Autor Tema: Rad preko repetitora?  (Posjeta: 3093 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3DBX

• Newbie
  • *
Rad preko repetitora?
« : 05. Travanj. 2013, 14:59:24 »
Pozdrav svima,

novi sam radioamater, zanima me koja je TX a koja RX frekvencija za npr. R6? Jer u materijalima s tečaja (i
knjizi Radiokomunikacije) piše RX 145.150/TX 145.750, na www.hamradio.hr/maps/ piše obratno, pa mi nije jasno na kojoj radim predaju a na kojoj slušati.

Hvala i 73
« Zadnja izmjena: 05. Travanj. 2013, 16:09:06 9A3DBX »
73 de 9A3DBX

Offline 9a7pjt

• Hero Member
  • Get out of the Radio Shack and Live Life
    • 9A7PJT
Odg: Rad preko repetitora?
« Odgovori #1 : 05. Travanj. 2013, 15:45:56 »
 Ako  to neznas  :-\ , oprosti ali nisi  zasluzio  znak .

U predaju ides na 145.150  a slusas na 145.750 . . .

73 PJT
ps

link ti neradi
= Kad se male ruke sloze sve se moze =

Offline 9A6NDZ

• Newbie
  • *
  • 73 iz Bjelovara
« Odgovori #2 : 05. Travanj. 2013, 15:46:41 »
Ulazna frekvencija s kojom ti ulaziš u repetitor je 145,150, dok slušaš na 145, 750. Svi repetitori na 2metra tj na 145 mhz imaju pomak od 600KHz.

Repetitori:

Izlaz repetitora:                         Ulaz u repetitor:
145,600                                        145,000
145,625                                        145,025
146,650                                        145,050
145,675                                        145,075
147,700                                        145,100
145,725                                        145,125
145,750                                        145,150
145,775                                        145,175

Postoje repetitori koji su pomaknuti 12,5 kHz jedan od drugoga tako da i između ovih frekvencija koje sam naveo postoje neki (npr. 145,787.5). Repetitori koji su na 145,600 su lokalni te se koriste samo u gradovima, dok su ostali "magistralni". Imaš kod mene na stranici sve napisano pa slobodno pogledaj.
http://9a6ndz.com/page9.html

Offline 9A3DBX

• Newbie
  • *
« Odgovori #3 : 05. Travanj. 2013, 16:06:26 »
Ako  to neznas  :-\ , oprosti ali nisi  zasluzio  znak .

U predaju ides na 145.150  a slusas na 145.750 . . .

73 PJT
ps

link ti neradi

Kaj ne smije se pitat na ovom forumu ovakvo pitanje?
Ne znam ja puno toga još, ali ne shvaćam to preozbiljno, no zanima me sve više. Ti si znao sve čim si se rodio?

Znam da je pomak od 600kHz. Nisam znao u kojem smjeru.
9A6NDZ puno hvala za pojašnjenje i link na stranice, koje su odlične. Imaš sve ove uređaje sa slike? :)

73 de 9A3DBX

Offline 9A6NDZ

• Newbie
  • *
  • 73 iz Bjelovara
« Odgovori #4 : 05. Travanj. 2013, 16:12:23 »
Hehe nemam naravno. Tko bi bio sretniji od mene da imam. Jednoga dana kad prodam oba dva bubrega možda skupim love za jedan takav s obzirom da mi bubrezi i nisu baš nešto hehe. Puno dobrih veza i dobrodošao među radioamatere. 

Offline 9a7pjt

• Hero Member
    • 9A7PJT
« Odgovori #5 : 05. Travanj. 2013, 16:22:05 »
 Ja sam ti odgovoria i reka svoje misljenje  koje je vidim tocno  jer  neznas  "smjer"  , . . .    za tvoj INFO zna  sam prije nego sto sam i polozia  ispit kako  se prolazi kroz repetitor .
Inace bi me bilo sram i pristupiti provjeri znanja.

Usput , malo  pristojnosti  nebi ti skodilo . . .

73 PJT

Offline 9A3DBX

• Newbie
  • *
« Odgovori #6 : 05. Travanj. 2013, 16:23:05 »
9A6NDZ hvala lijepa na dobrodošlici, još bolje vas našao. Na tečaju nije bilo rečeno koja točno je freq. za predaju a koja za slušanje, samo koje su, i koliki je razmak. Nadam se da nećeš morat bubrezima trgovati :)
73 de 9A3DBX

Offline 9A3DBX

• Newbie
  • *
« Odgovori #7 : 05. Travanj. 2013, 16:33:48 »
Ja sam ti odgovoria i reka svoje misljenje  koje je vidim tocno  jer  neznas  "smjer"  , . . .    za tvoj INFO zna  sam prije nego sto sam i polozia  ispit kako  se prolazi kroz repetitor .

73 PJT

o Bože, hahaha :)
sve će bit u redu... samo polako
nhf
73 de 9A3DBX

Offline 9A6NDZ

• Newbie
  • *
  • 73 iz Bjelovara
« Odgovori #8 : 05. Travanj. 2013, 16:56:44 »

73 PJT

Obično sam ne sklon odgovarati na ovakve poruke ali ovo jednostavno moram reči. Ja dok sam polagao nisam znao odgovor niti na jedno pitanje i prošao sam. Danas imam odrađeno nekoliko tisuća veza na KV-u te jako puno na UKV-u (ne DXCC, već lokalnih sa našim radioamaterima). Nisam imao pojma šta je radioamaterizam nego sam radio na cb-u. Ne stidim se toga reći. Uglavnom ovo nije tema za ovaj topic, ali meni da je netko rekao ovako nešto kada sam prvi puta nešto pitao onda u svom životu ne bih nikada upalio radiostanicu i rekao bi u kakvo sam ja to društvo upao. Mlade radioamatere treba poticat da rade i uče. Samim radom se praksa stekne pa tako i gdje se koji repetitor nalazi u sred noći znaš izgovoriti. Mislim da nisi u pravu što ovako nekoga osuđuješ. Ja imam 26 godina. Od 2000 godine sam radioamater i najbolje znam i na vlastitoj koži kako mi je bilo kad sam počimao jer nisam imao koga pitati, a i kad sam na samom tečaju nešto pitao onda su mi rekli sve ćeš to naučiti kroz vrijeme. Dobio sam literaturu za učiti na dva papira iz kojim sam uspio jedva spojiti dvije rečenice koje sam razumio jer mi je sve bilo nepoznato. Stoga dajmo ljudima priliku da rade i da pitaju. Ja sam tu uvijek da pomognem koliko kod znam iako ne znam puno ali i ove dvije rečenice i nekoliko brojeva tih dotičnih frekvencija repetitora je puno da zadržimo ljude i da radioamaterizam živi. Realno gledajući, više radioamatera umire nego što ih ostane akvitno nakon polaganja.

Offline 9a2sb

• Hero Member
« Odgovori #9 : 05. Travanj. 2013, 18:36:16 »
Zorane i Danijel,samo hrabro,ako nešto nije jasno slobodno je pitati.Nemojte je razočarati nervoznim upadicama bilo na bandu ili na forumima...."u svakom kukolju ima i žita"!!!!!!!!
Pozdrav iz Čepina,Zlatko-9a2sb,"umirovljeni" RA-43godine op. staža ;)
Ako ne možeš  pomoći-smetaj,važno je sudjelovati!Griješiti je ljudski.Svaliti krivicu na drugoga je strateški!
Kad je muka,ajde Đuka,al kad jebedu Đuku ne zovedu!

Offline 9a7pjt

• Hero Member
    • 9A7PJT
« Odgovori #10 : 05. Travanj. 2013, 20:51:32 »
 Nikoga ja ne  napadam ( pa rekao sam mu sta i kako) a kamoli da  djelim RA pucanstvo na  "kukolje  i zito"-  to valjda mozes poceti  tek posli 40+ g. RA  staza   :P ?
Stojim  iza toga  da mi je  neshvatljivo  :o da neko tko je nedavno polozia ispit  nezna  :-[ gdje  je TX/RX od rep.?

73 PJT

Offline 9A1IW

• Sr. Member
    • Photobucket galerija
« Odgovori #11 : 05. Travanj. 2013, 21:52:30 »

Apeliram na moderatora Zeljka da ovakvo bezobrazno ponasanje kazni banom na minimum mjesec dana. Ovakvo nesto nije niti HAM spirit, niti kultura, niti fer prema mladom kolegi. Ne samo da steti forumu, vec prikazuje sve nas radioamatere u ruznom svjetlu.

Za kolegu 9A3DBX: budi oprezan s repetitorima, tamo ces cuti svasta, pogotovo na R5 i R6. Ludosti koje su tamo aktualne ne pokusavaj sam oponasati kod kuce, oni su trenirane, profesionalne budale  :D
Dosta prometa imas na simpleksnim kanalima, a i na nekim 70cm repetitorima, npr. 438.750.
« Zadnja izmjena: 05. Travanj. 2013, 22:03:49 9A1IW »
Keep 'em Rolling! http://www.mvpa.org/
MVPA: 29718

http://s186.photobucket.com/albums/x51/btudan/

73 de 9A2B - Boris

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #12 : 06. Travanj. 2013, 00:18:01 »
Kolega 9A3DBX, samo ti nastavi pitati što te zanima, ovdje će se uvijek netko naći da ti pomogne.
Tko pita taj ne skita  :D
Shiranu ga hotoke

Offline 9A3DBX

• Newbie
  • *
« Odgovori #13 : 06. Travanj. 2013, 00:40:01 »
Hvala 9A1IW i 9A9Y. Živjeli.
73 de 9A3DBX

Offline 9A3DPM

• Newbie
  • *
« Odgovori #14 : 06. Travanj. 2013, 08:29:16 »
Kolega,nemoj obracati pažnju na komentare od doticnog gospodina!