Autor Tema: oscilacije bf998 u front -end  (Posjeta: 689 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a3ru

• Jr. Member
  • **
  • Member of 9A1N contest team
oscilacije bf998 u front -end
« : 05. Veljača. 2013, 09:05:31 »
Poštovanje svima!! Preko zime nisam imao nešto pametno za raditi ,pa sam odlučio napraviti redesign svog transvertera 144/14!!Novi PCB za RX dio -sve novo ,proradilo,ali iz nekog-meni nedokučivog razloga front end sa bf998 -oscilira!!!!! Radjeno je po Robijevom nacrtu,jezgra TR nije U-17 (nemogu naći). Pojačanja ko pjesme ,ali nemogu spriječiti da oscilacije prestanu i  da front end bude bezuslovno stabilan. Osobito sam nezadovoljan Q -faktorom ulaznog kola koji je vrlo visok!! Molim savjet ---šta uraditi????? `

Offline 9A3GE

• Hero Member
Odg: oscilacije bf998 u front -end
« Odgovori #1 : 05. Veljača. 2013, 12:07:22 »
Gdje si Željko ? Kako se to dešava...pokaži po kojoj je šemi to naređeno i na kojoj pločici.....? Može se staviti feritna perlica u G2.....i ne smije napon na G2 prelaziti 4 volta...to je napon za maximalni gain istoga ! Evo link da tim stvarima             http://www.f6evt.fr/preamplificateurs.html                tu ima svega i svačega za preampl. za dva metra ! Evo par šema......ulaz te izlaz trebaju biti na abaut jednom zavoju gledajući od MASE .....     citat    Osobito sam nezadovoljan Q -faktorom ulaznog kola koji je vrlo visok ????????????????????? Q faktor visok...i treba da bude..zračni kondz, i zavojnica OBAVEZNO....te pregrada između ulaz i izlaza..i stvar smještena u metalnu kutijicu ili od vitroplasta ...šperimenti šperimenti ...a ne zalotati i oma u antenu ..? Mjeriti struje ...i frekvenciju ...gdje krugovi...ulaz uopće rezonira,,,,na hladno....i zatvoriti ulaz bsa 50 oma otporom pa onda mjeriti...ako imaš sa čime...ako nemaš onda ništa....od "šuba" nikada se ne naredi točna frekvencija ...gore-dole 10-20 Mhz je razlike obično na dva metra....DIP-METAR je neophodan za te stvari....bez...dosta teško ...potrefit točnu frekvenciju ? Tako....! Martin
Martin 9A3GE

Offline 9a6c

• Hero Member
« Odgovori #2 : 05. Veljača. 2013, 12:12:23 »
Za taj ulazni krug i sam je autor pisao o nestabilnosti i načinima uklanjanja, mislim da je to na webu ili u BEACON99 publikaciji, nisam siguran.

Problem je jezgra na izlazu koje više nema za nabaviti, ako se dobro sjećam.

A ima i bezuvjetno stabilnih pretpojačala i bez jezgri koliko te volja.

Mali prelet preko YU1AW i eto ga.

Offline 9a3ru

• Jr. Member
  • **
  • Member of 9A1N contest team
« Odgovori #3 : 06. Veljača. 2013, 08:21:48 »
Hvala Martine,hvala Gogo---vidi se da još ima dobrih ljudi spremnih pomoći,mada moram zahvaliti i Adamu, koji mi je putem skype-a puno pomogao savjetima!! Stvar je rješena na upravo onakav način koji mi je preporučio Adam!! Pločica je dvostrana ,pa mi je savjetovao pometati što više via!!! mase nikada na odmet i da je odlično povezana up and down strana PCB!! Slažem se Gogo u pogledu bezuslovne stabilnosti,taj projekat je pomalo promašen,ali u vrijeme kada je to gradjeno bio je state of the art!! Kada sve bude gotovo slike ću postaviti ,da se vidi kako to izgleda. Ovo je samo prijelazno rješenje,jer pravo tek putuje iz USA!!  Danas ništa bez low noise MMIC-a!!Btw. moj novi SDR rtx  (full opsezi ) je u funkciji već neko vrijeme i sa 5w se stvarno svašta može uraditi!! Sa QRO ludila (koje je kod mene trajalo godinama) prelazim na Adamovu taktiku---QRP ,mali quad i pecaj brale!!  Bolje papalina u ruci ,nego brancin na grani!!!! HI!!Pozz 9A3RU