiš mjerenja, jer za HF nije tako groznih tih -140dBm (Kod mene se lagano može izmjeriti MDS bilo kakvog HF uređaja sa ovim generatorom i starim ali dobrim "Gerauschpannungsmesser"-om.
Na VHF je več druga priča, jer je "curenje" mnogo veče (i generatorovo i prijemnikovo).
Ali sa godinama iskustva čovijek dobije osijet, šta valja i šta ne. Za vrhunska mjerenja i taj osijet nije dovoljno.
Ali ljudi, pisao sam o DR590 autoradiu. Da se radilo o high-tech stvari, nazvao bi kolegu Matjaža, da mi to izmjeri kako treba :) .
Nekad u radioamaterskom životu se hvatamo za nekakve dijeliče dB, koji na skali (pogotovo velikoj) izgledaju impozantno, ali kod primanja na uho, pogotovo u takmičenjima, uopšte nisu bitni. A ako se još ne gleda u dB nego u mW ili W, onda se stvar čuje impozantno, a u praksi to je potpuno nebitno, jer se "majka priroda" igra sa propagacijom mnogo više od tih par dB.
Ajde sada nešto korisno....pogotovo ti Goran, pošto si tamo preko bare....
Kako najjeftinije do nekakve GPS ili druge (usporedivo stabilne) normale od 10MHz, pa onda sa time u beacone za ham-radio? Neko vreme je to na ebayu prodavao pyrojoseph, ali sada izgleda ne više?

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #1148 : 21. Prosinac. 2009, 21:34:55 »
Adi,

Rubidium za  $70, kupio sam jednog nedavno radi ufb. Shipping from China.
To su ameri poslali na recycling a kinezi rastavili pa prodaju na e-bay

http://cgi.ebay.com/RUBIDIUM-DATUM-LPRO-10Mhz-Oscillator-longer-Lamp-life_W0QQitemZ180418880402QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item2a01cda392

10MHz out, izmjerio sam potrosnju warm up time 14W i oko 4.5W kada se zagrije.
Iako je Rb bio koristen MTBF je veliki tako da Rb cijev moze raditi jos dugo vremena
Stabilnost je oko 0.25e-11, after few hours.

Ja koristim Stratum 3 OCXO na 10 i 24GHz. Apsolutna tocnost mi nije toliko vazna,
nego short term stabilitty oko <1e-9.  OCXO ima manju potrosnju i kraci warm up time,
nego Rb ili GPS aquisition time.
OCXO je uvijek spojen na bateriju tako da nema warm up time.

Zufriden?

ad6iw
« Zadnja izmjena: 21. Prosinac. 2009, 22:18:02 AD6IW »

Offline 9A5TD

• Sr. Member
« Odgovori #1149 : 22. Prosinac. 2009, 00:04:31 »
Evo ja imam uređaj koji ima sensitivity 0.11 uV ili ako ti je lakše noise floor -142dBm

Rehoh ja da cemo ako ovako nastavimo i dalje doci to toga kako je -142 dBm u stvari gluha krama ali,,,, susjed Pero je bas jucer sastavio rx  i cuje vec na -175 dBm....eto Hase zivi svjedok nas dvojica slusali ali ja nisam cuo nista a on bez greske....bas je bas jucer stavio nove baterije u svoje slusne aparatice, a znamo da Haso cuje ko sismis jer uspjeva cuti i struju kako ide kroz zicu kada prolazi ispod dalekovoda..........................  :)

Tehnika napreduje, no mislim da proizvodjaci ipak malo pretjeruju kada navode osijetljivost prijemnika....

Cevape ti nedam, kada doneses RX sa -168 onda moze.....

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #1150 : 22. Prosinac. 2009, 02:00:51 »
a znamo da Haso cuje ko sismis jer uspjeva cuti i struju kako ide kroz zicu kada prolazi ispod dalekovoda..........................  :)

za one koji misle da dobro čuju:
www.g1ogy.com/www.n1bug.net/tech/w2rs/The%20Human%20Ear.doc
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #1151 : 22. Prosinac. 2009, 08:48:58 »
Koristim rubidium oscilator - frekvencijsku normalu firme EFRATOM. Vrijeme zagrijavanja je oko 3 minute.
Obavezno montirati na hladnjak. Obično je kod tih oscilatorana na donju površinu nanešen plastični materijal za termo kontakt. GPS je samo za jedan red valičine točniji (cezij), ali za naše amaterske potrebe rubidium standard je više nego dovoljan i na 24GHz.
Goranu jednako dobro ide praksa kao i teorija.

73, Dragan

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #1152 : 22. Prosinac. 2009, 08:56:35 »
Je ,je Gorane  :D
I ja sam kupio Rubiya na 10MHz ;D :P ::)
Došao je sa papirom da je naštiman na Cezijev standard i da je tu negdje 10x-12cca ???
Jako se grije i treba ga radi dobrog zdravlja staviti na hladnjak.
10MHz  10x-8 ima i u Ermesu ,ali nisam našao kako ga podešavati radi korekcije ( izgleda da je +-0,2Hz ??? ::)

Šta se buniš ,2,3dB i nije neka prva liga  ;D
Samo naprid....još ćemo šta pametno i zaključit ;)
Već su se pojavili GPS moduli koji osim 1Hz i 10 kHz imaju i 10MHz  ;D ;D ::) :P ,ali ih nema na buvljaku ni na EBayu :'(

Ovo će me vrime ubit .............temperatura je u jedan dan skočila više od 20 stupnjeva  ::)
Stojte mi dobro
Mike ;)

Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #1153 : 22. Prosinac. 2009, 09:30:20 »
Kiša ljeva...kako se veli kao iz kabla...snjega nestalo...! Ha...testira se međufrekvencija...9 Mhz..u njoj su dva mos-feta BF960....te produkt detektor sa dvije germanijeve diode..i NF sa LM386....dobro zviždi...kada SIGNAL GENERATOR postavim na 9000 khz....sve je na"žicama" tu na stolu...proba se u "živo"...ATV prenosi ..slikovno i zvukovno...dosta loša slika...valjda kiša...juče kad je bila zima...i sve čisto ...vidjelo se izvrstno ? ARP....je sređen....stavljeni novi ganz tranzistori BC118 ..(dao mi Zlatkić...gomilu svega i svačega)...i sada nema problema....napon na G2 mos-fet-ova je po propisu...4 volta i kako prima signal ...napon pada sve do tamo pola volta...a S-metar pokazuje otklon...teknika ...tja...? Inače....MF je napravljena sa toroidima....Amidon...žute boje...idu sve do 50 Mhz....namota se 30 zavojaka žice i sa kapacitetom od 50 pF rezoniraju na 9 Mhz...imam mali oscilator...koju se spoji na frekvencmetar...a na ulaz se "ubode" L/C i na frekvencmetru se vidi gdje to rezonira....jednostavno ....a ima i mali program....baš za to  koji toroid...kapacitet ..broj zavojak...= radna frekvencija u Khz ili Mhz....taj programčić postavio Adamić ...tu je negdje a može se naći na Net-u isto....? Puno stvari ima na Net-u..za nas i ostale i svega ostalog....na primjer...upišite na Guglonju......Gomila nesposobnjakovića.....?....ha ha....rezultat je očekivan...? Pozdrav from Rijeka...! M.
Martin 9A3GE

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #1154 : 22. Prosinac. 2009, 09:43:29 »
Je ,je

Ovo će me vrime ubit .............temperatura je u jedan dan skočila više od 20 stupnjeva  ::)

Sta te neubije - ojaca te   !

PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =