Autor Tema: Mjerenja X-tal box 14MHz  (Posjeta: 3003 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Mjerenja X-tal box 14MHz
« : 22. Prosinac. 2012, 01:04:35 »
Jeste li pogledali rezultate mjerenja koje su napravili nasu susjedi?
http://slovhf.net/Forums/viewtopic/p=2135.html#2135
http://lea.hamradio.si/~s53ww/XTAL-box-14M/XTAL-box-14M.html
http://lea.hamradio.si/~s53ww/XTAL-box-14M/Spectrum_plots/Spectrum_plots.html

Tako nesto (uspjesno) mogu organizirati samo nasi susjedi, svaka pohvala u svakom smislu.
A rezultati mjerenja,..... recite mi da to nije istina... jelda da to nije tako....

QV

P.S. ne palite 10dB kompresiju ako boga znate  ;D
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline AD6IW

• Hero Member
Odg: Mjerenja X-tal box 14MHz
« Odgovori #1 : 22. Prosinac. 2012, 03:33:48 »
Vrlo lijepo i profi napravljeno, cestitke Robiju i ekipi !

Ista stvar (za yeasu top uredjaje) samo totalno pasivna, very high Q i IP3. Prati automatski frekvenciju i podesava filtere sa step motorima.

http://www.eham.net/reviews/detail/7949

Problem je sa kristalnim filterima da unose znacajnu distorziju, pogotovo kada su overload  ???
Filterski sklop sa kristalnim filterima obavezno bi trebao imati ugradjeni limiter ili AGC.
Iz tih razloga Yeasu je napravio pasivni filter koji nema navedene nedostatke kristalnih filtera.

Mislim da bi bilo efikasnije staviti visepolni  kristalni filter na transverter LO od 130MHz,
i lokovati ga sa kvalitetnim referentnim oscilatorom, nego filteri u IF lancu.
Za navedenu dinamiku potreban je fazni sum > 150dBc @ 1kHz, sto nije trivijalno niti jeftino

ad6iw

« Zadnja izmjena: 22. Prosinac. 2012, 03:57:39 AD6IW »

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #2 : 22. Prosinac. 2012, 09:06:12 »
Problem je sa kristalnim filterima da unose znacajnu distorziju, pogotovo kada su overload  ???
Filterski sklop sa kristalnim filterima obavezno bi trebao imati ugradjeni limiter ili AGC.

Mislim da je generalna preporuka da se u kristalne filtere ide sa -10dBm pa do maximalno 0dBm kao rule of thumb da bi se izbjeglo generiranje IMD produkata uslijed nelinearnosti samog kristala. Neki idu i dalje pa navode da bi taj limit trebao biti -30dBm a samo najkvalitetniji kristalni filteri mogu raditi sa signalima +10 do +15dBm. Naravno takvi kristali trebaju imati visoki Q faktor sto se moze postici prirodnim kristalima koji se dovlace iz Brazila. Umjetnim kristalima nemoguce je postici takav Q faktor. Sto bi se reklo, koliko para - toliko muzike.

Koliko sam uspio pogledati shemu, mislim da Robi gura nekih 2.5dBm prema fiteru, sto bi moglo biti malo previse??
Koliko sam shvatio trazi se -10dBm na ulazu ali onda je tamo dodan onaj MMIC GALI-51 koji digne taj signal na koliko??
Trajnije opterecenje kristalnih filtera jacim signalom moze naravno dovesti do unistenja filtera, u najblazem slucaju se manifestira kao frekventni drift i onda filter gubi na svojoj karakteristici...

Gorane, kristalni filter na 130MHz LO je dobra ideja, ali problemi su po meni jos i veci kod konstrukcije toga filtera.
Tu smo limitirani samim kristalom i uskopojasni filter na visokoj frekvenciji je pravi poduhvat. Zato i jesu Roofing filteri skupi. Drugi problem koji se namece je termalni drift takvog filtera koji nije nezanemariv na toj frekvenciji.
I naravno overloaded fenomen koji smo naveli.

Gledajuci izmjerene karakteristike, predstavljeni fiter je zadovoljio primarnu ideju, smanjiti sirokopojasni TX noise ali to nas apsolutno nece spasiti problema koje smo i do sada imali u takmicenjima. Kao sto se moze vidjeti svaka takva postaja zauzima gotovo 40kHz sa svojim "cistim" signalom.

pozdrav i jos jednom cestitke za ovaj grupno izveden projekt izrade i mjerenja.
Kada bi ovakvih entuzijasta bilo vise.... a i onih koji bi ih znali saslusati  ;D

QV
« Zadnja izmjena: 22. Prosinac. 2012, 09:24:58 9a4qv »
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #3 : 23. Prosinac. 2012, 19:46:24 »
Citat:
S53WW na slovhf:
Precej sem se igral z raznimi "krutimi meritvami" - predvsem sem se bal, da bi dva mocna signala (+10 dBm) izven filtra povzrocila IMD3 produkt v pasu filtra (nelinearnost samega kristala). In sem bil presenecen, da se nic takega ne zgodi - oz. je IMD3 produkt nizji od -60 dBc (toliko zmore moj dvotonec). Vprasanje je ali je glavni izvor nelinearnosti kristalnih filtrov v kristalih ali v feritnih transformatorjih/tuljavah ... vsekakor pa so filtri te firme res cool (recimo P1dB > +15 dBm).

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #4 : 23. Prosinac. 2012, 19:57:09 »
Alooo, ja se klicem Mujo  :D
Ali po ovim tehnickim izrazima i vrijednostima razumio sam sta je poanta.

Slazem se, uz napomenu da IMD koje stvara kristalni filter ne mora samo padati unutar propusnog pojasa, nego i van njega, to ovisi o cistoci samoga kristala.
A da su i zavojnice nelinearni elementi i to stoji ali u daleko manjoj mjeri nego kristal, pa bi glazni uzrok stvaranja IMD-a ipak u ovoj konfiguraciji ipak bio kristal.

Adi, thanks

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #5 : 24. Prosinac. 2012, 17:20:42 »
Isprobano u MMC "u srid" S5 i ništa nije "sviralo". Ni kada su topovi bili okrenuti prema najbližem S50C. Čak suprotno. Kad je filter bio uključen, ghostovi su potpuno nestali a signal, koji se primao, "k'o suza :)"

Offline 9a1un

• Sr. Member
« Odgovori #6 : 25. Prosinac. 2012, 10:30:04 »
Vidit cemo ove godine kako to funkcionira na relaciji JN65xm - JN65vg :)

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #7 : 25. Prosinac. 2012, 11:50:12 »
Molim?
"Lesi" se vraca kuci?
 ;D

Davore, mislim da ta kutija nece pomoci u tom smislu. Ipak je u okruzenju dostatan broj stanica sa stvarno jakim signalom, tako da ce ti bilo koja dva (a ima ih vise) signala raditi smetnje, cisto zbog toga sto tvoj prijemnik nece moci prozvakati te signale.

Biti ce zanimljivo vidjeti kako se u praksi ponasa "kutija" pored WKU, PVA, i vaseg signala istovremeno unutar 100khz banda

Sa druge strane, drago mi je da se ekipa vraca blize, barem cu iz fotelje moci testirati sve mikrovalne bandove do XXX GHz. Mislim da bi mogli i neku lasersku vezu odraditi sa S5.

QV

Heinrich Rudolf Hertz

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #8 : 25. Prosinac. 2012, 19:03:25 »
Ja znam iz izkustva Goran, a ti iz računice.
Ja kažem, da filter na 14MHz i u RX pomaže (jer zaglavi FT1KMP puno prije transvertera).
Meni pomaže, a tebi je svejedno :)

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #9 : 25. Prosinac. 2012, 19:26:35 »
Adi,

Vjerujem da je bolje sa filterima jer se smanjuje cjelokupni sum - out of band signala.
Na plotovima se moze vidjeti da je noise floor unutar propusnog opsega filtera isti  :(
 Imalo bi smisla kada bi filteri bili uskopojasni 1-3kHz sirine, ili nizi fazni sum
Izracunaj koliko ce smetajuci signal na 10-20 KHz i sa kojim nivoom podici nivo suma prijemnoj
frekvenciji sa postojecim faznim sumom oscilatora? Nema razlike jer su u propusnom opsegu filtera.
U svakom slucaju bolje sa filterima nego bez njih.

ad6iw

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #10 : 25. Prosinac. 2012, 19:30:26 »
Ojla, govorim o CW, jer sam samo to probao u živo :) .
Malo su širi od 3kHz ali ne puno.

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #11 : 25. Prosinac. 2012, 19:32:34 »
Pa nečemo se u neposrednoj blizini gurati na 20kHz. Neko na 144 380 a drugi na 144 180. Barem ako smo na dlanu kao 65VG i 65XM.

Offline AD6IW

• Hero Member
« Odgovori #12 : 25. Prosinac. 2012, 19:43:05 »
OKe Adi, evo i  "pravi" oscilator za transverter, -140dBc@100Hz  :)
http://www.pascall.co.uk/products/Ultra-low-noise-VHF-OCXO.asp
ili
http://www.wenzel.com/oscillators.htm
Sada treba napraviti 9A verziju koja ce biti na korner frekvencijama S5 filtera  :)
Welcome to FM  :)
« Zadnja izmjena: 25. Prosinac. 2012, 20:04:54 AD6IW »

Offline 9a4qv

• Hero Member
    • Croatia microwave
« Odgovori #13 : 25. Prosinac. 2012, 20:16:02 »
GTFO  ;D
Nece nas spasiti ni Wenzelova Ultra low noise serija...

QV
Heinrich Rudolf Hertz

Offline s55m

• Hero Member
« Odgovori #14 : 26. Prosinac. 2012, 11:23:48 »
Dečki, sprema se renovirani XLO za Javornik, koji bi trebao biti po phase noise bolji za okolo 10dB. Živi bili pa vidjeli :)

Balkanska posla: "Dok se neko trudi i muku muči, drugi uvijek traže dlaku u jajetu!"

P.S.
No more comments from my side....
« Zadnja izmjena: 26. Prosinac. 2012, 11:45:34 s55m »