Autor Tema: 16 el tonna  (Posjeta: 3979 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a3aq

• Full Member
Odg: 16 el tonna
« Odgovori #30 : 25. Svibanj. 2013, 14:08:31 »
Pronašao sam HDD iz predPC vremena, tj registrator  ;)... i sa toliko prašine papirnati HDD pouzdano radi!! moderni HDD sigurno ne bi  :) :) ..  i u njemu su bili podaci prve=stare verzije F9FT 2m, dimenzije same antene i detalji zatvorenog dipola. ( Drago, da li je dosta podataka ? )
Sam priključak koaxa na dipol bio je najobičnijim natičnim stopicama ( FastOn ), koje se često koriste u automobilskim elektro instalacijama... bez ikakvog baluna , što je bilo začuđujuće!!!.. tek kasnije se pojavio savjet približavanja koaxa ( na lambda/4 od dipola ) uz boom, ali bez skidanja izolacije i uzemljivanja opleta na boom.. znači neka imitacija bazuke ?!

Gogo se dobro prisjetio "Antena biltena iz 1980"... Taj A.Bilten ( i ostali VHF Bilteni)  postoji negdje na nekom serveru.. osim Tone mjerili smo i tada popularni Delta Loop , Frakaricu. U prilogu je originalni mjerni raport.. Nikša i ja smo mjerenje obavili još 1979 . ( ala smo matori  :'( ) .. koliko se sjećam mjerni set je bio Rhode&Schwarz, a mjerili smo na mjernoj trasi gdje su se kontrolirale i ostale antene za QRL... Zbrku je zapravo izazvao podatak pojačanja (iz prospekta Tonna antene) izražen kao dB.. niti kao dBi ili dBd... bila je šala da se možda odnosi na dBg ( g=germa :) ;) :D.
Sa današnjom pameti i tehnikom sigurno se mogu napraviti i bolje antene nego prije skoro 35 godina.
Meni jedino kod predstavljanja bilo koje nove antene nedostaje stvarno izmjereni antenski dijagram .. simulacija je ipak samo predzadnji korak  ;)
« Zadnja izmjena: 25. Svibanj. 2013, 15:32:32 9a3aq »

Offline 9a4vm

• Full Member
« Odgovori #31 : 25. Svibanj. 2013, 15:31:42 »
U radioamateru broj 11.iz 1981.god. je objavljeno u Korisnim gradnjama od YU2LW-Saše Fabianija uz dvostruki deltaloop i mjerenje spomenute tone od strane tada YU2RBM-Nikola i YU2RIZ-Zlatko.
73 de 9a4vm-Vlado

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #32 : 26. Svibanj. 2013, 10:22:05 »
 Ova mi  je  Tonna bila draga , . ..  nadam se da i novi vlasnik  uziva u  dobrom prijemu , niskom SWR-u  i dalekim vezama  ;D . . .

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9A4EW

• Sr. Member
« Odgovori #33 : 26. Svibanj. 2013, 18:51:27 »
Moja prva antena, kupljena na sajmu u FH sada već davne 1994. i postavljena na moju tadašnju kuću. (slika veselja nakon postavljanja u privitku). 1996. preseljena na novu lokaciju, a nakon toga 1999. (treća selidba) poklonjena Dejanu/9A4CW. Zanimljivost je da je antena bila čak i ukradena s krova zgrade u kojoj sam živio, i uz pomoć policije vraćena (u dijelovima). Da ne duljim, tonica je odradila 270 lokatora i 34 entiteta.
I jedan mali rezime oko dobiti antena i silnih računanja njihovih dobiti u dB: Treba biti QRV koliko nam to poslovne i ine obveze dopuštaju, manje filozofirati i više raditi!

73 & GD DX de 9A4EW, Hrvoje
73 de 9A4EW, Hrvoje