Autor Tema: WX baloni i ostala telemetrija  (Posjeta: 8986 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1Z

• Hero Member
  • Member of 9A1CAL, 9A1CMS radio club
    • 9A1Z HOME PAGE
WX baloni i ostala telemetrija
« : 04. Siječanj. 2013, 06:39:24 »
Ova tema bi mogla i posebno, ali ipak je primano na RTL SDR.

Pitanje glasi: Do koje visine idu meteorološki baloni i kojom najvećom brzinom podaju? :o

Pozdrav svim balonarima pogotovo Darku 3LI koji me pogurnuo u novu radio avanturu...

Nastavak slijedi...

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
Odg: WX baloni i ostala telemetrija
« Odgovori #1 : 05. Siječanj. 2013, 16:33:16 »
....nastavak.

Dobile se i koordinate u cijelu priču. Sve radi pa se sada bilježi i položaj sondi. Tnx Saša i Darko!

Ujedno skinuto i par DX-ova: Zadarska iznad Jadrana na 30 000 m i 365 km daleko ( nošena burom).  Druga je (vjerojatno poljska) iznad OK. Pukla na 32000.

Kod mene će teško biti pratiti do samog pada jer uglavnom idu od mene, ali 8 el helix za 432 odlično odrađuje posao. Premda su sonde na 30 000 m to je i dalje samo 2 stupnja elevacije i 200 smrznutih milivata.

Sve u svemu evo još jedne zgodne primjene za SDR. Modulacija sondi je GFSK ali se može primati FM i ako se isključe audio filteri dekodiranje je sasvim OK. 
Oko podneva i ponoći 400 MHz band oživi i može se čuti do 10 sondi istovremeno. Neke su čak na istom QRG.

Slijedi fox hunt?

I da, evo odgovora na pitanja:
Sonde idu čak preko 30000m , najveća uhvačena visina je bila 33000m. A najveća brzina  pada je bila 67m/s ili 241km /h  :o  Sva sreća da poslije uspore kako je zrak gušći. Ipak to je dosta tvrdo prizemljenje jer udare sa oko 20m/s ( 70km/h).

U očekivanju juga i nanosa sondi na sjever prema Čakovcu  73s!

« Zadnja izmjena: 05. Siječanj. 2013, 16:48:11 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 05. Siječanj. 2013, 17:58:57 »
Luci, pogledaj onda veceras kako se ponasa GPS sondi na 18-19km visine i da li daje podatke.
Nesto su dobre propagacije na 2m barem po 9A0BVS beaconu, bit ce da je opet neka inverzija u djiru. "Vracevi" u Istri spominju istu takvu pojavu i prosle godine nakon koje je u iducih 10 dana posteno zahladilo.

By the way, kakav je status ako se pronadje sonda? Je li moja, il je moja dok se ne pojavi vlasnik  8)

Trebalo bi jednu "spasiti" za nase amaterske projekte, ako nis drugo GPS, TX i tracking sw je tu a i wx podatci.
Treba samo dodati "baloon train" sa ostalim kutijama koje emitiraju nesto interesantnije....
(npr live video)

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #3 : 06. Siječanj. 2013, 11:56:09 »
Evo upravo primam Zagrebačku..

Jaki sjeverni vjetrovi od 1000 m na više ... bura oko 200km /h na 8000m . Sonda ide ko luda prema jugu. Nema inverzije. Kad se sve primi staviti ću dijagram.

Sonda je za jednokratnu upotrebu. Neke države daju nagrade za pronađene uređaje pogotovo ako nose ozon senzor. Ne znam točno kakva je politika DHMZ-a kod nas. Mogli bi uspostaviti mrežu praćenja pa javiti nekome u blizini pada.

1z
Luci, 9A1Z

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #4 : 06. Siječanj. 2013, 17:11:04 »
Današnje lansiranje Zagrebačke sonde sa profilom. Sondu sam počeo primati čim je izronila iza Sljemena negdje na 1400m. Pratio sam je cijelo vrijeme puta.Sonda je završila u E7 kod Bosanskog Petrovca. Izgubio sam je na 5800m. Program predviđa pad na lokaciji crvenog markera malo južnije od B. Petrovca.

Profili pokazuju da nema inverzije već da je jako sjeverno strujanje gotovo cijelom visinom atmosfere time da jači vjetrovi počinju iza sloja oblaka  na oko 2000m.
Koga zanima može dobiti raw podatke i gpx trasu. Na žalost izgleda da format ima neki problem kod učitavanja u Google Earth  gdje bi se putanja mnogo bolje vidjela i mogla proučiti :(

Primjetio sam još neke signale u bandu koji su drugačiji od ovih naših sondi:
koja je ova češljasta  modulacija na slici  i da li je i to meteo sonda? Širina je 120 kHz. Za usporedbu na slici desno je signal sondi koje primam.

1z
« Zadnja izmjena: 06. Siječanj. 2013, 18:00:17 9A1Z »
Luci, 9A1Z

Offline 9A3ACF

• Newbie
  • *
« Odgovori #5 : 06. Siječanj. 2013, 19:05:59 »
To je isto sonda samo analogna iz HA :)
Vise o sondama na: http://www.radiosonde.eu/
Saša 73!

Offline 9a5cw

• Hero Member
  • ?a bališ?
« Odgovori #6 : 07. Siječanj. 2013, 07:59:41 »
ZZ,
sa cime se dekodiraju telemetrijski podaci?
Vjerovatno ima tu laika u svezi RTL SDRa pa bi bilo lijepo podijeliti iskustva na forumu kako upogoniti driver, software dodatne aplikacije tako da i obicni smrtnici to mogli razumjeti i isprobati kod kuce.

Znam da ce netko pejstat par linkova i onda snadji se druze !

Btw malo ste off topic sa Balonima, ja bi to prebacio u temu Identificirani leteci objekti i signali iz svemira !

Nek se dica vesele :P

73

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #7 : 07. Siječanj. 2013, 09:38:31 »
Btw malo ste off topic sa Balonima, ja bi to prebacio u temu Identificirani leteci objekti i signali iz svemira !

Ma da, malo smo debelo u OT ali kad smo radio-amateri a te sonde na sebi imaju radio-TX pa prema tome,hi.
 ;)
Nagovarao sam jednog člana ovog Astroforuma da sa moderatorima proba dogovoriti otvaranje nekog naslova o balonima ali za sada bez odgovora.
Možda ako bude volje, hi.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
« Odgovori #8 : 07. Siječanj. 2013, 10:16:35 »
Ma sve je to OK (OT)  ;D
Inace ovaj lik je prejak:
http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=6058.msg141754#msg141754
polozio je pristupnicu za "Grunf team", takve potrebujemo.... ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A9Y

• Full Member
    • 9A9Y - Web site
« Odgovori #9 : 07. Siječanj. 2013, 14:34:04 »
Opet OT:

Citat:
Ma sve je to OK (OT)  ;D
Inace ovaj lik je prejak:
http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=6058.msg141754#msg141754
polozio je pristupnicu za "Grunf team", takve potrebujemo.... ;D

Nadam se da ne puši kad radi eksperimente  :-\

A sada vezano za temu:
Koji točno SDR odabrati za kupovinu? Mislim na model. Vidim da su na eBayu povoljne cijene.
Shiranu ga hotoke

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #10 : 07. Siječanj. 2013, 19:04:02 »
Pozdrav RTLovicma!
Vidim da se tema zahuktala , vjerojatno zaslužuje novi topic. Ajd da se prebacimo.  Gdje je moderator?

Uspio sam demodulirati onu češljastu sondu sa slike iz prijašenje poruke. Radi se o analognoj sondi  92KL. Nema GPS već se goniometrira LORANOM (?).

Potrebno je prijemnik podesiti na WFM. Tonovi nakon dekodiranja su  dosta iznad audio spektra radio stanice tako da se možda neće čuti dobro, ali program dekodira.  Link na opis je http://www.vaisala.com/Vaisala%20Documents/Vaisala%20News%20Articles/VN164/VN164_AllPages.pdf . Audio spektar nakon dekodiranja češlja je priložen na najnižoj slici. BTW u istom članku je opisan i profi set za prijem sondi od proizvođača sondi. Hvale se sa SDR-om . Doduše bilo je to sad već daleke 2004., no mi danas bez problema imamo superiorniji RX sustav!
Dobra vijest za one koji idu rano ljegati , a u podne su na QRL-u : neke sonde se lansiraju  i u 18GMT.
Upravo sada sam uhvatio jednu čiji jezik još ne kužim . Isto je digitalna, ali program ne dekodira ništa. Evo spektra dole..

Ima dosta pitanja. Mene je uputio 3LI, Saša je pomogao  , a ja mogu druge. Onolko kolko znam i stignem. Mail je 9a1z<at>ipc.hr

Sve zapravo radi s jednim SDR-om i programom za dekodiranje Sonde Monitor from COAA.  Ostalo je antena, rotator, LNA, malo filtera i dobra volje. :D

1z

( TNX na novoj temi sysopu!)

« Zadnja izmjena: 07. Siječanj. 2013, 19:21:34 9A2HM »
Luci, 9A1Z

Offline YT2CQ

• Jr. Member
  • **
« Odgovori #11 : 07. Siječanj. 2013, 20:05:00 »
Jedan dobar sajt o sondama al na OM jeziku: http://www.radiosonda.sk/

Offline 9A3LI

• Sr. Member
« Odgovori #12 : 07. Siječanj. 2013, 20:50:21 »

Upravo sada sam uhvatio jednu čiji jezik još ne kužim . Isto je digitalna, ali program ne dekodira ništa. Evo spektra dole..

E da, "još jedna"  ;)
Da si malo bolje pazio vidio bi doplerov pomak u signalu, to bi za balon bilo malo prebrzo, hi.
Moj "omiljeni" satelitski band 400Mhz +-2Mhz ali na žalost ništa što se može
dekodirati.
Ovo na slici je kounikacija između dva komada satelita.
Popularno zvani Mango i Tango a zapravo se radi o PRISMA Švedskom satelitu.

Offline 9A1Z

• Hero Member
    • 9A1Z HOME PAGE
« Odgovori #13 : 08. Siječanj. 2013, 06:23:25 »
Darko kad počitanje tečaj  ;)

Dakle tu ima i drugih ptičica. Primao sam još neke za koje sam skužio da je satelit, ali iskreno mislio sam da mi upada u SDR s druge frekvencije. Kaj svega ima još na tom bandu?

Tnx !
Luci, 9A1Z

Offline 9A4OE

• Sr. Member
« Odgovori #14 : 08. Siječanj. 2013, 12:11:38 »
Kao što je i obećao da će se pozabaviti tim problemom početkom 2013..