Autor Tema: WX baloni i ostala telemetrija  (Posjeta: 8985 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A3LI

• Sr. Member
Odg: WX baloni i ostala telemetrija
« Odgovori #15 : 09. Siječanj. 2013, 16:33:12 »
Darko kad počitanje tečaj  ;)

hehe
još nema "kritične" mase za takovo nešto.  ;)

Kod mene je za sve kriv, a tko drugi nego Matjaž, S53MV (ex yt3mv) i njegov članak
u, kak se onda zval, cq-zrs ili cq-yu3 biltenu davne 1990.
Ima ga sad i na njegovoj web stranici Umetni sateliti, vesoljska tehnika in radioamaterji (SLO-1990)
vrijedi pročitati.
U to doba nije bilo interneta i informacija dostupnih u par sekundi, ovakvi članci su bili rijetkost kod nas.
PR BBSovi su također bili dosta dobri za informiranje ali također sve slabo.
Tad sam sa C64 i programom za satelite pratio MIR i slušao ga na 143.625Mhz po prvi puta.
Keplerovi elementi su "skidani" sa PR-BBSa.
Danas klik-klik i sve na "stolu, hi.
Za 400mhz band vrlo dobra lista UHF Satelliten-Frequenzliste von Maik Hermenau, dobro održavana
i aktualna, ima i "mrtvih" satelita ali poneki znaju oživjeti, hi.
Kod mene je problem mikrolokacija i "budem ove godine" napravil az/el sistem, hi.
I tako već xx godina.  :-[

;D

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #16 : 12. Siječanj. 2013, 13:48:28 »
Poz.

Darko , davna su to vremena. Nešto od toga je i mene zakačilo. No ja sam satelite i leteće objekte upoznao tek prije godinu dvije . Valjda zato jer je Sunce slabo pa je 6m mrtvo. ;).

Evo konačno je stigao vikend  i mogućnost praćenja dnevnih sondi.
Promjena vjetra omogućila je da pratim pad malo bliže meni ( ali još uvijek preko 100 km).Slijede podaci za današnju sondu Zagreb u 12 GMT.
Pala je kod Novske , preko puta autoputa. Od predviđene točke pada po mojoj procjeni +- 100m. Zadnji put slušana na visini 2500m.
Na slici je i pregled "živih" podataka iz KLM file -a direktno u Google Earth-u u trenutku pada. Cool.

Ujedno uhvačen novi ODX ili tu negjde . Beogradska sonda udaljena od mene nekih 430 km i to točno u trenutku pucanja balona. Pogledajte QSB na signalu kako zatitra kad pukne balon. Kod mene je cirkularna polaziracija ali valjda  predajna antena tj žica lamata  na sve strane. :o

BTW proban novi SDR-Consola V2  i stvarno radi RTL USB. To je sve bolje i bolje.  Nemojte zaboraviti uzeti ona tri filea iz posebnih linkova koji se odnose na RTL  i skopirati ih u direktrorij s programom. Bez toga u meniju neće bit RTL-a! Ako treba pomoć javite se.

73s

« Zadnja izmjena: 12. Siječanj. 2013, 14:24:55 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9A2WA

• Hero Member
  • Split,Hrvatska JN83FM
    • 9a2wa HAM
« Odgovori #17 : 14. Siječanj. 2013, 11:10:04 »
Koliko se ja mogu sjetiti kod slušanja i rada preko OSKARA6 bilo je feeedinga i doplera,WX samo na HF,  a pretpojačala nije bilo(29MHz) :P 8)
73 Mike
Split,najlipši grad na svitu!!!!!!!  (;-p)
AJDE MALO OKRENITE ANTENE PUT DOLI !!!!!!!!!!!!!

http://zoran.mikulka.googlepages.com/ham9a2wa

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #18 : 14. Siječanj. 2013, 18:03:53 »
Mike , moj ., lipi pozdrav iz snigom zatrpanog Međimurja.
Evo ja skrenuo u neke aeronautičke vode ili ti ga zrak bolje reći  ;)

Ma kriv je ovaj SDR pa sad ima svakakvih frekventnih zakutaka za pogledat , a sve dalje i dalje od HAM bandova. No uvijek me je ovo sa letenjem zanimalo pa kako nisam uspio sam poletjeti ( mada sam već bio zabilježen u aero klubu za  jedriličarski tečaj,  tamo  sada već daleke 79te ) to me  povremeno stalno privlači. Predprošle  me godine držali  RC helikopteri dok ga nisam sredio. Onda sam kupio u  Konzumu RC avion sa elektro motorima za 20 kn koji nije letio pa ga sredio prvo da leti onda doslovno u fontani.
 Valjda do 50-te čovjek ima pravo biti malo i djetinjast.  :P

Pozdrav doli i čujemo se!

1z

« Zadnja izmjena: 15. Siječanj. 2013, 16:26:53 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #19 : 19. Siječanj. 2013, 13:09:28 »
Evo današnje Zagrebačke.
 Odletjela preko Čazme u meni nepoznata sela. Vjetar se i dalje mješa , inverzija na 1500m.

Poz.

Luci, 9A1Z

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #20 : 19. Siječanj. 2013, 17:35:05 »
Nešto ti definitivno ne štima sa signalom.
Dekodiranje nije baš kako treba.
Linija bi trebala ovak izgledati, kao na slici.
A kako u privitak ide samo slika, filet GoogleEarth .kml

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #21 : 19. Siječanj. 2013, 17:40:14 »
Mislim da je problem sa SDR audio tonom. Moram ga probati analizirati. kao da ima male kratkotrajne rupe.

Dobra slike kod tebe   :)

BTW , sutra idu prema tebi , a sutra u noći direktno na ČK.  Možda probam snimiti pad.

Poz
Luci, 9A1Z

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #22 : 19. Siječanj. 2013, 17:47:37 »
Kolko ti procesora troši SDR ?
Da nije tu problem.
Ova moja slika je sa klasičnim FM prijemnikom, diskriminator izlaz.

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #23 : 20. Siječanj. 2013, 17:19:54 »
Gdje tražiti ostatke radiosonde?

Neke nelogičnosti mi se pojavljuju kada učitam KML i GPX fajlove iz log datoteke, razlika i nije baš zanemariva 5,6 km.
Koordinate i visina iz GPX fajal se slažu sa podatcima iz TXT fajla, KML je ?.

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #24 : 20. Siječanj. 2013, 18:28:14 »
Darko  i ostali pozdrav!
Danas sam loveći Zagrebačku probao više set-upova i uspio sam dobiti puno bolje dekodiranje. SDR i PC proizvodili su izgleda mikro stanke u audio izlazu. Isklučio sam Time Shift , IQ correction,  smanjio video rezulucijau na 16000 točaka , procesor je sada na 25 %.

Prije toga sam probao sa IC7000 i nije dobro, zapravo puno puno slabije mada je RF signal do daske. Izgleda da je diskriminator izlaz must!

Slijedi kasnije slika usporedbe uspješnosti dekodiranja.
Inače po prvi put sam sondu čuo na tlu. Pala je južnije od Koprivnice na cesti prema Križevcima. ( slika i KML poslije).
Na tlu je radila još oko 20 minuta. Ili je pala sa drva  : )

Na žalost na tlu se nije dala dekodirati , zadnji dekodirani signal je bio na 400 m visine što je na tom mjestu oko 200 m iznad tla.  Točka pada je time mislim dosta dobro definirana.

Nočašnja pada u Međimurje. Ako bude volje uključim strojeve pri padu.
Na prvoj slici signal sonde na tlu , 36 km iza malog brda na drvu?
Druga slika usporedba dekodiranja lošije IC7000 FM 12, 9, 7 kHz,   i kasnije SDR  Sharp ( puno bolje ali ne kao kod Darka).

1z

Luci, 9A1Z

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #25 : 20. Siječanj. 2013, 20:55:27 »
SDR i PC proizvodili su izgleda mikro stanke u audio izlazu.

Za te probleme postoji riješenje u obliku "Graphics ON/OFF", kad ima problema sa dekodiranjem grafika se isključi.

Slike iznad su od danas, bit će zanimljivo usporediti moguće mjesto pada

Razlika:
17.0095082123281,   46.1254102343750, 1029
17.00322,                   46.07786,                   981.055   13:09:28 posljednji signal gpx i txt

koliko je preletio od 981 m nadmorske visine do 400 m nadmorske visine,
trokut Novigrad Podravski, Molve, Đurđevac

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #26 : 21. Siječanj. 2013, 14:50:45 »
Gdje tražiti ostatke radiosonde?

Neke nelogičnosti mi se pojavljuju kada učitam KML i GPX fajlove iz log datoteke, razlika i nije baš zanemariva 5,6 km.
Koordinate i visina iz GPX fajal se slažu sa podatcima iz TXT fajla, KML je ?.

GoogleEarth program koisti taj KML format za prikaz "puta" na karti. Vrlo zgodno.

Probao sam prijem sonde sa RTL+R820T, fiksno pozicionirana LPDA i širokopojasno predpojačalo kod antene.
Rezultati su OK.
Današnja, podnevna sonda iz Maksimira:

Crvena "lampica" u processing prozoru znači da dekodiranje nije 100% a signala ko ovog bijelog go... vani, hi.
Za dobro dekodiranje bi konstantno sve trebale biti, naravno, zelene.
Problem je da sondemonitor i SDR# koriste istu zvučnu karticu a sondemonitor malo "zacukava" SDR#, to se može vidjeti
i na vodopadu, da malo zastane (samo mi smrtnci sa lošim grafičkim katruljama) i možda je to problem kod prijema.
Modulacija signala je GMSK i sad kad to SDR# demodulira u FM, pa preko iste zvučne u SM, normalno je da se malo pogubi na kvaliteti.
Pravi izazov za softveraše da sa RTL chipa tj. iz tih 2mhz, selektiraju-filtriraju željeni signal, GMSK demodulacija pa "hakirati" 
SM da "prima" te demodulirane podatke bez zvučne kartice. Tako bi se dalo napraviti da u isto vrijeme demodulira-dekodira više sondi.
Vjerojatno nešto takvo već postoji ali ne za javnost.  :-\

Današnja podnevna je sletila kod Lucija u "dvorište", hi.

I onda mi 9A7AOF veli da je kod njega sve u plavim točkicama, ajoj, to me sjetilo da sam jakooo,
jako davno malo promjenio boje prikaza.  :-[
Pa sam s time malo zbunio Lucija, hi (moja griješka)  ;)
Ali svejedno njemu još nekaj ne dela kak treba.

Detaljniji podaci o letu u KML formatu za Maksimir 00Z i Maksimir 12Z .

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #27 : 21. Siječanj. 2013, 16:41:36 »
Darko, stavi gpx fajl gdje si i ove kml da usporedim.
Imam dojam da gpx putanja dolazi od nekog računskog modela unutar programa jer kad balon pukne pojavi se crveni uz žuti krug (nišan) koji predvidja mjesto prizemljenja, što je visina manja krugovi su sve bliži.
Današnji je pukao "nisko" u odnosu na protekle dane kad je išao do i preko 30 000 m

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #28 : 21. Siječanj. 2013, 20:46:27 »
Uh, baš se zahuktalo , a ja tek sada stigao do PC-a.
Sve u svemu uzbudljiv dan koji je počeo još u rane sate oko 00:30.  Noćašnja sonda je uhvačena!
 Noćas sam samo na početku leta odredio frekvenciju,  vidio da se sve kreće u pravom smjeru,okrenuo antenu u smjeru predviđenog pada i legnuo. Lagani san prekidam oko
02.20 , pogledam crveni krug na ekranu , vidim signala više nama i gasim PC.
Ujutro pregledam kml i vidim da je pala u centar Domašinca. Na cestu. Snimio sam sve do udara u  zemlju.  Na zadnjoj točkici visina 0m. Odmah sam odlučio prije posla posjetiti lokaciju jer  klinci iz znatiželje mogu sondu pokupiti.  Inače i cijeli put  sonde koji se odvijao uglavnom točno iznad mene dobro se primao premda se radi o usmjerenoj anteni s elevacijom blizu 0 deg. Bilo je sve dosta blizu. I dekodiranje nije bilo loše...
Po skoro noći i groznoj magli dolazimo  rano ujutro na lice mjesta i doslovno na označenoj lokaciji nalazimo ostatke sonde.  Prvo pa muško! Točnost vrhunska , sreća maksimalna. Da je pala samo par metara lijevo ili  desno teško bi je našli u mekanom snijegu. Vjerajatno bi ostala u boljem stanju od ove sada moje  2D sonde ;) ali ovako nam je priuštila gušt pronalaska.

Pregažena sonda je ostala bez baterija. Malo se izgleda prolila kiselina. Budite oprezni kod pronalaska oštećene sonde. Zamotana u papir  kiselina sa sonde je  pregorila papir. Doma sam sondu oprao u toploj vodi i deterdžentu. Evo kako izgleda "moja prva".

Možda se uputimo i prema današnjoj podnevnoj  na bazi Darkovih podataka.  :)

P.S. Dobra je ova opcija bez videa u SDR-u. Molim ponovni link na download ruskih verzija SDR#. TNX

73s de Luci

« Zadnja izmjena: 22. Siječanj. 2013, 07:45:02 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #29 : 22. Siječanj. 2013, 10:56:37 »
Darko , pogledao sam KLM podnevne od jučer, Lokaciju poznajem dobro, moja biciklistička trasa , danas idem u "šetnju". Malo je veće područje mogućeg pada , možda je završila i u jezeru. :o

73s
Luci, 9A1Z