Autor Tema: WX baloni i ostala telemetrija  (Posjeta: 8987 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A4OE

• Sr. Member
Odg: WX baloni i ostala telemetrija
« Odgovori #30 : 22. Siječanj. 2013, 12:01:46 »
P.S. Dobra je ova opcija bez videa u SDR-u. Molim ponovni link na download ruskih verzija SDR#. TNX

Poslano na kućnu adresu.

Mogući uzrok razmimoilaženja gps podataka GPS SEM Almanacs, vidjet ćemo danas.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #31 : 22. Siječanj. 2013, 12:43:53 »
Hmmm, ne bih rekao da almanacs ima veze sa time...
Uostalom, sad kad Luci ima "samoljet" neka pripali napravu pri zemlji i usporedi podatke koje salje sonda i decodira sw i onda usporedi sa stvarnom pozicijom drugog GPS-a.
Onda tu poziciju ucrtaj na Google maps pa ces vidjeti da te Google mape nisu bas precizne ali nije bas da grijese 5km  :D

Moje razmisljanje:
Po meni bi se trebalo ravnati samo po tome sto salje sonda (poziciju), sw vjerovatno po nekom algoritmu na osnovu trenutne pozicije i vjetra kojeg je ranije ocitao na toj visini dok se dizao izracunava priblizno mjesto pada. Sada ovisi o algoritmu i uvjetima koji su se u medjuvremu promijenili koliko ce ta pozicija biti tocna.
Kako sw zna kad je sonda puknula? Vjerovatno nema senzor koji posalje taj podatak nego samo usporedjuje visinu sonde i cim je slijedeca vrijednost visine znatno manja od prijasnje SW zakljuci da je balon puknuo.
Cak bi se i to moglo simulirati sad kad Luci ima paklenu spravu... roknes sondu sa 5. kata sa nekim improviziranim padobranom  ;D ili je spustis naglo nekim komadom tanke spage....brzina spustanja ovisi o razmaku u kojem sonda salje taj podatak..

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #32 : 22. Siječanj. 2013, 13:32:24 »
Poz.

Samoljet kod mene nije djelatan. Pad o tvrdu podlogu i još više gaženje autom napravili su svoje.  Tragam za prvom ispravnom  pa ćemo onda vidjeti.Program jednostavno zna kad balon pukne: kada se vektor brzine promijeni. Dakle kada climbe rate prijeđe u negativno.. sonda pada. Posredno je to vezano uz brzinu promjene visine.

Kad se malo bolje razmisli projekcija pada nije tako teška funkcija : mislim da je to više manje linearna aproksimacija  pravca pada za zadnjih 1000m . Kada malo bolje  pogledate generirani KML u Google Earth u  je moguće doslovno sjesti na liniju pada ( kao da nišanite niz hrbat one plohe što spaja visinu sonde i tlo ) i projecirati točku pada.

No to je moguće i točno samo ako se lokacija dobro prima. Za to su zaista izuzetno bitni popravni podaci. Darko je meni dao recept koji ide ovako: uzeti što točniji Rinex popravni file ( postoji za Čakovec) što manje sati dalje od leta sonde. Onda se to poveže sa GPS arm-om u programu za dekodiranje i onda se dobiju dobre koordinate. Orjentir kod prijama treba biti podatak  o ostatku GPS razlike koji mora biti što manji ( nekoliko desetaka metara max). 

Puno pozdrava!

1z
« Zadnja izmjena: 22. Siječanj. 2013, 13:41:31 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #33 : 22. Siječanj. 2013, 17:17:09 »
Darko, stavi gpx fajl gdje si i ove kml da usporedim.

Evo par GPX uz stare KML filete ali meni su ti gpx poptuno neupotrebljivi.
Nemam pojma zašto ih GE ne otvara.
Adame, preciznost google karata je vrlo dobra za amaterusku uporabu, vidi se to i po APRSu, sasvim OK.
Rinex ne bi smjeli biti stariji od 1 sat ako želiš dobru preciznost.
Almanah za lociranje bez goniometrije su neupotrebljivi a tko želi joše veću preciznost mora generirati Ephemeride sa svog GPSa
i to svakih 15 minuta.
Sonda šalje vrlo precizne podatke ali je problem u programu koji ih dobro ne obrađuje.
Stare verzije su bile lošije a izgleda da ni najnovija nije baš riješena.
Uglavnom za hobiste sasvim zadovoljavajuće.

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #34 : 22. Siječanj. 2013, 18:32:25 »
HI!

Hobisti se pogubili po bespućima Međimurja danas u potrazi za onom podnevnom. No chance po snijegu.. Otpale nam oči ali nismo ni ozbiljno tražili.  Više iskušavali sreću buraz i ja.
Ipak dobra šetnja po čistom zraku.  Ako je pala na jezero možda je na ledu    ;)

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #35 : 22. Siječanj. 2013, 19:22:34 »
HI!

Hobisti se pogubili po bespućima Međimurja danas u potrazi za onom podnevnom. No chance po snijegu.. Otpale nam oči ali nismo ni ozbiljno tražili.  Više iskušavali sreću buraz i ja.
Ipak dobra šetnja po čistom zraku.  Ako je pala na jezero možda je na ledu    ;)

Danas podnevna opala 5-7km od mene, moj limit je maks 15km za eventualnu potragu, hi.
Oba kineza praznih baterija, :o , a bez prijemnika i usmjerene antene to tražiti u šumi ili snjegu, nemoguća misija.
Naš najbolji lovac na sonde 9A3ES je danas moral na posel, da nije, odjuril bi u lov i po većem snjegu od ovoga.  ;D
Ova na cesti je zbilja rijetkost, kad padne na beton samo se "malo" razleti ali ostane ispravna.
Za sad su dvije u "pripremi" da ih pokupimo kad se snjeg otopi, naravno, ako ih prije neko ne nađe.

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #36 : 23. Siječanj. 2013, 11:04:08 »
... ali meni su ti gpx poptuno neupotrebljivi.
Nemam pojma zašto ih GE ne otvara.

ove tvoje nisam ni ja mogao otvoriti dok nisam na kraju dodao, ispod time, edit notepad
<time>T13:05:51.000Z</time>

</trkpt>
</trkseg>
</trk>
</gpx>

Pogledaj, istina nisam probao ja koristim jedan GIS alat i server DGU a ne gugle karte.

Ono drugo što me interesiralo, zašto dolazi do razlike putanja.
Po onome što sam mogao vidjeti, krivac za to je kvaliteta prijema (treba mijenjati antenu, discone za avio band), ako nije kvalitetan signal kod dekodiranja na nedostajuća mjesta koordinata (dva tri posljednja decimalna mjesta) sam program doda nule i ode, to su oni špicevi na kartama.
U osnovnoj putanj nema neke bitne razlike osim u prizemljenju, tu dolazi do izražaja na kojoj je visini primljen posljednji signal, što bliže tlu, točnija pozicija.

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #37 : 23. Siječanj. 2013, 12:38:35 »
Ako se možete poigrati dajte molim procjenu točke pada za Mačkovec ( Zagrebačka 12h 21.01.2013).

Pozdrav!
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #38 : 23. Siječanj. 2013, 12:58:20 »
U biti, vama za tocno lociranje treba pozicija sa sto manje visine i da je signal kvalitetan kako sw ne bi doadavo nule na poziciju...

Ako je stvarno potrebno pokupiti sve te sonde on se to da rijesiti na drugi nacin koji ce ustedjeti vremena, goriva i truda:
Koliko vidim koristi se 12.5khz sirina kanala?
Dakle staviti rx recimo na Kalnik i sa njegovim audiom modulirati tx na nekom drugom bandu, idealno 1296 a moze i na 2m.. i onda taj signal sa linka dekodirati sa sw za sonde.
Time ce ti rx sa Kalnika pokupiti signal koji vjerovatno ti ne bi pokupio sa kucne lokacije...
Kalnik sam naveo kao primjer, tamo blizu 3LI  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #39 : 23. Siječanj. 2013, 16:15:30 »
Ako se možete poigrati dajte molim procjenu točke pada za Mačkovec ( Zagrebačka 12h 21.01.2013).

Pozdrav!

Ne gledaš karte?
Na dvije piše Mačkovec.

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #40 : 23. Siječanj. 2013, 17:29:26 »
Ne da vidim nego bio tamo i da ne zavaram vaše  moguće procjene svoju ću dati poslije   i opis pregledanog terena   ; )
Mačkovec je jako širok pojam kad se se tamo dođe pješice   ...

Ima ovaj QV zanimljive ideje   :D

73s

Luci

Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #41 : 23. Siječanj. 2013, 18:26:24 »
Ima ovaj QV zanimljive ideje   :D

73s
Luci

Luci, radi vekerica  8)
Najeftinije:
urokati stick u malinu koje je zastekana na Wi-Fi (na lokaciji npr Kalnik)
i onda od doma preko mreze naravno pristupiti sticku...
dalje je sve jasno ne.......

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #42 : 23. Siječanj. 2013, 18:42:50 »
To je pravi pristup...  može i na neko mjesto sa dobrim ADSL-om.  Razmišljam o nekoj lokaciji.
Tko uzgaja maline ?

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #43 : 23. Siječanj. 2013, 19:12:01 »
Pa kaj vam je?
Gdi je tu gušt traženja?
 ::)
Za sonde, koje se "sluša" da bi ih se potražilo to nema smisla ali ima za
neke druge stvari, recimo ADS-B ili za ekipu uz obalu za AIS.
Oko AISa bi nam mogel 9A5BMK malo objasniti stvari, vidim da su njegovi
podaci redoviti na marinetraffic karti.

Offline 9a5bmk

• Newbie
  • *
« Odgovori #44 : 24. Siječanj. 2013, 18:42:45 »
Hi, ovdje bi AIS malo odudarao od teme, koja me inače zainteresirala. Koga zanimaju moja iskustva oko prijema pozicija brodova, može se javiti na: mladen@propilots.net
Ja sa svoje lokacije primam brodove na Dunavu kroz 9A, i to je vidljivo na marinetraffic.com
poz, 9A3BMK