Autor Tema: Polozaj Mjeseca na nebeskoj sferi?  (Posjeta: 935 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
Polozaj Mjeseca na nebeskoj sferi?
« : 21. Prosinac. 2012, 21:17:40 »
Muci me jedna stvar a to je deklinacija mjeseca, ne kao definicija nego kao izlazni pokazatelj u raznim programima. Isao sam usporedjivati par izvora:

1. http://www.satellite-calculations.com/Satellite/suncalc.htm
2. EME planner (Autotrack)
3. Orbitron
4. VK5DJ antenna controller

U ova 4 izvora ocitao sam sljedece deklinacije:

1. 10.43
2. 10.43
3. 9.87
4. 9.87

Ali sto je najzanimljivije kordinate Mjeseca u sva 4 slucaja su iste. Kako je to moguce? Pretpostavljam da refrakcija nema utjecaja na deklinaciju, nego samo na koordinate mjeseca (i to samo u vecoj mjeri prilikom izlaska i zalaska Mjeseca).
EME enthusiast

Offline 9a4qv

• Hero Member
  • "I do not think that the wireless waves I have dis
    • Croatia microwave
Odg: Polozaj Mjeseca na nebeskoj sferi?
« Odgovori #1 : 21. Prosinac. 2012, 21:58:13 »
Kontroliraj malo kako su podeseni satovi u tim programima...
Ja sam uvijek vjerovao Brown's nautical almanac, tj "bukvaru" dok sam se i navigacijom bavio....
Sad ga imas i na netu, i koliko vidim razlika je samo u vremenima...
Pitanje je da kako programi izracunavaju deklinaciju, mozda je netko bio lijen kad je ubacivao tablice u bazu  :D

Po onome sto vidim dva progama ti koriste deklinaciju koja je u 0000-0100 UTC a druga dva 1200-1300 UTC i to su podaci za danas 21.12 kada je smak svijeta  ;D

QV
"I do not think that the wireless waves I have discovered will have any practical application."
Heinrich Rudolf Hertz

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #2 : 21. Prosinac. 2012, 22:33:43 »
Pa bas gledam Brownov nauticki almanah i bas tako kaze. Prvi i drugi slucaj je OK.. za 22h UTC, dok drugi kaze da je to za 18h UTC. Evo i online alamnah je to potvrdio http://www.celnav.de/longterm.htm
E sad, pitanje se postavlja, kako mogu onda biti za sva cetiri slucaja iste koordinate Mjeseca po azimutu i elevaciji (konkretno za moju lokaciju) ako je razlicita deklinacija? Izgleda da je u proracun polozaja mjeseca dobro uzeta deklinacija, samo kao output podatak krivo pise  :o
EME enthusiast

Offline 9A1X

• Sr. Member
  • loš radio fanatik
« Odgovori #3 : 23. Prosinac. 2012, 16:20:59 »
Sto se tice deklinacija, sve je uredu. Orbitron i VK5DJ antena kontroler prikazuju topocentricnu deklinaciju (mjenja se promjenom lokacije na Zemlji), dok Autotrack i online source (Brown's nautical almanac) prikazuju geocentricnu deklinaciju (koja je fiksna vrijednost bez obzira na polozaj na Zemlji). Bilo kako bilo da prikazuju deklinaciju, bitno je da su konacni rezulati (az/el koordinate) uredu. Eto, covjek uci dok ga kopkaju neke stvari.

PS. John VK5DJ radi i limited bozicnu verziju  hex fajla sa geocentricnom deklinacijom  ;)
EME enthusiast