Autor Tema: ATV DVB-T 70cm  (Posjeta: 7335 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
ATV DVB-T 70cm
« : 13. Veljača. 2013, 15:47:42 »
Evo konacno je oprema pocela biti po cijeni pristupacnija:

http://www.kbantennes.com/modulateurs_et_coupleurs_ws43412.wsboc?wsajx=1&idb=14430278&idpnl=pd&idprod=305235

Mogucnost odasiljanja na 70cm sa signalom sirine 5,6,7, (8)MHz i odabir radne frekvencije rezolucije 1KHz.
Do prije par mjeseci cijena za ovakvu napravu penjala se na cetveroznamenkastu brojku (U eurima)

Digitalija polako ali sigurno preuzima analogiju ....

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
Odg: ATV DVB-T 70cm
« Odgovori #1 : 13. Veljača. 2013, 17:03:26 »
Izlazna snaga 85 dBuV ili -24dBm.. uff treba dosta pojacati taj signal sa izuzetno kvalitetnim pojacalima. No, i to je manji problem nego napraviti MPEG encoder i modulator. Cijena za uredjaj je OK.
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #2 : 14. Veljača. 2013, 10:12:49 »
Evo jos jednog low cost DATV projekta http://www.g8ajn.tv/dlproject1.html
Symbol rate od 1 do 6 Msym
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #3 : 14. Veljača. 2013, 10:43:50 »
Srecko, to je isto jeftina opcija ali nevolim kad moras imati PC non stop ukljucen.
Nekako sam vise ljubitelj standalone opcija koja ne ukljucuju racunala..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #4 : 04. Travanj. 2013, 19:41:48 »
Napokon, moderniziramo se......
Od prve ideje ( kad sam razmisljao o kupovini prijemnika za dvb-t sa 2mhz sirine od SR-Systems koji kosta 390 eura i to samo moduli bez kucista ) do danas, proslo je vise od cetiri godine. Prije 8 mijeseci poceo sam intenzivno kontaktirati proizvodzace dvb-t prijemnika sa molbom da naprave i prijemnik koji prima dvb-t signal 2mhz sirine, jedan DL amater mi skrenuo paznju na ovu Tajiwansku firmu http://www.hides.com.tw/product_cg74469_eng.html#310685 i nakon pedesetak naizmijenicnih emaila zacrtali smo liniju produkta koji ce doci na trziste u iducih dvije godine. Odmah moram se zahvaliti za email  prijevode na engleski i to: google prevodiocu, 9A4QV i 9A7BBD. 

Mislim da ne trebam ni naglasavati koje se sve mogucnosti otvaraju buducim atv amaterima cijelog svijeta, spustanjem sa visih freqvencija na 70cm band uz pomoc dvb-t signala ( kojemu pogoduju reflexije ) i tamo gdje nema opticke vidljivosti otvara se prilika gotovo svim amatera da se ukljuce fixno ili mobilno u tu novu vrstu rada a usput stitimo 70cm Band od komercijalnih sluzba.
Naravno i do sada smo imali mogucnost kupnje dvb-t predajnika i prijemnika kod SR-Systems, samo cijena je ubitacna RX390eura TX1200eura i tako je svaka ideja bila u korijenu unistena.

Sa HiDes-om je dogovorena proizvodnja:
PC USB Stick  prijemnik & predajnik   70cm Band     ( prototyp kod mene )   max.US$200
Samostalni dvb-t prijemnik  70cm Band   ( kao SetTop Box )    max. US$150
Samostalni dvb-t predajnik 70cm Band     max. US$500
Repetitor RX23cm dvb-t     TX70cm dvb-t sa control unit i pozivnim znakom u sliki    US$???
Kod svih varijanti moze se mijenjati sirina signala izmedzu 2 , 3 ili 4MHz , isto tako ima mogucnost kod 3 i 4 MHz prebacivanje na vecu kvalitetu tojest standard H.264   

Moja obaveza je sada testirati taj prvi prototyp, po zadovoljavajucim rezultatima objaviti u razlicitim amaterskim forumima i na kraju naci zastupnistvo za evropsko trziste. Mogucnost direktne narudzbe postoji isto direktno kod http://www.idealez.com/hides/home/en_US ( racunajte na carinu ).

Danas nisam imao puno vremena od dolaska postara do odlaska na posao, svejedno poceo sam sa instaliranjen softvera----> ne ide automatski "autorun" , vidim ja da cu imati problema sa instaliranjem ( sta se computera tice kompletna sam nula ) na svu srecu tog momenta me zove OE7ALT a on mladi informaticar. Nisam ga trebao nagovarati, cim sam rekao da ga trebam dosao je i u roku pola sata bio je softver na dva computera instaliran, sad ga treba probati a za to imam na raspolaganju dvb-t prijemnik kod kuce i dvb-t predajnik na brdu http://www.amateurfunkverein-tiroler-oberland.at/xtr-atv.htm .
Prvo isprobavam prijemni dio DVB-T USB stika, podesavam parametre, spajam antenu i evo ga "signal je tu" , stavljam attenuatore izmedzu antene i USB stika ---> sa 34dB gusenja jos se vidi i cuje signal --- perfektno. Prijem isti kod oba dva kompjutera, na brzinu uspijelo mi je i snimiti na harddisk primani signal, tu mogucnost isto ima. Sada bi htio predavati....prespajanje kablova, sa USB stikom idem na predaju a sa 390eura skupim prijemnikom sam na prijemu ( direktna veza ), odmah pronadze signal i kaze: signal 100%  quality 100%  ali slike i tona jok NEMA...... ali uspijet cemo i to.....moram ici na posao, nema vise vremena za testiranje. Testiranje se nastavlja slijedecih dana, izvijestavanje isto ( za to je i QRL dobar- kao sada ).

Rezime: Prijemni dio DVB-T USB Sticka radi perfektno sa izvorom signala kojeg predaje DVB-T predajnik na brdu QRB 9,8km  Freq. 434,500 MHz  Sirina Signala 2MHz
« Zadnja izmjena: 06. Travanj. 2013, 00:22:29 oe7dbh »

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #5 : 05. Travanj. 2013, 18:27:21 »
....danas sam probao snimiti primljeni signal na hard disk, signal dolazi sa atv repetitora udaljen 10km na antenu bez predpojacala i prilagodzenja 50/75ohm  ----> 20m 75omski kabel ----> na usb stick UT-100B i u computer....
http://www.youtube.com/watch?v=S_NkSGZ1w7E&feature=youtu.be

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 05. Travanj. 2013, 18:51:14 »
UT-100B Software podrzava i jednu Analyzu Spectra od 179 do 900MHz

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 06. Travanj. 2013, 07:53:04 »
Mijerenje osijetljivosti USB Stick DVB-T UT-100B prijemnika kod 2MHz sirine signala:

kao referenz signal uzimam signal sa repetitora, na kraju kabla je nivo signala konstantan sa -64,5dBm 

sa -94,5dBm na ulazu dovoljno mu je za prijem bez prekidanja u signalu
sa -97,5dBm na ulazu, je otprilike 50% - 50% uspije i ne uspije primiti, sa tim da kad primi signal isti je iste kvalitete kao i sa nivom signala od -60dBm.

Usporedio sam USB Stick sa prijemnikom od SR-Systems i moram reci da je SR-Systems za 2dB manje osijetljiv po "Smetru" a za prikaz slike mu treba 3dB vise signala.

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #8 : 06. Travanj. 2013, 10:05:04 »
....onaj problem sa audiom i video kod predaje je jos uvijek prisutan, bude se vec sredilo....
evo mijerenja predajnog signala....

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #9 : 06. Travanj. 2013, 17:15:46 »
imam ga      imam ga     ha ha ha
....gotovo uvijek je covijek kriv, tako je i ovaj put bilo, dali sam ja kriv ili fajlovi sa CD-a na prvim slikama neznam, u svakom slucaju sada ide.....
Za predavati se mora ukljuciti kamera ili fajl sa harddiska, ja sam uvijek probao sa fajlovima koji su bili na CD-ju i kopirani na harddisk i nije islo...... zivciralo me.....
Danas se sijetim da probam emitirati fail kojeg sam jucer snimio, proradilo odmah......ha ha ha
Pao mi kamen sa srca ( maknuo sam nogu ha ha ha ).

Rezime: DVB-T USB Transceiver  ( TX + RX ) funkcionira perfektno !!!!

Ima li pitanja ?? opce naravi !!! o nacinu strimanja, velicini i sve ostalo oko onoga sta je u komputeru " ne pitaj ".

73 darko

Na kraju inserata imate User Guide za prijemnik i za predajnik.

PS.
upravo sam dobio informaciju da ce i samo prijemnik USB stick biti ponudzen na trziste, cijena ovisi o potraznji i krece se izmedzu 50 i 75 US$
« Zadnja izmjena: 06. Travanj. 2013, 18:09:44 oe7dbh »

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #10 : 07. Travanj. 2013, 11:13:04 »
Ovo je odlično Darko!

Koje sve frekvencije pokriva stick ?
Da li je predaja simlex ili duplex?

Da li bi se uređaj mogao koristiti i za uskopojasne emisije ?   ( da ne kvarim odmah veselje ATVačima ali rado bi imali USB RX TX kutijicu i na drugim bandovima).

Luci, 9A1Z

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #11 : 07. Travanj. 2013, 22:51:05 »
1.      179 do 900 MHz
2.      na istom bandu, samo simplex
3.      neznam,  digitalni ? USB  mozda !!

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #12 : 08. Travanj. 2013, 20:41:54 »
Pozdrav!

Hvala na odgovorima!
To je upravo smjer u kojem očekujem razvoj raznih IQ donglova. Tj da uskoro imamo i RX i TX u  USB kutijici

: )

73s
Luci, 9A1Z

Offline oe7dbh

• Sr. Member
« Odgovori #14 : 16. Travanj. 2013, 07:36:56 »
Novi test: pokusaj emitiranja video i audio failova sa Harddiska na televizijskom podrucju za dvb-t

.st Fajlovi sa Hard diska  u rezoluciji D1.H264     HD.H264       HD1.MP2
Predajni dio od UT-100B , podesena frekvencija na 474 MHz i 8 MHz sirine
Prijemnik kineski "no name"   podesen na 474 MHz i 8Mhz sirine

Prijenos signala uspio vec od prve !!! , probao sam i na visoj i na nizoj frekvenciji ----> OK
Isprobano i sa 7Mhz sirine i sva tri standarda rezolucije ----> sve tri OK
UT-100B Predajni dio ide od 170 do 950 MHz ( ide i do 1002 MHz ali nije software otvoren )
Podesavanje frekvencije direktnim unosenjem, korak po 1khz.  Sirina signala 2 do 8MHz korak po 1Mhz. 
Izlazna max. snaga 4mW , mogucnost regulacije do -10dBm sa zadovoljavajucim spektrom, harmonicni filter ( npr. Low Pass Filter ) je ipak potreban.

Mogucnost upotrebe nije samo u amaterske svrhe, moze se upotrijebiti i za druge svrhe gdje treba prenijeti informacije u nekom zatvorenom krugu ( privatna kuca sa vise televizora, bolnicama, trgovinama, ....... )