Autor Tema: VHF/UHF/SHF LNA  (Posjeta: 2138 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a3ru

• Jr. Member
  • **
  • Member of 9A1N contest team
VHF/UHF/SHF LNA
« : 12. Ožujak. 2013, 15:01:33 »
Pozdrav svima!! Obavještavam Vas da ću ovaj mjesec(čim stignu iz GB) imati za qsy nekoliko wideband VHF/UHF/SHF ultra low noise LNA(50 MHZ-4GHZ) sa SPF5043Z MMIC!! LNA je iz GB (PCB i svi dijelovi), a autor je Sam -G4DDK koji mi je dao pravo prodaje istih!!!Sve o LNA možete pročitati na http://www.g4ddk.com/. Cijena će biti oko 100kn+ poštarina!!Svi eventualno zainteresirani mogu nazvati na 097/7296500---9A3RU

Offline 9a6ww

• Sr. Member
  • 9A1CAL member
Odg: VHF/UHF/SHF LNA
« Odgovori #1 : 12. Ožujak. 2013, 15:32:06 »
Pozdrav svima,

Stručnjaci,  (ja sigurno nisam) koja je razlika između ovog LNA i Goranovog super LNA ? Jedan VS drugi ? Pros & cons ? Savjeti ?

73
***  S OBZIROM DA SE VIŠE NE NAMJERAVAM  JAVLJATI NA HRVHF FORUMU, molim eventualna zaostala pitanja na e-mail adresu koja se može pročitati na: http://www.hrvhf.net/index.php/smfforum/index.php?topic=2646.msg25122#msg25122

Offline 9a3ru

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #2 : 12. Ožujak. 2013, 17:15:32 »
Zvonko,pošto se stručnjaci očito ne žele očitovati,za sve koji poznaju osnove Engleskog jezika,evo---http://www.rfmd.com/CS/Documents/SPF-5043ZDS.pdf !!! Pipl mast trast datašit!!!!!!

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #3 : 12. Ožujak. 2013, 17:29:42 »
Pozdrav Zvonko,

Ne brini jos uvijek imas najbolji LNA, ne zove se bez razloga Super, Hi.

Evo za tebe i za ostale na netu nekoliko brojeva pa sam uoci razlike:

AD6IW Super_LNA                                                          G4DDK (sa Sam-ovog pdf-a)
 Freq.           Gain     NF                                                 Gain        NF
50MHz        22dB     0.6dB                                             21.8       1.1dB
144MHz      24dB     0.39dB                                           22.5dB    0.68dB 
432MHz      22dB    0.43dB                                            21.1dB    0.68dB  **
1296MHz    16dB     0.6dB                                             15.5dB    0.86dB
2304MHz    11dB     0.8dB                                             10.9dB    1.2dB
OIP3 (900MHz)   38dBm                                                 33dBm         
Package:   2 x 2mm QFN  9 pins                                      SOT 4 Pins
Cijena 200Kn gotov i testiran LNA na PCB                     100Kn dijelovi i PCB-KIt
**vjerovatno je typo 0.86dB, nelogicno je da 2M i 70cm imaju isti NF
 Gain - visi je bolji
 NF - nizi je bolji
 OIP3 - visi je bolji

ad6iw               
« Zadnja izmjena: 12. Ožujak. 2013, 18:06:28 AD6IW »

Offline 9a3ru

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #4 : 12. Ožujak. 2013, 18:05:56 »
Drago mi je da se Goran javio pa objavio usporedbu--SUPER LNA AD6IW i LNA G4DDK!!! Sve više-manje stoji,ali postoji jedna poprilično bitna stvar ,a to je CIJENA!! Čini mi se da je AD6IW 2,5 puta SKUPLJI od G4DDK,što je poprilična razlika!! Ako grešim---isprike unapred!!! A za terestrijalne veze,ovaj LNA je izvrstan,ima 5-6 dijelova i gotovo svatko ga može sastaviti lemilicom(uz povećalo),a može ga dobiti i sastavljeno!! To je poor guy LNA odličnih karakteristika,kako to popularno voli nazivati Adam!! Sve ostalo(NF,IIP3) ,bez instrumenata NEĆETE primjetiti!! Ali ,ako niti to nije dovoljno ,imam i LNA sa PGA103+!!Ovime zaključujem ovu temu!! Pozzz!! Željko

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #5 : 12. Ožujak. 2013, 18:29:56 »
Citat:
Čini mi se da je AD6IW 2,5 puta SKUPLJI od G4DDK,što je poprilična razlika
Zeljko,
200Kn/100Kn su dva puta ?
Uzgred, poredis gotov LNA sa KIT verzijom ? Tesko da ces kupiti Mercedes za cijenu fice.
Ajde ne brini svi ce sada kupiti samo tvoj LNA  :)
Citat:
Ovime zaključujem ovu temu!! Pozzz!! Željko
Sto zakljucujes temu, mozda bi neko nesto pitao ?

« Zadnja izmjena: 12. Ožujak. 2013, 18:41:32 AD6IW »

Offline 9a3ru

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #6 : 12. Ožujak. 2013, 18:47:01 »
Ha,Gorane,neznam od kuda si izvukao činjenicu da je to KIT ili da će to ostati ?  Dali sam to izrjekom naznačio? Pa zar ti stvarno misliš da ja mislim preko toga namlatiti pare? Ja samo ljudima nudim još jednu mogućnost,osim  SUPER LNA!!! Zar je to zabranjeno??Čini mi se da je  American melting pot učinio svoje,uz mrvu balkanskog licemjerja!!!  ;D All the best !! Ž.

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #7 : 12. Ožujak. 2013, 19:16:55 »
Citat:
Čini mi se da je  American melting pot učinio svoje,uz mrvu balkanskog licemjerja!!!   All the best !! Ž.

Ne razumijem sta bi ova recenica trebala znaciti ?
Mozda bi mogao da mi to prevedes ? Nema nikakvog smisla sa LNA i  performansama.

Offline YU7WL

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #8 : 12. Ožujak. 2013, 19:19:46 »
A sta mislite o Mini-Circuits pojacavacu PGA-103+ ?

http://www.minicircuits.com/pdfs/PGA-103+.pdf

EDIT: my fail, sorry!
Trebao sam procitati redom poruke.

Offline yu7ef

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 12. Ožujak. 2013, 19:20:23 »
Citat:
A za terestrijalne veze, ovaj LNA je izvrstan, ima 5-6 dijelova i gotovo svatko ga može sastaviti lemilicom (uz povećalo)

Za terestrialne veze i to je mnogo para - cak i super jeftini BF981 LNA koji je dizajnirao YU1AW
(na njegovom sajtu su tekstovi iz "Radioamater" casopisa) je cak i suvise dobar sa 0.8dB NF koji su
bez problema dobijeni a nije potebna lupa da bi se napravio ... takodje tu je i BFG135a sa odlicnim
IP3 karakteristikama ako se strahuje od preopterecenja jakim signalima iz okruzenja ....

NF ispod 1dB ima smisla i potreban je samo za EME i nema svrhe za terestrialne veze jer i tako niko
nece moci "na uho" spoznati razliku da li LNA ima 0.5dB ili 1.5dB

Hteo sam reci da je normalna teznja traziti LNA sa sto manjim NF ali to ne znaci da treba po svaku
cenu ulagati puno novca ako za tim doista nema stvarne potrebe ... Super LNA pa i G4DDK su ipak
neka visa klasa i za ono sto pruzaju to doista nije puno novca

73, Popa, YU7EF

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #10 : 12. Ožujak. 2013, 19:33:57 »
E fino, malo se zaplamsalo !
(u tehničkom smislu)
Je, ja sam prije 6 mjeseci zagledao i taj DDK LNA ali nisam ga imao namjeru naručivati
već nabaviti MMIC i napraviti ostalo doma.
No, kako tih novih MMICa uglavnom nema na Ebayu u Farnellu sam naručio par komada
za "super LNA"(MGA-633P8) i dva za "super-super LNA" (MGA-14516) s kojim imam u planu
zamjeniti  L-band konvertor u prijemniku.
No, samo je jedan problem, ništa od navedenog se ne želi napraviti samo, hihi.
Jedna Goranova PCB je već "oksidirala" od jada a par PCBa za  ATF-54143 sam zagubio, hi.
 :-[
Nego, kad smo već kod usporedbe mogao bi netko dodati i usporedbu širokopojasnog LNA
sa  ATF-54143 tek toliko, reda radi.
 :)

Offline 9a3ru

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #11 : 12. Ožujak. 2013, 19:54:37 »
Gorane,pomalo sam iznenadjen!!! Predugo si u USA,pa izgleda ne razumiješ dobro Hrvatski jezik!! Ovo prelazi u nešto što ja nemam namjeru nastavljati!!! Šta znači konkluzija da se nemoram bojati ,jer će sada svi kupovati MOJ LNA? Opetujem-----TO NIJE MOJ  LNA,VEĆ DJELO G4DDK!!!Ali ,pošto me već vučeš za jezik,pogledaj koliko ti imaš postova na ovom portalu ,a koliko ja!!! Od tih 690 i nešto postova, gotovo 20 posto je o TVOM SUPER LNA---hvalite me usta moja! Ti istina živiš American dream --ja ovdašnje sivilo--u redu--svatko odabire svoj put!! Ali dopusti da i netko drugi osim tebe može ponuditi nešto ovim ljudima (ovaj put LNA i to poznatog radioamatera iz GB) ,a da ga se perfidno ne pokuša šikanirati!!! Nisi to uradio meni-- pokušao si poniziti njega!! Nemoj samo reći da niti ovo ne razumiješ,jer ipak to uvelike ima veze sa LNA i performansama,samo je prilaz temi sada nažalost offtopic!! Samo --nemoj tako,pa nitko ti ne želi oduzeti krunu !!! Cijenim te kao stručnjaka ,jer to uistinu jesi,ali uz ono što je tebi dostupno(pri tome mislim na brdo tehnike kojom se služiš),netko bi možda i bolje!MOŽDA ,kažem!!Dovoljno si star da znaš da je skromnost vrlina. Oprosti,ali nebih dalje !!

Offline 9A3GE

• Hero Member
« Odgovori #12 : 12. Ožujak. 2013, 20:46:18 »
Aha ! Buona sera ragazzi ..sono tornato di Italia e mi rimasto dialetto triestino...porca vaca ke xe monada son a la ? I t.d. ? Ovdje na našojj strani ljeva kiša tamo sunce...eh Jurop je to...grana pusta...slab promet...red je da ju ukinu...oće oće ...još malo ? Pulicjoti new ekipa...izvolite ..hvala ..sretan put ....ha...viš da se mere i na taj način....na povratku carinjaki ..u redu je ..sretan put....? Ide ova Zemlja u Jurop...ziher !  Va ben...monade di LNA ? Popa je vam sve rekao ..točka ? U kontestima ....staviti LNA...pogrešno...ima gomila lokalnih JAKIH signala....a sa LNA se stvar pogorša na 10-etu....pa o tome je već bilo razgovora ovdje..sve se zna ? Ja koristim Goranov na EME.... cijena-kvaliteta ..nema bolje ..pogledajte malo cijene tih stvari okolo na Net-u....Khune dere 250 E.  a ostali ...nema ga ispod stotke E. Tja ! Imao sam slučaj gdje je čovjek htio ugraditi taj LNA u Icom-a 275e....   jedva ga odgovorili......koji sam po sebi ima na ulazu gassirani fet ..jest prije 20 godina je uradak...i to izvrstan....šije današnje uređaje na prijemu....opet ono signal -šum...za slabe signale ..dok za kontestiranje nema veze...i onako se čuje sve..? A LNA bi pomogao kada bi bili samo vi i protivnik iz daleka na bandu !  To su oni dani kada je propagacija...i pojave se stari maheri na frekvenciji..i rade se zanimljive i DX veze...eeee tu treba LNA ? INAČE NE TREBA ! A li kada se to desi rijetki su "kontestaši"  na bandu ? Danas-večeras propagacija izvrstna na dva metra....čuju se dobro farovi....pa sam iskopčao LNA u antenama i evo kako dolazi ....   IK4PNJ/B    Pianoro BO    JN54QK    375    2Cros  Dipole    Omni    10....praf iz Bolonje ..! Željko..ovo je teknički blabla...ne ti bolje ja gore..kukulele...i tko će kupiti tog Inglišmana ..onaj kojem je potreban LNA ima ga..i tin par komada ? Tja....Nije potrebno imati strani LNA ? Bude već domaći na tržištu ultimo grido di teknika ...izvorni hrvatski proizvod...živi bili pa vidjeli...ja rezervirao 10 komada......ne šalim se....radi kao bazuka ..i sprijeda i odazada...kako ga okreneš...in-out i viceversa ? He he ! Martin ! PS kada ukočam LNA signal je 59+40...a što ti je gutt LNA !
Martin 9A3GE

Offline 9a5rj

• Newbie
  • *
« Odgovori #13 : 12. Ožujak. 2013, 21:45:46 »
Pozdrav.
Netko postavi pitanje a ono odma uzavrele krvi. E kud je došel ovaj svijet? Btw dok preko mene snagaši iz 9A i S5 napiče prema sjeveru ne pomogne ni lna ni super lna ni dragi bog. Naprotiv. Bolje mi je skinut ovaj skupi koaks sa tone i stavit rg58 . I onda što prođe prođe. Bolje bi bilo da se problemi rješavaju tamo gdje nastaju. Kako u pojačalima tako i u našim glavama. A lna? Božemili ko ima šolde če ionako kupit što oče.  NHF 
Nikad bježati! Samo kad se mora.

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #14 : 13. Ožujak. 2013, 08:29:23 »
QRT sa ovim postom

AD6IW
« Zadnja izmjena: 14. Ožujak. 2013, 20:50:20 AD6IW »