Autor Tema: 16 el tonna  (Posjeta: 3995 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a6c

• Hero Member
Odg: 16 el tonna
« Odgovori #15 : 24. Svibanj. 2013, 07:52:10 »

Ne znam da li si radio YU7EF antenu, no preciznost u 1.3 mikrona je nešto što je ludost, a problema milion čim nije sve idealno, od kiše do snijega.

Malo je offtopic, ali -nikad nisam imao problema s yu7ef antenama, možda zato što nisam radio po ekstremnim vremenskim uvjetima, ali nisam baš primijetio da se traži mikrometarska preciznost, dapače. Valja reći o koj se anteni radi, jer su pojedini modeli malo promijenjeni nakon što je ie Q faktor postao relevantan čimbenik u procjeni antene.

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #16 : 24. Svibanj. 2013, 13:45:53 »
Citat:
Ne znam da li si radio YU7EF antenu, no preciznost u 1.3 mikrona je nešto što je ludost, a problema milion čim nije sve idealno, od kiše do snijega.

Malo si ga preterao sa tim mikronima ... gde sam ja napisao da je potrebna takva preciznost?

Tolerancija od +/- 1mm daje ocekivani rezultat bez problema a ja je imam napravljenu od 2008
i nikakvih problema nemam ... kako je radila prvi dan tako je i danas, a kao sto znas nisam ja
jedini koji ima takvo iskustvo ...

Pre ce biti nesto drugo ali ja tu nemogu pomoci ....

73, Popa, YU7EF

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #17 : 24. Svibanj. 2013, 13:56:21 »
16 el tonna za 2m više nema niti na F9FT site, koji još uvijek radi, iako je na žalost, F9FT silent key.

Evo što sam pronašao na internetu.

Na url http://ebookbrowse.com/16el-144mhz-tonna-pdf-d374574 možemo vidjeti podatke za 16el tonna, ali nemojte pritisnuti '16el 144MHz Tonna Pdf [Full DOWNLOAD]' jer vam taj site  želi uvaliti  '16el 144MHz Tonna.exe'.  Naravno, nitko od nas ne želi izvesti na svojoj mašini više nego sumnjivi .exe pokupljen tko-zna-od-kuda.

No ja sam skinuo stranicu po stranicu iz preview, pa evo rezultata (za one koji znaju francuski).

Apropos tonne, 17 el F9FT je jedina antena koju je 9A1CAL koristio iz fix lokacije nakon famozne Elrad TV1011 kao sistem od  2 i 4 antene. Mnogi poznati 2m amateri su također vjerni tonna (npr. DK1KO 4x17 f9ft).

73
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #18 : 24. Svibanj. 2013, 15:21:00 »
17dB iso gain .... na 6.4m boomu-u ....   :-[

kako ih nije sramota da napisu tako nesto i da li uopste neko moze poverovati u takvu glupost

Popa, YU7EF

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #19 : 24. Svibanj. 2013, 15:36:36 »

kako ih nije sramota da napisu tako nesto i da li uopste neko moze poverovati u takvu glupost

Popa, YU7EF

Stari  F.  Tonna ;)  je bia  marketinski genije  :P  . . .

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9A5AA

• Sr. Member
« Odgovori #20 : 24. Svibanj. 2013, 15:51:15 »
Nije ni ELRAD bio bolji, ali se podrazumijeva da proizvođač kao napravi grešku u dokumentaciji.
Ne zaboravi pričvrstiti koaks kabel uz bum tako da ima provjes. Dužina kabla od dipola do mjesta pričvršćenja treba biti λ/4 (cca 34,5cm za RG213).
Prva EME veza iz YU (YU2CNZ - SM7BAE) održana je 1977 sa 4 TONNA antene, stara verzija - bez harpina. Jedna od tih je još i sada kod mene na krovu, uz pauzu od 15 godina.
« Zadnja izmjena: 24. Svibanj. 2013, 18:44:14 9A5AA »

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
« Odgovori #21 : 24. Svibanj. 2013, 16:25:33 »
Popa i ostali,

Ovo što sam priložio su podaci iz 9.03.1977 godine i iz dijagrama zračenja danas je svakom jasno da antena ne može imati samo 4 loba (forward, slabi backward i još dva zanemariva loba).

Bez namjere da se upuštam u komparaciju ovog dijagrama sa današnjim antenana i metodama mjerenja i izračuna istih, molim da se moj prilog temi tretira kao arheološki nalaz. 

Mislim da su onog ko je postavio izvorno pitanje više interesirale fizičke dimenizije antene, elementata od nekog proizvoljnog iračuna gain-a antene, iako bih se i o današniim, aktualnim podacima o različitim atenama moglo dosta raspravljati.

To što 9A1CAL (na poprilično zadovoljsto)  koristi 4x17 el F9FT je informacija, a ne tvrdnja da bolje antene nema.

Ono što se dosta često zaboravlja je da osim gain antena mora ostati na krovu ili stupu kroz par godina, te su bitni i materijali i tehnologija izrade. To je i razlog zašto je dobre antene teško kopirati unatoč tome što imamo na raspolaganju sve fizičke veličine. Tehnologija izrade je bitna! Antena mora preživjeti na stupu a ne samo u computerskom NEC diagramu.

Ako bi klub došao do novaca pa se odlučio za promjenu antena, tada bi bacili tonne sa stupa, ali moj prvi izbor bi bio M-square. Vidio sam kako se te antena ponaša kod vjetra 120+ km/h, materijali i izrada  su puno bitniji nego koji db plus-minus u bilo kojem smjeru. Antena se doslovce savine u slovo "U", a kad vjetar prestane izravna kao da ništa nije bilo... naravno, ovo je moje privatno mišljenje i naravno da nisam mogao isprobati sve antene koje se danas nude.

Pozdrav,
Zvonko
« Zadnja izmjena: 24. Svibanj. 2013, 16:38:45 9a6ww »
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline YU7WL

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #22 : 24. Svibanj. 2013, 16:51:17 »

Popa, YU7EF

A Cushcraft za svoju 17B2 navodi 18dBd.

Voja

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #23 : 24. Svibanj. 2013, 17:00:54 »
Zvonko moj komentar nije ni bio namenjen tebi nego onima koji su to napisali, sto je na zalost
vrlo cesta praksa kod komercijalnih proizvodjaca antena - znaju dobro mentalitet ljudi i znaju
da 75% njih samo gleda "koliki je gain" ... da li je to sto su napisali tacno verovatno tek nekoliko
procenata potencijalnih kupaca ce umeti i da proveri prema tome svaka roba ima i kupca ...
ili kako kaze narodna poslovica: Dok je ovaca bice i sisanja ...

Za one koji ce je praviti, sa ovim dimenzijama, ta Tonna ima 14.9dBi (12.8dBD) i to je sve sto daje ...
Stvarna impedansa antene je svega 14 Oma i verujem da ce trebati puno vremena i uz dosta finog
podesavanja da se hairpin dimenzionise kako treba da bi se dobio SWR 1:1 gde je potreban ...
F/B je oko 22dB

Daleko od toga da to nece solidno raditi i omoguciti puno lepih veza - skoro 15dBi je ipak solidno
pojacanje

Ko voli samo napred, sretna gradnja

73, Popa, YU7EF

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #24 : 24. Svibanj. 2013, 18:09:33 »
Citat:
A Cushcraft za svoju 17B2 navodi 18dBd

Oni su jedan od losijih primera nepostenog deklarisanja specifikacija, da ne kazem lazova

17B2 ima 14.5 dBD pa sad ti vidi koliko su masno slagali ...

Popa

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #25 : 24. Svibanj. 2013, 18:46:53 »
http://www.cushcraftamateur.com/Product.php?productid=A17B2

Ovde se navodi da 17B2 ima 18dBi, ipak je to 2.15dB manje  ;D

Offline YU7WL

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #26 : 24. Svibanj. 2013, 18:54:01 »

Pogledaj u user manual-u za 17B2 sta pise.

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #27 : 24. Svibanj. 2013, 21:53:31 »
Ja sam na početku bavljenja ovim hobijem imao jednu staru Tonna antenu na krovu (bila je u dobrom stanju, neoštećena), nije mi se pokazala dobra, ne govorim o sofisticiranim mjerenjima i sl. jer mene zanima što ja čujem na uho i kakva je predaja u praksi. S njom baš i nisam nešto posebno mogao napraviti. Možda je problem bio i mojih 50W i nedostatak pretpojačala.
Onda sam prešao na 6 el. YU1QT OBLONG koju mi je Andra osobno napravio, i snjom sam bio prezadovoljan, preko 50 DXCC-a na 2 m sa 50W i bez pretpojačala, sad imam 10 el. YU1QT OBLONG, tim antenama ne smeta ni kiša ni snijeg.
Uz pomoć Pope, napravio sam i jednu po njegovom dizajnu (sad je kod Leona, 9A9L, čovjeku se svidjela jer je SWR savršen i pokriva izuzetno velik dio 2m banda). Nju sam također isprobao u praksi, savršenstvo za rad. Održana veza preko EME sa 50W, antena se nalazila na 2m visine od tla. Kod mene nije smetala ni kiša ni snijeg u radu snjom. Nije teška za napraviti, ako si čovjek da truda i drži se Popinih savjeta, i, opet napominjem da nisam izvršio neka posebna mjerenja osim mjerenja sa MFJ-tom, i smatram da kad Popa kaže da je toliki dobitak da to uistinu je.
A to da komercijalni proizvođači vole dodati malo mašte na dokumentaciju, to nije nikakva novost. A i malo muljanja uvijek je prisutno. Sjetim se uvijek onih poznatih vertikalki masovno kupovanih gdje se mora izbušiti rupa na dnu antene da voda istječe iz nje :-)

Shiranu ga hotoke

Offline sm7vzx

• Sr. Member
    • 7S7V - SM7VZX
« Odgovori #28 : 25. Svibanj. 2013, 07:44:09 »

Pogledaj u user manual-u za 17B2 sta pise.

Ma u principu nebitno, nisam otvarao manual, nego sam pogledao sta pise na ovoj stranici ciji sam link naveo... Ne vjerujem da ce iko u EU dati tolike pare za tu antenu kad se za manje moze kupiti bolje a da ne kazem sta se moze napraviti...

Offline YU7WL

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #29 : 25. Svibanj. 2013, 07:59:40 »

Ma u principu nebitno, nisam otvarao manual, nego sam pogledao sta pise na ovoj stranici ciji sam link naveo... Ne vjerujem da ce iko u EU dati tolike pare za tu antenu kad se za manje moze kupiti bolje a da ne kazem sta se moze napraviti...

Naravno, ja trenutno sakupljam materijal za antenu po dizajnu UA9TC - 14RS.