Autor Tema: QRM u natjecanjima  (Posjeta: 8039 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3NC

• Newbie
  • *
Odg: QRM u natjecanjima
« Odgovori #30 : 23. Listopad. 2007, 15:15:08 »
Hey PA3ce  (9A5CW)

Kaj je to svaka slicnost je slucajna, daj ne srami se nego zapapri malo ovaj topic,
vidis da se euforija pomalo stisava, a ca ces kad se ko-ki ovdi ne javlja  :) :) :)

73 Fredi

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #31 : 24. Listopad. 2007, 07:58:13 »
Hey Fredolino ;)

Ko ja počnen vadit ljudima mast onda... na svakom forumu nastaje bura... bolje mučat

Istina je, da je pojačalo završilo u Bjelovaru.. a kod koga neznam... za 100ojri...

Čujemo se u CQWW SSB (to vam je na KV-u takmicenje - potreban vam je samo KV uređaj i malo žice)...
vidi http://www.9a1p.com

73

Offline 9A3WP

• Jr. Member
  • **
  • @DK3WP (EMCOMM only)
« Odgovori #32 : 04. Studeni. 2007, 14:37:43 »
Marconi Memorial Contest 2007 - to je pravo radioamatersko natjecanje !!

Izvrsne propagacije, začinjene sa ponešto "Aurore", uz pregršt DX signala,
uz maksimalno mogući "Fair-Play" svih učesnika i uz apsolutno minimalne moguće
i razumljive smetnje samo od dvije bliske (uobičajeno) vrlo snažne S5 radiopostaje
kojima smo sigurno i mi bili nezgodan susjed, s razlikom što nam naši glavni smjerovi
nažalost "pucaju" baš preko S5.

Treba još srediti dojmove, ali čini mi se da je ovo bilo vrlo blizu maksimuma koji
mikrolokacija JN75ST uopće može ponuditi.

Hvala svima na vezama, strpljenju i posebno ugodnom i zanimljivom natjecanju MMC !!
Uskoro slijedi opširniji osvrt i pokoja prigodna fotka...

73 Goran, 9A3WP
(9A1W MMC contest Team: 9A6A, 9A5ASZ, 9A2HM, 9A3WP)
@9A3WP @DK3WP

Offline 9a4mf

• Jr. Member
  • **
  • Ja sam otvorena knjiga
« Odgovori #33 : 04. Studeni. 2007, 19:27:39 »
9A1W! Gorane, volio bi te vidjeti u JN85NK tijekom ovog takmičenja. Jest, bili ste fer kad sam prigovorio, ali neki drugi nisu, a iz S5 sam imao i ja dobre smetnje a kamo ne vi blizu! No sa svojom skromnom opremom sam napravio prosjek 371 Km po vezi a ODX 861 Km, ja zadovoljan jer sam radio isključivo radi gušta. No mislim da će ipak smetaći s vremenom prestati ili sa smetnjama ili sa radom, bilo bi lijepo?
Lijepi pozdrav iz Lipika 73 de Miro!

Offline 9A3WP

• Jr. Member
  • **
  • @DK3WP (EMCOMM only)
« Odgovori #34 : 05. Studeni. 2007, 09:25:10 »
Miro, ima jedna nezgodna stvar u cijeloj priči.

To je da se na našu sreću i zadovoljstvo u posljednje vrijeme
pojavljuje sve više stanica nama s istoka i jugoistoka.
To opet znači da ćemo sve više vremena antene okretati
i držati u tom smjeru. Pokušali smo tijekom MMC računati
ERP izračen u glavnom snopu. Izračun je "opaka" vrijednost.

Ono što si od nas "osjetio" pa si prigovorio vjerojatno je situacija
kakvu mi imamo kad se jača "S5" stanica, 9A2L ili 9A5Y okrenu prema
nama - a ne daj Bože istovremeno mi prema njima.

Mi smo do nedavno radili sa max. 120W "outputa" i istovremeno trpili
"snagatore", ali eto sad smo i mi jedni od njih. Srećom još uvijek ne
prednjačimo i sigurno nikada nećemo ići na više od 600W "outputa"
po antenskom sistemu - što u trenutku nije kod svih tako.

Ja najozbiljnije razmišljam svoju aktivnost na 144MHz smanjiti samo
na CW mod. Ne pada mi na pamet mučiti se i frustrirati natjecanjima...

73 Goran, 9A3WP.
<<<
@9A3WP @DK3WP

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #35 : 06. Studeni. 2007, 22:24:47 »
Pa kad pišu i oni, koji imaju uvijek antene okrenute na sjever, nemaju pojma, šta je qrm u ukv kontestu, nikada nisu napravili neki pametan rezultat iznad HF-a, a svakom su loncu poklopac, da napišem i ja nešto iz poslednjeg MMC.
Gorane, tačno je, da ste se i vi osjetili na bandu, ali sve u granicama normale.
Mi smo baš u sendviču između vas i S50C, a prema sjevero-istoku je S51ZO, jedino je sa zapadne strane bilo sve tiho i mirno.
Setup kod nas je bio standardni ft1kmp+Javornik+GS35B a sve skupa napajano iz agregata, tako, da snagom nismo pretjerivali :)  (i tata bi sine, ali je agregat mali HI).
U principu je stvar vrlo jednostavna. Svatko može kod sebe zaključiti, kako i koliko prlja po bandu svojom predajom. Jednostavno priključite na neku pomočnu antenu preko atenuatora pouzdan prijemnik i smanjite signal na osnovnoj frekvenciji na neku normalnu razinu (neče moči sa IC202 jer je njegovo kučište veoma VF propusno).
A onda po bandu gore i dole.... Ako je signal na osnovnoj frekvenciji recimo 59+30 a sum preko celog banda 57 omjer če biti isti kod svih korespondenta, koji vas čuju sa 59+30 . "Simple as that"
Posle toga možete nastaviti sa radom i tražiti "škuže", ali barem znate istinu.

GL in ctest's
Adi

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #36 : 07. Studeni. 2007, 08:08:04 »
I5PVA/6 je bi sirok 2MHz za vas info, njegova izoblicena telegrafija se cula po cijelome bandu. Sum se dizao iznad 57-59...
Da bi jos bilo bolje sjeo je na 144.072 (za one koji neznaju) sredinu teleg. dijela banda i nabijao CQ...
Toliko me isprovocirao da mu jedno pola sata nisam dao mira... imao samo vremena i da mu kucam VVVV -QRM -VVVV -QRM --- FAI SPLATER SULA TUTTA BANDA DEI 2M ---- VVVVV - QRM --- pa neka radi qso.
Evo javno priznam, pola mi se prasta ;) 19el. (14m boom) upereno u nega i GS35 zagrijana.
Jos je bilo par njih ali bi ih zanemario za cca 0.5 db ;)

73

Offline s53mm

• Newbie
  • *
« Odgovori #37 : 07. Studeni. 2007, 12:28:17 »
zz

Srečom je Italija malo skrivena do centralne S5, pa nije došlo do nas (S50C). Ali sječam se nenormalne CW.
Sigurno ga je upozorilo mnogo ljudi. Ako bi bio pravi HAM prestao bi sa kontestom na takav način. Ali oni su samo Italijani.

Matija/S53MM

Offline 9A2LX

• Newbie
  • *
« Odgovori #38 : 07. Studeni. 2007, 15:34:39 »
Pozdrav sa istoka 9A  !

Prvo o MMC-u.Prilike su bile iznad prosjecne,čak bi se moglo reći odlične.Veoma sam zadovoljan,prosječni QRB vise od 400km.Šteta što nije bilo više aktivnosti iz YO,UA i YU ali srecom prijatelja iz OK  je kao i uvijek bilo puno.
Posebno me je oduševilo sto je bilo puno dalekih DL-DM stanica i to sa snaznim signalima i dobrim operatorima.
Što se tiče QRM-a i kod nas ga ima kao i svagdje.Imamo jednog prijatelja koji kad se okrene na istok a od mene je zapadno cca.40-tak km. zatvori cijeli band sumom.POMRAČENJE. Često sam puta prisiljen bježati gore ili dole ali ne vrijedi.Isti ima los obicaj "zasjesti" na 144300 i beskrajno dugo zvati CQ,iako sam ga molio da se pomakne prema nekom od krajeva banda nije vrijedilo. Šteta, mozda ovo pročita pa nešto i izmijeni u svom pristupu.
Iako sam amater vise od 30 g. ovo mi je prvo javljanje na chatu pa za prvi put dosta.
Pozdrav iz Osijeka
73 Boban...http://
olvejs luk et the brajter said of laif