Autor Tema: Rad preko repetitora?  (Posjeta: 3112 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
Odg: Rad preko repetitora?
« Odgovori #15 : 06. Travanj. 2013, 09:24:28 »
Mozda je na tecaju ucio telegrafiju, bolje nju znati nego minus shift od 600 kHz ;)

Skripta za pocetnike je na ovom linku:
http://www.rkp.hr/active/index.php/datoteke/doc_download/6-osnove-radioamaterizma

na rkp sajtu mozes pronaci jos neke zanimljive clanke.

GL u ham svijetu !

Patrik

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #16 : 06. Travanj. 2013, 13:44:24 »
Kad se podmladak krivo nauči poslije je teško ispravljati krive drine, kakav učiitelj takav učenik.

Na koga si mislio? Na nas u ovom threadu ili na svoj "sveti" rat sa Zdenkom Blazicevicem, 9A2HI?

Jedino ispravno označavanje simpleksnih i repetitorskih kanala na 2m

Jedino ispravno i trenutno vazece. No to ne mijenja cinjenicu da se koriste stari nazivi koji su postali dio zargona. Tako da NIKAD nece cuti na bandu nista drugo osim naziva u stilu R6 ili S20.
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A3DBX

• Newbie
  • *
« Odgovori #17 : 08. Travanj. 2013, 23:37:07 »
Hvala svima još jednom na pomoći. Zgrnuo sam dosta literature, pa ću odgovore dalje potražit u knjigama a i ham web stranicama. Materijali od RK Pazina su odlični. Ako negdje zapne, mast ću vadit klupskim 'elmerima'. :)

73
73 de 9A3DBX

Offline 9A3AEL

• Newbie
  • *
« Odgovori #18 : 10. Travanj. 2013, 06:37:19 »
 zanima me koja je TX a koja RX frekvencija za npr. R6? Jer u materijalima s tečaja (i
knjizi Radiokomunikacije) piše RX 145.150/TX 145.750, na www.hamradio.hr/maps/ piše obratno, pa mi nije jasno na kojoj radim predaju a na kojoj slušati.

Pozdrav! Sve ovisi šta gledaš ako gledaš frq.na svom uređaju onda ti je TX frq ulaz na repetitor a RX slušaš repetitor,ako pak gledaš frq samog repetitora onda ti je RX frq na kojoj on sluša (tvoja TX) a TX od repetitora ti je frq na kojoj on predaje (tvoja RX)
Elmo,73

Offline 9a9c

• Full Member
« Odgovori #19 : 10. Travanj. 2013, 08:48:49 »
POZDRAV
REPETITOR R6
RX...FREKVENCIJA KOJU SLUŠAŠ..........145 750
TX...FREKVENCIJA GDJE PREDAJEŠ......145 150
ZNAČI RAZMAK PRIJEMNE I PREDAJNE FREKVENCIJE JE 600 KHZ U MINUS
73
9A9C
ĐURO

Offline 9A3AEL

• Newbie
  • *
« Odgovori #20 : 10. Travanj. 2013, 09:40:36 »
REPETITOR R6
RX...FREKVENCIJA KOJU SLUŠAŠ..........145 750
TX...FREKVENCIJA GDJE PREDAJEŠ......145 150

Pozdrav! da ali ako gledaš sam repetitor kao takav (kao sam uređaj) onda on sluša (RX) tamo gdje ti predaješ,znači na 145 150 a repetira (TX) ili predaje tamo gdje ti slušaš znači na 145 750 obrnuto od tvog uređaja,73
Elmo,73

Offline 9A3DBX

• Newbie
  • *
« Odgovori #21 : 10. Travanj. 2013, 09:47:47 »
Hvala kolege, sve jasno,
a našao sam evo i na stranicama od 9A6AIB, gdje lijepo piše eksplicite: your RX i your TX:
http://www.9a6aib.net/9a/repetitori

Pročitao da može biti shift i positive i negative 600kHz pa sam zato išao pitati.

Još jedno pitanje:
koristim ovaj CHIRP software da isprogramiram UV-5RE+, zanima me gdje se mogu naći podaci za stupce Tone Mode, Tone, ToneSql, DTSC Code, DTCS Rx Code, DTCS pol, Cross Mode...? Screenshot u prilogu.
73 de 9A3DBX

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
« Odgovori #22 : 10. Travanj. 2013, 12:00:28 »
 Evo  jedna mala  nadopuna ,

posto je neko  ode spominjao rep. i na  70cm. bandu njihov pomak iliti SHIFT je  7.6MHz ! u minusu (-) , . . . . da nebi posli bilo  nisam znao  ;) .

73 PJT
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9a3xr

• Newbie
  • *
« Odgovori #23 : 10. Travanj. 2013, 17:07:22 »
Pratim ovu temu i smijem se problemu a problem je šta se nezna čitat. U brošuri za radioamaterski tečaj se spominju repetitori i njihove frekfencije ili uređaji koji se nalaze na uzvišenjima radi dostupnosti.Autor u brošuri piše o njihovim frekfencijama a ne o našim uređajima čiju bi  frekfenciju radi kompatibilnosti mi   
trebali namjestiti obrnuto za razliku 600Khz za područje 2m.Čitati i čitati ono šta piše i usput razmišljatin o tome.
9A3XR